0 oy
130 göst.
Diğer kategorisinde (303 puan) tarafından

Doğumdan sonra 40 çıkarma efsanesi(Hurafesi) sizce ne kadar doğru? 

Doğumuma 40 gün kaldı ve eşimin aklına erkek arkadaşları 40 güne kadar eşin ve doğan çocuk yalnız kalmamalı demiş. Eşime bu akılı veren bir erkek güldüm sadece ne çok şey bilir olmuş şu erkekler:wassat:.
Benim şahsımın 40 inanışı yok. 40 gün boyunca evde kalmak neyin neyden korunması? 40 gün boyunca hiç mi hastaneye yada bir ortama gidilimiyor mu? Çok saçma geliyor bana 40 gün meselesi. Bazen şöyle düşünüyorum, farklı ülkelerde de doğumlar oluyor neden onların 40 hurafesi yok neden 40lı iken başlarına birşey gelmiyor dışarı çıkarken? Müslüman değiller nereden bilsinler 40ı diyeceksiniz. Ee peki müslümanlıkta hangi kitapta 40 çıkarma ile ilgili hadis ve ayet var?
40 çıkarma ve 40 gün evde kalma olayı bana gülünç ve saçma geliyor.
Peki ya sizlerin fikri ne yönde?

6 Cevaplar

+1 oy
(15,610 puan) tarafından
İslam da yok böyle birşey eskiden yapılmış ve günümüze kadar gelmiş bir gelenek gibi bişey 
(7,036 puan) tarafından
Aynen vala sadece 40 gün ilişki olmuyor o kadar geri kalan hurafe 40 uçurma felan hep hurafe ve hurafeye inanmak gunahtir
(15,610 puan) tarafından
İlişki ile ilgili ayet var da uçurma vs yok
(303 puan) tarafından
Yaşlı ninelerin uygulamış olduğu gelenek gibi birşey  saçma buluyorum bende
(303 puan) tarafından
Hmm peki ayette ne söylüyor
(7,036 puan) tarafından
HADİS-İ ŞERİF: Kadınlar nifas hallerinde, cinsel ilişkide bulunamaz (Bakara, 2/222); namaz kılmaz, oruç tutmaz (Buhari, Hayz, 1; Müslim, Hayz, 14, 15) ve Kabe'yi tavaf edemezler (Buhari, Hayz, 1/77 ). O dönemde kılınmayan namazlar kaza edilmez, ancak oruçların kazası da vardır
-Reklam-
0 oy
(7,428 puan) tarafından
40 cikarma var bizde ama evde yanliz kalinmasi konusunda ben hep ciktim disari yanlizda kaldim 
(303 puan) tarafından
40 çıkarma da batıl bir inançmış sadece anne gusül alıyor bebek yıkanıyor. Bebeğe abdest aldırmak ne kadar doğru? Yalnız kalınmak ve dışarı çıkmaktan birşey oldu mu size peki?
(7,428 puan) tarafından
Yani hicbsy olmadi:D
Biz sadece cocugu yikariz annede abdest alir
(303 puan) tarafından
Olması gereken o yani. :))
Yok 40 uçurma, çıkarma, fırlatma, atma, tutma aman saçma sapan işler
0 oy
(205 puan) tarafından
22 gün oluyor doğum yapalı hastahneye gittim bebek için sağlık ocağına gittim onlar dışında evdeyim yani 
(303 puan) tarafından
Bence çıkın gezin 40 gün tıkılıp kalmak insan dengesini doğasını bozar
0 oy
(9,247 puan) tarafından
Samanızm inancından bize kalan miras
(303 puan) tarafından
Evet oysaki islam dinindeniz
0 oy
(628 puan) tarafından
Efsane değil eski Türklere özgü bir gelenektir kırk uçurması. 
(303 puan) tarafından
Peki kuranda geçiyor mu? Yada hadisi şerifte
0 oy
(461 puan) tarafından
26 günlük olduk ikinci kızım ikisinde de dışarı çıktım evde tekte kaldım hiç inanmıyorum öyle şeylere yalnız olmayı daha çok seviyorum
(303 puan) tarafından
Peki yalnız kaldığınız süre zarfında başınıza birşey geldi mi? 40lı iken dışarı çıkılda yalnız kalınsa uğursuzluk oluyormuş
(461 puan) tarafından
Yok kuzum hiçbir şey olmadı hatta 2.5 yaşındaki kızımda kendi odasında yatıyor eşim dün gece 12 3 arası maça gitti bende yattım uyudum kendini korkutmadigin sürece bişey olmaz dediğim gibi rahat olmak vesvese ye düşmemek gerekli dışarı da defalarca çıktım ikisinde de
(303 puan) tarafından
Yani bildiğin dua ve ayetleri okuduğun sürece zaten rabbim korur
(461 puan) tarafından
Aynen canım Fatiha Felak nas Ayetel Kürsi okuyorum bazen amenalrasulu falan okuyorum

İlgili sorular

0 oy
11 cevap 252 göst.
31 Ekim 2021 Aile kategorisinde 28 Giresun (10 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 976 göst.
5 Temmuz 2020 Kültür-Sanat kategorisinde Mrs. Right❤️ (249 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 92 göst.
0 oy
3 cevap 88 göst.
27 Eylül 2023 Diğer kategorisinde Yasemincee (1,162 puan) tarafından soruldu

378,400 soru

11,326,470 cevap

34,778 kullanıcı

...