0 oy
465 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Küçükken annemizin babamızin dedigi bu lafla ilgili şunu okudum 

Akşam ezanından sonra kopacakmış ya kıyamet, belki de o yüzden akşam ezanından önce evde ol der anneler, son bir kez daha görebilmek için.

Sizinde anne babanız der miydi ?

14 Cevaplar

+5 oy
(1,862 puan) tarafından
Yok o deyim kiyyemetle alakalı değil akşam ezanından sonra yerler kitlenir derler yani gözle görünmeyenler iblisler çoğalır meydana çıkar akşam gezilmez derler sebebi buydu
(802 puan) tarafından
Ahh ahh hangimiz sokaktan eve girdik ki ne guzel gunlerdi keske donebilsek o zamanlara :(
(1,862 puan) tarafından
Keşke ya keşke
tarafından
Aynen sehom doğru söylüyorsun ve bizde akşamları sokakta çok oyun oynardık özellikle saklambac o günler çok baskaydi ya :(
(1,862 puan) tarafından
Bayramın bile tadı kalmadi
tarafından
Valla öyle ya hani şimdi bayrammi var herkes kendi keyfinde gelen giden yok ne akrabalık kaldı ne de komşuluk hepsi öldü:(
-Reklam-
0 oy
tarafından
Benım annem babam ayrıydı annemde basıma bısey gelır dıye hıc sokaga salmadı, balkondan arkadaslarımı ızlerdım aglaya aglaya 
tarafından
Çocukluğunu yasamana izin vermemis çok yazık ya
tarafından
Ay sorma okula bıle gelır kapıda beklerdı tenefuste kantıne gıdemezdım korkumdan
0 oy
tarafından

Sende ki bu ahiret  sorulari aysuuu:D

tarafından
Cevapla gitsin
tarafından
Genelde evet ama biz çok kapid aotururduk
tarafından
Bizde köyde olduğumuz icin disardaydik
0 oy
(7,118 puan) tarafından
Sebebini bilmiyordum ama annem hep derdi bize de ezan okunmadan eve girmiş olun diye.
tarafından
Bize de derdi ;)
0 oy
tarafından
Derdi tabiki yemeği yyince beraber çıkardık parka 
tarafından
Ne güzel;)
0 oy
(4,426 puan) tarafından
Demez olur mu derdi tabi ama çoğu zaman ezandan sonra evde olurdum ")) yapcak bi şey yok 
tarafından
Ahhshzhzhzzh
0 oy
(6,177 puan) tarafından
Evet derlerdi önceki sokaklarla şimdi ki sokaklar bir değil maalesef benim çocukluğum da sokaklar çok güvenliydi şimdi insanlar yarım saat bile tek bırakamıyolar çocuklarını ne acı 
tarafından
Aynen nasıl bırakacağız dışarı bilmem
0 oy
(609 puan) tarafından
Valla küçükken bize de derlerdi aksam ezanın dan sonra kucuk cocuk sokağa çıkması iyi değilmiş söylediler bana ama unuttum nedenini 
tarafından
Bizde öyle büyüdük sebebini bilmede
0 oy
tarafından

Küçükken annem bana derdi şimdi ben kızıma diyorum aaahhh yilllarr ne çabuk geçiyor :angel:

tarafından
Yaaaa hshzzhzh
0 oy
(1,392 puan) tarafından
Derdi bide ben küçükken acayip oyun meraklisiydim peşime gelirdi 
tarafından
Ahahah yaramaz seni
(1,392 puan) tarafından
İnşallah uşam bana benzemez :D
0 oy
(2,054 puan) tarafından

Bizde  yerler  mühürlendi  eve  gelin  artık  derlerdi  ki  gelmezdik  geksekte  yine  çıkardık  gece 11-12 ye kadar çok  özledim  o günleri mi :(

tarafından
Ay evet bazıları öyle dermiş
(2,054 puan) tarafından
Aynen  ahh ahh  nerede  o günler
tarafından
Keşke istediğimiz zaman büyüsek dimi :)
0 oy
(7,705 puan) tarafından

Onu bilmem de ben hep saat altı olunca çıkardım dışarıya. Babam eve gelince de onunla beraber girerdik biz de eve. Öyle bir kural vardı bizim evde :D

tarafından
O da güzel ya :)
(7,705 puan) tarafından
Aynen güzeldi az ve öz oynardık
0 oy
(1,552 puan) tarafından
Ben de "Gözle görülmeyen varlıkların vakitlerinin bizle ters olduğunu, yani bizde geceyken onlarda gündüz olduğunu, bu yüzden insanların akşam ezanından önce evine girip, kapı ve pencereleri de besmele çekerek kapatmaları gerektiğini" okumuştum.. Hatta bu yüzden akşamları sofra çırpmayın, çarpmak zorunda kalırsanız da sesli bi şekilde besmele çekerek çırpın.. Bizim akşamımız onların sabahı olduğu için, onlar yiyecek aramaya çıkmış olur ve sofradan düşecekleri almak için koşarlar, besmele çekmezsen çarpılmana neden olurlar diye okumuştum
0 oy
(626 puan) tarafından
bizim oraya ezan sesi duyulmazdı sokak lambaları yandığında evde olurduk

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 125 göst.
11 Mart 2024 Diğer kategorisinde 29.07.2018 (2,395 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 242 göst.
12 Nisan 2024 Diğer kategorisinde _Melek_ (33 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 397 göst.