0 oy
150 göst.
Aile kategorisinde tarafından
Bebeğim 3 aylık doğduğunda babamızın işi yoktu. Bebeğe gelen çeyrek altınlar ile ufak bir koyun kestik akika olarak. Eşim dedi ki işim olursa tekrar kızıma kurban keseceğim eve hiç sokmayacağım bizden kimse yemeyecek ihtiyaç sahiplerine gidecek. Böyle deyince adak adamış olmuyor mu? Ki işi oldu. Kurban alıp kesecek. Ben de dedğmki hazır ramazan geliyor mezbahada kestir ihtiyaç sahiplerine direkt dağıt ya da bir kuruma bağışla. Kayınbabam da diyor ki bişzm bahçede keselim ben dağıtırım. Ama ben onlara güvenmiyorum kendileri de yiyecek. Adak kurbanını aile yiyemez diye biliyorum. Bir de burada biz keatirmiştik adam resmen paket oaket ayırmıştı bize hiç iş düşmedi. Kesme, doğrama parası tanıdık diye 100 liraya yaparım dedi. Adamın kesip eşimin ihtayaç sahiplerine vermesi daha uygun değil mi? 

8 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Allah kabul etsin öncelikle Kuruma vermeyin ben olsam vermezdim  ben valla anlamıyorum her yardım kuruma yapılıyor onlar ete doymıslardır sokakta daha dogrusu evınde olanlar bıle ete hasret mesela bizim durumumuz fazla yok en son nezaman et yedım hatırlamıyorum diycegim o ki kurumdan cok cevrende durumu olmayanlara ver onların duasıyla buyursun bebegın yıllardır evınde et yemeyen var. 
-Reklam-
0 oy
(62 puan) tarafından
Öncelikle Allah kabul etsin bizde kestirdim direk kurbanı kuran kursuna bağışlasın hocalar dualar eşliğinde kendileri kestiler biz hiç birseye karismadik
tarafından
Ben kuruma gitsin istiyorım ama eşim akika kurbanı kesilirken sormuştu. Oradaki görevli bir kadın dedi ki herkes kuruma bağış yapıyor çocuklar artık yemiyor bile. Onun yerine ihtiyaç sahiplerine verin makbule daha fazla geçer
(62 puan) tarafından
Tamam işte kuran kursundada yatılı öğrenciler okuyo ailesinden ayrı bizim burdaki kursta endonezyalı öğrenciler vardı mesela
tarafından
Kuran kursunda yıllarca okudum hep zıyafet verılır cocukları genc kızların aılesı bısey yapıp getırırler onlarda yardım cok gıdıyor sen cnm durumu olmayana ver yıllarca et yemeyen insanlar vaf
(1,160 puan) tarafından
Kurslarda hep yeme içme olur hiç gerek yok oraya vermeye
0 oy
(968 puan) tarafından
Akika kesmissiniz ikinci adağa girmis bence yine bi hocaya sorun ben olsam mezbada keser kendim dagitirim komsulara falan kursalarda her turlu oluyor ziyan bile oluyor komsulara ver daha iyi 
0 oy
tarafından
Mezbaha da kestir ve onlar dağıtsın 
0 oy
(1,344 puan) tarafından
Allah kabul etsin canim bence de adak olmus oluyor yine hocalar daha iyi bilir cevrede ihtiyaç sahiplerine verin bence de diğer kızların yazdıgı gibi. Ogluma da kızıma kesmedik biz 
0 oy
(1,123 puan) tarafından
Bahçede kesilecek ve onun işi de ayrı olacak ben öyle istemezdim açıkçası.... Dışarda kestirmek DHA mantıklı bence
0 oy
(385 puan) tarafından
Öncelikle Allah kabul etsin valla canım günahına girmek istemem ama eşimde kızıma geçen sene kurban bayramı sırası kuruma bağış yaptı her yeri araştırdık yeni kurbandan çıkıldığı için hiçbir kurumda yer yoktu bir tek kızılayda vardı ve etrafımızda da çoğu insan kurban kesmişti inan bana Kızılay 2 ay sonra kesti kurbanı. Sonrasında benim adağım vardı eşim yine oraya bağışlayalım dedi bende yok dedim içimden öyle geldi dedi oda 3 ay sonra kesildi dahada kuruma bağış yapmam dedim. Şimdi oğlum olacak Allah izin verirse onun akikasınıda gerçek ihtiyaç sahiplerini bulup dağıttırıcam. Ama kızına akika kesildiyse bildiğim kadarıyla eşin 2. Ciyi adak adamış oluyor ayrıca akikanın eti yenir adağın eti yenmez eğerki aklında şüphe kalmasın istiyorsan fetva hattı var 190 onu arayabilirsin. 
0 oy
(985 puan) tarafından
Nasıl adadıysa öyle verilmeli

İlgili sorular

0 oy
15 cevap 184 göst.
3 Temmuz 2021 Diğer kategorisinde Gulsah6640 (1,763 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 126 göst.
27 Haziran 2023 Kültür-Sanat kategorisinde Lilayildiz (56 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 602 göst.
27 Temmuz 2020 Aile kategorisinde Alyakus (2,375 puan) tarafından soruldu

380,999 soru

11,406,413 cevap

34,944 kullanıcı

...