0 oy
39,214 göst.
Diğer kategorisinde (1,633 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Emzirme döneminde annelerin en çok merak ettiği konulardan biri de gaz yapmayan çorbalardır. Annenin beslenmesi bebeği doğrudan etkileyeceği için, gaz yapmayan yiyecekleri, özellikle de çorbaları özenle seçmek gerekir. Bu yazımızda sizler için gaz yapmayan çorbaları ve diğer besinleri ele alacağız.

Oksijen, karbondioksit ve diğer maddelerden oluşan gaz, sindirim sisteminizde hareket eden ve vücudunuzun yiyecekleri sindirmek için enzimleri serbest bırakmasına izin veren havadır. Yiyecekler insanları farklı şekilde etkilerken, gaz yapan besinlerden kaçınmak ve gaza neden olmayan alternatif yiyecekleri tercih etmek rahatsızlığı en aza indirmeye yardımcı olabilir. Belirtileriniz şiddetli veya uzun süreli ise, doktorunuzdan tavsiye isteyin.

Emziren anne için doğru beslenme ve gaz yapmayan yiyecekler

Her öğün doğru oranlarda karbonhidrat, protein ve yağ içermelidir. Bu, sağlıklı bağırsak florasını destekler ve doğrudan şişkinliği önler.
Yemek, huzur içinde tadını çıkardığınızda sizi daha mutlu eder. İyi sindirim de biraz zaman alır. Sindirim daha iyi olduğunda, gaz üreten bağırsak bakterileri daha az çalışır.
Aslında iyi sindirim çiğnemeyle başlar. Ağzınızda bir yiyeceğin tadını ne kadar uzun süre hissederseniz, sindirim sistemi bunun için gereken sindirimi o kadar iyi sağlar. Yiyecekleri uzun süre çiğnemek, gaz ve şişkinliğin en aza inmesine faydalı olur.

Gaz yapan yiyecekler:

Baklagiller (bezelye, fasulye, mercimek ...)
Lahana, kereviz, soğan, sarımsak, pırasa, turp vb.
Süt ve süt ürünleri (yoğurt, peynir, çırpılmış krema ...) 
Tam tahıllı ürünler, taze ekmek ve mayalı hamur işleri
Baharatlı yemekler (özellikle acı baharatlar) 
Fındık, muz, kiraz, kayısı... 
Yüksek yağlı yemekler
Tatlı yiyecekler
Kuru meyveler (kuru üzüm, erik, incir ...)

Gaz yapmayan çorbalar ve yiyecekler:

Zencefilli Havuç çorbası
Esmer pirinç çorbası
Acısız tarhana çorbası
Küçük miktarlarda yağsız dana eti veya tavuk eti 
Haşlanmış patates püresi
Kuşkonmaz, dolmalık biber
İyi pişirilmiş ve püre haline getirilmiş sebzeler
Çilek, kavun, avokado 
Az miktarda ceviz

Gaza yapan içecekler:

Gazlı içecekler (soda, kola, limonatalar ...) 
Alkollü içecekler
Meyve suları (elma suyu ...)
Kahve ve siyah çay

İşte gaz yapmayan çorbalar arasında ön sırada bulunan havuç çorbası tarifi:

İster inanın ister inanmayın, emziren anneler için gerçekten mükemmel bir besindir. Çünkü emzirmeyi teşvik eden özelliklerle doludur. Bilmeyenler için havuç, laktasyonu tamamladığı bilinen, sütünüzü artıran, yüksek A vitamini içeren bir sebzedir.
Çoğu insan bunu bilmese de havuç oldukça güçlü bir galaktgogdur ve bebeğinizi emzirirken beslenmenizin düzenli bir parçası olmalıdır. Havucu haşlayabilir, çiğ veya çorba olarak tüketebilirsiniz. Havuç fitoöstrojen ve beta-karoten içerir, bunların her ikisi de emziren annelerin en çok ihtiyaç duyduğu bileşenlerdir. Havuç çorbası sayesinde emzirirken ihtiyacınız olan ekstra enerjiyi de elde edebileceksiniz. Bu nedenle, anne sütünüzü artırmak istiyorsanız, o zaman havucu beslenmenizin düzenli bir parçası haline getirmeniz gerekir.

Havuç çorbası tarifi:

Havuçları iyice temizleyin ve ince şekilde rendeleyin. Havucu yağda biraz kavurun. Ardından iki yemek kaşığı un ekleyin. Sütü ekledikten sonra su ilave edin. Az miktarda tuz ve karabiberi ekleyip kaynayıncaya kadar karıştırın. Piştikten sonra blender’dan geçirip ve tekrar kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra 5 dakika daha kısık ateşte pişirin. İsteğe bağlı olarak kekik ve krema ekleyebilirsiniz.

Havuç çorbası için malzemeler
2 adet havuç
4 yemek kaşığı zeytinyağı
1 su bardağı süt
4 su bardağı su
2 yemek kaşığı un
Tuz ve Karabiber

Gaz yapmayan çorbalar hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için iyi bir besin kaynağıdır. Bu çorbalar, süt artırıcı özellikleri sayesinde bebeğinizin beslenmesine de katkıda bulunacaktır. 

image

11 Cevaplar

0 oy
(62 puan) tarafından
Bnde bekleyeyim şöyle :)
-Reklam-
0 oy
(36 puan) tarafından
Çorba değilde tavuk haşlama çok içerdim emzirirken çorba gibi bol sulu yapar tavukları doğrar içerdim süt yapardı 
0 oy
(6,717 puan) tarafından
Yoğurt çorbası da içebilirsin 
0 oy
(523 puan) tarafından
Ben bilmiyorum ama lahana yesillik ya onun corbqsi yapar diye dusunuyorum
0 oy
(121 puan) tarafından
Karalahana çok süt yapıyor..
(10,046 puan) tarafından
Bir o kadar da gaz..
0 oy
(843 puan) tarafından
Herşeyi yedim içtim ayırmadım çocukta alıştı canm herşeyden yararlanmaya bak 
0 oy
tarafından

Canım ben tavuk suyuna çorba içiyorum ama eşim getiriyo iş yerinden çok iyi oluyo cidden sütün iyi gelmesine yarıyo cidden 

0 oy
tarafından
tavuk suyuna çorba, et suyundan çorba, ilik kemik sulu çorbalar. yoğurtlu çorba. yeşil mercimek çorbası da proteinli güzel bi çorba. bence bunları içebilirsin
0 oy
tarafından
Şehriyeli tavuk çorbası

Ispanak çok süt ediyo valla ama biraz gaz eder içine kimyon koy

Balık çorbası da süt eder
0 oy
(5,703 puan) tarafından
Tavuk suyuna çorba içine de biraz tavuk parçacığı meyane olarak da yoğurt un çok süt yapıyor 
0 oy
tarafından
Yogurt corbasi tavuk corbasi 

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 124 göst.
0 oy
7 cevap 157 göst.
0 oy
5 cevap 630 göst.
24 Haziran 2019 Diğer kategorisinde Yasemin mzr sarı (118 puan) tarafından soruldu
0 oy
48 cevap 485 göst.
10 Ekim 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Havin06 (2,032 puan) tarafından soruldu

378,253 soru

11,321,394 cevap

34,765 kullanıcı

...