0 oy
122 göst.
Diğer kategorisinde (134 puan) tarafından
Merhaba haftaya bebeğimin 40 cikcak nasipse kayinvalidem gelicek oluyo ısrarla çocuğu tuzlucam diiyo karşı çıktım laf ettim ama dinlemiyo bı de bana bebek banyo yaparken sen gormemen lazım sende banyo yapcn o an diyo beni baştan savup çocuğu tuzlamak için mi diyo öyle bı gelenek mı var nasıl oluyo bu 40 çıkarma 

15 Cevaplar

0 oy
(9,897 puan) tarafından
Yıkan oldu bitti işte 
-Reklam-
0 oy
tarafından
bebeği yıkamak gerekmiyor sen banyo yapıp abdest alacaksın o kadar çünkü bebeğin kırkı diye bişi yok senin kırkın çıkıyor 
(3,599 puan) tarafından
Kız bebge gerekmiyo dimi ben şuan hastanedeyim bebeğim evde ona banyo gerekiyomu  yoksa
Bugün kirkimiz çıkıyo ama ben hastanedeyim nasıl olucak bilginiz varmı çıkınca yapsam olurmu
tarafından
bebeğe bişi gerekmiyor sende eve gidince kanaman bittiyse banyo yap gusül abdesti al tamamdır
(3,599 puan) tarafından
Tmm can sagol
0 oy
tarafından
Öyle bir gelenek yok ne tuzlamasi  sen abdest duş al çocuğunu da banyo yaptırabilirsin bu kadar 
(134 puan) tarafından
Bende diyorum yaptirmicm zaten ama bana ikiniz aynı anda banyo yapcaksiniz diyo öyle bişey yok yani dimi
0 oy
(120,015 puan) tarafından
bebegi yika uyut kendinde yikan gusul yap oldu bitti
0 oy
(5,921 puan) tarafından
Bebeğini yıka dua et sonrada kendin abdest al bukadar saçma sapan şaman adetlerini görmezden gel :D
0 oy
(3,148 puan) tarafından
Bebek tuzlama ölüme neden olabiliyor doktorlar kesinlikle tavsiye etmiyor 
(134 puan) tarafından
Kadın beni delirtiyo benim bebeğim prematüre bide doktoraonun yanında sordum doktor asla dedi inatla tuzlucam diyo sinir sey
(473 puan) tarafından
Tamam ben falanca kişiye sordum tuzladım anne senin de gönlün olsun diye. Kendim yaparsam daha çok içime siner dedim de. 2 kere tuzlamak olmuyormuş şimdi sen en iyisi gel duasını et dersin olur biter. Ne anlıycak ki boşver. Hatta internetten bak nasıl tuzlanır diye detaylıca keyifle anlat şöyle yaptım böyle yaptım diye. Şu batıl inançları olan yaşlılara ne desek anlamazlar hiç açıklama bile yapmayacan he diyip geçecen
(134 puan) tarafından
Hayır inanmaz benim böyle şeyleri saçma bulduğunu biliyo doktor da dedi yani sakın sakın diye manyak mı nedir ya git kendini tzula dicm o olacak
0 oy
(3,151 puan) tarafından
Önemli olan senin yikanman. Lohusaliktan cikiyon çünkü. Tabi kirklanmak deyimi yerindeyse bizde şey yapılır bir kovaya su koyulur içine 40 tane okunmuş taş atarsın gül suyu vs katabilirsin güzel koksun diye sonra bebeği yikiyosun işte o suyla dibinde biraz bırakıyorsun üstünü tekrar tamamlayıp kendin o okunmuş suyu çoğaltıp onla abdest alıyorsun işte bitiyo
0 oy
tarafından
Ayy ne sacma izin verme tuzlamasin ya bizde 40 arpa kırk taş koyulur suyun içine o suyla abdest alınıyor birde o su bittiğinde üstüne şu doldurup bebegi yıkarız 
0 oy
(2,512 puan) tarafından
Bebeğin değil senin 40 in cikiyor sen yıkan bebeğini de yıka yada yıkama fark etmez sakın tuzlamasin o m.al bırakma çocuğunu onlara cahiller 
0 oy
tarafından
Bizde hem bebegin kirki cikarilir hemde anenin  40 kasik suyu   olcup bi kaba katiyrz sonrada dua edip ustumuze dokuyirz bebegin kirkida cikarilir bizde ama tuzlama faln yanlis bnce   sende ayni anda banyo yapacksn diye bisey yok cnm bebegi tuzlasn diye oyle diyor oncr banyonun yapip sonrada bebegine banyo yapabilirsn yada once bebegine yani ayni anda diye bisi yok
0 oy
tarafından
Kızımı yıkadm kendim yıkandm o kadar ben inanmıyorm öyle şeylere 
0 oy
tarafından
Yok kız olur mu öyle şey. Bebeğin kırkını ben çıkardım. Dua okuyup banyo yaptırdık o yani. Ben süslemek için yanına taş altın para yüzük pirinç falan koyup resmini çektim. Hiç bir şey suya atmadım. Akşam da kendim yıkandım. Bebek tuzlama çok yaygın ama küçücük bebek için çok öok çok saçma. Sularının bile ısısını bin kez kontrol ediyoruz bir şey olmasın diye tuzlamaya ben izin vermedim. Ağırlığı koy lütfen yoksa çok burnundan getirirler
0 oy
(846 puan) tarafından
Bizimkiler tuzlamayi 21 günlükken yaptılar. Dün bizimde kirkimiz çıktı annem geldi bebeğimi yıkadılar evet bende o sırada banyoya girdim abdestimi aldım yani benim bildiğim de kaynananın dediği gibi oluyor ama tuzlama için geç kalmış sanki bilemedim. Senin annen falan yokmu senden biri daha olsa bebeğin yanında aklın onda kalmaz
0 oy
tarafından
Gusül aldınmıydı kendi başına çıkar gider ekstra  bişeye gerek yok canım
0 oy
(7,768 puan) tarafından
Yok öyle bişi aman diyim allah korusun bizde 40 fincan su dökülür kovaya su çoğaltılır snra bebek yıkanır kovada artan su çoğaltılır bebekten snrada anne yıkanır anne banyodan çıkarken eşikten sn atlamadan bebek snn kucağına verilir sn değil bebek snn üstüne gelsin diye azıcık sert ol tuzlama hayalin falan vrsa sakın evime gelme de şimdiden kendi kararlarını kabul ettirmezsen hep bebeğinde onlar söz hakkına sahip olur saçma ***** şeyler için hemde
(134 puan) tarafından
Ya neler dedim bı daha derse bu çocuk benim cocum ben doğurdum dicem geccem ufak hisey dedin mi bı krize girip acillik olması var yoksa daha ağır serrt olurdum sarılık oldugunda bile tutturdu şekerli su vercem diye hayır diyorum gidip gelip vercn diyo korkumdan bı dk bile ayrılmadım çocuğun başından gece bizle yatcak oldu ona bile izin vermedim gözüm korktu
(7,768 puan) tarafından
Rol yapıyordur
Sizle yatmak mı ?

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 30 göst.
19 Şubat 2024 Diğer kategorisinde hotiki (0 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 48 göst.
18 Nisan 2022 Diğer kategorisinde Elvan00 (134 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 167 göst.