0 oy
96 göst.
Diğer kategorisinde (124 puan) tarafından
Geçen yıl ramazan ayında hamileydim diye  oruç tutamadim hic şuan da bebeğim 3 aylık emziriyorum her emzirmem de çok susarim tutamadiğim orucun kefaretini versem tutmasam kabul olur mu yoksa tutmamı lazım kefareti verdiğimde de

9 Cevaplar

0 oy
tarafından
Gecerli ciddi bir rahatsızlığın olmadığı sürece tutmak zorundasın canm
(124 puan) tarafından
Emzirdiğim de çok susuyorum ve acikiyorum başka birşey de yok yani kefaretini versem de tutmam lazim
tarafından
Kaza olarak tutman gerek
-Reklam-
0 oy
(1,331 puan) tarafından
Benim bildiğim tutmakla mükellef sin.. Kefaret olmuyor. Emziren anneler de kuran da 2 yıl zorlamiyir. Bebeğin küçükmüş de . 
0 oy
(7,478 puan) tarafından
Hayır olmuyor onun için ömrünün geri kalan kısmında daha hiç oruç tutamayacak olman lazım . Hamileligin başı zor mu geçti bebeğin küçükmüş o zamanlar keşke tutsaydin birikince çok zor oluyor valla . 
0 oy
(5,299 puan) tarafından
Olmaz canım sağlıklı hic bir insan orucunun kefaretini odeyemez yerine tutmalısın
0 oy
(2,584 puan) tarafından
Bu sene kalan günlerinin kefaretini verip seneye tut. Ama tutmak zorundasın ben de geçen sene tutmadım bu sene tututyorum şu an bebeğim 9 aylık olurda kalırsa günlerim kefaretini verecem seneye tutacam
0 oy
(4,390 puan) tarafından
mutlaka tutmaniz lazım bi ramazan da uzerinden gecince kefarette veriliyor.  190 fetva hatti var arayıp sorun
0 oy
(7,407 puan) tarafından
Seneye tutarsın canım rahatsızlıgın önemli birseyin yoksa tutmalisin 
0 oy
(15 puan) tarafından

Şüphesiz ki Allah (Azze ve Celle) yolculuk halinde bulunan kimseden orucu ve namazın yarısını kaldırmıştır. Hamileden ve süt emziren kadından da orucu kaldırmıştır.”
(Ebu Davud, Savm: 44, Tirmizi, Savm: 21; İbni Mâce Sıyam: 12 

Ibn abidinin de bir hadisi vardi kefaret gerekmez kaza edenilir emzikli kadin diye. Ve 1 yasa kadar anne sutu cok onemli bebek icin ayrica mama desteksiz emziren bir kadin icin gercekten cok zor bende ayni keza emzirirken dilim damagima yapisiyor yutkunamıyorum bile ki dinimiz kolaylik dini zorluk degil 

0 oy
(304 puan) tarafından
Hayır canım olmaz ama emzirikende tutamazsın bebeğin altı ayı geçince tutmaya başlarsın 

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 63 göst.
20 Mayıs 2024 Diğer kategorisinde Kelebek3434 (13 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 82 göst.
25 Mart 2024 Diğer kategorisinde Kubrabas (194 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 155 göst.
2 Ocak 2024 Diğer kategorisinde duygumiray (435 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 133 göst.