0 oy
454 göst.
Diğer kategorisinde (6,217 puan) tarafından
Merhaba kızlar nerden başlasam nasıl anlatsam bilemiyorum kafam çok karışık oğlum 15 aylıkken ismine bakmiyodu göz teması kisitliydi komutları algilamazdı kapıları açık gördüğü zmn kapatırdı gibi gibi şeyler 2 ayrı doktora gösterdik otizm diyemeyiz ama çok fazla tv ye maruz kaldığı için uyaran eksikliği olabilir dediler biz sonra oğlumla bol bol ilgilendik kitaplar alıp uyguladık tv kesinlikle izletmedik şimdi 22 aylık ismine her seslendigimizde bakar göz teması kurar istediği şeyleri işaret ederek gösterir anne baba üç otur nerde sadece bu kelimeli söylüyo cümlesi henüz yok ( bu da kafama çok takiliyo ) bide oğlum söylediğimiz bazi şeyleri anlamiyo gibi mesela suyun nerde veya topun araban nerde dediğimiz zamn gösteriyo ama oğlum hadi bezini getir hadi kumandayı ver bunu babana ver gibi şeyler söylediğimiz de yerine getirmiyo gülüyor sadece bide çok hırçın kendini anlatamadığı için galiba gün içinde bu aralar herşeye ağlıyor sonra kucağımıza gelip sarılıyor öyle sakinlesiyo yani 22 aylık bir bebeğin benim her söylediğimi anlaması gerekmiyo mu bu benim kafama çok takiliyo bide gözünü burnunu kulagini sordugumuz zmn gostermiyo çocuk psikiyatrisine tekrar randevu aldım göturecem ama buraya da sormak istedim

Saçma sapan yorum yapacak olanlar rica ediyorum yapmasın.

19 Cevaplar

0 oy
(7,307 puan) tarafından
Bnm oğlan 32 aylık ve daha bir aydan beri üçlü dörtlü cümle kurmaya baslad daha öncesine hiç cümlesi yoktu ve hala biseyler dedimizde anlamaz işine geldihi gibi hareket ediyor bizimkide çok hırçın deliriyor resmen istediği olmadığında bence normal arkadaşları yok dışarı çıkmıyor sıcakta hastalıkta 
(6,217 puan) tarafından
Ay bilmiyom çok kafama takıldı cnm ya varsa geç kalirsak diye ödüm kopuyo bklm doktor ne diycek
(7,307 puan) tarafından
Bnce normal ama için rahat etsin cnm cocukalr bı anda atılıyor cümle kurmasaydi bnde goturcektim Dr a ama bı anda cümle kurmaya başladı mesela bnmki tekerleri taktı bu ara kafayı bende acabami diye düşünüyorum ama sadece bı tane şeyle olmuyor birazda okuduklarimiz gördüklerimiz bozuyor piskolojimi zi inşallah yoktur bişey
(6,217 puan) tarafından
Evet tek belirti yetersiz yani tekerlekle oynamasını takma kafana benim oğlum da da alıcı dil yok o da olsa hiç bir sorun kalmiycak hep böyle devam ederse yarin bi gün egitim hayatını bile etkiler bu durum diye korkuyorum cnm inşallah biseyi yoktur teşekkür ederim desteğin için ❤️
(7,307 puan) tarafından
Rica ederim cnm bnm allhain izniyle biseycik yoktur azcik tembel bu oğlanlar sadece :) içini ferah tut
-Reklam-
0 oy
tarafından
Otizm olduğunu düşünmüyorum ben 
(6,217 puan) tarafından
İnşallah cnm dua et oğlum için ❤️
0 oy
tarafından
Burda okuduklarimizdan cok etkileniyoruz. Ben otizm oldugunu zannetmiyorum ancak icine sinmiyorsa goster tabiki. Allah korktugunu yasatmasin.
(6,217 puan) tarafından
Burda okuduklarim dan değil cnm aylar önce şüphelenmistim götürmüştüm doktora onlarda otizm diyemeyiz demişlerdi ama kafama takiliyo işte ya varsa geç kalirsam
tarafından
Anladim canim, gotur o zaman icine sinmiyosa. Ama degildir, cok kucuk daha, 2 yasindan sonra degisimi fark edeceksin sen de.
(6,217 puan) tarafından
İns cnm Allah razı olsun ❤️
0 oy
tarafından
Canım cocuklarımız yasıt nerdeyse duru 22 aylık tam olarak cumlesı yok, kelımelerı

Anne,baba,duru,gıttı,bıttı,ottur,bebe,mama,meme,dutdut, pembe

Her dedıgımı anlar yanı ne getır desem getırır mesela duru ıslak mendılını gerır dıyorum bez cantasını acar alır, ya da duru hadı banyo yapalım dedıgımde ustunu cıkartmaya baslar, yemek yıyelım dedıgımde cekmeceyı acar catal kasık alır ama dedıgım gıbı cumlesı yok onunda, bende endıselenıyorum bu yuzden ama senın dedıklerınzıı de yapmaması acaba ya ınat yada anlamıyor mu dıye dusjndurdu benı bence 2yasına kdar bekle 
(6,217 puan) tarafından
İşte bunları yapması gerekiyo bezini ıslak mendilini getir desem getirmez öğretmeye de çalışıyorum yok cümle kurup kurmamasina ben takılmıyorum inan gittiğim 2 doktor ta bana konuşmaması genetik olabilir buna çok takilma seni anlayabiliyosa muhakkak konuşur dedi ama oğlumun beni anladigindan emin degilim bazen anliyo diyorum bazen de hiç anlamiyo diyorum eğer varsa çıksın ki eğitimini alsın geç kalmaktan çok korkuyorum
tarafından
Genetık evet benım esımde 3 yasında konumus, ama duru herseyı anlıyor hatta yanında ondan bahsetsek bıze donup güler, aksamları babasına yaptıklarını anlatıyorum oturup dınler benı sırıtır duru duru der ama senınkı de guluyor acaba ınattan mı yapmıyor
(6,217 puan) tarafından
Hiç bilmiyorum gözde inan bazen diyorum ki bu çocuğun hiç biseyi yok bazen de kesin bi sıkıntı var diyorum kafam oldu allak bullak takmayan cinstende değilim ki çok yıprattim kendimi
0 oy
(11,320 puan) tarafından
Cümle kurması anca ve komutları yerine getirmemesi anlamadığı için değil kehelliginden gibi geldi bana sırıtıyor demişsin çünkü 
(7,307 puan) tarafından
Bencede ya post sahibi değilim ama işine geldikleri gibi davranıyorlar :D çok fenalar kucukuk şeyler
(11,320 puan) tarafından
Hem de nasıl bende de yeğen var 2.5 aylık işine gelmedi mi hı diye diye bitiyor anlamamazliga vuruyor sonra gözleri kısıp sırıtıyor sözde şirinlik yapiyo  :D
(6,217 puan) tarafından
Al dediğim zmn alır ver dedigim zaman verir sadece mesela suyunu getir dedigim de getirir ama bezin nerde getir dediğim de boş bakiyo anlamiyo gibi
0 oy
(9,624 puan) tarafından
Yok cnm 22 aylıkken bizimkşnin de tek kelimeleri vardı dediğinizi çoğunu anlamıyordu şuan 25 aylık ufak tefek cümleleri var dediğimizi anlıyor tuvalet eğitimi verdim inanki bebek gelişiminde 1 haftanın bile çok etkisi var 2 yaşına geldiğinde daha iyi olacaktır
(6,217 puan) tarafından
Ay inşallah cnm öyle biseydir içime su serptin valla
(9,624 puan) tarafından
İçini ferah tut inşallah
0 oy
(7,972 puan) tarafından
Herşeyi otizme bağlamayın ya biraz çocuklarınızı serbest bırakın ben otizm olduğunu düşünmüyorum 
0 oy
tarafından
Sanmıyorum canım benim kızımda doğduğundan beri tv hep açıktır ben tv izlemisini severim umrunda bile olmuyor tv kızımın her bebek farklıdır 
(6,217 puan) tarafından
Kimi çocuğu etkilemiyo cnm ama benim oğlum normal tv kanallarina bakmazdi ama çizgi filmi pür dikkat izlerdi o yüzden izletmiyorum artik
0 oy
(213 puan) tarafından
Canım benim oğlumda aynı seninki gibiydi goturmedigim doktor kalmadı herkes başka bir yere yolluyordu en son benim sağlık sorunlarım oldu çocuğu doktor doktor gezdirmeye biraktim düşün 3 yaşında ki çocuk anne demiyordu ya hırçınlığı bizi mahvediyordu dediğini anlamayinca hemen bir şiddete yöneliyordu 43 aylıkken yani 4 yaşına 5 ay varken bir konuşmaya başladı böyle bsey yok bezi bile zor baglattiran çocuk 1 hafta için de kendi kendine hem konuşmayı hemde tuvalet egitimi öğrendin şuan 5 yaşında susturamiyoruz bilmediği sey yok bazen bu kadar kelimeyi nasıl öğrendi diye şaşıp kalıyoruz canını skma önlemini al ve zamana birak
(6,217 puan) tarafından
Oyy masallah kuzuma inşallah cnm oğlum da düzelir kendiliginden
(213 puan) tarafından
İnşallah canım
0 oy
(93 puan) tarafından
Otizim de çocukların dikkatini yuvarlak şeyler çok çeker mesela tekerlek gibi sürekli  arabanın tekerleğini çevirir onunla oynar tekerlerle .yada camasir makinası çalışınca ilgisini çeker o döndükçe onu izler . Acı hissiyatları  da az olur parmağını bir yere vursa isirsa falan çok hissetmez . ..çok geç konuşurlar. Düz çizgide yürürken zorlanır zıplama hareketini yaparken zorlanır . Bunlar da otizim belirtileri dir. Gozlemleyin bu belirtiler var mı ... Tabi otizim in de seviyeleri vardır 
(6,217 puan) tarafından
Biliyorum cnm bunları oğlum da hiç biri yok öyle takıntılı davranışları da yoktur dedigin gibi otizm kendi içinde bile çok fazla dallara ayriliyo çok geniş kapsamlı bu yüzden korkuyorum
0 oy
(473 puan) tarafından
Daha önce doktor böyle bir şüpheye dair yorum yaptığı için yerinizde olsam bir uzmana gösterirdim içim rahat etsin diye. Fakat belli ki çocukta güzel bir ilerleme var. Konuşma konusuna takılmayın o kadar 2 değil 3 yaşına kadar konuşmamakta direten çocuklar oluyor hele de erkek çocuklar nedense biraz daha tembellik ediyor konuşmakta:) elbette siz o doktorla yeniden görüşün neden içinizde şüphe kalsın ki. 
(6,217 puan) tarafından
Evet cnm randevu aldım zaten göturcem mutlaka konusmasina doktorlar da takilmiyi genetik olabilir diyolar ama benim her söylediğimi yağız anlamiyo bazisini anliyo ama bazılarını anlamiyo
(473 puan) tarafından
Yo korkma anlıyorum tabi ki için daralır ben de olsam kim bilir neler takarım aklıma ama bak dışarıdan bir gözle görmeye çalış bu çocuk ne kadar ilerledi göz teması kuruyor adına tepki veriyor. Eğer otizm olsaydı anlardın zaten.
(6,217 puan) tarafından
Evet çok ilerledi gerçekten inşallah cnm Allah razı olsun ❤️
0 oy
(598 puan) tarafından
İşine gelmiyo bence bez değiştirmek kumandayı babaya vermek falan çünkü benim oğlum her şeyi bilir 30 aylık her lafı anlar işine gelmeyince duymazlıktan gelir
(6,217 puan) tarafından
İnşallah öyle biseydir
0 oy
(1,165 puan) tarafından
Eğer konuşma varsa daha fazla ilgilenin. Belli ki uyaran eksikliğini tam atamamis. komut çalışın bol bol. Kendini ifade ettikçe hırçınlığı gider. Otizm olmasa bile varmış gibi etkinlikler komutlar çalışın. Trambolin de zıplatma salıncakta sağa sola çevirerek başını döndürme gibi hareketli oyunlar oynayın. Asla boş bırakmayın. Evde parkur oyunları oynayın. Eğlenceli oyunlar esnasında topu getir at falan diye çalışırsanız daha etkili oluyo. Bol bol dışarı parka götürün. 
(1,165 puan) tarafından
Birde şunu ekleyeyim. Sadece otizmli çocuklar için geçerli değil ama gluten ve kazeine bir süre ara verirseniz toparlamsi hızlı olur. İnek sütü yerine keçi sütü. Beyaz un yerine siyez karabuğday yada tam buğday gibi ürünler kullanabilirsiniz. İnanın çok farkediyo
(6,217 puan) tarafından
Kazein ürünlerini oğlum zaten tuketmiyo cnm peynir yerdi bi ara sadece şimdi onu da çok yemek istemiyo ama ekmek yemeyi çok seviyo simit poğaça yemeyi de öyle evde bol bol aktivite yapıyoruz cnm zaten inşallah düzelir teşekkür ederim
0 oy
(2,474 puan) tarafından
Cümle kurnamasi sorun değil 2 yaşından sonra açılıyo konuşmaları genel olarak ama 22 aylık bir bebeğin komut alabilmesi gerekiyo küçük şeyleri oyuncağını ver babana götür kapıyı aç gibi otizim  olduğunu düşünmüyorum bende ama dr görse fena olmaz  
(6,217 puan) tarafından
Evet cnm yapması gerekiyo bende o yüzden tedirginim tekrar göturcem doktora bklm
0 oy
(7,741 puan) tarafından
Cnm bı arkadaşım var çocuk ilişki fln okudu anlıyor bsyleri filiz seslendigin zaman donup bakiyormu şunu getir annem dediğinde getiriyormu ozmn bsy yok dior
(6,217 puan) tarafından
Dönüp bakiyo cnm ismine tepki veriyor ama bezini getir kumandayı getir dediğim de anlamaz suyunu getir dediğim de eline alır içer suyunu:)
(7,741 puan) tarafından
Sknti yok ozaman takma fazla
0 oy
(2,097 puan) tarafından
Benim kızım 2 yaşa kadar çok az konuştu ama 2.5 dan sonra bir açıldı bı daha da susmadı. Küçük yaşta çok fazla TV izlediyse dediğin gibi biraz gecikme olmuş olabilir ama yakalayacaktır anlattıkların bana sorun gibi gözükmedi yine de için rahat etsin git tabii.
(6,217 puan) tarafından
Evet çok fazla tv ye maruz kaldı benim hatam çok pişmanım:(
0 oy
(5,879 puan) tarafından
aynı durum halamın başına geldi kızı 3 yaşına kadar cümle kuramadı doktor doktor gezdi kafayı yedi 3 yaşından sonra çocuk kendi kendine şakır şakır konuşmaya başladı.. İnan bianda oldu oda cümle kuramadığı için çok sinirli bir çocuktu konuşmaya başlayınca çok sakin bir çocuk oldu 
(6,217 puan) tarafından
Konuşup konuşmaması değil inan bazı komutları hâlâ yerine getiremiyo bu korkutuyo beni
0 oy
tarafından
Çocuğu biraz kendi halinde birakmak gerek. Eger algisinda sorun yoksa degisik odaklanmalar ve tepkiler vermiyorsa sorun yoktur. Bizim bı tanıdıgin çocuğu 5 yaşında konuştu. Gec konusan bebeler zeki olur.
(6,217 puan) tarafından
İşte algı da sorunumuz var Bizim oğlum her söylediğimi anlamiyo gibi bilemiyorum
0 oy
(2,245 puan) tarafından
Benimde kızım 14 aylıkken ismine bakmıyor diye götürdüm otizmden şüphelendi doktor takip başlattı her ay  iki yada üç kere götürdük ve doktor tv ekran yasağı verdi uyguladık iki yaşında test yaptı Elhamdülillah otizm değil tamamen telefon ve tvden olmuş dış dünyaya kendini kapatmış sizi algılamaması ondan olmuş üç yaşa kadar böyle devam kesinlikle ekran yasağını bozmayın dedi ve kızım gerçekten de ilk haftadan fark etmişti yavaş yavaş döndü bize şimdi de hiç susmuyor bıcır bıcır konuşuyor çok şükür 

Sabırla her saniye onunla oyun oynayın kartlarla çalışın bol bol konuşun inşaAllah düzelir hiç bir şeyi yoktur Allah yardımcın olsun inşaAllah

Birde o kadar harap ettim kendimi bir hoca arkadaş kızının şifası için hergun 450 Hasbunallahu venimel vekil cek dedi onu yaptım hâlen de yapıyorum sende yap inşaAllah Rabbim ferahlık versin gönlüne 

Post açmıştım hatta kızım için bakabilirsin 
(6,217 puan) tarafından
Test nasıl yapılıyor acaba?
Benim oğlumda da ekranı keser kesmez fark etti ama hâlâ daha düzelmeyen şeyler var aslında bizimle iletişim halinde ama bazı komutları yerine getiremiyo bunun üzerine yoğunluk göstermemiz gerekiyo galiba
(2,245 puan) tarafından
Testte bir bebek verdi ağzını burnunu ayaklarını sordu kızıma sonra top verdi bana at dedi kızım ayakla attı aslında elle atmasını istedi ama ben kızıma ayakla atmasını öğrettim diye öyle attı, küp verdi kızıma üst üste koymasını söyledi yaptı kızım, kalem tutmasina baktı benimle babasıyla,ve abisiyle iletişimini gözlemledi çok memnun kaldı ve doktorun her seferinde bizden istediği içeri girdiğimizde kızımın doktoru da farketmesiydi fark etti ve onunla da iletişime geçti testi geçti Elhamdülillah ama inan hiç kolay olmadı iki yaş olana bu teste girene kadar her saniyem her günüm kızıma bugün ne öğretebilirim diye uyanıyordum doktor bizi tebrik etti bu denli ilgilendiğimiz için ve evimde tv yok ben kızıma en büyük kötülüğü epilepsi hastası olduğu için aman ağlamasın üzülmesin diye tv den çizgi film açardım meğer çok büyük hata yapmışım ama Allah'ıma şükürler olsun düzeldi çok şükür
(2,245 puan) tarafından
Seninde oğlundan düzelmesini hemen bekleme zamanla yavaş yavaş olur inşaAllah
(6,217 puan) tarafından
Benim oğlum işte bu doktorun sorduğu hiç bir soruyu şu an yanitlayamaz bende oğluma soruyorum ağzın nerde burnun nerde ama gostermiyo bizde sürekli ilgileniyoruz ama inşallah düzelir oğlum:(
(2,245 puan) tarafından
Yapar yapar devamlı sorun gösterin öğrenir inşaAllah

İlgili sorular

0 oy
11 cevap 444 göst.
0 oy
30 cevap 678 göst.
16 Nisan 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 52 göst.
13 Nisan 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Deniz acar (335 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 125 göst.
6 gün önce Diğer kategorisinde eylul_ (1,337 puan) tarafından soruldu

380,389 soru

11,389,444 cevap

34,894 kullanıcı

...