0 oy
213 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde tarafından
Merhaba benim oğlum 2 yaşında ama aşırı derecede emdiği için oruç tutamıyorum 1 gün tutabildim sadece. Şimdi diceksin iz 2 yaşında çok emmemesi lazım ama herşeyi denedim neler sürdüm neler acı sürdüm yine de o haliyle emdi kademeli bıraktırmaya çalıştım onu da asla başaramadım. Şimdi ben tutamıyorum 10 dakkada bir meme emiyo o emdikçe kanım çekiliyo çok fena oluyorum sahur bile yaptırtmıyo o derece uyumaz etmez. Mezheplere göre farklıymış kimi mezhep sadece kefaret ödense yeter kimi mezhep hem kefaret hem kaza gerektirir diyo. Kefaretini de vereceğim kısmetse kazaları da tutacağım. bu sene 40 lira fitre parası yani benim tutamadığım örnek veriyorum 29 gün için ne kadar fitre vermem lazım bilen var mı ya. Tutulmayan her gün için bir fakiri doyurmak gerekiyormuş ne kadara tekabül eder acaba beynim durdu 

5 Cevaplar

0 oy
tarafından
Sağlığım yerinde olduğu sürece fitre verilmez kazasını tutmak zorundasın onu da sene bitmeden tutman lazım 
tarafından
Anladım canım çok teşekkür ederim
-Reklam-
0 oy
(2,323 puan) tarafından
1160 lira tutuyor ama şöyle bir durum var sonuçta diğer Ramazana kadar tutabilirsin eğer tutarsan kefaret vermen gerekmiyor. Eğerki üzerinden bir Ramazan daha geçerse sonra hem kefaret hem tutman gerekiyor. 
tarafından
Her mezhep te böyle değil canım. Hanefî mezhebindense kefaret gerektirmez.
tarafından
Hanefi mezhebindenşm canım ama çok karışık valla napıcamı şaştım
tarafından
Öyleyse  sadece emzirip tutmadığın için fidye düşmüyor canım. Ne zaman tutabilirsen o zaman tutarsın. Ama diyelim ki tutamadan vefat ettin ( rabbim göstermesin hayırlı uzun ömürler versin) o zaman eşinin o oruçlarının gününü bilip fidyesini vermesi gerekiyor.
tarafından
Anladım canım ayrıntılı cevabın için Allah razı olsun çok teşekkür ederim
0 oy
tarafından
Canim o fidye dir sonra kaza edeceksen vermene gerek yok onu omru boyunca kaza etme imkanj olmayan kimseler verir sen sadece fitreyi verirsin
tarafından
Heee anladım canım çok teşekkür ederim allah razı olsun
0 oy
(1,849 puan) tarafından
Aslında oruç tutsan iyi olur süte etki etmiyo neticede 
tarafından
Süte etki ettiği için değil ki bana etki ettiği için. 400 defa emiyo ve ben bayılacak gibi oluyorum o emdikçe
0 oy
(2,493 puan) tarafından
Sağlık durumun elveriyor. Çocuğun da büyük kaza etmen lazım bence. İki yaş küçük değil bir şekilde tutsan iyi olur
tarafından
Günde 30 defa emiyo abartmıyorum. O emdikçe ben bayılacak gibi oluyorum inanki kendime eziyet ederek oruç tutmanın da Bi sevabı var mı bilmiyorum kafam çok karışık ya
(2,493 puan) tarafından
Nasıl bırakmadı ben ona şaşırdım. Yeteri kadar irade gösteremedin mi acaba? Yanlış anlama senin için diyorum iki yaş gayet emmek için büyük bir yaş sana da zor
tarafından
Haklısın canım ama inan yapamadığım denemediğin şey kalmadı bas bas bağırıyo kafasını yerlere yerlere vuruyo napıcamı bilmiyorum çok üzgünüm çok gerginim bu yüzden
(2,493 puan) tarafından
2 yaş sendromunun da etkisi var tabii
tarafından
Aynen canım oda doğru haklısın

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 80 göst.
15 Aralık 2023 Diğer kategorisinde Trbznlugln (2,007 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 95 göst.
22 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde Fatma.nurr. (163 puan) tarafından soruldu
0 oy