0 oy
730 göst.
Diğer kategorisinde (6,383 puan) tarafından

Ben söyliyim öncelikle bizim normale göre biraz daha ağırdır mesela biz babamin yaninda eşlerimize isimle hitap edemeyiz esimizle konuşamayiz ayni koltukta yan yana oturamayiz babamin yanindayken su bile veremeyiz esimize çocuğumuzun adını bile söyleyemeyiz eşim babamin yaninda oğlumu kucagina alamaz mesela abilerimde öyle onlarda almaz çocuklarını şimdi bi çogunuza garip gelecektir ama alıştık biz bu duruma eşim daha yeni yeni alışıyo eşim tarafı bu konuda biraz daha rahattır ama ben ailemden alışık olduğum için kayınpederimin yaninda da alıp kucağıma sevemiyorum oğlumu :)) garip geliyo biraz bana aslında bakıldığında bsy yok sevsen nolcak ama babam eski gelenekleri hâlâ sürdürüyor biz bu durumdan şikayetçi değiliz tabiki alıştık nasıl olsa var mi Bizim gibi olan acaba merak ettim :D

48 Cevaplar

0 oy
(2,711 puan) tarafından

Yapı ile ilgili ya yaşam kültür, burda birçok kadın erkegin yanında yemek içmek içeri dahi girmez bizler mesela toplu bir ev nişanı davet olunca kalabalık olursa erkek kadın ayır olur odaları mesela burda her evde 2 tane oturma odası olur misafir çagırdığımız zmn hiç erkeklerin içine girmeyiz hoşgeldin deriz erkeklere erkekler hizmet eder kadınlara kadınlar kalabalık olursa eger. Yemek ayrı çay ayrı,  kına düğündede öyle. Sabah öğle akşam ayrı ayrı yemekler yapılır saatleri geçmez yemek den önce çay hazır olur, çok var da aklıma gelmiyor bizim çok zor ya.

Yemekleri çok ağır hep yogurma işi yapılır hamur işi çaya ayrı önem verilir yemeğe ayrı. 
(6,383 puan) tarafından
Kız bizden daha ağır olani da varmış :)))
-Reklam-
0 oy
(7,158 puan) tarafından
Bizde de aynen böyledir canım ama babam kızar saygı böyle olmaz diye o yüzden biz biraz daha rahatız. 
(6,383 puan) tarafından
Yani bizimkiler fazla ağır ya :))
0 oy
(10,640 puan) tarafından
Eee çocuğa seslenmek istesen ne diyorsun cnm 
(6,383 puan) tarafından
Seslenmiyorum cnm oğlum daha küçük zaten ama alıp ilhilenebiliyorum ondan yana sıkıntı yok :))
(10,640 puan) tarafından
Mesela cnm büyük olsa ne diye sesleniyorsun yada eşine bişey sorman lazim olsa
(6,383 puan) tarafından
Eşime bsy sormam gerekirse kaş göz işareti ile anlasiyoruz yani odadan dışarı çıkıyoruz öyle yada kız kardeşime söyluyorum o çağırıyor öyle yani :)
0 oy
tarafından
Bizde o kadar yok ama başkalarının yanında çocuğunu şapur şupur öpmem özellikle babamlarin yanında ayıp bizde 
(6,383 puan) tarafından
Biz onu hiçç yapamayız valla kayınpederim çok rahattır ama onların yaninda da yapamıyorum alışık değilim çünkü
0 oy
(11,216 puan) tarafından
evlenmekten ve cocuk yapmaktan utanmadigimiz gibi diger seyleride yapioruz : D esim oyle dio
(6,383 puan) tarafından
Değişik bakış açısı tabi :)
0 oy
tarafından
Ben sadece babamın yanında eşimin adını söylerken çekiniyorum söylüyorum ama bizdede o vardı dimdirek eşinin adını söylemek falan çağırırken bı bakar mısın derim. Ama konuşuyoruz yan yana otururuz çocuğumu severim tabiki babasida sever kayinbaba ve babam öyle değiller çünkü. 

Ama dedem rahmetlinin yanında annemde bizle ilgilenemezdi kucağına otururdum dedem kızarmış eskiden coktu şuan pek yok bu gelenek bizde
(6,383 puan) tarafından
Biz bi bakar mısın diye bile diyemiyoruz bacım sen düşün :))
tarafından
Ahahaha biliyorum onuda evet ben diyorum:) heleki gülme vs babam bişey demez ama ben alışık değilim eşimle şakalaşan vs hiç yok öyle bir şey annemin yanında anca
(6,383 puan) tarafından
Bizde annemin yaninda rahatiz :)
0 oy
tarafından

Ay adet mı bılmem de mesela babamın tarafında bıryerde otururken ıcerı buyuk amcam gırınce herkes ayaga kalkar babanem ysarken o gırınce de kalkardık, sofraya buyukler oturur kucukler ayrı bıryerde yemek yer( ben bunu hıc takmıyorum herkesle oturuyorum) 

Hamıle oldugunda babaya soylemezsın, babanla gorusuceksen de karnın asla bellı olmayacak cok bol seyler gıyersın, aynı sekılde amcamlarla da oyle, benım zaten karnım kucuktu amcam 2 hafta sonra dogurunca şok olmustu :D 

Dugune gittigimizde halay cekılırken gıdıp amcanın babanın elıne gıremezsın o da mertebeyle oluyor( ben bunu da hıc takmıyorum babamla halay cekıyorum) 

Aklıma bunlar geldı bir :D

(6,383 puan) tarafından
Ayni bizimki gibi işte babam lavobaya gidip içeri girse hepimiz ayağa kalkıyoruz ilk başta eşim noluyo bi yere mi gidiyoruz toplu halde fln demişti şimdi alıştı :)))
tarafından
Haaa bir de aıle ıcı evlılık yaparlar dısarıya kız vermeyı sevmezler, halamların soyadı hep aynıdır degısmedı kuzenlerım evlendı kac tane ıgrenc otesı bısey
(6,383 puan) tarafından
Bizde öyle degil ya yabanciya verirler iyi olup kız sevdikten sonra yabancidan kızda verirler kizda alirlar
0 oy
(501 puan) tarafından
Doğunun neresindensin? Bizim adetler bunlar 
(6,383 puan) tarafından
Biz trabzonluyuz aslen ama erzincanda doğduk
(501 puan) tarafından
Anladım. Bizde Muşluyuz. Aynı adetler bizde de var
0 oy
(972 puan) tarafından
Bende trabzonluyum evet adetler bizde de böyle devam etmekte 
(6,383 puan) tarafından
Oo hemşerim neresindensin
0 oy
(4,988 puan) tarafından

Eski Adiyaman örf adetleride buna benziyordu 

Ben yeni evlendim el opmeye gittik oturdum kayinbabamla yemek yedim herkes ayipladi nerde yanlis yaptim dedim çünkü bizde yok öyle bir şey :ermm:

Kayinbabanin yaninda yemek yenmezmis ilk defa orda duydum ilk oturup yemek yiyen gelinde ben oldum 

Benden sonra 6 yıllık eltim de oturup bizimle yemek yemeye basladi:D

(6,383 puan) tarafından
Bizde bu kadar da degil ama bizim gelinler babamın yaninda oturur yemek yer içerler sohmet muhabbet ederler
(4,988 puan) tarafından
Yok bacım yok sohbet muhabbet yoktu ben gelin geldiğimde hepsi benden sonra kalktı ☺️☺️
(6,383 puan) tarafından
Haha tabuları sen yıktın o zmn :))
(4,988 puan) tarafından
Aynn öyle oldu vallaa
Ne uğurlu gelinim aslinda ☺️☺️☺️
0 oy
(2,587 puan) tarafından
Bizimki kadar ağır olan yoktur.Acik ve net söylüyorum.Kadınlar asla bi yere gidemez tek başına.Durumlari çok kötü olursa ancak arabayla götürüp hemen getirirler.Eve misafir gelince bütün kapılar kapatılır erkekler geçene kadar.Hosgeldin güle güle Faslı asla olmaz.Çay hazır olunca kapıyı tiklatiyorum gelin alın diye.Zaten burda çoğu ev 2 kapılı.Misafir odası dışarda kalıyor.Gelen geçen ev halkını görmesin diye.Bide asla hiç bı evde TV yok yasak yani.Baska bir sürü varda şu an bunlar aklıma geldi
(6,383 puan) tarafından
Oo çok agirmis gerçekten neresi orası
(2,587 puan) tarafından
Diyarbakır
0 oy
(608 puan) tarafından
İki tarafta aynı memleket olduğu için çok rahatlar sadece terbiye gereği büyüklerin yanında ayak uzatılmaz sakız şişirilip patlatılmaz ayak uzatılmaz ayak ayak üstüne atılmaz gibi görgü kuralları var o da herkeste vardır heralde ayrı örf adetlerimiz yok yani
(6,383 puan) tarafından
Aynn cnm onlar herkeste vardır
0 oy
(650 puan) tarafından
Hiç böyle adetlerimiz yok 

Sadece eşim tarafında büyüklerden eve msafir gelince ya da sen gidince el öpme var onu da ben yapmıyorum el öpmeyi küçüklüğümden beri sevmem de öpmem de 
(6,383 puan) tarafından
Anladım cnm
0 oy
(676 puan) tarafından
Doğulumusin kiz sen
(6,383 puan) tarafından
Hayır trabzonluyum
(676 puan) tarafından
Ben vanliyim anlattigin hereey bizde hala var iyikide var
(6,383 puan) tarafından
Bende öyle düşünüyorum cnm hiç şikayetçi değilim bu durumdan:)
0 oy
tarafından
Bizim yok ama kaynanamlarin var eşim onların yanında bebeğimizi kucağına alamaz sevemez her yere ördek ailesi gibi giderler daha bir sürü şey 
(6,383 puan) tarafından
Ördek ailesi gibi ne kız :)))
0 oy
(120,149 puan) tarafından
bizde adet yok oyle
(6,383 puan) tarafından
Anladım cnm
0 oy
(3,552 puan) tarafından
Valla benim ailem kasmaz oyle. Babamın yanında da dedemin yanında da askim derim hayatım derim. Kocam sonuçta istediğim gibi davranırım. Bizim ailede bi dedemden cekiniriz o da es falan konusunda değil giyim oturup kalkmaı konusunda hepimiz dikkat ederiz. Ama dedemin elinde büyüdüm yeri gelir dizine yatarım saçlarımı okşar yeri gelir şakalaşıriz
(6,383 puan) tarafından
Oo bize göre çok çok rahatsiziniz siz
(3,552 puan) tarafından
Çocuklarımızı kucağımıza alamayız demişsin. Biz almasak oynamasak Dedem bize kızar. Kocaman adam 2 yaşındaki kızımla yerlerde yuvarlanarak oyun oynuyor
(6,383 puan) tarafından
Yani benim babamda torunlarıyla oynar kucağına alir şarkı söyler katı insanlar degiliz sadece eski örf adetler hâlâ devam ediyo bizde bu kadar
0 oy
(7,768 puan) tarafından
Bana göre çok yanlış ayıplancak şey değil bunlar

Bizde adet neyim yok düm düz gidiyoruz işte
(6,383 puan) tarafından
Ayıp olduğundan değil zaten ama babam eski gekenekleri sürdürmeyi seviyo bizde ona uyum sağlıyoruz
0 oy
(7,830 puan) tarafından
Eşim Trabzon'lu ben Sinopluyum hic öyle örf adet filan bir seylerimiz yok ben babamin yaninda filan oğlumu öpücük yağmuruna tutarım kayinpederimden de çekinmem hiç 
(6,383 puan) tarafından
Ay bende sinopta yaşıyorum gelin geldim buraya kayınpederim gil de rahattır evet
0 oy
tarafından
Bizde hiç bir adet yok içinden gelindiği gibi oturulur kalkılır bebeler sevilir vs eşimin iş arkadaşının da ailesi siz gibi nereli olduklarını unuttum
(6,383 puan) tarafından
Dogrudur cnm

İlgili sorular

+1 oy
42 cevap 960 göst.
19 Nisan 2021 Aile kategorisinde sevgisutcu (492 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 684 göst.
5 Temmuz 2019 Kültür-Sanat kategorisinde Ftmaaa (2,931 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 80 göst.
31 Ağustos 2022 Aile kategorisinde melike03 (195 puan) tarafından soruldu