0 oy
208 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (573 puan) tarafından

image

ilk defa sütlaç yapacağım bu tarifle yapam vsf mı ya da tarif verecek olan 

10 Cevaplar

0 oy
(44,603 puan) tarafından
Hiç tutturamam sutlaci
-Reklam-
0 oy
tarafından

yok bunu yapma bu ne boyle 2 bardak pirinc, kase olcusu falan hangi kase mesela :D.. ben yaptigimi anlatim firinda sutlac ama bnmki normalde tutturamam ama bu tutuyo..

yarim su bardagi pirinci 2 su bardagi su ile hasta suyu cekince icine 1 lt sut ekle. 1 bardak seker ekle karistir. bir kenarda 3 kasik cok dolu dolu dill nisastayi sutle ac onu da ekle kaynasinlar  firin kaplarina dok tepsiye su koy onlwri da uzerlerine koy firinla.. ben vanilya eklemiyorum istersen kaynamaya yakin vanilya da koyabilirsin

(2,951 puan) tarafından
Bende boyle yaparim cok guzel oluyor :)
0 oy
(373 puan) tarafından
Yarım bardak pirinç biraz suda haşlıyorum sonra üstüne bir litre süt ve isteğe göre şeker 1 2 kaşık da nişastayı ekleyip karıştırıyoruz zaten kıvamını alınca kapatıyoruz ben hep böyle yaparım çok güzel oluyor
0 oy
(2,324 puan) tarafından
Ne nişasta ne de vanilya sevmiyorum anam babam usulü anne sütlacı seviyorum. 2 litrelik süte iki bardak pirinç katıyorum isteğe göre de şeker ekleyip pirinçler pişene kadar kaynatiyorum bunu denemedim bilemiyorum
(2,324 puan) tarafından
Evet canım sütü ısıtmaya koyyorum hafif kaynamaya dönerken pirinci yikayip atıyorum birlikte guzelce kaynayıp pişiyor o siradada süt kivam aliyor zaten pirinç pişip kıvam alınca kapatıyorum
tarafından
Ev sütü mu canm yoksa hazır dan mı yapıyorsun. Ev sütüyse  eğer daha kaynatilmamis süt mü olacak yani sütünden alıp kaynatiyoz ya.

Bi ara böyle deneyeyim bakalim
(2,324 puan) tarafından
Hazır kutu süt zaten pişmiş oluyor ya canım onu işte ısıtıyorum, pişmemiş sütü de pişiriyorum sıcak oluyor zaten o ara koyyorum pirinci dene canım kıvamı falan tam oluyor ben de tutturamazdim hep kaynanamdan ogrendim bu şekilde
tarafından
Tmm canm sagolasin . Deniceme inşallah
(2,324 puan) tarafından
Rica ederim canım ❤️
0 oy
(2,793 puan) tarafından

2 kilo dan hiç yapmadım ama bir kiloyu şöyle yaparım 

1 şu bardağından 1 parmak eksik pirinci 2 şu bardagi su ile kaynatiyorum suyunu çekince 1 litre süt ekleyip altını kısiyorum 15 20 dk kaynatiyorum ama sürekli başında ol karıştır yapismasin sonlara doğru 1 su bardağı şeker ve 2 vanilya ekleyerek bitiriyorum nisasta vs kullanmıyorum 

Bunun 2 katı malzeme kullanırsan olur 2 litre sütle 
0 oy
(118,484 puan) tarafından
sut purinc seker harici bisi koymsm
0 oy
(4,665 puan) tarafından
Ne öyle ya pirinç çok nisatta eklersen taş olur ben 3 litrelik yapıyorum 2 bardak şeker bize çok geliyor Pirinc 2 koy nişasta vanilya koyma 
0 oy
tarafından
Canım bence bu tarifi yaoma pirinç için şeker az süt fazla bence. 

Bak ben ölçü yapmam ama mesela 2 bardak pirince  7 şu bardağı su koy.

İçine varsa limon yaprağı 5 6 tane . Taptaze de olmicak  kart ta . Yoksa limon ağacı limon rendele kabuğunu bi tane

Koyulasip pirinç pişince içine aldığı kadar süt koyarım yani karıştırarak rengi süt gibi beyaz olana kadar.(ocağın altını hafif açık olsun yoksa yapışır. Arada karıştır)

Sonra hemen içine şeker katarım kafana göre koy nasıl seviyorsan ama benim pirince ve suya en az 4 bardak koyuyorum tadına bakıp bidaha katarım yada katmam.

Şekerden sonra az bi fincanda bir tatlı kaşığı nişasta katıyorum karıştırıp nişasta eriyince sütlaç koyuyorum ve bir paket vanilya. 

Az bise likirdasin kapat hemen liselere koy öyle sogut. 
0 oy
(1,109 puan) tarafından

Bu tarifle yap canım sürekli yaptığım bu tarif çokta güzel oluyor
0 oy
(1,928 puan) tarafından
Cahide sultanın anne sütlacı tarifi çok güzel tavsiye ederim 

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 61 göst.
5 gün önce Diğer kategorisinde Cocuklu-anne1 (205 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 38 göst.
27 Ocak 2024 Yemek-Tarifler kategorisinde Zelihanur_80 (561 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 44 göst.
19 Aralık 2023 Diğer kategorisinde Son_bahar (1,981 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 89 göst.
24 Eylül 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde misafir tarafından soruldu

374,664 soru

11,206,623 cevap

34,509 kullanıcı

...