0 oy
315 göst.
Aile kategorisinde (4,889 puan) tarafından

Yaramazlık yapan hareketli inatçı çocuklarınıza karşı yaklaşımınız nedir?

Korkutup bağırarak mı yoksa sakince konuşup bunun yanlış olduğunu anlatarak (bazen de korkutmadan hafif kızarak)  dikkatini dağıtma yolunu mu tercih edenlerdensiniz? 
Not: eltim çocuklara karşı bi yanlış görünce (mızmızlanp ağlama, pijamasini çıkarma kanepeye çıkma dinlememe gibi davranışlar)  kızarak veya korkutarak çocuğu engellemeye çalışıyor korkmazsa kızmazsan daha çok şımarır  aman büyüyünce unutur aklında kalmaz   kanısında.  Bense her defasında çocuk eğitiminde korkununun çocuk üzerinde etkilerinin kötü olacağını savunurum çocuk unutmaz özgüvensiz olur içine kapanık olur 4 6 yaş arası duygusal ve davranış  gelişimleri için önemli  derim . Abarttığımı söyler bu şekilde çocuklarla başa çıkamayacağımı savunur.  Ikizlerim 32 aylık hareketliler büyük biri gibi benden çekinmelilermiş.    Sürekli pedagog çocuk gelişimi üzerine ders dinlerim kitap okurum. Ayrı fikirdeki insanlarla aynı ortamda çocuk büyütmek çok zor.  Bu konuda fikirlerinizi alabilir miyim?

13 Cevaplar

+1 oy
(1,309 puan) tarafından
Kocaman kocaman insanlara kızıp bağırıyoruzda bi b.ku anlamıyolar çocuğa nasıl anlatıcaz
(12,994 puan) tarafından
O kadar haklısın ki
-Reklam-
0 oy
(5,491 puan) tarafından
Senden çekinsin sonra büyüyince sana değil derdini elaleme anlatır. Ben ikisinin ortasını bulma tarfıyım kızım da 14 aylık çok bağırıyo bu aralar bazen gözüne bekıp yapma kızım derim bazen babası kızar enhel olmama. Çok fazla azarlamak mantıklı değil 
(4,889 puan) tarafından
Ilk cümlende çok haklısın..
0 oy
(2,545 puan) tarafından
Kesinlikle bagırılmamalı. Şiddet yapılmamalı. Biz kadınlar kocamızdan şddet görsek çok kötü bir durum. Bu çocuk içinde geçerlidir. Mesela kocam beni dinlemiyor pata küte vuruyor bir kadının duygu düşüncesi neyse korkarak kendini değersiz hissetmesi neyse bir çocuk içinde bence aynısı. Hatta o daha küçük...
(4,889 puan) tarafından
Herşey küçükken  başlar  işte ah bi anlasalar o küçük yüreği ..
(2,545 puan) tarafından
Aynen kendimizden de koruyamazsak başkalarından nasıl koruruz.  Bol sabır bol sabır.
0 oy
tarafından

Simdi elbette insaniz tahammul sınırımız var ama haddinde tabiki. 

Kızarım ama o uyunca gözlerim dolar gün icinde kızdım diye .

Hayırı ilk basta ogretemedim diye suan çok ilgi istiyor ben hayır diyince ağlıyor bundan cok pismanim cunku ilkin umrumda degildi ama bir kardesi olduktan sonra zorlandık. 

Bi bundan şikayet ediyorum 

Onunla sürekli oynar aktivite yaparız ben onunla cok konuşurum ama nedense kendimi hep yetersiz hissediyorum..

(4,889 puan) tarafından
Hayırdan ziyade bak bunu böyle yaparsak daha  güzel olur diyerek dikkatini dağıtmaya çalış farklı seçenekler sun . Evet o yetersizlik üstüne birde kızıp korkutmak yanlış. 4 duvar arasında büyüyen enerjisini atamayan şu dönemin çocukları napsn anne babanın ağzına mı baksın
tarafından
Kiz söylüyorum ama sürekli ağlıyor inan bak bugün bir portakal vereyim dedim bir dilim bile degil agzima attim anaa bir ağladı yenisini istedi hayir dedjm gel havuc vereyim dedim asla almıyor

Bide geziyoruz canım 8 aylık bebemi uyutup öğlen bahçeye iniyoruz inan hicbir is yapmıyorum onunla oynuyorum top alip dışarda oynuyirz ip atlıyoruz ama nedense kendini eksik hissediyirim ona karşı. 2.5 yaşında kizim konuşması çok az 'ya ben bunu çok takıyorim gun icinde hep konusurum onunla oysa
0 oy
(7,376 puan) tarafından
Valla canım elimden geldiğince sakin bir şekilde o yaptığın yanlış beraber doğrusunu yapalım diyorum bu şekilde gitmeyi tercih ediyom şuanlık canım inşallah devam eder 
(4,889 puan) tarafından
Inşaallah canım
0 oy
(5,021 puan) tarafından
O onun çocuğu bu senin çocuğun. Kendisi nasıl biliyorsa öyle yetiştirsin. Şahsen çocuğa kızılması ya da bağırılması taraftarı değilim ama çocuk da gözüne bakınca yapmaması gerektiğini bilmeli. Kızım 15 aylık şu an bile nereye dokunmaması gerektiğini biliyor. Asla kızmadım bağırmadım hırpalamadım. Sizinkiler de ergen olunca toplarsınız meyvelerinizi
(534 puan) tarafından
Nasıl başardın bunu
(5,021 puan) tarafından
Anlatarak,göstererek, dokundurarak, merakı nasıl gidecekse artık :)
(4,889 puan) tarafından
Benimkiler daha hareketli ama yapacak bişey yok dediğin gibi ergenlikte belli olur
0 oy
(603 puan) tarafından

Kızım 8 yaşında maşallah bunca zamandır bir kere üzmedi. Öğretmeni sanki büyük bir çocukla konuşuyormuşum gibi hissediyorum onunla konuşurken der ve hep tebrik eder beni. Hiç kızmadım. Masanın üstüne çıktığı zaman neden çıkmaması gerektiğini anlattım. Mantığına uyana kadar mini cümlelerle. Bir hayvana nasıl davranması gerektiğini anlattım. Mahallede kedi anası lakabı :) merhamet duygusunu hayvana sevgisiyle aşıladım. Babasını hiç yanında aşağılamadım yafa haksız çıkarmadım vs. Vs. Allah nazardan saklasın otur ekonomi konuşuar senle :) işin sırrı konuşmak tiz ses tonu ve onun göz hizasına inerek. Anlayana kadar yaptığının neden yanlış olduğunu yada doğru olduğunu vurgulamak. 

0 oy
(4,040 puan) tarafından
Tabii ki de kizmasan sakince anlatmak lazım. Kzinca iletişimi kopariyoruz sadece ortada stres dönüyor o anda anne rahat ediyor ama çocuk asla ne eğitim aldığını bilmiyor. 

İkinci çocuk olmadan önce ben oğluma hep anlatarak sabrederek gözlemleyerek birşeyler ogretirdim. Herkes bana derdi ki senin oğlan herşeye çok kolay alışıyor emmeyi bırakma söz dinleme vs. Ama ikinci çocuk olunca sabır kalmadi bağırmaya başladım çocuk da o kadar sinirli olup tersini yapmaya başladı.

Böyle gidersem o çocuğu stres sahibi aksi yapicam bunun da farkindayim
0 oy
(3,233 puan) tarafından
Kızmak korkutmak derken dozu veya tutumu nedir nasıl yapıyor o önemli olan. Ben  güzellikle anlatırım neden yapmaması gerektiğini falan Üzerine çok gidersem zaten inat olayı başlıyor dikkati dağıtıyorum mesela sonra unutuyor tekrarlarsa bak öyle yaparsan çok üzülürüm ama derim daha devam etmez oldu ki etti ama yapma dedim annecim böyle yaparsan bak çok kızarım üzülürüm derim. Bazen düşecek pozisyona geliyor uyarırım oğlum düşersin bak canın acır diye. Düşerse de bakar yüzüme ben dedim düşeceğini bak bi daha yaparsan düşersin gördün mü derim. Bağırıp kızan kişiler var etrafımda karşındakine saygı duymak gerek ne kadar çocuk beya bebek olsa da o birey ileride büyüyecek ve onun kişiliğine özgüvenine zarar verecek davranışlar da bulunmamak lazım. Güzellikle konuşunca anlıyorlar 
0 oy
(817 puan) tarafından
Şuan daha küçük 1 yaşında ama asla bağırma vurma korkutma taraftarı değilim çok karşıyım şımarık olsun ama pısırık özgüvensiz korkak bir çocuk olmasın 
0 oy
(137 puan) tarafından
2 tane kızm var biri 7 biri 5 yaşında şuan da 36 haftalık hamileyim hep konuşmayı deniyorm ve yapıyorm bazen kızlır illa kızarm ama korkutmam tabiki bilinç altında bırakmam çocuklarımı bana dürüst olmasını yalan konuşmamasını yaptığının kötğ de olsa bana gerçeğini anlatmasını söyledm ve aşıladm kızım okula ilk başlayınca kaymışdı buda bni korkutmuştu açıkçası ama toparladm tekrardan Allah'a şükür öyle bağırmak kızmak dövmek korkutmakla olmuyo
0 oy
tarafından
Benim de en büyük sıkıntım bu çocuğu sen böyle simarttin demeleri ve asla benin yetiştirme tarzımı çevremin onaylamamasi.  Kızım 20 aylık ve 7 aylık kardeşi var . Ben genelde kızımla ilgilenirim bebeğim sakın çünkü çok şükür. Kızım aşırı öz güveni yüksek ve aşırı hareketli. Kizacakmisim,  bagiracakmisim, bebekle ilgilenmeme alisacakmis kendi kendine vaki geçirmesi lazimmis. Düşünce sarilmayacakmisim, ağlayınca susturmayacakmisim. Herkes nasıl sabrediyosun bu çocuğa diyor. Bogasim geliyor böyle diyenleri inan. Ben kızım sinirlenince dikkatini başka yöne çekip bolca oyun oynayanlardim.  Halimden de memnunum çok şükür.  Herkesin doğrusu farklı maalesef ki bisey demiyorum ama büyüttükleri çocuklar da hep sevgisiz anne babayla alakasiz 
0 oy
(1,989 puan) tarafından
Ilk önce sakın yaklaşıyorum  kızım devam edince zıvanadan çıkıyorum maalesef :D

İlgili sorular

+1 oy
27 cevap 532 göst.
21 Haziran 2022 Aile kategorisinde Janya (245 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 398 göst.
5 Haziran 2020 Kültür-Sanat kategorisinde Cngls (899 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 51 göst.
13 Haziran 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 117 göst.
5 Mayıs 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde 1995 (1,399 puan) tarafından soruldu

379,359 soru

11,355,514 cevap

34,830 kullanıcı

...