0 oy
1,172 göst.
Aile kategorisinde (679 puan) tarafından
6 aylık bebeğim var 5. Ayda ufaktan başladık ek gıdaya annem israrls bebeğe tuzlu yemekler ver yediğin her yemeğin suyundan ekmeği batır ver diye baskı yapıyor kaynanam asla karışmaz ama annem sen ac birakiyon çocuğu çorba da yapsan ayrı az bişey tuz koy diyor offf doktorlar tavsiye etmiyor 1 yaşına kadar diyorum onlar ne biliyor diyor sen ver artk annemlere gitmek istemiyorum korkuyorum da benden gizli bişey verir diye konuşuyorum annesi benim ben böyle yetiştirmek istiyorum bı çocuğun bı tane annesi olur filsn yok benimle tartışıyor 

31 Cevaplar

+3 oy
(261 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Bebegin organlari ve sindirim sistemi bazi seylere daha hazir degil. Bazi insanlar bunu anlamak istemiyorlar. Evet cocuk tuzdan ölmez ama etkilenir. Böbrekler yeterince gelismedigi icin o günlük verilen tuz miktari fazla gelir. Damlaya damlaya göl olur bosuna demiyorlar. Cocukta kronik hastaliklar cikabilir ilerde. Böbrekler hasar görebilir. Hic gerek yok böyle seylere. Kim ne diyorsa desin. Kendi bebeginize ne veriyorsaniz verin sizin karariniz. Ama lütfen bilincli ve hassas davranmak isteyen bir anneye müdahale edip abartiyosun demeyin. Ben tuzlu verdim her seyi yiyor diyen var. Yeme aliskanligini ve istahini tuza baglayan. Cok sacma buluyorum. Ona bakarsaniz bende bebegime 1 yasina kadar tuz ve seker vermemeye gayret ettim ve cok sükür bebegim cok istahli ve yemegi seven bir bebek. Tuzla hic bir alakasi yok. Tuzsuz yaptigin yemegi deneyip begenmediysen bu senin damak tadinla alakali.
(1,455 puan) tarafından
Tuz 1 yaşına kadar asla verilmemeli. Ben verdim çocuğuma bişey olmadı yok ben yedim hasta değilim diyenlere de anlam veremiyorum sana olmaz ama başkasına olur. Herkes doktor olmuş valla çok net konuşabiliyolar.
-Reklam-
+15 oy
tarafından

Annen tam benim kafadan :D

Şu bebeklere resmen işkence ediyorsunuz haa ay sen Bi ye bakalım tatsız tussuz çorba yiyrbilecek misin 5 aylıkken başladım tadım yaptırmaya hiç bizden ayrı beslemedim 3 çocuğumu da biz ne yersek ondan yediler hep maşallah hiçte bişey olmadı

Bu kadar büyütecek bir konu değil sanki zehir veriyor 

(679 puan) tarafından
Hanımefendi siz verin karışan yok benim bebeğim tuzsuz da yiyor iştahla alakalı bı sıkıntım yok anlıyorum az bı miktar tuzun zararı olmaz diyorsunuz ama ben kendimde yemek yaparken çok az tuz atarim öyle alistirdim kendimi yani bu çocuk benim yemeklerini yiyeceği için zaten ileride de yemeklerde çok tuz aramaz o da öyle alışır annemle aramdaki çocuk bakma mevzusu inatlasmaya giriyor biraz bebeğim alerjik herşeyi yiyemiyorum ben emzirdigim için tepki veriyor vücudu annemde ye bı şey olmaz alışsın diyor burda da mi büyük sözü dinliyim yani bazen dinlememek gerekiyor  annemin alerjik çocuğu olmamış ki nerden bilsin
(4,235 puan) tarafından
@Prenses 67 ayni seyleri yasamisiz, benim bebegimde alerjik ben hala diyetteyim bebegxe diyette, besin acma surecindeyiz, annem ne ugrasiyosun ver gitsin alissin diyo ama oyle olmuyo iste, bosuna kimseye laf anlatma bu sureci gecirmeyen anlayamaz, bende annemdeyim suan heralde bi kac gune giderim normalde daha uzun kalacaktim
(1,621 puan) tarafından
Benim babamdan dolayı 4 yıldır annnem tuzsuz yemek yapıyor gayet de yeniyor. Hiç de bı şey olmadı derken çocuğun ağzına tuz verince kriz geçirmesini mi bekliyorsunuz? Kadın zaten yemesinde sıkıntı var da dememiş, dertlenmeye yazmış. Ülke olarak obezite ve kalp damar hastalıklarında Avrupa'da bir numarayiz sebebi de işte bu şekilde bı şey de olmaz mantığı.
(736 puan) tarafından
Herkes burda dikrini sylemede özgür yapan yapar yapmayan yapmaz. Biz burdakiler demiyoruz ki ful tuzlu ver herşeyin fazlası zarar olduğu GB fazla tuzda illaki zarardır maksat yemek tatlanacak kadar tuz olmasında sıkıntı yoktur. Arkadaş ister verir ister vemerz. Ama bizlerde bebekken yemeklere katılan tuzlu yemeklerden yemisiz. Hamdolsun sağlığımız gayet de yerinde. Dediğim GB herseyin fazlası zarar . Tek tuz mesele dgl yani
(2,537 puan) tarafından
Burda kimse evladına işkence yapmaz sen tuzlu veriyorsun diye en iyi anne sende olmuyorsun ne demekmiş o herkes evladının iyiliğini sağlığını düşünür sen tuzlu verirsin bir başkası tuzsuz işkence yapmak ne demek
0 oy
tarafından
Gitme canım ben çok yakınım bebe de yok sık gitmem
(679 puan) tarafından
Soğuttu iyice evden beni gidesim gelmiyor
0 oy
tarafından
Gitme 1 yaşına kadar sende annene 
(679 puan) tarafından
Hiç gidesim yok soğuttu iyice
0 oy
(9,614 puan) tarafından
Canım o anne de seni öyle büyüttü farkındaysan bu kadar korkmana gerek yok dediğini yapmazsın olur biter 
(679 puan) tarafından
Tartışıyor baskı yapıyor bu seferde
0 oy
(1,465 puan) tarafından
Benim annemde aynısıydi ben karistirmadim doktor ne derse ben onu yaparım sen karışma derdim 
(679 puan) tarafından
Diyorum da anlamıyor ki sanki benimle inatlasiyior
(1,465 puan) tarafından
Ben çok sık gitmiyorum oyuzden ben de sıkıntı olmadı şükür sizde az gidin o zaman başka çare yok
(1,274 puan) tarafından
Ben de herkes kendi isine baksin derdim :D
0 oy
tarafından
Senin çocuk tuzlu tuzusu anliyor sanırım canım..  

Benim annemde dedi sonra bıraktı arada atıyoruz ama çok çok az ben de sevmem tuzu gerek yok .. tadını bilmiyor sonuçta ilerde kendi tercihi açıkçası

Kola kahve çay bilemz benim ki içmiyor yani uzatıyoruz bazen ilk yaptık iy dedi sarı kolayı meyve suyu sandı istedi verdim ama içine tuz attım öyle yapmak gerekiyormuş.. 

Şimdi hiç içmiyor.. bilgi aktarmak istedim 
(679 puan) tarafından
Anlamıyor cnm bı kere sulu yemekten ekmeği banıp verdiler midesini bulandirdi herşeyin bı zamanı var 1 yaşına kadar vermeyi düşünmüyorum bilime güveniyorum bu konuda hem bebeğim yaptığım çorbaları mamaları yiyor zaten tuzsuz
0 oy
(6,047 puan) tarafından
Ben annene katılıyorum. Aynısını da yaptım benegim 16 aylık oldu hiç ayırt etmeden herşeyi yiyor simdi
(679 puan) tarafından
Yemesi sorun değil ileride karsilasabilecegi hastalıklar sorun
(6,047 puan) tarafından
Valla hepoimiz öyle büyüdük çok şükür saglikliyim
0 oy
(9,247 puan) tarafından
Annen benim kafadan:)
(679 puan) tarafından
Annemi destekleyenler çıktı inanamıyorum
(9,247 puan) tarafından
Annen sana otur bı tabak yedır demiyor canım
0 oy
(736 puan) tarafından

Kız hakket tuzsuz yemek mı verilir. Tuzsuz yemek yenmez eskilerde herkes tuzlu veriyordu ee çok şükür hickimseye bişe olmadı bizde tuzlu ek gıda yermisiz annem verirdi maşallah turp gibiyiz. Cold etti etme cnm kaç çocuk büyütmüş annen sonucta:)

(679 puan) tarafından
İleride hipertansiyonu tetikleyebilir böbrekleri yorar  şu an bı çok kişi ya tansiyon ya şeker hastası
(736 puan) tarafından
Sana bol tuz at demiyorum ki az da olsa tatlandir. Ona bakılırsa herşeyin fazlası zarar
(1,274 puan) tarafından
Nasil bir sey olmadi ya. Doktor bebeklere hemen bisey olur demiyor zaten ilerde diyabet tansiyon olma ihtimali artar diyor. Simdi etrafina bak bakalm bu hastaliklara sahip kac kisi var. Annem beni de oyle beslemis seker ve kolestrol baslangicim var bu yasta.
0 oy
(9,626 puan) tarafından
Ben çocuklarıma bizim yediğimiz şeylerden yedirdim hiçte bise olmadı gayette sagliklilar ve herseyi de yerler,tabiki bol baharatlı bol tuzlu bol tatlı yedirip içirmedim ama tuzsuz olsun diye de özen göstermedim açıkçası 
(679 puan) tarafından
Ben 1 yaşına kadar vermeyi düşünmüyorum
(9,626 puan) tarafından
Herkesin kendi karari tabi eğer bu durumdan rahatsız oluyosan bi süre gitmeyiver
0 oy
(880 puan) tarafından
Ben sana bişey söyleyeyim mi şimdiki aklım olsa hiç ayrı yapmazdım 15 aya kadar her şeyini ayrı yaptım şimdi.noldu çok seçici yemek konusunda ha iştahı çok iyi ama mesela tuzlu bişey ağzına sürmez 
0 oy
(1,672 puan) tarafından
Bende hiç sevmem çocuğum hakkında bana karışılmasına. Haklısın bu yüzden 
(679 puan) tarafından
Aynn iyiliğine olsa yapmicam sanki
0 oy
(48,693 puan) tarafından
dinlemiyorlar benimde kendi ailem zorla veriyodu
(679 puan) tarafından
Kaynanam hiç karışmaz kendi ailem müdahale etmek istiyor
(48,693 puan) tarafından
kayinvalidem daha bir kez vermemistir kendi ailem abur cuburda çok ne veriyo
0 oy
(598 puan) tarafından
Kusura bakma bacım ama haksizsin sebebide 7 aylık Bir kızım var 4 yaşında oğlum var üç aylıkken ikisine de annemin sözünü dinleyerek tattirmaya başladım günlük yediğimiz yemeklerin suyundan meyvelerin suyundan damak tadı oluşsun kızım derdi hep bana dinledim sözünü ve ek gıdaya geçtiğimizde ben ne yersem onu verdim hiç salçası tuzu olmayan Bir yemeği evlatlerima yedirmedim kaynanam kulağına küpe olsun gelin sen nasıl yemeği tadında yemek istersen o çocukta tadında yemek ister korkma ne yersen yedir birşeycik olmaz derdi ikisininde sözünü iyiki dinlemişim 4 yaşındaki oğlum ve 7 aylık kızımın yemediği yemek Yok çok şükür herşeyi yiyorlar bence sende dinle derim tabii ki senin kararın karışmak haddime değil 
(598 puan) tarafından
Arkadaşım verdim yedirdim demiyorum dediğim tattirdim sadece yoksa bende biliyorum erken fakat tattırmak amacıyla
(7,259 puan) tarafından
3 aylik bebek kasik kasik yiyemez zaten suyundan dudağina değdirirsin yalanir en fazla
(598 puan) tarafından
Bu cevap Bana mı bacım mervela
(7,259 puan) tarafından
İkbal hatuna :))
(48,693 puan) tarafından
tamam kızlar verin siz bisey demedim ☺️☺️
0 oy
(626 puan) tarafından
annen haklı ama abartmış henüz çok küçük hemde benim gözlemlerime göre siz kendi tabağınızdan verdiğinizde bebeğiniz daha iştahlı yiyecek yemeklere çok aşırı tuz atmadığınız sürece problem yok bence oğlum 6 yaşında bu zamana kadar hiç yemek ayırt etmedi benim yemediklerimi de yerdi boy kilo olarak yaşıtlarından çok önde herhangi bi sağlık ptoblemimiz yok sadece alerji sorunumuz var oda aileden geliyo mıhtemelen babam ben oğlan kardeşim hep alerjiğizdir
(679 puan) tarafından
1 yaşından sonra ufaktan atmaya başlarim ama şu an için erken böbreği yorar
(626 puan) tarafından
herkesin kendi evladı kendi büyütmeli tabiki canım sen nasıl tercih edersen öyle yaparsın
0 oy
(453 puan) tarafından
:))) bu benim kaynanam ve gorumcelerim yaa onlarda benim kızıma oyle yapıyorlar benim kizim için yaptığın şeylere burun kiviriyorlar sebze yenir mi tuzu nie yok bunun az seker verde içi bastırsin felan yilmistim böyle şeyler duymaktan babaannesi yada halalari kizima birsey yaptığı zaman önce ben yiyordum birsye koydular mi die bide benim yedirdigimj az buluyorlardi hep bu çocuğu ac birakiyon sem derlerdi onlar el kadar çocuğa 1 kase çorba falan içermemi istiyorlardi
(679 puan) tarafından
Aynn anneme gidince paranoya oluyorum acaba bişey verdi mi diye alerjik bı de bebek korkuyorum
0 oy
(129 puan) tarafından

İlk kızımı kitap usülü büyüttüm kızdım anneme kaynanama yedirecekler diye 2. Kızım bizimle sofraya oturuyor Red ediyor mama yemeyi açıkçası bende takmıyorum artık bacım relax ol bak gör ozaman bebek dha huzurlu olacak benim kız 8 aylık 9 kilo maşallah barekallah benim kadar yiyor kitap usülü büyüttüğüm kızım da aç geziyor maalesef :(

(1,274 puan) tarafından
Benim annem de ilk cocugun diye cok dikkat ediyon 2.de salarsin sen de diyor :D tabi bakalm 2.olurda:D
(129 puan) tarafından
Aynen öyle canım özellikle araları çok az gücüm kalmıyor 2.ye öyle cici bebeler değişik değişik tarifler yapmaya bebişim de sağolasın herşeyi yiyor yormuyor :)
(1,274 puan) tarafından
Masallah tatsiz tuzsuz da olsa benm oglum da her seyi yiyor minik obur :D
0 oy
(537 puan) tarafından
Tuz konusunda haklısın 1 yaşından sonra tuz verilmesi gerekiyor yoksa böbrekleri çok yoruyormus 
0 oy
(1,918 puan) tarafından
Bende 5 aylikken basladim ek gidaya ama azda olsa tuzunu sekerini.atarim tatlandirsin diye sonicta onunkide can tatsiz tutsuz yemekte igrenc oluyor yani nasi yesin yavrucak 
(679 puan) tarafından
Şekeri tuzu nerden bilecek ki çocuk canı istesin
(1,274 puan) tarafından
Prenses67 kayiliyorum size. Ben hic sekerli tuzli vermedim gayet de her seyi yiyor burun kivirmiyor tuzsuz diye tuzu nerden bilecek
(1,918 puan) tarafından
Tuzu sekeri bilmiyor ama ben yemege tat versin diye atiyorum bu görecelidir herkesin kendi bilcegi karar ben atarim sen atmassin

İlgili sorular

0 oy
11 cevap 518 göst.
+1 oy
6 cevap 267 göst.
7 Eylül 2021 Diğer kategorisinde Butterffly- (568 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 303 göst.
14 Haziran 2021 Diğer kategorisinde Humrayy (760 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 439 göst.
30 Ocak 2020 Aile kategorisinde Minik mucizemm1 (491 puan) tarafından soruldu