0 oy
572 göst.
Diğer kategorisinde (350 puan) tarafından

Kizceler Şimdi 39 haftalık olduk üçüncü gebeliğim yolunu gözleye gözleye gözüm karardı :D çok zorlu bı gebelik geçiriyorum günler geçmiyor sanki diğer iki gebeliğimde sancı yokken ilk başta suyum geldi ve doğum başladı bunda da nasıl başlıyacak merak ediyorum 

Sizlerinde doğum hikayesini dinlemekten mutluluk duyucam hadin bakemmm :D 

Sizin Bebişler Kaç Haftalık Dünyaya Geldi<3

39 Cevaplar

0 oy
(2,387 puan) tarafından

Hangisini anlatayım :D

Üç tane yaptım da 

(350 puan) tarafından
Kız Allah Seni :)
Bende şu an üçüncüyü bekliyorum bu gün yarın üçünü de hangi haftalarda doğum yaptın hatırlıyorsan yaz bacım :D ben ilkini 40 ikinciyi 39 üçüncüde daha mı erken olur diye beklemiştim ama malesef 40 haftamiza girdik sağlık olsun inşallah
(2,387 puan) tarafından
İlki yanlış hatırlamıyorsam 40+2 ikinci 40 üçüncü 40+5
-Reklam-
0 oy
tarafından
6 Aralık 2021 pazartesi saat 8.30'da WC'ye gittim geldim tam yatağım uzanıyordum suyum gelmeye başladı elim ayağıma dolaştı önce arkadaşıma sonra da eşime haber verdim eşim geldi hastaneye gittik aslında çam sakarya'ya gidecektim ama kanuniye nasip oldu 16 saat kendi sancıma çektikten sonra saat 23.54'te oğluşumu kucağıma aldım çok şükür
tarafından
Kız sen buralarda mısın aboooo yakınsın bana :)
tarafından
Nasıl yakınım sana kız ben doğurdum zhshzh
tarafından
Lan öyle değil ya dhdhsjns yani şehir hastanesine kanuniye falan yakınsan bana da yakınsın :)
tarafından
aaa sen nerde oturuyosun
tarafından
Altınşehir de :)
0 oy
(11,257 puan) tarafından

Benim ilk hamilelik ve şükürler olsun çok rahat geçirdim hareketini hissetmesem hamileyim demezdim son haftalar ağır gelmeye baslamistim sadece :)

39+5 de doktr kontrolüm vardı öncesine Nisan gelmişti doktora söyledim muayene etti 2 cm acilma var bol bol yürü dedi bende dedigini dinleyip 3 4 saat yürüdüm kesintisiz ve akşamına sancı sabahına doğum oldu  :)

(350 puan) tarafından
Sağlıkla büyüsün inşallah miniğiniz :)
(11,257 puan) tarafından
Amin inşallah teşekkür ederim size de hayırlı doğumlar dilerim bütün evlatlarını size bağışlasın sağlıklı ömürleri olsun inşallah :)
0 oy
(1,946 puan) tarafından
Benin velet 38+2 de doğdu dogmadan 1 hafta önce tatile gitmiştik dolmuşla engebeli yollar felan:) zorlandım 2 3 gün sonra sancim vardi acile gittik kadın açıklık var mi diye baktı yoktu eve gelince kanamam oldu yine acile gittik doktor her bisi olduğunda acile gelme dedi:) ertesi sabah sancim başladı sonra suyum geldi 5 gibi felan sabah 9 a kadar uyumadım daha sonra yine acile gittik acilmam olmuştu 2 cm saat 2 buçuk gibide oglum dogdu ama o an bağırıyorum beni neden doğuma almıyorlar beni sezeryana alin diye :) doktor eşime çocuk doğacak demiş oda çantayı almaya eve gitmişti yürüme mesafesi 10 dakika felan esim hastaneye geldiğinde oğlumu kucağına verdiler :)Rabbım bütün hamiel adaylarına bir ayazda dogurmayj nasip etsin 
(350 puan) tarafından
Amin inşallah canım biz 40 haftaya girdik ne gelen var ne giden doğsa diye gözüne bakıyorum :)
0 oy
tarafından
38+3 te kalp atışları çok yüksek diye sezaryen oldum. Şuan 3 buçuk aylık dünya tatlısı bir cimcimem var. Rabbim isteyen ve hakkıyla yetistirecek herkese nasip etsin inşallah ❤️
(350 puan) tarafından
Amin inşallah kuzum sağlıcakla büyütün inşallah cimcimenizi <3
tarafından
Amin inşallah canım Allah razı olsun ❤️
(2,726 puan) tarafından
Canım doğum nasıl başladı ve kalp atışları kaçtı
tarafından
Canım kalp atışları 180-200 e kadar vuruyordu.
Doğum kendiliğinden başlamadı. Dediğim gibi sezaryen oldum.
0 oy
tarafından
İlk oglum 35 haftada dogdu aksiyon dolu, akşam ailem vardı yemek hazırlıyoduk annemle eşimde işten gelicek kettlde su ısıtıyordum pilav yapmak için bardaga suyu koydum o bardak sıcak suyu koydugum an bir patladı karnıma dogru karnım komple yandı.o panikle annemler duramıyor bebel resmen yandıgım dakıka havaya kalktı toplandı birden sonra benım sancım tuttu korkudan hemen hastaneye gittik 3 saat içinde dogurdum o yanık karnıma bastıra bastıra normal dogumum oldu erken dogdu küvesde kaldı cok zordu benim için.

İkinci oglum da gece birden belim agrımaya başladı ben geçiştiriyorum tabi normal bel agrısı vs meğersem dogumum başlamış sabah 6 da ayaga kalktımki suyum gelmiş eşimi kaldırdım aglıyorum suyum geldi diye. Sonra annemler geldi hemen düştük yollara anneme diyorum ıkınmak istiyorhm:Ddd geliyordu çünkü eşim korkuyor arabada dogurucam diye hastaneye bir girdik ben zannediyorum hala beklicrm ebe dedi sakın ıkınma hemen dogumhaneye gidiyoruz cocuk gelmiş kafası gözüküyor odaya aldılar 15dakika sonra kucagımda tabi buda erken dogdu 34 haftalık buda küvesde 5gün kaldı. İki dogumumdada odam hep bomboştu asla içimden çıkmaz hep üzülüyorum.
(350 puan) tarafından
Gerçekten kuvezde kalmaları üzücü olmuş kuzum sağlık olsun gelmiş geçmiş şimdi iyi mi paşalar <3
tarafından
Büyük oglum 4yaşında canım, küçük olan 8.ayına grdi prematüre oldugu için sadece kilosu biraz az onjn dışında cok iyiler Allah'a şkür sadece erken dogdugu için beyin kanaması geçirmişti kist kaldı oda önemsiz diypr doktoru
0 oy
(2,119 puan) tarafından

Oğlum 41+1 de suni sancı ile aramıza katıldı. 

Kızım 38+2 de suyum geldi hastaneye giderken sancım başladı. Yatışım yapıldı 3 saat geçmeden doğdu pamuğum.
(350 puan) tarafından
Sağlıkla büyüsün inşallah yavrularıniz <3
0 oy
(1,007 puan) tarafından
2. Gebeliğimdi ilki düşük olmuştu ve gebeliğim kanama risklerden dolayı full hastanede geçti diyebilirim sonlara dogru perinatoljiye gidip geldim ha bire. Daha 25. Haftamdan sancılar gözüktü hemde dogum sancıları gibi ama ben birşey hissetmiyordum acılmam da yoktu geldik 38 haftaya nstlere giriyorum tabi hep. Annemle dışarı cıkıcaktım wcye girdim nişanım gelmis tabi nişan ne bilmediğimden doktoruma anlattım saglık ocagına gidip oda dedi sen sancı hissetmiyorsun dogurursun git hastaneye apar topar gittim eşimle gram bise yok. Acılmam 2 cmmis beni yatırdılar öglen 16 gibi anaaaaa 16 30 da sancılarım bir başladı diğer gün öğlen 13 00 e kadar duvarı tırmaladım sancıdan. Gelip gidip barnak atıyorlar tabiii. En sonu bagırdım ahada bu geliyor bi anda 10 kişi oldular başımaaaa ama dogum anında doktorun dediği geldi aklımaa sadece ıkınmaya verdim gücümü bagırmadım 3 ıkınmaya oglum dogduuu 38+2 de :) 2528 gr olarak ve ertesi gün cıktık hastaneden :) ama doğumdan kalktım hemen ayaklandım oglumu aldım kucağıma babası geldi odaya ben duşa girdim hemen giyindim dogurmamıs gibiydim azcık kesiğim vardı dikişim amaaa markete gittim gezdim ev temizledim:)
(350 puan) tarafından
Oh oh gelmekte biraz zorlasada sonrası için pek zorlu olmamış sağlıkla büyüsün inşallah Paşa <3
(1,007 puan) tarafından
Vii bacı acılmam cok zor olduuu ayyyy o neydi öyle yaaa ama oglum doğdu kucağıma aldımm dedim bu oldu tamamdır :D
(350 puan) tarafından
Kucağına aldın mı zaten o acıyı çeken başkası oluyor birden unutuveriyorsun rabbimin mucizeleri <3
0 oy
(4,430 puan) tarafından
Valla canım sağlıkla gelsin öncelikle minisin❤️ benim iki kızda 39 haftalıkken geldi biri gece bire 20 kala öbürü gündüz biri yirmi gece ikisinde de bı gece önceden sancım tuttu öyle:)
(350 puan) tarafından
Sağolasın kuzum
Sizde sağlıkla büyütün inşallah yavrularınizi <3
(4,430 puan) tarafından
Sağol canım benim
0 oy
(12 puan) tarafından
28nhaftalıkken basladı sancılarım  sekerden dolayı yogun bakımda 2 hafta yatırdılar cıger gelıstırocı ıgne falan vurdular erken dogum rıakıne karsılık neyse taburcu oldum 32 haftalıkken rutin kontrole gıttıgınde dıyafram hernısı tanısı konuldu ( dıyafram in yırtılması sonucu mide dalak bagırsak yuları cıkmıs kalp saga ıtılmıs bagırsak bir cıgerı gelısmesını engel olmus 5000 de bir gorulen bir hastalık) doktorlar yasamaz dediler basımdan kaynar sular aktı o panikle amınyosentez yaptılar karnımda koca ıgne ile girip bebegın kordonundan kan aldılar.. Derken sancılar devam ediyor 33 haftalıkken tekrar hastahaneye yatırıldım suraklı sancılar var ama acılma yok zor zor 36+6 gune kadar geldim 2 cm acılmam vardı ama daha fazla olmadı .. Tabi bu zamana kadar hamılelıgımı basından sonuna kadar kac kere hastahaneye yattıgımı unuttum:(  neyse  3 4 gun belki daha fazla dogum sancısı cektım paso ac bırakıyorlar heran doguma alınırım diye birde kan sulandırıvı ıgne baslamıslardı.. 10 mayıs aksami dusa girim dedim hastahanede dusa girip cıkmamla suyum geldi ama acılmam hala 2 cm dı bebek artık durmuyordu anı kararla aksam 20.00 da doguma alınıcaktım dogum ıcın hazılardılar tam doguma giderken iptal ettiler cunku kan sulandırıvı yapılmıştı doguma alınsaydı olebilirim kanamadan ertesi gune kaldı ama artık sancılar dayanılmıyordu 11 mayıs 09.26 da dunya geldi bebegım sadece sesini duydum yogun bakıma alındı. Hemen entube etmıslerdı bebegımı nefes almıyordu sezeryan oldugumu halde ikinci gun ayaktaydım dogumum un 3. Gunu 13 mayısta dogum gunumde ameliyat oldu bebegım tam 3 bucuk saat gecm ek bilmedi. Birden gogsum sızladı ve sutum geldi o an da oglum ameliyattan cıktı cok sukur ameliyatı ıyı gecmıs tı ama hala risk vardı 20 gun yogun bakım sureci oldu 20 gun hastahane sureci derken cıkmıs yapıldı eve geldik 10 gun sonra tekrar diyaframı yırtıldı tekrar ameliyatı oldu cok sukur oda ıyı gectı hala cıgerı mız gelısmedıgı hala cok cok cok kontrollerimız oluyor belki cogu bebege gore gelısımı mız biraz geri ama cok sukur suan yanımda uyuyor 14 bucuk aylık olduk Rabbım herkesin bebegını kucagına sag salim almayı nasip etsın
(350 puan) tarafından
Çok şükür kuzum rabbim kimseyi evladiyla sınamasın sizede cümlemize de acısını göstermesin inşallah zorlu bı süreç geçirmissiniz
0 oy
(1,389 puan) tarafından
3 doğum hepsi de ayrı olay hangini anlatayım bacım :) 
(1,389 puan) tarafından
İlk oğlumda tabi tecrübe de yok tvalete gttiğimde nişanım geldi bende blmiyrm annem dedi sancın olursa git kadın doğurcan diyememiş korkarım diye doktor 25 gün var demşti akşamına sancılandım hadi gdelm diyorm eşim elime telfn veriyor al braz oyna unutursun diye baktı ki duramıyorum gittik sabaha karşı doğurdum. İkinci oğlumda kontrole gttik doğuma alıyoruz dediler. Kızımda kontrole gttim sancım vardı korkudan sandım nst de çıkmadı eve geri döndüm sancım sıklaştı bilerek gitmedim hstne yerine evde sancı çekeyim die 5 saat bekledm akşama gttim meğer doğum sayısı arttıkça doğum saati de kısalıyormuş beni hemen doğuma aldılar suyum gldi yarım saate doğurdum
(350 puan) tarafından
Sağlıcakla büyütün inşallah yavruları bende ilkinde 24 saat sancı çektim ikinci sadece iki saatcik sürdü şimdi üçüncü nasıl ilerleyecek merakla bekliyorum
0 oy
(3,006 puan) tarafından
37 haftalikken  eşim korona oldu tam o arada Dr suyumun azaldığını söyledi 3 günde bir kontrole gittim eşim karantindan çıktı 23 Martta sancilanmaya basladim nst girdim birsey yok yeterli değil sancılar, 24 Mart kendi doğum günü m nisanim geldi sancimda var geceyi zor sabah ettim 05:30 artık hastahneye gittim Dr ısrarla çağırdı gitmedim kizimin doğum günü benle aynı olsun istemiyordum kıvrandim bekledim gece 00:00 den sonra biraz daha rahatladım banyo yaptım saçlarımı düzleştirdim Dr arıyor  gece 02:00 geçiyordu sancin ne durumda dedi bir geliyor arda arda bir gidiyor dedim tamam dedi olasi bir durumda haber ver dedi artık sabaha karşı popo tarafımda agri olmaya başlayınca korktum gittim doğurdum geldim 25 Mart Sabahı:)) 39 haftalik 
(350 puan) tarafından
Sağlıkla büyüsün inşallah yavrunuz
(3,006 puan) tarafından
Amin cümlemizin ki :)
0 oy
(811 puan) tarafından
28agustosta cuma gunu ezan ve sela arasında 12.41 geçe dogdu ve bızım evlılık yıl dönümümz hersey ruya gbiydi ❣️tek kabusa cevıren sezeryana hazrlanırken salagın bırı aşagıdan sunta takılıyor ya orda korkmustum azarlamştı onu unutamıyorum aglamıştım:(
(350 puan) tarafından
Ahh ahhh o anımız da anlayışsiz insanlara denk gelmekmi Allah korusun benim de ilk doğumum kötü geçmişti ebelerim hiç iyi değiller di
0 oy
tarafından
O günleri hatırlamak dahi istemiyorum benim için çok kötü geçti ağrım fln olmadı sadece ortalıkta bol bol surundum sjsjjsjs 24 saat sancı çektim gık demedim sjsjjsjsj doktorlar bile sancı cektigime inanmadi
(350 puan) tarafından
O an çok kötü de de Bebişler doğunca unutuluyor sanki bacım :D sen daha unutamadin mi
tarafından
Doğum diyince geri aklıma geliyor sjjsjsjs
0 oy
tarafından
Şuanda 19+3 haftalık hamileyim ikinci gebelik. Gebeliklerim zorlu geçiyor her iki böbrekte taş hatta taşlar var. O yüzden gebelikte enfeksiyon problemi çok çok oluyor. İlk doğumda 39 haftalık 03/06/2020 iakşam gezdim yedim içtim vs tabi bı haftam var diyorum tadını çıkarıyim geziyim. gece uyudum yarım saat içinde şiddetli sancı ile uyandım. Hemen ılık bir duş aldım salonda odalarda turluyorum kaynanamlarla beraberdik o zaman. Beş dk da bir sancı geldi hemen burdan soruyorum bu doğum sancısı mi diye suyum nişanim gelmedi doktor açılma iyice artınca artık suyu kendi patlatti zorluydu 3.510 Gr normal doğum bol dikiş ile ama rabbim sağlık versin ikinci doğuma da kolaylık inşallah 
(350 puan) tarafından
İnşallah canım rabbim hepimizi kolay geçitlerden geçirsin <3
0 oy
(2,194 puan) tarafından

37 ci haftaya kadar hep ağrılarım vardı yattım sanki biraz iş yapsam içime, bebek gelecek diye neyse hiç yürümedim kıpırdamadim 37 ci haftaya geldik eşim dedi gel çarşıya gidelim son eksikleri alalım arabayla gittik onuda biraz carsida gezdim  yoruldum ertesi sabah uykudan uyandım  suyum geldi sancım yoktu :) acil gittik pazar günüydü sezaryan önceden kararlaştırılmisti 15 dk içinde doktorum geldi pazar sabahı yarım saat içinde kucagimdaydi bebeğim ben anlamadım bir anda ne oldugunu bile günü gelmeden geldi bebişim 

(350 puan) tarafından
Ayyyy sezeryan beklerken normal doğum mu oldu yani
0 oy
tarafından
Nesini anlatıyım bacım 35inci haftada sancım in çıkmasını mi doktor sık dişini daha küçük biraz sabret deyince kaynaklarda kalmaya başlamamizi mi 37+5te acilmamin başlamasını normal doğum sancım in cikmasini mi doktor hareket bile etme bi kaç gün dayansın çok küçük demesine ramen hep o ilgilenecek diye bildiğimiz kaynanam ben sana bakamam şöyle annene izin alsin bi hafta demesini mi kayinbabamin istese izin alır san bakmak istemiyodur o başka demesine bi sessiz sessiz odada ağlayıp anneme anlatmamı mi eşimin gelip bana yapılan haksızlığı görmemesine bi de üstüne kendi ailesini savunmasını mi anlatiyim aynı gün içinde akşamına sancım in artmasına acil doğuma alinmami mi anlatiyim apar topar doğum yaptım kaynanama minnet etmemek için ayaklrimin uyuduklugu açılır açılmaz sabaha kadar yürüyüp dikişlerim patlatmami mi anlatiyim neyi anlatıyım bi daha çocuk yapmak mı asla malesef bende burda çok mutlu bi doğum hikayem olsun onu anlatayım isterdim ama yok uzgunum 
tarafından
Yok be bacım nerde benim başımdaki kocada iş yok beni değil haksizken hakliyken bile savunmuyo naparlarsa anası babası haklılar hep onları savunuyo daha dünden önce kavga ettik yarın annemgile gidelim dedi napiyim ben bu adamı boşver gitsin
(350 puan) tarafından
Amann Allah yardımcı olsun gülüm şu dünyaya ne için geliyoruz evlenipte huzur da bulamayacaksak olmaz olsun öyle herif illaki her zaman tatlisiyla olmuyor bı güler bir ağlarız ama herif anacı oldu mu taraf tuttu mu hiç geçim olmaz işte rabbim yardımcın olsun
tarafından
Hemde benimki öyle bi ana babaci ki nasıl anlatsam ne yapsalar haklılar diyo bi kez beni savunması ya bi kez çocuğumu yaptığıma pisman değilim o benim herşeyin de keşke ne evlenseydim ne çocuk yapsaydım babamın evinde babama hizmet ediyodum en azından anamın babamın hakkını oduyodum evlendim noldu yine aynı hizmet bi de üstüne kaynana kahri kayınbaba kahri kocanın derdi ağrımaz başımı agritmisim valla keşke de evlenmeseydim
(350 puan) tarafından
İmtihan oluyorsun kuzum herkes türlü türlü imtihan oluyor ama eşinin ki yanlış o annesi ise sende ona Allah'ın emanetesin
tarafından
Evet aynen öyle ki konuştum eşimle anlattım ne var ne yoksa döktüm içimi olduğu gibi kavga ettik bak burası bizim evimiz ben senin karınım bak çocuğun senin artık yeni bi ailen var bi turlu birakamiyosun aileni tamam annen baban kötü insanlar demiyorum iyiler napiyolarsa da iyilikten yapıyor ama fazla artık bi dur demen lazım benimde anam babam var ben nasıl evimin içine karistirmiyorum benimkiler nasi davraniyolar ben nasıl seni savunuyorum aileme karşı sen niye bunu yapamiyosun dedim çok şey söyledim bugün uyanmış yine yarın annemlere gidelim dedi napiyim bosayim mi elimde bi çocukla
0 oy
(415 puan) tarafından
Benim sancım gece başlamıştı 40+6  uyuyamıyordum yatakta kıvranıyordum ne su ne nişan yoktu kuru kuru sancı çekiyordum gece 3 gibi hastaneye gitmiştim 1 cm açıklık var dedi ebe eve gönderdi sabah gelin dedi sabah 9 da gittim yatış verdiler açılmam olmuyordu suni sancı aldım akşam 5te kızım doğdu zor geçmişti baya ikinciye hamileyim ikinci kolay olur diyorlar inşallah öyle olur 
(350 puan) tarafından
Benim ikincim kolay oldu canım iki saat içinde suyum gelmesi ile doğurmam bir oldu rabbim kolaylık versin inşallah
(415 puan) tarafından
Ayy böyle şeyler duyunca çok rahatlıyorum Allah razı olsun inşallah amiinn:)
0 oy
(202 puan) tarafından
39+5te kontrole diye gittim sancım falan yoktu ama nstde yüksek bi derecede sancım göründüğü için yatış verdi. Öğle saatleri 12 gibi suni sancı verdi, suyum gelmedi zorla patlattılar, saatlerce açılmam varmı diye alttan muayene ettiler ve kanamam oldu. Suni sancı o kadar kötüydü ki akşam 9a kadar çektim. Ne bir açılmam oldu ne de bişey. Sonra doktorum geldi çok yoruldun sezaryan a alalım komple narkoz verelim biraz dinlenirsin dedi. 9a 10 geçe falan ameliyat odasına girdim 11buçuk ta odama gelmişim hatırlamıyorum. Doğum esnasında ters ve zorlu bir durum olmuş baya durmuşum. 3gün müşaade altında kaldım. Sütüm hemen gelmemiş emzirmeye çalışmış ebem, meme ucumda yoktu eşim pompa ve slikon uç almaya gitmiş onunla emzirmeye çalışmışlar. Ama ben hiçbirini hatırlamıyorum. Zaten ceset gibi gelmişim odaya eşim ve annemin dediğine göre. Eve geldim mecbur hemen ayaklanmak zorunda kaldım ve şuan 14 aylık oğlum var çok şükür sağlığı iyi. Rabbim kolay doğum yapmayı nasip etsin canım
(350 puan) tarafından
Amin inşallah canım sizde sağlıkla büyütün yavrunuzu <3
0 oy
(396 puan) tarafından

Sezeryana 1 gun kala sümük gbi akıntım vardi agrim da vardi ben dikkate almadım. Sabah oldu hastaneye doguma gittim nst bagladilar once sancu cikti. Ciksa nolcak zaten sezeryan olcaktm genel anestezi oldum. Anesteziyi verirken o his cok guzeldi yavaş yavaş uykuya daldım :D sonrasinda odaya çıktık belime ağrı girmeye başladı idrar var yapamiyom esime ablama söylüyorum bana psikolojik diyorlar. Hemsire geldi oynatti aciyormu diye sordu yok dedm tamam ozaman sıkıntı yok dedi. Dakikalar gectikce agri siddetlenmeye basladi kivraniyorum yatakda bizimkiler hala psikolojik diyip gülüyor. Hemsire cagirin diyom. Snra geldi hemsire bakti doktora bi soralim dediler. Snra hemsireler geldi sonda ucu tıkanmış olabilir dediler  ve tıkanmış yeni sonda taktılar o an bi rahatladim kuş gbi oldum. 2 dk da idrar torbasi ful doldu. Bizimkilere de bi söylendim. Sizin yüzünüzden az daha mahfoluyordum. İdrar torbasi dolunca onlarda şaşırdı :D

(350 puan) tarafından
Kız Allah seni :D kimseye halimi anlatamadim desene
(396 puan) tarafından
Aynen öyle valla cok sinirlenmstm :))

İlgili sorular

0 oy
12 cevap 430 göst.
28 Mart 2021 Diğer kategorisinde Huthut (894 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 285 göst.
0 oy
40 cevap 561 göst.