0 oy
782 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Kaynanam benim çalışmama karşı. Haram diyor.

37 Cevaplar

+4 oy
(93 puan) tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap
Kendilerine birsey olursa kadin doktor ararlar ama . 
tarafından
Çok haklısın
(1,486 puan) tarafından
Ayyyyy aradığım yorum vallahi +++++
-Reklam-
+2 oy
tarafından
Evet dinen haram.
(850 puan) tarafından
Peki peyfamber efendimizin eşi neden ticaret yapıyordu? Neden gübah olsun ki?
(437 puan) tarafından
Tek başına yaşayan bir kadın evine nasıl ekmek göturecek taşmı yiyecek
(1,371 puan) tarafından
Değişik değişik şeyler söyleyip de dinimizi insanlara yanlış tanıtmayın iyice araştırın ondan sonra haram deyin herkes hoca kesildi
(2,014 puan) tarafından
Nickin gibisin gerçekten hangi posta girsem kaos yaratıyorsun. Çalışmamak için kendine uydurduğun bahanen bu olsa gerek
(1,206 puan) tarafından
Yok artık ya ne kadar kesin bir haram olmuş bu... Hangi fetva kitabından aldınız kesin hükmü
+2 oy
(437 puan) tarafından
Allahalla millet bi tarafından ayet uydurur olmuş sen alın teri dök emek et para kazan haram olsun ne guzel ya
+2 oy
(4,089 puan) tarafından
Kadınların çalışmadığı bi toplumda böyle geri kafalılar nasıl yaşacak merak ediyorum doktora gider kadın arar çocuğuyla ilgili özel durum olur kadın öğretmen arar iğne yaptıracak hemşire arar eee nasıl olacakmış o iş ve madem günah HZ. Peygamber çalışan iş hayatının içerisinde olan para kazanıp ayakları üzerinde duran hz. Hatice’yi neden eş olarak kabul etti o dönem HZ Hatice toplum tarafından temiz iffetli kadın lakabıyla çağrılıyordu sadece kadının parası üzerinde erkeğin bi hakkı erkek evi geçindirmek zorunda kadın değil yani sadece Allah kadınların üzerinde böyle bi sorumluluk vermemiş kadın kazandığını istediği gibi harcar ama erkek eve karısına bakmakla sorumludur mecburdur 
(1,371 puan) tarafından
Kesinlikle çok doğru söyledin canım çünkü aynısından benim başımda da var ama çok şükür ki eşim beni destekliyor
+2 oy
(182 puan) tarafından
Günah diye kız çocuklarını okutmazlar çalıştırmazlar. Ele erkeğe muhtaç ederler. Erkek döver söver zulm eder eve hapseder kız ayrılırsam iş bulamam ayaklarımın üstğnde duramam kırayım dizimi oturayım der. Erkek bundan güç alır sonra kadın cinayetleri, kadına şiddet devam eder. Ama burada ailenin hiç günahı yoktur çünkü onlar dini kurallara uyup çocuğunu okutmamış çalıştırmamış erkeğe, erkekten gelen bir ekmeğe muhtaç bırakmıştır.

Saçmalık bunlar gerçekten. Bir kadın çalışıp ayaklarının üstünde durmalı. Ekonomik özgürlüğü olmalı.

Kadın çalışmasa ve ekonomi kötüyken o çocuklar yeteri kadar beslenemese bu mu sevap olacak?

Ve burada bir çok dayak yiyip çaresiz kalan kadın var bir çoğu çalışmıyor ailesi okutmamış, çalıştırmamış ve hepside çaresiz dayağı kabullenmiş. Çocuklarınıza da bunu yaşatmayın günah adı altında erkeklere ezdirmeyin. 
(2,014 puan) tarafından
Çok doğru gerçekten, okuyup çalışmayanda çok. Yok kocam izin vermiyo yok kocam istemiyo. Sonra bi kavga ediyolar gidecek yeirm yok diyolar. Kadın maddi açıdan gücünü eline almalı bence de
(182 puan) tarafından
Aynen öyle ve bir çoğu da 2.sınıf muameleye o kadar çok alışmış ki garipsemiyorlar. Hayatın aslında bu olduğunu benimsemişler
+1 oy
(7,684 puan) tarafından
Sana maaş versin o zaman sigortanı yapsın 
+1 oy
tarafından
Bu konj çok derin ama genel anlamda çalışmak uygun değil iş ortamı ve şartlarına göre değişir
+1 oy
tarafından

Bu açıklamalar ışığında kadın hem çalışabilir, hem de çalışamaz diyebiliriz. Şartları bulunursa çalışabilir, bulunmazsa çalışamaz.

Bir kadının iş yerinde çalışması için belli başlı şartlardan biri, tesettürüne mani olunmaması, vekar ve ciddiyeti hafife alınmamasıdır. Aynı zamanda bu iş yerinde başka insanlar da bulunması ve kadın tek erkekle başbaşa kalmamasıdır.

Zira bir kadın bir erkekle başbaşa kalırsa, üçüncülerinin şeytan olacağını Efendimiz (asm) bildirmiştir. Hem böyle bir yalnızlıkta halvet vaki olduğundan, erkeğe mehr-i misil gibi maddî ceza, kadına da tâzir gibi dinî ceza terettüb eder.

Demek oluyor ki, ihtiyaç içinde olduğundan çalışmak zorunda kalan kadın, tesettürüne, iffet ve vekarına halel gelmeyen ciddi iş yerinde çalışabilir. Çevredeki yabancı erkeklere bu tesettür ve vekar içinde ciddi şekilde muhatap olabilir. Bu şartların yok olduğu yerde kadının çalışma şartı da yok demektir.

Olaya son noktayı koymaya geldim beynim ☺️❤️ feysim sorunlu mesajlarım gitmiyo ordan .

(1,371 puan) tarafından
Çok iyi bir bilgi olmuş canım bu direk evet haram deyip de dinimizi yanlış tanıtanlardan daha iyi çünkü ben de çalışan biriyim ama çok şükür kendime güvendikten sonra yanlış davranışlara bulaşmadıktan sonra hiçbir problem olacağını sanmıyorum.
tarafından
Sorularla İslamiyet sayfasından aldım kuzum.Orda çok güzel ,net bilgiler bulabiliyorum ☺️❤️
tarafından
Ne demek aysum ☺️❤️ rahimem tatilden sonra telim bozuldu yeni tel aldım ☺️ondan giremedim pek
(13,202 puan) tarafından
He meaj atmadım tatildesin diye ama bakıyorum hergün nerede kaldı bu kız diye
tarafından
Canım kankam ay telefonum düştü bozuldu da yeni telefon aldım giremiyodum son zamanlarda ☺️❤️şimdi geldim artik
0 oy
(4,390 puan) tarafından
hic bilmiyom:) ama erkek ortamlari ise gunahtir heralde
0 oy
(2,572 puan) tarafından
Evet haram.Bizimkilerde o yüzden kızları okutmazlar.Eve kadın parası sokmayiz derler
(2,615 puan) tarafından
Ne cahil bir duşunce
Kadin ortami olursa çokta guzel çalişa bilir kadinlar
Ayrica kadinin kazandigi paranin nesi varmiş
Işlerine gelince kadin doktor isterler ama erkege gondermezler eşlerini
(2,572 puan) tarafından
Dinen haram konusu öyle ama okutmamalari cahilce bir düşünce gerçekten.Çünkü ben ilahiyat okumayı çok istedim.Ama izin vermediler.Şimdi Allah izin verirse açıktan kaydımı yapicam devam edicem okumaya
(2,615 puan) tarafından
Erkeklerin fazla oldugu ortamda haram evet
Ama kadin doktora hemşireyede ihtiyaç var sonuçta
(2,572 puan) tarafından
Tabikide mesela sırf bu yüzden özele götürüyorlar kadın doktor baksın diyor
tarafından
Yil olmuş 2022 hala bu zihniyetleri gordukce inanilmaz uzuluyorum.
0 oy
(839 puan) tarafından
Ne alaka ya

Kisjancligindan diyordur kesin 
0 oy
tarafından
Bana göre kaynananın fikri saçmalıktan başka birşey değil... Sanki sevap olan herşeyi yapıyorlar da...
0 oy
tarafından
Hatam helal diyemem canım kur anda yazıyorsa bu haram diyip ya da helal diyip te günaha giremem ama namusuyla çalışıp edebiyle para kazanmasından ne sakınca olabilir ki. İçinde olduktan sonra oturduğun yerden de pislik yaparsın.  Böyle diyenlerin zihniyeti den korkar oldum artık bilmiyorum. Haram helal en çok diyenler gözünü pislikten sakinmayanlar , dedikoduya gelince haram düşünmeyenler oldu cunku
(3,546 puan) tarafından
Adana gülü dua postlarımı mı özledin sen =))))
tarafından
Özledim valla kız bian senin adını görünce geri gelmiş benim hemşehrim dedim❣❣❣
0 oy
(1,015 puan) tarafından
Şeriat kurallarına bakılırsa eğer bir kadın sadece kadınların olduğu bir ortamda çalışabilir çok din içine girmicem tesettür muhabbeti işte sesini bile eşin dışında Bi erkek duymaması oooo. Ancak şeriat kurallarında değiliz ve artık günümüz şartlarına bakılacak olursa tek maaş asla yetmiyor o ay sonu geldimi yok kiralar yok faturalar hele de kredi borç vs varsa hergün yeni zamlar yetmiyor yetişmiyor artık 2 maaş anca 
0 oy
(27,352 puan) tarafından

Eğer muhtaç isen geçinemiyor isen çocukların aç ise açıkta ise haram değil.

0 oy
tarafından
Mekruh diye biliyorum. Çünkü kadının ekonomik yükümlülüğü yok ve onun yerine ise girip evine bakmayanların vebali de çalışan kadına ama böyle bir ayet yok bildiğim kadarıyla fetva böyle gelmiş ama fetvalar döneme ve ihtiyaçlara göre guncellenmeli bence şu durumda erkek çok yüksek kazanmıyorsa tek maaşla geçinmek çok zor insanlar aç mı kalsın 
0 oy
(2,132 puan) tarafından
Haram olmayana haram, helal olmayana helal demek çok tehlikeli. Allah'ın ayetini, emrini yanlış aktarmaktan korkmak lazım. Uygun değil denebilir o da kadının çalışması değil uygun olmayan şartlarda çalışması.

İslam mantık dinidir. Mantıken tesettürüne, ibadetine, çocukları ile ilgilenmesine mani olmayan bir işte çalışmak uygundur. 
0 oy
(448 puan) tarafından
Annemde haram diyor ama bence ihityaci olan bir insan için niye haram olsun anlamiyorum
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Kadının bütün vücudu mahremdir. Ancak uygun şartlarda dini açıdan uygun statülerde çalışabilir. En basit örneği erkeksiz ortam ve iş... 
0 oy
(4,426 puan) tarafından
Günah yahut haram diye bir şey yok doğru şartlar altında kadında çalışıp parasını kazanabilir ama esin çalışmanı istemiyorsa da seni refah içinde yaşatmak da mecburiyetinde dir. 

Insanlar islami çok güzel kendi çıkarları için kullanıyorlar evirip çevirip büküp istedikleri kalıba sokuyorlar her şeye ooooo günah uuuuuuu günah yok böyle bir şey ama kimse bu dünya da ebedi değil bunun ölümü var sorgusu var beklesinler bakalım hesap gününü ")

İlgili sorular

0 oy
9 cevap 627 göst.
27 Temmuz 2020 Diğer kategorisinde ★✿☞ƘƛƦƊЄԼЄƝ☜✿★ (443 puan) tarafından soruldu
0 oy
26 cevap 665 göst.
6 Ocak 2024 Aile kategorisinde Sevdakaya85 (10 puan) tarafından soruldu
0 oy
17 cevap 613 göst.
2 Mart 2024 Aile kategorisinde Tekcocuk (1,214 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 180 göst.