0 oy
357 göst.
Alışveriş-Hediye kategorisinde tarafından
Arkadaşlar bizim kendi evimiz şuan kira da geçen sene kira 1.100 TL idi. Bu sene civar evler 1700-1800 falandır. Ama biz kiraya sadece 100 TL zam yaptık. Kiracımız asker maaş konusunda sıkıntısı yok. Eşim bu sene evlerin kirasını araştırmış 2300-2500 civarındaymış. Eşim diyor ki bir ay önceden kiracıyla konuşucam durumu anlatıcam ona göre zam yapıcam diyor. Ama benim hiç rahat etmiyor. Tamam 1300 e de oturması saçma oluyor ama adamdan 2300 falan almakta gönlüme yatmıyor. 

Siz olsanız bu durumda ne yapardınız? Ev sahibi olarak nasıl bir yaklaşım sergilerdiniz? Ve ya kiracı olarak böyle durumu nasıl karşılaşırız? 

Durumumuz çok iyi değil. 175 bin TL kadar kredi. 60 gram kadar altın borcumuz var. Malum birde çocuk var 

18 Cevaplar

+5 oy
(3,859 puan) tarafından
Yanlış anlaşılmak istemiyorum ama piyasa şu kadar oldu bizde o kadar yapalım diye diye artık asgari ücret kadar kira vereceğiz.. piyasa o kadar diye sizde öyle yapmak zorunda dehilsinz
tarafından
Çok çok haklısın canım bolluktan ferahlıktan gelmedim bende. Kendimizi sıkıp idare etmeyi öğrendim onun bana her ay vereceği 700 TL beni zengin etmez ben bunu biliyorum. Ama eşim bu konuda fazla ısrarcı
-Reklam-
+1 oy
(2,537 puan) tarafından
Bu kadar zam yapamazsınız ki hakkını ararsa suçlu olursunuz yıllık TÜFE ye göre maksimum 350 yapabilirsiniz.
tarafından
Evet onu da biliyorum ama kiracımız arsız insanlar değil şikayet falan uğraşacak değiller. Bu yüzden zaten asla konuda onları üzmek istemiyorum
(2,537 puan) tarafından
Onlar belki bu istediğiniz parayı şu an ev bulamayız deyip size verebilir ama siz haksız kazanç elde edersiniz piyasa böyle olabilir ama sizin kiracınıza biçtiğiniz mevla belli bi an da bu kadar artıramazsınız ki
tarafından
Evet kesinlikle demek istediğim şey adamı çaresizce bana mecbur bırakmak istemiyorum. Kiracının kendi kirasını belirlemesi daha doğru olacak sanırım
+1 oy
(25,224 puan) tarafından
Kiracıyım 1400 veriyoruz her sene 100 zam yapar. Ev sahibimiz 1400 den 2500 e zam yapsa direk evden çıkarız. Şuan ev kiraları o civar olabilir ama içinde bir kiracı var ve 1100 tl den 2500 lere kirayı çıkarmak vicdansızlık. Her sene belli bir zam yapma oranı var sırf diğer evler öyle diye bin küsür lira zam yapılmaz. Her sene belli bir miktar zam yapılır. Ha bu kiracıyı çıkarırsın yeni gelene o fiyattan verirsin evim o kadar ediyorsa tabi orası ayrı. 
tarafından
Kesinlikle haklısın canım ama biz geçen sene benim zorumla 100 TL zam yaptık sadece. Yoksa rşim kiraya 350 TL falan bir yapacaktı. Açıkçası ben zam fiyatını kiracıya söylemek istemiyorum. Sadece civar ev kira fiyatlarını söyleyip kendisinin bir zam belirlemesini daha doğru buluyorum.
(25,224 puan) tarafından
Benim oturdugum ev şuan burda 1800-2000 civarı ama biz en başta her sene belli bir zam oranında anlaştıgımız için ona göre zam yapıyo eşin çok haksızlık yapar öyle bişey yaparsa bence
tarafından
Canım bizim şöyle de bir durum var aslında kiracı ile anlaşmayı yapan biz değiliz emlakçımız. Biz geçen sene sadece 100 TL zam yapıcaz dedik kendi görüştü emlakçı . Yani belli bir zam oran planımız yok. En istemediğim şey haksız ve vicdansız olmak...
(25,224 puan) tarafından
Siz belirkemeseniz bile ev sahipleri belli bir oranda zam yapma hakları var onu aşamazsınız canım şikayet ederse cezası var
0 oy
(4,430 puan) tarafından
Herkes senin gibi vicdanlı olsa keşke
tarafından
1200 TL olan kira 2000 TL olması çok saçma benim nasıl ihtiyacım varsa o kiracınında ihtiyacı vardır.
(4,430 puan) tarafından
Birden olmaz bencede
0 oy
tarafından
Bır anda 1000 tl zam yapmak vıcdansızlık acıkcası elbt kendınızı de dusunuceksınız ama 1750 yaparsınız ortada bulusursunuz 
tarafından
Değil mi bende en azından böyle yapalım diye düşündüm. Kiracıya civar evlerin kira fiyatlarını söyleyip onun belirlemesi daha iyi olur sanki
0 oy
(11,399 puan) tarafından
Biz kiraciyiz 600 ile girdik 4 sene olacak şuan 750 veriyoruz biz çıksak adam belki 1000 e verir ama bizden istese biz bugün çıkarız bi anda o kadar yükseltmeye hakki yok her ne olursa olsun 
tarafından
Bende açıkçası civar evlerin kira fiyatlarını söyleyip kiracıya kendisinin belirlenmesini söylemek daha mantıklı geldi
(11,399 puan) tarafından
O şekilde yapılabilir ama ben kirayı şu kadar yaptım ister verin ister başınızın çaresine bakın der gibi tavır sergilemek de olmaz kuzum
tarafından
Yok kuzum ya öyle insanlar değiliz çok şükür
0 oy
tarafından
Yapilmaso gereken zami yapabilirsiniz canim fazlasini degilde ozman seninde icin  rahat eder durumuda varsa eger verebilceklerini biliyosan sıkma canini benim ev sahibime okadar dil döktüm ama kadin taş mübarek yaptida yapti sagolsun oglum 2 aylik 6 aylik olunca ise donucem hemen mecburen keske herkez senin kadar merhametli olsa
tarafından
Bak işte böyle okudukça da benim kalbime Taş kalpli vicdansız demesinler istiyorum. Seneler sonra adam da kadında benden iyi bahsetsinler iyi hatırlasınlar istiyorum. Ben dua almak istiyorum
tarafından
Valla asgarinucrete zam geldi ama herseye zam geldi iki kisi calsirken iyiydi ama smdi tek olunca gelir gecik cok zor yani gercekten ama durumlari varsa yinede cok abartmadan yapablirsiniz
tarafından
Kirayı kiracının  belirlemesi daha doğru olacak sanırım
0 oy
(1,505 puan) tarafından

Bizde kaynima ev aldık kirayı alıp kayinbabama gönderiyoruz zam heryerde var 800 e verdik zam yapalm falan diye konuştular ben biraz daha dursun dedim gunahlar dedim 3+1ev doğalgaz yeni takıldı parkeler yeni yapıldı duvarları esim boyadı tertemiz yaptık ciktik kadin yeni hamileymiş ben yapmayın dedim biraz daha kalsın dedim bizim burda 1 milyardan aşağı kira kalmadı ama ben kiyamiyorum evim kira olmadığı halde biz yetistiremiyoruz onlar ne yapsin:(

tarafından
Bak işte o evin içini bilmeden bu kadar yüklenmek olmaz ki
0 oy
(1,159 puan) tarafından
Oyle yapamaz askermis illaki haklarini biliyordur benim ev sahibim yeni arttirdi kirayi 300 koydu suan ama 600 700 koymak istedi kesinlikle karsina gectim yap yapabilirsen yada cikar cikarabilirsen dedim sesini kesti oturdu herkes piyasaya gore diye diye kiralari arttırdı yazik gunah ya asgari ucretle gecinen napack dusunen yok hic
tarafından
Kesinlikle hakkını biliyordur. Amaç zaten hakkını yemek değil ki. Birde kiracımız iyi insan şikayet falan uğraşmaz. Bizde adamı yormak istemeyiz zaten
(1,159 puan) tarafından
Yok kuzum ya sana lafim yok senin düşüncen cok guzel herkes senin gbi düşünmüyor keske herkes senin gbi olsa
0 oy
(9,247 puan) tarafından
Asker ÇOkmu alıyor kız.... Kanun gereği yüzde kac zam yapılıyorsa oyle yap. Vıcdan rahat uyumak en guzelı
tarafından
Yok bebeğim asker çok aldığı için söylemedim onu sadece asgari almadığını belirtmek için yazdım. Kesinlikle yastığa kafamı rahat koymak asıl meselem
0 oy
(14,036 puan) tarafından
Bir anda 1000 lira çok ama ya 
0 oy
(2,226 puan) tarafından
Bizim 1100 den 2500 yaptı gerisini düşün amca 2000e indirdi en son  

1100 se 1500 faşan normal aöa iki katı fazla ve hak bence 
tarafından
Kesinlikle zaten 2000 kadar yapmayı da düşünmüyor eşim ama en az 1600-1700 olsa iti olur diyor
(2,226 puan) tarafından
Normal canım eşinim dediği fiyat bizimk bianda 2500 diyince şok olmuştum yani
0 oy
(45 puan) tarafından
Avukatım. Kira sözleşmesi 5 yılı astiysa kira tespit davası açarak arttırım yapabilirsiniz. Aksi hâlde sadece sözleşmede belirlenen oranda arttırım yapabilirsiniz. Daha fazla bir artısı kabul etmek zorunda değil kiracı. Kabul etmedi diye evi de tahliye ettiremezsiniz.
tarafından
Sözleşme yıllık olarak emlakçı tarafından yapılıyor canım
(45 puan) tarafından
Kira sözleşmesi her yıl yapılmaz 1 yıl yazsa da üzerinde konut kira sözleşmeleri süresizdir. Kiracı sözleşme yapmıyorum dese bile istisnai haller dışında 10 yıl boyunca aynı konutta sözleşme arttırım oranı ile oturabilir. Kiracınız iyi niyetliymis ki her yıl imza atıyor. Dediğim gibi eşiniz sözleşme miktarının üzerinde bir talepte bulunursa zararlı çıkar bu işten.
0 oy
(2,623 puan) tarafından
Genelde eşinin mantığı şu şekilde olmalı suan kj kiracısı çıksa yeni girecek olanı o şekilde almalı bence içindeki kiracisina biranda o şekilde zam yapamaz 
0 oy
(966 puan) tarafından
Tüfe hesabına göre zam yapılır.suanki kiralar pahalı ama yeni kiraya çıkanlar için geçerli bu.eski kiracıya %100 zam yapılmaz.
0 oy
(3,905 puan) tarafından
Asker olunca zengin mı oluyor sanki, bi anda o kadar koyamazsınız kiranın üzerine 
tarafından
Maddiyatı asgari ücret olmadığını belirtmek için yazdım onu canım
(3,905 puan) tarafından
Anliyorum ama haksiz bi şekilde kazanç elde etmiş olcaksınız canım kabul etseler bile, vicdanın razı gelmez seninde buna
0 oy
(27,369 puan) tarafından

En fazla 1500 yaparsınız.

Yani onu kendinizin yerine koyun bide

tarafından
İşte o yüzden yüklenmek asla istemiyorum
0 oy
(519 puan) tarafından
Allah'ım sen benim gibi kirada oturan herkese yardım et ve bence eşine söyle biraz empati yapsın canım
tarafından
Amin canım amin.

İlgili sorular

0 oy
18 cevap 514 göst.
0 oy
9 cevap 281 göst.
2 Haziran 2023 Diğer kategorisinde Berfinbedri (1,279 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 356 göst.
7 Aralık 2022 Diğer kategorisinde Ftmh (360 puan) tarafından soruldu
+1 oy