0 oy
311 göst.
Alışveriş-Hediye kategorisinde (202 puan) tarafından
6 aylık hamileyim. İlk başta eşimle bebek doğunca çok masraf olacak ne yapsak diye düşünüyorduk. Bez  falan mı alsak demiştik. 1 paket yenidoğan aldık hatta. Ama iş sadece bezle bitmiyor. Bunun hastane masrafı eşyası araç gereci birçok şey varmış araştırdıkça daha fazla olduğunu anladık. Kaldı ki bu bebek hep aynı kalmayacak sürekli büyüyecek bu da hep yeni kıyafet ayakkabı mama bez demek oluyor. Bunları karşılayabiliriz olağandışı bir harcama olmadığı zaman. Ama yine de tedbir alıp birikim ya da yatırım yapmak istiyoruz. Şimdilik bir kumbara aldım. İçine bir çeyrek, 10 dolar ve birkaç 100 tl attım ara ara 10 20 bazen bozukluk. Atıyorum zaman zaman. Ama daha büyük yatırım fikirlerim olmalı yani dolar hesabı, hisse senedi, altın hesabı, kumbara fonu, bes, vb. Sistemleri araştırıyorum. Büyük çaplı bişey düşünüyoruz ama acil durumlarda (bebekle ilgili) çekebilmeliyiz. Vadeli hesap olmamalı yani. Vade dolmasını beklemek işimizi görmeyebilir. Sizler birikim ve yatırım için neler yapıyorsunuz. 1-2 lira bile ayırmak yatırımdır o yüzden büyük küçük demeyin lütfen, cevaplarınızı bekliyorum. 

13 Cevaplar

0 oy
(43 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Bes yaptırdım doğumdan 15 gün sonra kısmet olursa 18 yaşına gelene kdr yaturacagim 18 yaşında isterse kendisi çeker usterse devam ederiz en azından ünv masrafalri rahat bir öğretim yılı geçirmesi açısından 
(43 puan) tarafından
100 yok galiba minimum 200 TL olmssi lazım ama bankadan bankya değişiyor olabilir onu bakman8z lzm bn yapı kredide yaptirdin orada en az 200 TL şartı var ben aylık 500 yatıyorum 150 TL devlet veriyor
(202 puan) tarafından
Ben bunu bir araştırayım. Yatırıma başlamak için bebeğin doğmasına gerek var mı acaba hamileyken başlanabilir mi?
(3,491 puan) tarafından
Doğunca yapılıyor biz de yaptık.
(4,102 puan) tarafından
Nasıl yaptiginizi anlatrmsnz
(43 puan) tarafından
Doğunca yapabilirsiniz bankaya gidiyorisnuz hangi bankayı isterseniz tercih isizn ben yapı kredi de kuzenim var diye ona yaptırdim her 500 TL yatiyorun 150 TL ustine devlet desketigi biniyor yani aylık 650 TL çocuğun hesabında para oluyor zaten hesap çocuğun üzerine ama sizin üzerinizden açılıyor 10 yaşında çekebilirsiniz ama devket desteğini alamıyorsunuz sanırım eğer ki 18 yaşında çekeceğim dersbeiz hem yaturdiginiz parayı hemde devketin desteğini alabilirsiniz ben bir aksilik olnaidigi müddetçe elimden geldiğince çekmeyi düşünmüyorum 18 gelince kendisi isyerde çeksin en az tutar 200 olmalı sanırsam sizin bütçeniz ne kdr uygunsa o kdr yatırabilirsiniz ben 500 TL yatiyorun ana 2 defa yaptım 250 250 olarak bir gün odemeyem3z duruma gelirsen en azından 1 ni dóndurup  digerini ödemek için
-Reklam-
+1 oy
(1,837 puan) tarafından

Hiç bir şey almayarak yatırım yapıyorum :D çocuğuma kıyafet almadım oyuncak almadım . Bir arkadaşım kıyafet verdi iki yaşına kadar yetecek elbisemiz var şuan elhamdülillah. Oyuncak bebek arabası beşik yürüteç vs.. ablam ve kuzenimden aldım. Sadece bez masrafimiz var şuan çok şükür. Öyle milletle yarisayim diye cula caputa para vermek yerine ikinci evimizi almak için birikim yapıyorum ilerde bir şey olursa gelir oturur evine kızım. Millete muhtaç olmaz. 

(202 puan) tarafından
Yani cevap ev. O da yatırım sonuçta. Damlaya damlaya göl olur. Peki başka aklınıza gelen var mı. Ne yapsak biz. Ev konusu sorun değil ev var.  Kendimizin altın hesabı da var. Sonra bilezik takı vs. Kişisel kumbaramız. Ama tabi bebek için değil bunlar. Zor günler için.  Bebeğe farklı bişeyler düşünmeliyiz. Özellikle eğitimi için. Yani belki zeki bir çocuk olursa kendi kazanır. Ama zeki biri olmasa da liseden sonra veririz sanayiye meslek edinir. Analık babalık görevleri bitmiyor. Çevremizde çocuklu birileri yok kıyafet işini halledebileceğimiz almak durumundayız. Neyse çok yazdım.
(1,837 puan) tarafından
Adına hesap açın 18 olana kadar biriktirin büyüyünce üni masraflarını karsilarsiniz
(202 puan) tarafından
Peki ya büyüyene kadar ihtiyaç olursa?
(1,837 puan) tarafından
Siz gidip çekebilirsiniz o zaman. Bu tarz hesaplar fonlar var kullandığınız bir banya ile görüşüp bilgi alın. Benim vardı küçükken iş bankasında adıma acilmis bir hesabım 18 olduğum da gidip çektim ve ablamın oğluna doğum hediyesi künye yaptırdım o parayla :)
+1 oy
(7,224 puan) tarafından

İsde geline patik esarp havlu 

oglana da seccade tesbih gibi seyler yatiriyorum baza altina:D

tarafından
Vay seni gonyalı vaaayyyy:)))) işleme seccade de koyuyor mu baza altına snsmsösö
(7,224 puan) tarafından
rahoooo gizzz gonyaliyiz Allaaahin gadiniyiz:))
tarafından
En hasına ayvallaahh:)))
(7,224 puan) tarafından
seviom seni❤️
tarafından
Men de senii❤❤❤
+1 oy
(3,491 puan) tarafından
Dua hazırla çocuğuna. Mülkün sahibi Allah, dilediğine hesapsız rızk verir. Anne karnında alnına yazıldı rızkı,Allah kefil ona endişeye gerek yok. Ahirete yatırım en kârlı yatırım. Cennete Cemale giden yolda nasıl rehberlik edebilirim onun planı lazım asıl. 
(3,491 puan) tarafından
Teşekkür ederim, sevindim . Mal canın yongası anlayabiliyorum ama yolda oyalanırken menzil gözden kaçıyor. Ahir zamanın fitneleri aldı başını gidiyor, Allah yardımcımız olsun.
(202 puan) tarafından
Herkesin dini kendine. Kimse kimsenin mezarına girmiyor. Tabii elimizden geldiğince dinimizi öğreteceğiz alıştıracağız ama yaşı büyüyüp kendi karar vermeye başlayınca iş bizden çıkıyor. Para üzerine yatırım planlama sebebim, eğitim ve sağlık ile alakalı sıkıntısı olursa ya da ilerde evlenip yuva kurmaya kalkarsa arkasında olduğumuzu bilsin isterim. Ben ailemden hiç destek görmeden evlendim. Durumumuz yoktu. Kendim çalışıp yaptım çeyizimi. Yine de o kadar çok içimde kalan şey oldu ki anlatamam. Çocuğum hayatı boyunca zorluk çekmesin istiyorum. Ayrıca cennete girmek bedava. Cehennem pahalı. Alkol, kumar, sigara, fuhuş, uyuşturucu bunlara para mı dayanır. Oysa cennet namaz oruç elinden gelirse hac hep güzel ve zahmetsiz şeyler. Parası olmayandan parayla yapılacak şeyler de istenmiyor. Yapmak istediğimiz yatırım parayla alakalı yani bu dünyalık. Ahireti de zamanla anlatırız. Ömrümüz yetsin de.
(3,491 puan) tarafından
Eni sonu Allah verecek çocuğun rızkını direkt ondan iste diyorum, fiili dua da buna dahil elbette ama dünyayı değil ahireti öncelemek gerekir ona vurgu yapmak istedim. Dünya meşguliyetler ve sıkıntılar diyarı, herkes için geçerli bu, burda cenneti aramak ya da cennet gibi bi dünya sunmaya çalışmak nafile. Allah yolunda olanın dünya peşinden gelir zaten, annesi hz Meryemi Allaha adadı, sonuç kapalı kilitli kapının ardına umulmadık o diyarda o mevsimde bulunması imkansız nimetler ikram edildi kendisine, hz Zekeriyya bunlar nerden geldi diye sorduğunda Allah katından, O dilediğine hesapsız rızık verir dedi.  Zamanla anlatacağımız ya da büyüyünce kendi karar versin diyeceğimiz şey bu dünyanın geçimliği olmalı bence. Öncelik meselesi. Allah çocuklarımızı daima afiyette eylesin.
(202 puan) tarafından
Öyle tabi sonuçta sınav dünyası. Umarım hepsinin sınavı kolay geçer.
0 oy
(52 puan) tarafından
Bes hesabı açtık inşallah düzenli ödeyebilirsek ne mutlu yani damlaya damlaya göl olur mantığındayım 
(202 puan) tarafından
Olur tabi olmaz mı
(52 puan) tarafından
Devlet katki desteğini de arttırdı bi araştırın tavsiye ederim
(202 puan) tarafından
Araştıracağım mutlaka genelde bu bes olayını duyuyorum.
(52 puan) tarafından
Ya borcunuz varmış gibi düşünüp orayı unutacaksınız o kadar güzel birikiyor ki rabbim gönlünüze göre versin en hayırlısını
(202 puan) tarafından
Daha doğmadı ama ben kumbaraya atıyorum her fırsatta birikip gidiyor. Hiç de ay kumbaradan para alayım demedim. Gerekirse aç yatayım evladım bizim çektiğimiz zorlukları çekmesin diyorum. Bu bes mantıklı ama.
0 oy
tarafından
Biz eşimle Anadolu Hayat emeklilikten kızımız adına bireysel sigorta ve emeklilik hesabı açtık her ay dolar üzerinden yatırım yapıyoruz on yaşına geldiğinde emekli olmuş olacak on sekizinde de çekmeye başlayacak bu dünyanın altı üstü belli olmaz ne olur ne olmaz dedik ve böyle bir şey yaptık çok da mutluyum
(202 puan) tarafından
Ben bunu bir araştırayım. Mantıklı geldi.
0 oy
(932 puan) tarafından
Eşim büyük kıza altın hesabı açtı ben bebeğe açacağım canım ama hemen çekince katkısı alınmıyor ya sanırım işine yaramaz
(202 puan) tarafından
Evet biz şimdilik kendimizin var. Eşim yaklaşık 10. 000 falan yatırdı ana para. Şu ara 16.000 civarı gözüküyor. Hiç yatırmasak bir iki seneye 10.000 olacak 20.000 sadece sabır işi o. Ara ara 200-300 atıyoruz yine. Amaa bebek için farklı bişeyler düşünüyorum. Vaktiyle bizlere de keşke yapsalardı ama olmayınca olmuyorr işte. İnşallah bizler Anna baba olarak yetebilir iz.
(932 puan) tarafından
Ah ya evet , ben üni yıllarında yaşadım o zorluğu,  direk eğitimlerini düşündüm,  üni ye gidecekleri zaman bunalmasınlar dedim,
(202 puan) tarafından
Ne krediler ödedik hala ödüyoruz.
(932 puan) tarafından
Kredi hiç bitmiyor zaten , evlenince de ev araba kredisi başlıyor 10 15 yıl,, umarım çocuklar rahat eder
0 oy
(1,772 puan) tarafından
Eşim kızımın adına bes hesabı açmış doğunca her ay düzenli para yatırıyor devlet katkısı da var şu an için yapabildiğimiz bu 
(202 puan) tarafından
Daha ne yeterli bence hiç yapmayan da var. Yapamayan değil. İmkanı olup da araştırmayan var.
(1,772 puan) tarafından
Ya evladın kızı erkeği ayrımı olmaz ama kız çocuğu olunca daha farklı bence birikimi kenarda olsun iler de ezilmesin erkek her türlü kendi işini görür ama kızlar narin eşim de sakasina diyor erkek olsaydı yapmazdım:)
0 oy
(261 puan) tarafından
Her ay 1 ceyrek, 20 yasina kadar en az 400 gram altini olmus olur
0 oy
tarafından
Bence şu zamanda kumbarada para biriktirmek çok saçma . Çünkü bende aynı hataya düştüm. Geçen sene kızıma gelen harçlıkları kumbaraya attım. O zmn 2 çeyrek oluyordu ama nedense yapmadım altın pahalı diye ama şimdi altın dahada arttı. Geçen sene iki çeyrek olurken şimdi bir çeyrek oluyor o paraya
0 oy
tarafından
Devlet bankasından beş açtır. Altına endeksli olsun her ay 200 falan yatır cnm. En iyisi bu bence
0 oy
tarafından
Kumbara da para biriktirdim açtım kendime mutfak erzak dolabı aldım bi daha biriktirdim klima aldım şimdi ben kızıma altınlarımı satıp 1+1 ev alacam şuan kiraya verecem kiradan gelen parayla altınlarımı yapacam sonra daha iyi bi gelir elde edince de tekrar altınlarımı ve evi satacam büyük bi ev alacam onu da kiraya verecem altınlarımı yapacam sonra kiraya vermicem kızım reşit olunca da onun adına yapacam
0 oy
(4,159 puan) tarafından
Gram altim hesabimiz var, hamileligimin basindan beri belirli bi miktar koydum,  2 yil dogum iznine ayrildim bu surecte zor zamanlarda kullaniriz diye biriktirdim, ise donunce cocugum icin gram altin hesabi acmayi dusunuyorum her ay az da olsa belirli bi miktar altin almayi planliyorum mesela aylik 200 liralik gibi 

İlgili sorular

0 oy
21 cevap 181 göst.
1 gün önce Aile kategorisinde Gzl_ (131 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 102 göst.
1 Ağustos 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 90 göst.
24 Haziran 2023 Diğer kategorisinde kubra38 (113 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 183 göst.
19 Haziran 2023 Aile kategorisinde Minikmeleklerim (7,768 puan) tarafından soruldu

377,328 soru

11,292,004 cevap

34,710 kullanıcı

...