+1 oy
479 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Cevremdeki insanlar bugun hilal gorundu diye tutmadilar dogruluk payi varmi bugün bayrammi

24 Cevaplar

+1 oy
(3,055 puan) tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap
Hilal görünme durumu aslında doğru ve yazıyor ama diyanet sahur saatlerini oldu gibi bunuda değiştiriyor normalde tan yeri agiriynca kadar yenilir içilir ama biz sahuru bile daha tan yeri gün aydınlanmadan bitiriyorduk çünkü değiştiriyorlar ki eşim ezandan sonra da yemek yiyip içiyordu cubku kitapta yazan ve yapılması gereken o 
tarafından
Smyra 01
Allah Resulü döneminde bı kavim gelmiş Allah Resulü orucluymus ikindi vakti gibiymis allah resulune bizim için bügun bayram bizim yaşadığımız beldede hilal goruldu o yüzden Allah Resulü orucunu bozmuş ve kndi kavmindekilerinse bozup bayramı kutlamalarını söylemiş
Eğer hilal görüldü ise bi sıkıntı olmaz ama başka sebebtense bilmiyorum
tarafından
Biz burda bşy söylüyorsak kafadan deildr kimsenin günahını alamayız ayet  ve hadislrre dayanarak knşyoruz söylüyoruz
(1,777 puan) tarafından
Hilal olayını biliyorum kuzum, valla eşimle sorun yaşadık ve büyüktü, artık beynim yandı ve bir gafletle bugün akşam 5.30 da bozdum, inşallah görünmüştür yoksa 2 ay tutmak zorunda kalcam
tarafından
Burda gorunmemis ama ayetlerde bayrammus bugün
tarafından
Hilal göründü ama sizin bozma nedeniniz farklı inşaalah sorun olmaz
-Reklam-
+2 oy
(1,777 puan) tarafından

Onlar tutmamak için bahane aramış :angel:

tarafından
Himm galiba
(15,984 puan) tarafından
Dinimiz böyle emrediyor bahane demen çok yanlış. Hilal görününce ramadan biter bayram başlar
tarafından
Dogru oyle ama malesef ki din insanlari yanlis yonlendiriyo
tarafından
29 gün tutup 1 günü tutamicak kadar aciz deildr tutmayanlar
+2 oy
(1,776 puan) tarafından
Ben orucum hilali bilmiyorum ülkece tutuyoruz tutulmaması gerekseydi Diyanet işleri açıklama yapardı
tarafından
Yinede tutup tutmamsk sizlere kalmş
tarafından
Aynen oyle diyanet zaren bunu biliyo ama degistirmisler
tarafından
Diyanete bakmıyoruz o yüzden
tarafından
Eşimin ailesi de bakmiyo
tarafından
En güzeli  ve doğru olanı
+1 oy
(119,326 puan) tarafından
bu hilal olayini ilk kez burda duydum
tarafından
Bende valla
+1 oy
tarafından
Ben anlamadım yorumları okudum yine anlamadım ilk defa duyuyorum böyle bir şey 
(7,952 puan) tarafından
Yanlız değilsin bende hiç bişey anlamadım
tarafından
hamileyim çok şükür 30 gunumude tutum ilk defa böyle birsey duydum Allah kabul etsin inşallh
(7,952 puan) tarafından
Valla bende orucum ilk defa böyle birşey duydum
tarafından
‍♀️‍♀️
tarafından
Aslinda hilal olayi dogru ama turkiyede cikmamis
+1 oy
(4,089 puan) tarafından
Zaten biz müslümanlar olmuşuz parça parça ırk dil derken ayrıldığımız yetmez gibi bi de mezhep mezhep ayrılmışız daha yetmedi mi bi ağız tadıyla oruç tutup hep birlikte birlik beraberlik içinde bayrama girelim diyoruz ona da bi şey bulup muhalefet olanlar var kendi şehrinde gördüyse gördü biZim burda dün Hilal falan yoktu ee ne olacak şimdi ya bugün tutmaları gerektiyse mühim olan birlik ve beraberlik bayram bu ya koca adamlar ilim bilgi sahibi insanlar teknolojik aletlerle gökyüzüne dünyanın güneşin ayın hareketlerine göre sana takvim oluşturmuş o hala çıkmış çıplak gözüyle Hilal görüldü diyor sanki daha 700 lü yıllarda yaşıyor bana 
(4,089 puan) tarafından
Bu ülkeyi diyanet mi yönetiyor Allah aşkına hadi gitsin de o meyhaneleri pavyonları kapatsınlar sonra sokağa dökülsün millet laiklik elden gidiyor diye bu konu çok başka keşke dediğiniz gibi kapatma imkanları olsa benim söylediğim başka sizin dediğiniz başka konuyu başka yerlere çekmeye gerek yok Ramazan’da bayram da müslümanlar arası birlik beraberliği gösterir ama maalesef bunda bile bi birlik yok olmayacak da daha çok parçalanırız biz
(4,089 puan) tarafından
Valla çıkıp bakmadım gerekte duymadım yine diyorum hep diyeceğim o kadar hesaplayan teknoloji imkan varken benim çıplak gözüme kalmamış bu iş bu şey gibi oluyor ya nabzım yükseliyor ama ben ısrarla kendim sayacağım diye çabalıyorum bi tansiyon aletiyle iş görüyor güvenmiyorum gibi inanın konu buraya gelene kadar hesabını vereceğimiz çok şey var ve yine diyorum diyanet insanlara bi gün eksik bi gün fazla oruç tutturunca ellerine ne geçiyorlar bundan nasıl bi fayda sağlıyorlar bunların içinde biri kafasız yüz tanesine mi kafasız ****** tüm ülkenin hakkına girecek kadar
(4,089 puan) tarafından
Bu arada şunun ümmetisiniz bunun gibi ümmetisiniz demek sana düşmez herkesin kalbinin içini Allah bilir bi şey demek istemedim ama böyle saçma konuşarak ben daha iyi müslümanım havalarının Allah’ın kitabinda yeri yok diyanetin ümmeti ne ya ben kimin ümmetindenim çok iyi biliyorum kimsenin imanı hakkında konuşmak sana düşmez öte tarafta görürsün kim kimin ümmeti ne yaparsanız yapın bi grup daha oluştu Afganistan’da hilali görenler grubu diye hayatımda ne Afganistan’ı ne dört tane Afganistanlı müslüman görmüşüm oradaki hilale göre hareket edeceğim bi de Allah’ta benden bunu istiyordu sanki tövbe yarabbim ya bugün ki teknoloji olmasa nasıl öğrenecektin acaba Afganistan’da hilalin görüldüğünü
tarafından
Diyanet diyorsnz ona uyorsn  sizin bilebileceğiniz bişey  herkes kndi yoluna sadece diyanetin şuanda yanlş olduğunu size anlatmaya çalışıyoruz peygamber efendimiz s.a.s  zmnda diyanet mi vardı
Ve kalpleri en iyi bilen allahtır bn burda ne söylediysem gösreriş için deil bilmeyen yada bilipte eksiği olan öğrenir diye knşyorum bn her ne yapıyorsamda  allah rızasî için  yapıyorum o bu bna vay bu ne kadar  müslümanmş şuymuş buymuş desin diye deil   allaha hesap vereceğiz etraftakilere deil
(4,089 puan) tarafından
Neyse diyanet çok mutlu yani müslümanlara bi gün fazla oruç tutturdu diye adamlar bayram günü müslümanlara oruç tutturup hak yiyince zevkten dört köşe oluyor demek ki
0 oy
(17,763 puan) tarafından
Ben değilim ama benim bildiğim tutulur :) 
tarafından
Tutulur bence
0 oy
(2,537 puan) tarafından
Dinimizin kendince yorumlanacak bir din değil ki herkes kendince hareket etsin. Bugün arefe kuşlar bile oruç tutanlar sevaplarını alırken tutmayanlar kaçırdı.
tarafından
Evet oyle
0 oy
(48,680 puan) tarafından
ben onu bugun ogrendim orucum bundan sonrada uygulayamam boyle alıştık
tarafından
Evet bende yeni duydum tuttum
0 oy
tarafından
Tuttuk valla Allah kabul etsın 
tarafından
Aminn
0 oy
tarafından
Ben müsait değilim tutmuyorum ama eşim oruçlu 
tarafından
Allah kabul etsin
0 oy
tarafından
Onu da ilk defa burdan duydum vallahi oruçluyuz canim Allah kabul etsin inşallah 
tarafından
Bende tutrum zaten bi gun kaldi
0 oy
tarafından
Hilalle orucun ne alakası var ya. 

Allah kabul etsin orucum. 
tarafından
Kuranda geciyomus
0 oy
(1,381 puan) tarafından
Onu ilk defa duydum Türkiye'nin geneli de bu günü arefe ve orucun son günü olarak biliyor. . Orucum ve son saatlerimiz Rabbim tekrar oruç tutmayı nasip etsin inşallah
tarafından
Bende ilk defa duydum
0 oy
(1,392 puan) tarafından
Ben hamileliğimden dolayı tutamıyorum ama normal de hamile olmasaydım tutardım bugün Ramazan'ın son günü ve 30 gün boyunca tutulur bu millet nie böyle yapıyor inan anlamıyorum 
(15,984 puan) tarafından
Çünkü dinimiz böyle emrediyor. Dinimize göre ramadan ayı hilale göre ya 29 gün ya da 30 gün sürüyor.
tarafından
Emine cok dogru ama ben tuttum
0 oy
tarafından
Bizde bugün bayram kutluyoruz hilal görüldü
tarafından
Bn rahatsızlığımdan dolayı deilim ama olmasaydımda tutmicaktm
tarafından
Gercejtenmu bizimkiler de öyle
tarafından
Ama asıl olması gereken o
tarafından
Evet ama simdiye kadar kimse bilmiyodu
tarafından
Ben tuttum valla
0 oy
(2,149 puan) tarafından

Benim abim de hilal'i takip ettiler dernekçe ama görülmedi yarın bayram bugün oruçlu olmak gerekir Ama ben değilim tatildeyim:'(

tarafından
Iste afganistanda görülmüş diye bizimkiler tutmadi çıkmamış burda
0 oy
tarafından
Tutuyorum valla cnm 
tarafından
Bende tutuyorum
0 oy
(3,491 puan) tarafından
Bu konuda ihtilaf var. Astronomik hesapla ya da çıplak gözle gözlemle. Ben tuttum, bu konuda islam ülkeleri örtüşmüyor bari ülke içinde birlik olsun. Hilali görmek de öyle kolay bişey değil ayrıca. Bugünün ışık kirliliği hava kirliliği vs. Diyanet sonuçta gözlemevinden veri alıp tarih belirliyor. İkilik yaratmanın bi alemi yok. 
tarafından
Aslinda dogru hilaljn cikmasi ama diyanet buba gore karar vermiyo bizde uyuyoruz
(3,491 puan) tarafından
Neden ona göre karar vermediğini düşünüyorsunuz
tarafından
Etrafimdaki cogu kurani kerim okuyan insan ayni seyi soyluyo diyanet degistirmis benim icin farketmiyor ben tuttum günahsa onlarin boynuna
0 oy
(5,108 puan) tarafından
Biz de takip ettik tüm dünyadan takip edildi ama hilal görünmedi bu sebepten bugün bayram değil yarın bayram o oruçlarını tutmayanlar nasıl hilal görmüşler anlamadım doğrusu
tarafından
Sadece afganistan da goruldu diye

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 132 göst.
8 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Greyy (933 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 229 göst.
17 Nisan 2023 Diğer kategorisinde Yaprak.k (11,266 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 166 göst.
19 Ocak 2023 Aile kategorisinde Lazina54 (174 puan) tarafından soruldu