0 oy
563 göst.
Aile kategorisinde (118 puan) tarafından

Kızım 10 aylık ve doğdu doğalı sütüm azdı hiç çoğalmadı şuan var ama az kızım ise zayıf kilo da almıyor çok bende zayıfım :'(

Eşim de diyor oruç tutma sahura kalkma benim iznim olmadan tutamazsın hem kabul olmaz orucun zaten sütün yok iyice kesilir sende zayıflarsın dedi bende tutmak istiyorum tutsam mı tutmasam mı bi suçluluk hissi oluyo bende

Tutsam nasıl olur kabul olur mu 

28 Cevaplar

+1 oy
(7,163 puan) tarafından
Farz ibadette eşin hiç bir hükmü yok bunlar kendini Allah zannediyor herhalde tövbe haşa ... Kuran'da zayıflar oruç tutmasin diye bir kaide yok söyle kocana kabir tek kişilik ...
-Reklam-
0 oy
tarafından
Eşim bana da diyor tutma diye . 
0 oy
(12,481 puan) tarafından
Bu razaman orucu buna eşin karar veremez 
0 oy
(7,972 puan) tarafından
Ahirette onlar bizi kurtarmiyacak esim tutma diyemez
(118 puan) tarafından
Kocasının izni olmadan bir kadının oruç tutması   helal değildir diyor ayette de
(7,972 puan) tarafından
Nafile oruçta o sekilde ama bu farz islamin sarti
(2,186 puan) tarafından
Farz oruca koca karışamaz ayeti düzgün anlayalım yanlış bilgi vermeyelim
0 oy
(854 puan) tarafından
farz olan hicbirseyin esde hukmu yoktur canim ama emziklisin yani sonradan da tutabilirsin hicbir gunahi yok sana sutum az diyorsan tutma yazik gunah bebege sonra tutarsin ama esinin dedigi tamamen yanlis oruc sana farz kilinmis tutsanda tutmasanda gunahida sevabida sana yani su an erteleyebilirsin mazeretin var gunahi yok 
(854 puan) tarafından
canim yazdigimi duzgun okumadin galiba ben dedim ki kazasi var tabiki kazasini da yapabilirsiniz ama eger onu da yapamiyorsaniz yoksul birinin tutulmayan kazasi yapilmayan oruc kadar ucretini vermelisiniz anlaminda soyledim kiz kaza yapmak istedi yapamadi hastalandi duzelmicek hastaligi allahim oyle birsey gostermesin ne olacak acaba o tutulmayan orucun fitresini vermesi mi lazim oteki dunyada gunahini cekmesi mi yada ben orucumu tutamiyoeum kazasini da yapamiyorum ne olacak buna da cevap verin o zaman madem biz bilmeden fetva veriyoruz buyrun imam hanim sizi dinliyoruz muslumanligin gerektirdigi seyleri birde sizden dinleyelim
(6,151 puan) tarafından
Estağfurullah imam olan ben değilim eşim yanlış telaffuzlar yapmayın o zmn insanlarda yanlış anlamasın sizi evet dediğim gibi sürekli bir hastalığı varsa ilaç kullanması gerekiyosa verilebilir ama kendini denemeden oruca dayanıp dayanamayacagini test etmeden ben emziriyorum ben hamileyim sonradan tutarim gibi bir durum yok kişinin kendini denemesi lazım kimseye Müslümanlığı öğretecek değilim ayrica herkes doğru bildiğini yaşasın yada araştırsın ama elimden geldiğince bilgim olan konulara değinirim hayırlı Ramazanlar
(854 puan) tarafından
ben bu yorumda yanlis telefuz yaptigimi dusunmuyorum soyledigim cumle acik ve net tutmasaniz bile kazasini yapabilirsiniz dedim ki kazasini da yapamazsaniz eger tutmadiginiz oruc kadar kefaretini verirsiniz bunun neresi yanlis anlamiyorum ya ben bilmiyorum yada siz yanlis anladinizneyse sizede hayirli ramazanlar
(456 puan) tarafından
Zamanında tutmadıgın şeyi kazasını yapması gerekir canım sedos arkadaşta sana bunu anlatmak istemiş sağlıklı bi insan ücretini veremez sadece hasta ve hastadan kastım agır hastlar ve ilaç kullanlar bunların dışındaki insanlar mazeretli emzirirken ve hamileyken tutmuyorsa kaza etmek zorundadır.
(854 puan) tarafından
biliyorum canim bende onu diyorum zaten
0 oy
(7,791 puan) tarafından
Farz ibadet esinin söz hakki yok diye biliyoyben ramazan dışında izni gerek. 

Yabi hilgim öyle 

Onun dışında dinen tutmama sansin var eiye biliyorum.
0 oy
(242 puan) tarafından
Eşin farz ibadete karışamaz Allah emretmiş bi kere! Ama sen çok kötü oluyorsan tutunca o zaman sonraya kaza edersin canim ama belki ramazanın bereketi sütüne yansir bence bi dene ben hamilelikte de emzirirken de tuttum hiç bi sıkıntı yaşamadım aksine sütüm artmisti
0 oy
tarafından
Herkesin mezarı ayrı. Öbür tarafta eşim izin vermedi diyemezsin değil mi? O sütün bereketini Allah sana kat kat verir oruç tutunca merak etme 
0 oy
tarafından
Bebeğin 10 aylık olmuş ek gıda alıyordur farz ibadetleri yapmak için eşin izni olması söz konusu değil nafile ibadetlerin için geçerli sahurun güzelce yaparsan tutarsın inşallah orucunu benim bebeğim 3 aylıkken tutmustum ben sütümü çok etkilemedi
0 oy
(353 puan) tarafından
Eşin farz olan oruca karışamaz kazalarını tutarken sorarak tutman lazım 
0 oy
tarafından
Benimki 13 aylik ben tutcm insallah ek gida aliyo zaten zorlanmam diye dusunuyrm
0 oy
tarafından
Bu farz olan bişi buna eşin karar veremez izin alman gerekmiyor ondan Bi kaç gün dene kızına mama ver o ara büyümüş küçük değil yemekte yer 
0 oy
tarafından
Bebegin büyükmüş. Benim kızım 6 aylık ek gıda alıyor Allah in izniyle tutacagim. Benimde sütum az. Yemekle çoğalmiyor. Sahurda sıvi tuketirim hicbirsey olmaz insalah 
0 oy
tarafından

Bebegin 10 aylik tutabilrsn

Kocanin karismaya hakki yk

Bende emziryrm bebegimi elbetteki tutucam

Kb ama bebegi 10-15 aylik olanlar tutmasa keyfi oluyo sonuçta bebegin 10 aylk ek gida aliyo 

0 oy
(7,187 puan) tarafından
Birincisi farz oruca eşin karışamaz tutabilirsin ikinciside bebegin 10 aylik olmus ek gida zamaninda zaten tutmayabilirsin dinimizde kolaylik saglanmis kazaya birakir sonra tutarsin sagligin yerinde oldugu surece ücret ödeme gibi bir sey olmaz ama emin ol o zamanlar daha kolay tutmak ben ramazan tuttum onun disinda kazada tutmustum emzirirken daha rahatti 22 aylik simdi hic yerinde durmuyor uyku desen yok simdi çok daha zorlaniyorum tutarken kandilde tutayim dedim burnumdan geldi oruc 
0 oy
(6,150 puan) tarafından
Eşine söyle kendisini ilah sanmasın. Havalara bak hele. Oruç farzdır ve her kişi kendi hür iradesi ile tutup tutmamaya kendi karar verebilir. Hamile ve emziren kazaya kalır. 
0 oy
(2,244 puan) tarafından
Geçen yıl bebeğim daha bir aylıktı tutamadım sütümde çok yoktu zaten ama bu yıl 13 aylık olacak tutacam Allah nasip ederse hatta şimdiden yedim suyumu içtim yatacam ☺️
0 oy
(1,556 puan) tarafından
Kuzum benim oğlumda 17 aylık meme düşkünü şimdi sitem edenler olabilir ama sık sık acikiyorum tutamicam ben elim ayağım kesiliyo emdiği için ve çok hareketli bı cocuk
(456 puan) tarafından
Benim oglumda 17 aylık hiç bi dakika bile oturmuyor bende senin gibi sık sık acıkıyorum ama tutucam ramazan gibisi yok senede bir kez geliyor ve seneye yaşayıp yaşamayacagımız ne malum benimde acıkınca elim ayagım titriyor ama bu bir mazeret değil bence tabiki senin tercihin sonrasında kaza edebilirsin ama bebek büyük yemek yiyebiliyor benimki yemiyor zorla birde şu sıralar hem hasta hem diş çıkarıyor farz Allah rızası için tutucam inşallah
(1,556 puan) tarafından
Zaten sütüm öyle şakır şakır gelmio kesilir yada daha da azalır çocuk mahrum kalmasın die tutamicam ben ilerde kazasini tutarız ins tercih meselesi tabi bende isterim tutmayı ama çocuğuda düşünmek zorundayim
(456 puan) tarafından
Benimde öyle canım zaten şurda bi kaç sonra bıraktırcam sonuçta yemek yiyor anne sütü alsa neyse
0 oy
tarafından
Allahın emri eşinin izninden daha önce gelir canım nafile oruç olsa eşin tutma diyebilir ama ramazan orucu farzdır kimse karışamaz 
0 oy
(2,882 puan) tarafından
Eşinin karar vereceği bir durum değil bu. Eşinin jzni olması nafile oruçta. Ama emziriyorsun sütün az da olsa kendinde oruç tutma gücü gormuyorsan tutmayabilirsin sonucta Rabbim vermiş kolaylığını

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 155 göst.
7 Nisan 2022 Diğer kategorisinde Hatun (2 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 184 göst.
17 Şubat 2023 Diğer kategorisinde Berfin 2134 (43 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 394 göst.
13 Nisan 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
31 cevap 1,360 göst.