0 oy
828 göst.
Aile kategorisinde (712 puan) tarafından
Şimdi konuyu mümkün mertebe açık anlatcam. Acaba ben mi bencil düşünüyorum yoksa olması gereken bi mu diye fikrinizi sormak istedim.

Kayın babam bir ev yapmış 2 katlı ilk katında kendileri oturuyor 2. Katında ben ve eşim. Eşim 2 kardeş yani bi erkek kardeşi daha var. 

Eşim zamanında ben üni okumak istemiyorum calişacam demiş ondan 2. Kati onlar onun için düşünmüş ve öyle de oldu. Kaynım ise üni okumuş yani 2sine de birşeyler yapmışlar. Şimdiii  şöyle birşey var biz bu evde oturuyoruz kira ödemiyoruz bisey yapmıyoruz enn az 1000₺ kira desek senede bize bir nev-i 12bin tl vermiş veya hibe etmiş gibi oluyorlar. Şimdiii buraya kadar herşey normal :D şimdi eşim de diyor ko madem ben burda kirasız oturuyorum bu üni okumakla aynı değil hadi  onun masrafı da 5 senede 50bin tl  olmuş olsun diyor biz allahın izniyle bisey çıkmazsa hep burda oturcaz. Ozmn bende kardeşin eğer ilerde bi araba veya bi ev almak istese bende ona yardım ederim diyor bi 20 bin 30 bin artık durumum ne olursa veririm diyor. Yoksa haksizlik olur diyor. 

Benim kafamda tek soru: o parayı biriktircek ve hibeden kardeşine vercek evimize veya yavrumuza harcamaktansa??  Eşim ince düşünür öyle hak hukuk meselelerini ama ben nedense tabii ver kardeşine diyemiyorum içim rahat değil:/

31 Cevaplar

+2 oy
(219 puan) tarafından
Devlet üniversitesinde okumanın bir yükü yok ki aileye bir harcı var o da çok cüzzi bir miktar ayrıca okumak isteseydi eşinizi de okuturlardı anlamı çıkıyor aon olqrak da eşiniz okumak yerine çalışıp ailesine vermedi ise benm cevabım evet :))
(712 puan) tarafından
Yani kardeşi başka şehirde okumuş kendi evine çıkmış yurt da kalmamış fln tabii okdr da ucuz olmuyor okumak. Eşim çalışmış ama öyle kazandığını ailesiyle harcamamış araba almış biriktirmiş.
-Reklam-
+2 oy
(2,286 puan) tarafından
Evlenene kadar kaynınıza ev almazlarsa ya onun kirasını verecek. Yada sizide evde çıkartıp kiracıya verip 1 ay siz alın 1 ay diğeri diyecek. Sonuçta ortada oturulacak 2 tane ev olsa kimseye haksızlık olmaz. Evlenip kirasını kendi öderse haksızlık tabi ki. Ben kayınbabanızın yerinde olsam haksızlık olmasın diye alamıyor isem sizide çıkartırdım. :)
tarafından
Artım olsa da sana versem :)
(13,033 puan) tarafından
Ben de artıladım
(712 puan) tarafından
Bak bu da mantıklı :D kira ödemeyi kimse istemez ama sonuçta hakta geçmesin
+1 oy
(4,468 puan) tarafından
Burda esinin kardesine ödeyeceği bir meblag yok okutmak kendi anne ve babasinin gorevi 
(2,148 puan) tarafından
Aynen anne baba, evlatlarina karsi esit davranmalı. Katiliyorum. Bu eşinizi alakadar etmez
(4,468 puan) tarafından
Kesinlikle
tarafından
Ama esine ev vermişler kardese vermemişler bu haksizlik o zaman
(712 puan) tarafından
Ayy herkes çok farklı yorumlarda bulunmuş görev evet ama biz ömürlük o evde oturcaz kardeşi ise 5 yıl okumuş bitmiş
+1 oy
(7,193 puan) tarafından
Eşini tebrik ederim ne de güzel düşünmüş... Haksızlık olur elbette ki üniversite okumak nere ev sahibi olmak nere 
(4,040 puan) tarafından
Bence de kardeşinin hakkını kollamali
(712 puan) tarafından
Teşekkür ederim belki de duymak istediğim cevap buydu kötü düşünmek istemem ama malum hep bi abi kardeş hak hukuk meselesi oluyor ya :/
0 oy
(1,448 puan) tarafından
2 daire varsa kaynananlarin dairesi de kardeşine kalır otomatikman
(712 puan) tarafından
Aynn öyle bencede ama işte eşim  oyle diyor.
(1,448 puan) tarafından
Esin biraz düşünce yapısını değiştirsin bence.. hem o evlenene kadar zaman ne gösterir bilinmez hemen peşin peşin bunu yapcam hak demesin çoluğu çocuğu var.
0 oy
tarafından
Tamam hesap zaten görülmüş..kaynin oturmuyo olabilir ama babasının oturduğu ev zaten kaynin oluyo..eşit zaten birine fazla bisiy yapilmamis .
(712 puan) tarafından
Aslında öyle, sorun burda bizim kirasız oturmamiz ve kaynım da evlenirse onun kiraya çıkması.  Ozmn ona haksızlık olur gibisinden düşünüyor eşim
tarafından
O zaman kırasina babası yardım eder.esin.ne.alaaka..
0 oy
(1,297 puan) tarafından
Bnce 20 bin filan değil. Okuyan burs alıyor bilmme ne yapıyor okuyor. Sadece harç parası bilmm ne sana verdikleri evle eş değer mi..normal şartlarda ona da ev yapmaları lazım..ilk kez onu okutmuş bunu okutmadigi için ev vermiş filan diye bişey duydum. Bende okudum ablam da. Ablam okumasa ve annemler ona ev verseler bana seni de okuttum deseler çok bozulueum evlat ayrımı yapıyorlar diye
tarafından
Kesinlikle katılıyorum,ayrıca yazmak istemedim tekrar.cogu kişi kayinpederin evi de kaynina kalır demiş ama kalana kadar ohooo insanlar kaç bin kira odeyecek acaba
(1,297 puan) tarafından
Madem bu durumdan eahatsizsiniz kayinoederle konuşun. Yarın bigun gelin gelse kaynina baya problem yapar.
(712 puan) tarafından
Evt kendi açimdan düşününce bende bozulurdum ablama ev verip bana vermeseler ama ev de zaten bizim değil yani mülkiyet olarak tapu fln yok. Kaynım atanıp ta biryere giderse ozmn zaten kirada olcak. Ama  o 2. Kat eşime özel yapılmadı plan proje gereği oldu ve eşimde malûm okumadığı için oturuduhi şehirde çalışıyor biryere gitme ihtimali yok. Haliyle 2. Kati da sana düzeriz demişler dır annesigil. Miras yoluyla evt her 2 evlada bir ev düşüyor ama dediğiniz gibi o zamana kadar kaç bin lira ödeyecek kardeşi...
(1,297 puan) tarafından
Tmm ama o ev sizin belli. Tapu şart değil. Ya da ev sizin değilse ona da her ay kira bedeli yollanabilir.
0 oy
(1,381 puan) tarafından
Bence sen hic karisma o evler hep size kalacak abi kardes yardimlassin birbirleriyle birlik olsunlar 
(712 puan) tarafından
Birlik olmak çok güzel bende hep o yanayım ama şöyle  bişey de var kaynım hala işsiz ve evde babası bakıyor 26 yaşında benim eşim ise küçüklüğünden beri hep çalışmış ailesine hiç bir masrafı olmamış. O 2. Kat zaten çıkılcakti ister burda oturalim veya başka yere gidelim. Ondan benim eşime özel birşey yapılmamış
0 oy
(11,505 puan) tarafından

Sonucts diğer ev ona kalacak 

0 oy
(323 puan) tarafından
Yahuu eşin neden veriyo anası babası versin ona düşmez bence bi de o ev de miras oluyo kardeşi hak da talep edebilir üniversite okumuş okumamış olması kendi seçimi miras ikisinin de hakkı 
(712 puan) tarafından
Işte benim takıldığım yer de p zaten annesi babası vercekse kardeşine verir. Tmm biz burda ömürlük oturuyoruz kira yok ama o zamana kadar ohoo kaç defa üni parasını çıkarmış oluyoruz yani benim eşimi de bi nevi üni okutmuş kadar oluyorlar, kira almamakla. Miras olarak herkes kendi hakkını verir
0 oy
(833 puan) tarafından
Kardeşinin ihtiyacı olsun olmasın o bir abi. Tabiki durumunuz el verirse yardım edecek. Verirseniz her zaman 2 katını verir rabbim içinizi siz temizleyın. Benmi fesatım dıyerek konuyu zaten cevaplamışsınız... 
0 oy
(2,471 puan) tarafından
Evin birini size vermişler oturdukları evide diğer oğluna bırakırlar siz niye para ödeyesiniz ki ortada bir adaletsizlik yok evlendiği zaman ya onada ailesi destek olur ev alınır ya kirasına yardim ederler anne babanın görevi bu    abisinin degil
(712 puan) tarafından
Ama abisi kira ödemiyor ya ona annesigil bi nevi o kira parasını hibe ediyor. Yillaaar geçecek ve kimbilir biz ne kadar kâr da olcaz. Kardeşi sırf bi üni okudu diye ömrü billah kira vermesi de yazık  tabii ama annesigilin vermesi tabi daha mantıklı bencede
0 oy
(42 puan) tarafından
Allah size bol para bereket versin veren el etsin inşallah o paranın lafı bile olmaz.  Gerçekten Allah veren el etsin durumunda olsun yardım et tabi kendini hebe edecek şekilde değil sen kalbinin ne kadar temiz ferah tutarsan Allah sana 10 katını verir 
(712 puan) tarafından
Amiin cümlemizi inşallah
0 oy
tarafından
Eşin okumayip çalıştığı zaman parasını ailesine mi vermiş birde kaynın özel üni. Okumadiysa eğer diğerinin çok bir masrafi yok eşin bence haklı neticede ömürlük ordasiniz yardım etse ne olacak 
(712 puan) tarafından
Yok biriktirmiş araba fln almış işte bazen yardım ettiği de olmuştur. Önemli olan kısım birde eşim küçüklüğünden beri çalışmış hep yani okula giderken de ailesine keisnlikle bir masrafı olmamış.
Ama kaynım 26 yaşında hiç  bir zaman çalışmamış ve üni okumuş. Şu an da zaten babası bakıyor ondan şimdi o atanıp biyere giderse muhtemelen maaşı da iyi olur e öyle olursa bu sefer biz niye yardım ediyoz ona senelerdir o da okurken çalışsaymış veya bu yaşına gelmiş hala çalışmıyor
0 oy
(1,786 puan) tarafından
Bu ne kız kafam karıştı.Anne babası ne düşünüyor? Kardeşi ne düşünüyor?Şey gibi olmuş sen okumadın alamazsın ev biz sana verelim,senide okuttuk kendi evini kendin al.Ozaman okul masrafını ev parasından çıkarıp kalanı kardeşine vermeniz lazım .
(712 puan) tarafından
aslında öyle düşününce evett :D ama şöyle bişey de var eşime özel yapılmadı o 2. Kat zaten çıkılcakti ister eşim okusun veya okumasın plan proje gereği işte. O sırf burda aynı şehirde olduğu için annesigil sana burayı düzeriz demişler.
0 oy
(15 puan) tarafından
Şöyle bişeu var eşim yönünden düşünmek belki yanlış izlenime yol açar aynı olay benim başıma gelse 2 kerdrşim var annem babam sağ olduğu sürece onlara yapılacak olan şeyler beni bağlamaz çünkü 2 çocuğum var onların kul hakkına girmiş olur keza evlenecek olur ailem çok zor duruma düşer destek gerekir yapılır ama yatırım söz konusu oldupunda o ince düşünce payı evlatlarıma yansır ki ben 2 çocuğumun geleceğini garantiye alırım rahat bir yaşam sunma adına param olur kardeşime jest yapmak isterim çok ayrı çünkü baba ocağında yapılan şeylerin az veya çok eşit veya değil bunun hakkı da haksızlığı da babanın amel defterinedir kimse sen kardeşinin hakkını yedin diyemez 
0 oy
(17,761 puan) tarafından
Sen neden karışıyosun kardeş arasına evine bakıyosa sizi muhtaç etmiyosa gerisi senin dışında onlar kardeş alır verir sizin hakkınızıda yedirmez eğer hak hukuk ince düşünen biriyse zaten
(712 puan) tarafından
Evt bizi düşünür hakkımızı da yedirmez. Ama şöyle bişey de var o onun ailesi olduğu gibi bizde onun ailesiyiz sen ben yok paramız ortak bende çalışıyorum. Ama şimdi para biriktirmek de kolay değil durduk yere kardeş kardeşe bile olsa neden 20 30 bin hibe edersinki  annesigil versin sonuçta üni okumak onun tercihi di ve aile de onu üstlenmek zorunda
0 oy
(5,837 puan) tarafından
Eşin haklı bence üniversitede okumak nere ev sahibi olmak nere.. Durumuö neye yetiyorsa demiş adam sizi sıra sokacak bişey yapmaz ailesi bi güzellik yapmış oda kardeşini ortada bırakmak istemiyor haklı olarak 
(712 puan) tarafından
Bu güzel cevabınız için sağolun teşekkür ederim :)
0 oy
(4,152 puan) tarafından
Ay inanilmaz sacmaa bnce ne alakasi var..kaynnlar hakkin rahmetine kavusunca o evde onlarin olur bnce vermesi sacma bn verdirmezdim.esimde vermez zatn :-))
0 oy
(4,162 puan) tarafından
Anne baba olarak onlar okutup gorevını yapmıs esıne neden para oduyor sacma bı dusunce, yardım etmek isterse o ayrı

İlgili sorular

0 oy
31 cevap 834 göst.
0 oy
44 cevap 840 göst.
15 Şubat 2021 Diğer kategorisinde Ceyda. 13 (19 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 365 göst.
11 Aralık 2020 Diğer kategorisinde Gentle Avenger (3,769 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 388 göst.
2 Aralık 2020 Aile kategorisinde Nazmiye 06 (60 puan) tarafından soruldu

379,736 soru

11,367,556 cevap

34,850 kullanıcı

...