0 oy
684 göst.
Diğer kategorisinde (6,137 puan) tarafından

Ben söyliyim öncelikle bizim normale göre biraz daha ağırdır mesela biz babamin yaninda eşlerimize isimle hitap edemeyiz esimizle konuşamayiz ayni koltukta yan yana oturamayiz babamin yanindayken su bile veremeyiz esimize çocuğumuzun adını bile söyleyemeyiz eşim babamin yaninda oğlumu kucagina alamaz mesela abilerimde öyle onlarda almaz çocuklarını şimdi bi çogunuza garip gelecektir ama alıştık biz bu duruma eşim daha yeni yeni alışıyo eşim tarafı bu konuda biraz daha rahattır ama ben ailemden alışık olduğum için kayınpederimin yaninda da alıp kucağıma sevemiyorum oğlumu :)) garip geliyo biraz bana aslında bakıldığında bsy yok sevsen nolcak ama babam eski gelenekleri hâlâ sürdürüyor biz bu durumdan şikayetçi değiliz tabiki alıştık nasıl olsa var mi Bizim gibi olan acaba merak ettim :D

48 Cevaplar

0 oy
tarafından

Bizde hiç bir adet yok :D dümdük gidiyoruz kız sizinde çok değişik ilk defa duydum 

(6,137 puan) tarafından
Aynn duyanlar biraz şasiriyo cnm :)
(2,047 puan) tarafından
Hülya abla dün benim dogum günüm du kimsecikler hatirlamadi ah ahh bir hülya ablam vardi oda beni hiç hatırlamıyor zaten
tarafından
Aaa kız nerden bileyim doğum günün kutlu olsun canım nice mutlu huzurlu sağlıklı yıllara inşallah ❤☺
(2,047 puan) tarafından
Sagol canm hep beraber inşallah
-Reklam-
0 oy
(25,225 puan) tarafından
Nerelisiniz ki çok acayip geldi bana bu durum :) biz normal standartlarda bir aileyiz :D 
(909 puan) tarafından
Anladım canım. Örf adet dediğim gibi eskiden öyleymiş. Şimdi kimse yapmıyor. Ama öyle ileri gidilmiyor tabi. Ben kayınpedee yanında otur sohbet ederim eşimi adı ile çağırırım. Oğlumda severim
(6,137 puan) tarafından
Bizde kayınpederim yaninda rahatız cnm benim kendi ailem sıkı biraz
(909 puan) tarafından
Anladım canım. Biz birgün köydeydik yengemin erkek kuzeni gelmişti bahçede yemek indir yedik sohbet edildi. Adam 60 yaşında vardı eskilerden sohbet etmişlerdi adam çocuk gibi ağladı, ben çocuğumu birgün kucağıma alıp sevemedim dedi, ayıptır diye. Çok üzülmüştüm adama
(6,137 puan) tarafından
Benim babamda ilk 2 abimi öyle çok sevememis dedemle birlik oturuyolarmis ama biz doğduğumuz da rahatmis öyle sevgisiz büyümedik çok şükür
(13,787 puan) tarafından
Bizim bi komsumuz oyleydi gencler bigun bahcede oturyordu kucaginda coxugu var bende balkondaydim buyuklerden biri girdi bahce kapisindan allahim cocugu bir firlatip kalkisi var ben sok:) sonra sordum kiz naptin sen bizde oyle dedi hatta bitanesinin nisaninda adami nisana yollamamis babasi kiz
0 oy
(1,238 puan) tarafından
Kesin kurtsun hatta van ağrı veya muşlusun:))) ben diyarbakirlihim bizde öyle yok valla adetlerimiz var evet ama böyle ağır deil
(246 puan) tarafından
Bende diyarbakıliyım bizde yok vlah
(12,504 puan) tarafından
Eltim muslu dun pikniğe gittik gayet kaynimla.espirilj.babasinin yanında ismini söyler güldük eğlendik:)
(246 puan) tarafından
Ayn cnm bizde oyle vlah
(6,137 puan) tarafından
Yok Kürt değiliz trabzonluyuz ama adetler böyle
0 oy
(1,601 puan) tarafından
Sedos kız kurtmusn
(6,137 puan) tarafından
Yok cnm Trabzonluyum ama doğu da doğup büyüdük
(1,601 puan) tarafından
Trbzonlusun ve bu adetler şaşırdım gerçekten yengem surmeneli ama böyle değiller bizi anlattın bende agriliyim
(6,137 puan) tarafından
Bizde surmeneliyiz ben kendimi bildim bileli hep böyle :)
0 oy
tarafından
Valla iyimis orf adetlere uymak ne mutlu size 

Bizde hersey serbest ama abarti bende sevmiom mesela ben babam ve kayinpeder yaninda bacak bacak üstüne atmam teli elime alip oyalanmam ama cocuk sevmek vs yaparim :)))esime askim derim oyle iste
(6,137 puan) tarafından
Eşimin tarafida serbest ama aşkım fln demeyiz biz :)
tarafından
Kiz isin zor ya :))))
(6,137 puan) tarafından
Yok cnm alışığız biz zorlanmiyoruz öyle :)
tarafından
Ay kocam isten gelecek ve babamlar olucak umrumda degil sariliom valla :)))
0 oy
(3,432 puan) tarafından
Adet falan yok gelişi güzel olması gerektiği gibi:)
(6,137 puan) tarafından
Anladım cnm
0 oy
(6,360 puan) tarafından
Bizde dede falan olunca eşimin yanına oturmam birde büyükler oldu mu uzaktan akraba falan erkekler ayrı kadınlar ayrı yiyoruz ama çocugumu da çağırırım  severim eşimi de 
(6,137 puan) tarafından
Anladım cnm biz onlari da yapamiyoz :)
(6,360 puan) tarafından
Benm kaynanam diyo eskiden kayınbabamzn yanında çocugu çağırıp kucaklayamazdk diye o geldi aklıma
(6,137 puan) tarafından
Bizde şu an öyleyiz valla :)
0 oy
(12,504 puan) tarafından
Fazla ağır kasintili bir yaşam sizinki :)
(6,137 puan) tarafından
Ağır evet ama kasıntılı degil bize göre :)
(12,504 puan) tarafından
Alıştığın için bana göre kasintili:)
0 oy
(4,853 puan) tarafından
Bizde öyle adetler yok fakat annem hep der eskiden büyüklerin yanında cocuk sevilmez kucağa alınmaz öpülmez derdi saygısızlık olarak görülurmus 
(6,137 puan) tarafından
Evet cnm bizde de öyle annemin yaninda serbest ama babamin yaninda böyle olmak zorunda
0 oy
(157 puan) tarafından
Eşimin ailesi öyle yanyana oturamazsın sohbet edemez birbirine gülemezsin bişey söylemek için dışarıya çağıramazsın erkek misafir geldiyse aslan adamı göremez hizmet edemezsin sofraya önce erkekler oturur yemek yer sonra kadınlar çocuklar bir iş yaparken kollarını sıvasan kızar hemen ama benim ailem yatın kalkın gülün eğlenin bu zamanlar geri gelmez şakalaşın birbirine güzel hitap edin der hep ben çok zor alıştım eşimin ailesine ne yapacağımı şaşırmıştım çok zıt aile yapılarımız var
(6,137 puan) tarafından
İşte insan alışık olmadığı zmn çok zorlaniyo bnm eşimde öyle
0 oy
tarafından
Evet balım bizimkinin m.ikrop büyük abisi de öyleymiş eltim öyle diyor  çocukları onun yanında sevemez mis karısına hanım demezmis ama adını dermiş o kadar da değil nasıl sesleniyorsunuz birbirinize Mahmut'un babası mi :) şaka anlıyorum canım ama ben öyle yapamam o benim çocuğum ayıp karsilaniyorsa o eve giremem .... Eşim odaya geçerek sohbet eder yada bişey der onların yanında yan yana gelemez .. Ayşe demez bana nur der evde aşk diye çağırır orda nur diye ...  Eltim kıskanır neden Ayşenur demiyor diye bende nur demek ışığım demek en azından ben bunu düşünerek iltifat ederek çağırmış oluyorum orda dedi bana diyorum çatlıyor :) 
(6,137 puan) tarafından
Zor evet ama böyle büyüdüğüm için ben zorlanmiyorum ama abilerimin eşleri ilk başta çok zorlanmış ti
tarafından
Hahahha yani ister istemez öyle olur
0 oy
(1,455 puan) tarafından

Babam Erzurumlu annem anlatır onların zamanında babam da sizin gibiymiş büyüklerin yanında falan beni kucağına alıp sevemezmiş ama bizde yok ben babamın yanında eşime aşkımda derim adını da derim hatta şakalaşırız bile :) babam bişey demez oğlumu zaten babam kendi indirmez kucağından 

(6,137 puan) tarafından
Oo siz baya rahatsiziniz bacım
(1,455 puan) tarafından
Babamda rahat babamla daha çok şakalaşırız
0 oy
tarafından

Bizde adet felan yok kaynanamgil de annemgilde aynilar hiç kendimizi kasmayiz ondan:D ama bende daha önce duymuştum kaynana ve kayınbaba yanında torun sevilmedigini 

(6,137 puan) tarafından
Evet cnm biz öyleyiz işte sevemiyok:))
0 oy
tarafından
Bizde hiç öyle adetler yok modern, seküler, eğitime önem veren özellikle kadınların eğitimine ayrı önem veren bir ailemiz var. Hiçbir zaman evlilik odaklı olmayan genelde hem erkek hem kadının üniversite okuması ve ekonomik özgürlüğünü eline alıp kendi ayaklarının üzerinde durmasına çok önem verilir, Üniversite okumayan biriyle evlenmeye pek hoş bakılmaz ya da çok gelenekçi biriyle.
(6,137 puan) tarafından
Bizde kapalı degiliz cnm ailede herkes okumuştur kız çocuklarına çok değer verilir sevilir ama adetler böyle
tarafından
Katılıyorum sana sazh misal çocukken çok zorlanıyordum illa çok iyi bir yer kazanmalıyım okumalıyım şu olmalı bu olmalı diye üstümde çok baskı vardı bu da baskının diğer çeşidi işte
(5,108 puan) tarafından
Evet canım üzerinde bir baskı olması durumu zor gerçekten bu durumu ben de kısmen yaşadım
(316 puan) tarafından
Bu yaşam tarzı okumaya önem vermediği için değil ki oradaki halkın çevrenin etkisi yani okumak yada okumamakla alakası yok,bizim de bir çok adetimiz öyle ama bizde hep üniversite mezunu ve meslek sahibiyiz fakat çevre halkı okumuş olmana bakmıyor işte haa biz çok mu uyguluyoruz tabi ki hayır ama o şekilde yaşayan çok
tarafından
Ben öyle bir şey mi yazmışım yani böyle olanlar okumaya önem vermez falan mı yazmışım sadece kendi ailemi anlatmışım
0 oy
(5,108 puan) tarafından
Çok ağırmış canım zorlanmıyor musun 
(6,137 puan) tarafından
Yok cnm küçüklüğümden beri bu hep böyleydi ama abilerimin hanımları başta çok zorlandilar alışık olmadıkları için
(5,108 puan) tarafından
Dogrudur canım öyle alıştıysanız bize farklı geliyor ama size göre de biz çok rahat gelebiliriz
0 oy
tarafından

Bu adet bir terbiye  şekli değil şahsen kendi babam öyleymiş hatta dedemin yanında ablam baba diye sarılmış itince düşmüş bana göre saçma eşime su da veriyorum yanınada oturuyorum çocuğumuda seviyorum kısıtlanmayı sevmem Allah'a şükür ağır oturaklıyım ama eşimle çoöuğumda annemden babamdan ayrı ailem :D

(6,137 puan) tarafından
Herkesin farklı işte
0 oy
tarafından
Bunlardan dikkatimi çeken çocuğumuzun adını söyleyemeyiz oldu. Oğlum kızım diye hitap ediyorsunuz heralde ama fark ne anlamadım doğrusu. Yok bizde böyle şeyler o yüzden de yadırgıyorum. 
(6,137 puan) tarafından
Hayır genel olarak hitap etmiyoruz
tarafından
:/ nasıl oluyor ki öyle :) şaşırdım.
(6,137 puan) tarafından
Yani çocukla ilgileniriz anne kucağına alir ihtiyaçlarını karşılar sadece isim olarak seslenemiyoruz size bu durum çok zor geliyo ama alışığız biz :)
0 oy
(1,964 puan) tarafından
Bizde yok canim.Çok rahatız annemizden de babamızdan da çekinmeyiz koyarım başımi dizlerine yatarım koltuğa kebap :))  Babam gelir yatar uzatır ayağını üzerimize. Saygısız konuşma dışında hiç bir örf adetimiz yok büyüklerde varmış ama ailem o geleneği sürdürmuyor sevgi göstermekten çekinmezler direk gösterirler. Bende ailem yanin da eşimle normal her zamanki gibi konuşurum. Eşimin ailesinin yanında da aynı şekilde sadece kayinpederin yanında uzanmam ama rahat otururum. Her iki ailede de konuşurum :)
(6,137 puan) tarafından
Sevgi konusunda bizde öyleyiz 6 kardeşiz sevgisiz büyümedik hiç birimiz eski gelenekleri babam hâlâ devam ettiriyo sadece :)
0 oy
(12 puan) tarafından
Bizim burdada öylelermis eskiden hatta eşim oğlumuz olurken severken anne babasının yanında arkamızda konuşuyorlardı yok abiside var buda hiç utanma yok falan ama eşim kusura bakmasın kimse anne babamız bizi sevgileri sen mahrup büyütüler kimse kusura bakmasın biz öyle yapmayız insan evladını severken nasıl terbiyesiz olur anlamıyorum eşim çok kızardı şimdi hepsi bize Bakarak aynılarını hatta daha fazlasını yapıyorlar bende lafımı esigemem biz severken terbiyesiz oluyorduk şimdi ise adet öyle diyorlar.ama herkesin örf adetleri farklı oluyor.
(6,137 puan) tarafından
Aynn öyle tabiki herkesin farklı oluyo
0 oy
tarafından

Benim tarafım normal yani annemin babamın yanında eşimle de konuşurum çocuğumu da severim yan yana da otururuz sıkıntı yok ama eşimin tarafı tam tersi hatta evliliğimin ilk yılları kabus gibiydi hep bu konular yüzünden eşimle kavga ederdik ama şu an hersey yoluna girdi ben onlara değil onlar bana uydu ilk oğlum olduğunda çocuğum eşimin gözlerine bakardı kucağına alması için eşim babasının yanında görmezden gelirdi falan şu anki geldiğimiz durum eşim babasının yanında oğluna yemek yediriyor :Dbeni çağıracağı zaman ismimle hitap ediyor keza ben de öyle:))

(6,137 puan) tarafından
Bizim gelinlerde basta çok zorlanmislardi ama şu an alıştılar

İlgili sorular

+1 oy
42 cevap 929 göst.
19 Nisan 2021 Aile kategorisinde sevgisutcu (491 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 676 göst.
5 Temmuz 2019 Kültür-Sanat kategorisinde Ftmaaa (2,931 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 65 göst.
31 Ağustos 2022 Aile kategorisinde melike03 (194 puan) tarafından soruldu