+14 oy
750 göst.
Diğer kategorisinde (1,138 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Aileler çocuklarına Kuran'dan isim koymak isterken ismin anlamına çok dikkat etmeliler. Mesela Sanem ismi çocuğa verilmemeli, Sanem, put demektir, Aleyna sıkça duyduğumuz bir isim ama anlamı üstümüze bela, sıkıntı aksın demektir. Kuran'da geçen her kelimenin isim olmayacağı bilinmelidir. Kur'an-ı Kerim'de geçen her kelime 'Bu Kuran'da geçiyor isim olur' mantığıyla çocuklara verilmemelidir. Kur'an'da geçen kelimelerin anlamı iyi bilinmelidir. Kezban ismi Kur'an'da geçiyor diye veriliyor. Oysa Kezban yalancı demektir. Çocuğa bu ismi koyarsanız, 'yalancı, yalancı' diye çağırmak zorunda kalırsınız. Aleyna 'üstümüze bela sıkıntı aksın', Bekir, 'deve yavrusu' demektir. Hz. Ebubekir'in ismi Abdullah'tır Ebubekir lakabıdır. Bu husus karıştırılmamalıdır.

Hüreyre, 'kedicik' demektir. Kayra eski Türk mitolojisinde 'tanrı' demektir, Allah'tan başka ilah mı olur? Çocuğa tanrı ismi konulmamalıdır. Melis, Yunan mitolojisinde 'tanrıça' demektir, şişman ve tembel anlamlarına da gelir. Erçin 'ücret' anlamına gelir. Bir insanın ücreti olamaz.'

MEKRUH İSİMLER

Dinen mekruh sayılan isimler de olduğunu vurgulayan Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Resul, Nebi, Cebrail, Azrail, Mikail, İsrafil isimleri konulmamalı, hoş değil. Samet ismi, hiç kimseye muhtaç olmayan demektir. Bu sadece Allah'a mahsus bir durumdur, isim olarak kullanılamaz. Gülsüm gariban, zavallı kimsesiz anlamındadır. Julide Farsça'da dağınık, perişan demektir. Cennet bahçesi olarak bilinen İrem ise Allah'ın gazabına uğrayan sahte cennettir. Bade ismi içki demektir. Hannas ismi şeytanın ismi. Alara, Rosa, İleyda bunlar İslam isimleri değil gayrimüslim isimleridir ve çocuklara konulmamalıdır. Anlamı kötü olan, anlamsız şeyler de çocuklara isim olarak konulmamalıdır.'

21 Cevaplar

+1 oy
(22,070 puan) tarafından
Çok güzel bi post 
(1,138 puan) tarafından
Evet okudum paylaşmak istedim.en dehşetlisi de kezban ve Samet geldi bana ya ne kadar kötü.oysa çok duyulan isimlerden.bir de Aleyna ve irem
(22,070 puan) tarafından
Aynen canim ya zaten illa kuranda olsun diye diretenler cok malesef
(1,138 puan) tarafından
Yani anlamı güzel olsun yeter.bir de mahşerde de ismi ile cagirilacak o sebeble güzel olması gerek.ben de mesela dinde olan isim koydum.zeynep ecrin.zeynebi herife jest olsun da dedim çok hoşuma gitmişti.babasının süsü demek.ecrin de Allah'ın hediyesi mükâfatı demek.sonuc olarak anlamı hoş.
tarafından
Ne yani cehennememi gidicem şimdi
(1,138 puan) tarafından
Cehenneme gideceğini kim söyledi ki :) sadece bu isimle cagirilacaksin bu hoş değil.yani kezban ismine örnek olunca mesela bir kişinin yalancı diye hitap edilerek çağırılması hoş bişey mi değil.dikkat edilmesi gerek sadece.babanin çocuğuna güzel isim vermesi görevidir.cocugunun babası üzerindeki hakkidir böyle yani
-Reklam-
+1 oy
(1,950 puan) tarafından

Şu olayı ben geçen gün yazdim Kuranda geçmesine neden  bakiyosun diye din.siz dedi bana biri :D

(25,224 puan) tarafından
Bu devirde imanın paranın ve virüsün kimde oldugu belli değil diyeydin:D
(1,138 puan) tarafından
:) yani Kuran'da geçmesi değil tabii anlamı önemli.mesela kezban Arapça kökenli ve Kuran'da geçiyor.ama atıyorum Kayra eski dilde bir isim önemli olan anlamıdır bu da babanın görevi dinimizde çocuğuna güzel isim koymak olduğu için ve hesap günü ismi ile cagirilacak.orda anlamı düşünsene kezban diye cagirilacak ama anlamı yalancı
Hoş değil mesela
(1,950 puan) tarafından
Hahahah aynen viruste eklendi ona :D
Açıklamasiyla yazdim ama senin derdin kurana karşı gelmek oldu. Yazanın ismi de aklimda :D hee tamam tamam anladık derdini dedi banaaaaa hemde bana :D man.yak dolu :D
(11,228 puan) tarafından
Kuran'ı Kerim de geçmesi değil önemli olan isminin güzel olması ama ne yazikki herkes bunu bilmiyor
+1 oy
tarafından
Erçin değil o Ecrin Ecrin isminin anlamı ücret demek ama yanlış biliyor genelde insanlar. Erçin de merdiven demek.
(1,138 puan) tarafından
Ben de öyle okuyunca korkmuştum fakat ayetlere baktığımda yaşın 11 Furkan 57 ve başka ayetler de var Ecrin hepsinde Allah tan mükafat olarak geçiyor
0 oy
(2,062 puan) tarafından
Teşekkürler...
(1,138 puan) tarafından
:) ❤️
0 oy
(44,603 puan) tarafından
Sağol canım.   
(1,138 puan) tarafından
:) ❤️
0 oy
tarafından

• Rumeysa ? Anlamini doğru bildiğinizden emin misiniz ? Gözü çapakli kadin falan değil. 
(1,138 puan) tarafından
Evet ya okumuştum gözden kaçmış niye öyle yazmış bir profesör un yazısı idi.düzelttim sağolasın vallah
tarafından
Her prof ,prof mu :)
(1,138 puan) tarafından
Yok yani bilgili biri diğer yazıları vs araya fitne girmiş :D
tarafından
Olabiler;)
(7,706 puan) tarafından
Sahabe ismi diye anlamı güzel olmak zorunda değil ki ama canım.
0 oy
(2,049 puan) tarafından
Aayy çöl doğru koyacagimz isimleri çok arastirmaljyiz
(1,138 puan) tarafından
Aynen sonuçta o şekilde çağırıyor.ya düşünsene kezban çok duyduğum bir isim ama yalancı demek.yalanci yalancı diye çocuğu çağırıyor oluruz aslinda.dehset verici
0 oy
tarafından

cok iyi bir noktaya parmak basmışsın  :)

(1,138 puan) tarafından
:) yaa okudum paylaşmak istedim isim gerçekten çok onemli
0 oy
(4,939 puan) tarafından
Evet bnde duymuştum bunları benim bebeğimin adı hifanur
(1,138 puan) tarafından
Maşallah Allah hayırlı uzun ömür versin.benim kızçemin de Zeynep Ecrin :)
(4,939 puan) tarafından
İsmiyle yaşasın inşallah cnm ;)
(1,138 puan) tarafından
Amin inşallah :)
0 oy
tarafından
Melis evet tanidklarim kilolu dogru bence
(1,138 puan) tarafından
Hadi ya :) isimleriyle vücut buluyorlar demek ki :)
0 oy
(1,277 puan) tarafından
Ben misal koymuşlar öylece hiç sevmiyorum çok uğraştım değişmek için milletin ağzına ismim pelesenk oldu artık ne yapsam boş
(1,138 puan) tarafından
Yaa evet kötü olmuş.anlami çok kötü malesef.ne yapılır bilmiyorum benimki melike.ben de pek sevmiyorum kadın hükümdar yahut hükümdar karısı demek.ama senin kötü olmuş.ne yapılabilir ki artık herkes alışmış tabii.eski insanlar işte süregelen anlamı bilinmeyen çok isim var
(1,277 puan) tarafından
Aynen öyle canım malesef
0 oy
(154 puan) tarafından
Canım yanlız bu isimlerden bazıları koyuabilir sakıncası yok mesela kezban ismi irem bunlarda bi sakınca yok senin baktığın yer doğru olmayabilir bazı isimler evet koyulamaz ama bunların içinde koyulabilen isimlerde var
(1,138 puan) tarafından
Yani bu isimlerin manaları bunlar.manaları iyi olmadığından dolayı sakincali malesef hangileri koyulabilir bilemiyorum bacım
0 oy
(1,439 puan) tarafından
Canim Erçin yazmissin ecrin  dogrusu düzelt istersen
(1,138 puan) tarafından
Yok Ecrin başka.ecrin mükafat anlamında.vir de Erçin var imis
(1,439 puan) tarafından
Him bunu hiç duymadım ecrin ücret demek diyordu da
(1,138 puan) tarafından
Evet onu ben de okudum ama yasin suresi 11 ayet ve Furkan suresi 57 olması gerek.daha başka surelerde var.anlami hep Allah tan mükafat olarak geçiyor :) ben de bir ara korktum ama içim rahat etti
0 oy
(27,351 puan) tarafından

Aynen öyle çok güzel bir yazı 

0 oy
(5,338 puan) tarafından
Vala çok doğru bize ikra koydum oku demek 
(1,138 puan) tarafından
Çok hoş olmuş maşallah :)
0 oy
(15,147 puan) tarafından
Teşekkürler. Faydalı bir yazı
(1,138 puan) tarafından
Ricalar :)
0 oy
(2,191 puan) tarafından
Hafiz arkadasim kezban yalanci demek degil tu kezziban yalanci demek demisti . 
(1,138 puan) tarafından
Olabilir aslında kezziban evet ama bilemedim ya şüpheli yine de ama tek isim o mu kaldı başka birsuru isimler koyulsun  :)
0 oy
(2,769 puan) tarafından
Allah razı olsun:)
(1,138 puan) tarafından
Amin cümlemizden :)
0 oy
(119,228 puan) tarafından
bade njn icki oldugunu bilmiyodum
(1,138 puan) tarafından
Ben de eski osmanida falan şiirler var ya ordan biliyordum aslında :) kulağa hoş geliyor ama anlamı kötü imis
0 oy
tarafından
Bende bunu biloyordm gerçekten de öyle dikkat ettim isim koyarken 
(1,138 puan) tarafından
Ya o hariç tabii ama Miray güzel Taha Yasin de hem de Fatma zaten söylemeye gerek yok :)
tarafından
Hasret ben koydum anneme hasret kaldım ondan bi kez dedim oğlum hep dedi o olsun kırmadık.. miray da yanına ekledik ;) taha yasin de hamile iken sürekli kuran okurdum ordan aldm ikisi çok uyumlu diye koyduk
(1,138 puan) tarafından
Anladım.maşallah ne güzel etmişsin.ben de hamileligimi öyle geçirmek isterdim hep hayal ederdim ama o kadar kötü şeyler yasiyordum ki malesef maneviyatim bitmiş durumda idi.içimde yaradır.
Allah hayırlı ömür versin yavrucaklara ve sana
tarafından
Amin Allah razı olsun canım benim.  Bazen nasıl olmuyor canm kızımda hamile iken başladım halende bitmmeis hatmim 18.cuz de kaldım valla sadece namazda 2 sayfa okur birakirm
(1,138 puan) tarafından
Maşallah ya Rabbim hepimize nasip etsin

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 108 göst.
26 Mart 2022 Diğer kategorisinde Prensesmom (339 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 253 göst.
26 Ekim 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 126 göst.
0 oy