0 oy
145 göst.
Diğer kategorisinde (134 puan) tarafından
Merhaba 20 günlük bebeğim var erken doğdu 33 haftada doktor itinayla bakımı özenli olcak yenidoğan bebekler gibi yapmicaksinjz dediği halde beslenme sonrası hıçkırık tutuyo kayinvalidem ısrarla su vercem buna diyo bı şekerli Su vercek oluyo gazına da iyi gelir diye benle inatlasiyo eski zamanda kaldı onlar dediğin halde anlatamıyorum bu şeyleri yapan var mı zarari var mı şu vermenin lütfen biri yardımcı olabilir mi

8 Cevaplar

0 oy
(119,483 puan) tarafından
20 gunluge bence verme  bide prematureymus
tarafından
Hickirir tutmasi cok normal ☺️❤️ cok tutuyordu hala da tutuyor bu zararli bir sey degil.Bebegini boğmaz .Bildigin hickirik .Emzir o sirsda tekrar az daha gecer .Amaa sakinmm  sekerli su ve su verme .Cunku premature bebeklerin bagisikligi cok dusuk oluyor .Anne sutu disinda hic bir sey verme .Bol bol emzir .Ne zaman isterse emzir .Dinleme kayinvalideni .Allah korusun da cok tehlikeli .Normal bebek gibi davranamazsin premature bebege .Hemen hasta olabiliyorlar ve premature olduklari icin Allah esirgesin de ufak bir hatada yogun bakimma yatabiliyor.Mesela tuzlama sakn bebegini.Eski usulleri yapma sakin .Cevren bir sey derse arastir mutlaka oyle yap❤️
(134 puan) tarafından
Valla çok sağol canım Allah razı olsun bende diyorum bu bebek normal değil eksik ayı diye dinlemuyo beni sen çok mu biliyon havasında davraniyo ondan bı soaryim dedim artık çok sağolasın başka tavsiyelerin var mı prematüre ile ilgili sarılık oldu mu mesela senij bebeğin ne yaptın ben tek kat giydiriyorum bu çocuk üşür diyo iki tane alt üst giydiriyo zorla sinir oluyorum zararlidir dimi çok giydirmek
tarafından
Evet sarilik oldu kuzu .kat kat giydirmiyirum .evin isisina gore giydiriyorim. evim sicak.Sen de usuyor mu diye gogus ve sirtina bakarak anlayabilirsin .Ona gore giydirrisin.Bebekler burunlarina ve ellerine bakarak usudugu anlasilmaz .Cunku dolasim sistemi gelismemistir .Sirt ve gogsunu kontrol edersin soguksa usumutur iliksa usumemistir .Asiri sicaksa da bunalmistir .Cok kat kat giydirme kuzu .benim bebegim sarilik oldu .Booolca emzirdim birde kuvozdeydik mavi isigini kendim gidip actim .Ama su ya da baska bir sey vermedim .Doktor ozellikle dedi ki bol bol emzir.Ben de oyle yaptim .Bagisikligi cok dusuk olur dedi .O yuzden de dikkatli davrandim .Bi gun banyo yaptirdim heryeri pancar gibi kipkirmizi oldu .Goz kapagi bile .Cok kotu gorunuyodu . Hemen doktora gittik .Alerji icin sampuan kullanin dedi .O yuzden diyorum .Erken dogan bebegin cildi cok hassastir , organlari daha gelisimini tamamlamamistir .Tek sindirebildigi sey anne sutudur.Sekerli su verirsen Sekerini yukseltirsin bebegin bunu kaldiramayabilir .Sen annessisin onunla sk sk bag kur .Kimseyi de karistirma .Cunku ben yogunbakimdayken yanimda bi kadin vardi .Eski usül bir sey yapmis bebegine .Adet gelenek diye .Hemsire dedi ki buraya boyle bi bebek geldi ve vefat etti .Yani diyecegim biz eski usül seyleri yapmiycaz ❤️☺️ yapmazsan hic icinde korku da olmaz , olmasin.İyi ki bu postu actin cunku cidden premature bakimi cok onemli .Mesela sıkı s8kı kundak yapma asla .Kemikleri bile yumusak oldugu icin zarar gorebilir kemikleri ve omurgasi .Yarim kundak yap bacaklar serbest olsun ama skca tam kundak yapma sakn ❤️☺️
tarafından
Evet cok giydirmek zararli .Cunku bebekler asiri sicakladiginda isilik olur ve bazen nefes almakta zorlanir .❤️
(134 puan) tarafından
Çok çok teşekkür ederim güzel morallerin içi. Tavsiyelerin için
-Reklam-
0 oy
tarafından
Seninki erken doğmuş canım 

Öncelikle hayırlı olsun ♥️ 

Ben şekerli su verdim rezene verdim anason verdim 
tarafından
38 de doktor artk yeter dedi aldı
Suni verdi

Şekerli su hem sancısı için hemde sarılık olmasın diye itinayla bakımı iyi yapilsn derken

Virüs öpme kucağa alma temizligi
(134 puan) tarafından
Öpme derken anlamadım canın bebeği opmenek mı gerek sarilikta. Şu an sarılık var bebeğimde
tarafından
Öpme derken herkese opturme prematüre ya dikkat et hastalanmasin

Kaynanani dinle biraz şekerli su ver 2 çay kaşığı
tarafından
Esmos  sen neler diyosun ??.Premature bebeklere sekerli su falan verilmez .Hasta olur iyice .Normal bir bebek degil o .Premature .Daha hic bir organi tam gelismemis oluyor.Benim minik de premature gozukuyordu .Cok hassas oluyorlar .Normalde yetiskinlere bile seker zararlirken minicik bir bebege neden seker verilsin ? Anlayamadim ben hic.Sekerli su sariligi gecirmez , faydali bir sey asla degil.Yillarr yilarrr once veririlermis cunku o zaman tip boyle gelismis degilmis .artik asla verilmiyor .Verilmemeli.

Elvan Rezene de verme  , sekerli su da .Hic bir sey verme .sadece anne sutu sadeceee.
(134 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim ilk bebeğim ister istemez tecrübesizlik var ondan dolayı da zaten sen bilmiyorsun diye beni ezmeye calisiyo biraz kayinvalidem başka tavsiyelerin varmı prematüre için canım mesela sarilikta ince tek kat giydirmek lazım diki
0 oy
(125 puan) tarafından
Vucudumuzun %75 i su cnm ustelik senin sutunun %87 si de su, sudan zarar gelmez ki o da sarilik olmasin diye seker katip vermek istemistir, ben 2 xocuguma da verdim bisey olmadi sukur
(134 puan) tarafından
Ya ama benimki prematüre ya o yüzden bı çekindim siz verdiginizde bebekler ne kadarlikti. Şu an sarılık da var zaten sarılığın da atar şekerli suyla diyo
(125 puan) tarafından
Dogru demis, sarilik idrar ve kakayla atiliyo, korkmanbi kac kasik sudan zarar gelmez
0 oy
(603 puan) tarafından
Emiyorsa suya gerek yok. Şekerli suyu bebek hemşiresşnde  duydum geçen. Biz anne geç uyanırsa veriyoruz demişti şok oldum. Gazı varsa rezene kimyon ver ama çay kaşığı ucuyla. Sağlıkla büyüsün yavrun
0 oy
tarafından
34 haftalık doğduk bizde ben doktor ne dediyse onu yaptım yapmak isteyenlere de doktorun kesinlikle vermeyin dedi gaz damlası var biogaiga ve sap simpleks kullandık 6 aya kadar çünkü erken doğduğu için sindirim sistemi tam gelişmediği için doktorumuz çok gazlı olabilir demişti öylede oldu. 
0 oy
(603 puan) tarafından
Mama aldıktan sonra bir iki çay kaşığı su verebilirsin canım gazı olursa zeytinyağı verebilirsin bunların pek xararı olmaz eskiler bazen haklıymış diyorum oğlum 10 aylık ama tabi senşn kararın
0 oy
(1,284 puan) tarafından
Bebegim 5 gunluk iken sarilik oldu yavrum gözünü açamadı  uyandjramadik kaynanam sekerli su verdi iki kasik oyle uyandi.. sonra hastaneye gittik zaten. 
(134 puan) tarafından
Kaç haftalık doğmuştu bebeğiniz
(1,284 puan) tarafından
37+4 de cnm
0 oy
(1,946 puan) tarafından
Bence vermeyin. Zaten bebekleri çoğu zaman hıçkırdık tutuyor. Bundan dolayı şu verseniz bile hıçkırırım geçeceğini sanmıyorum. Bizim uzayan sarılık oldu ama ben hiç şekerli şu vermedim
(134 puan) tarafından
Nasıl geçirdiniz sarılığı
(1,946 puan) tarafından
Sürekli emzirmeye devam ettim. Uzamış sarılık anne sütünden kaynaklı oluyor genelde. Sizde sürekli emzirin

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 35 göst.
22 Nisan 2023 Diğer kategorisinde ElaLii (256 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 61 göst.
4 Aralık 2022 Diğer kategorisinde Duru. F. 12354 (3,184 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 60 göst.
14 Mart 2022 Aile kategorisinde Sbcc (1 puan) tarafından soruldu

381,159 soru

11,410,693 cevap

34,951 kullanıcı

...