0 oy
287 göst.
Aile kategorisinde tarafından
❀꧁꧂❀❀꧁꧂❀

Soru : Bayanların namaz kılarken eteklerinin altına bir şey giymeleri gerekir mi?

Cevap : 

İslam dini tesettürü emretmekle birlikte, örtünmenin şekli konusunda ayrıntıya girmemiş, bunu örfe bırakmıştır. Buna göre bir kadın, teni gösterecek şekilde ince ve şeffaf, vücut hatlarını belli edecek şekilde dar olmamak kaydıyla (Ahzâb, 33/33; Müslim, Libas, 34); namaz dışında mahremi olmayan kimselere karşı olduğu gibi, namaz kılarken de yüz, el ve ayakları hariç bütün vücudunu örtecek şekilde örfe uygun her türlü kıyafeti giyebilir ve böyle bir kıyafetle namaz kılabilir (Mevsılî, el-İhtiyar, İstanbul, ts. I, 46).

Buna göre ayak topuklarına kadar uzanan eteğin altına ayrıca tayt, eşofman v. b. bir şey giymek şart değildir. 

Ancak rükû veya secde yapılırken eteğin yukarı çekilmesi ve ayak topuklarından yukarıdaki bir kısım avret mahallinin çıplak kalması söz konusu olacaksa veya etek kısa ise bu yerleri örtmek için gerek namazda gerekse namaz dışında uygun bir iç elbisenin giyilmesi gerekir.

Fakat en güzeli takva açısından giymesi uygun  olanıdır.

°❀°☆•♡•☆•♡•☆•♡•☆•°❀

ن ح

5 Cevaplar

0 oy
(1,361 puan) tarafından
Bilgi için teşekkürler. Biliyorduk tazelemis olduk. :) 
-Reklam-
0 oy
(23 puan) tarafından
Ben hep eteğine basıyorum ya   
0 oy
tarafından
Sağol canm benim bıkıyorum aslında ama bazı tanıdıklarım bana derdi namazda öyle çıplak sadece etek giyme  altına onu giy bunu giy diyen okurdu bende Allah bilir der tartışmaya bile girmem. Yok çorapsız namaz kılınmaz diyenler oldu amaannn dedim bisver sus. 
tarafından
Şafii bir arkadaşım vardı onlarda çorapsız kılınmiyor mus canım. Mezhep e göre değişiyor bazı şeyler canım
tarafından
Canım mezhep dediğimiz nedir .. kerbela olayından sonra çıktı hepsi. Hepimizin KUR ANI BIR, INANCI BİR.  ÖNEMLİ OLAN  kitabimiza göre hareket etmek. Hersey den öte yapıyorsak Allah için yapmak.
tarafından
Öyle tabi kuzum ama 4 hak mezhep var ona ve sünnet lere de bakmamız gerekiyor. Çünkü Kur'an da tan teferruat li anlatılmaz herşey.
0 oy
(4,390 puan) tarafından
Allah razı olsun ☺
0 oy
(3,419 puan) tarafından
Saol canm ben namaz da şalvar giyerim altına hep tayt giyerim bacaklarım birbirine surtunmesin die iyi olmaz demişlerdi küçükken aklımda hep o kalmış 

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 290 göst.
0 oy
9 cevap 284 göst.
19 Ekim 2022 Aile kategorisinde Ecenin annesiii (1,022 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 139 göst.
21 Mart 2023 Diğer kategorisinde Sultanhanim (99 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 105 göst.
28 Şubat 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Mirayin annesi (2,605 puan) tarafından soruldu

379,364 soru

11,355,839 cevap

34,832 kullanıcı

...