0 oy
671 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (7,036 puan) tarafından
Kızlar yeğenim 4 yaşında otuzimli hareketleri var demişler otuzimli çocukları olan yada bilgisi olan yabilirmi lütfen içimiz kan ağlıyor helak olduk aglamaktan yengem eski şehirde perişan abim burda ağlamaktan helak içim acıyor ve yalancı otizimde olabilir demişler 

19 Cevaplar

0 oy
tarafından
Postun çıksın, inşallah yanlış öngörüdür. 
(7,036 puan) tarafından
Kuzum piskolok söylemiş yüzde 50 ihtimal vermiş
tarafından
inşallah değildir, diğer yüzde 50lik ihtimaldir. duruma göre sakinliğinizi koruyup, başka uzmanlara danışmayı ihmal etmeyin.
(7,036 puan) tarafından
Canım abim şuan çok kötü yengem aynisi kime ne teselli vercegimi şaşırdım ben zor duruyorum üzüntüden ayakta onları gördükçe daha beter oluyorum teselli etmeye çalışıyorum ama içim acıyor
tarafından
Elbette kolay bir durum değil ama unutmayın hem teşhis kesin konulmamış daha hem de tedaviyle büyük başarı alınabiliyor. Ama tabiki anne baba olarak durum karşısında sakin kalıp, doğru redavi ve ilgiyi uygulamaları lazım. Ne gibi hareketleri varmış?
-Reklam-
0 oy
tarafından
Test felan yaptılar mı canım onu demek için baya bi aşama lazım bildiğim kadarıyla şimdiden kendilerini helak etmesinler
(7,036 puan) tarafından
Kuzum uzun zamandır piskologa okulara gidip duruyorlar şuan piskologa gitmişler yüzde 50 lik bir ihtimal vermiş
tarafından
Şey vardı burada Yağmur onu bulup bi konuşsana o otizmle ilgili herşeyi detaylıca biliyor hatta postta paylaşmıştı seviyeleri varmış onun bide
(7,036 puan) tarafından
Bende onu bekliyorum cnm ismini yazacaktım pist kapanır diye yazmadım
0 oy
(6,188 puan) tarafından
Belirtileri ne cnm doktora götürdünuz mu hiç 
(7,036 puan) tarafından
Evet cnm piskolok bu sabah demiş bazı hareketleri benziyor yüzde 50 ihtimal vermiş
(6,188 puan) tarafından
Bizde 15 aylıkken psikiyatriye götürmüştük oğlumu o da olabilir demişti ama simdi 22 aylık dün götürdük denver testi yaptılar hem pskiyatri doktoru hem gelişim uzmanına gösterdik testten geçti çok şükür bizimki çok fazla tv ye maruz kaldığı için böyle olmuştu onu kesince düzeldi belki sizinki de öyle bi şeydir ama 4 yaş ta büyük biraz
0 oy
(127 puan) tarafından
Hareketleri nasılmış ki inşallah öyle değildir ağlamasınlar dua etsinler belkide hareketleri öyledir 
(7,036 puan) tarafından
Kuzum çok zeki bir çocuk seslenince bakıyor sayıları alfabeyi herşeyi biliyor ama konuşmuyor 4 yaşında eline kaşık alıp avuç içine vuruyor  iiii diye ses çıkarıyor dönen şeylere aşırı meraklı
(127 puan) tarafından
Belkide geç konusacaktir baz-ı çocuklar çok zekilikten o hareketleri oluyo doktorun her dediğine inanmayin canım
0 oy
(9,610 puan) tarafından
Kim demiş onu
(7,036 puan) tarafından
Piskolog canım
(9,610 puan) tarafından
Çok geçmiş olsun umarım uyaran eksikliği falandır
0 oy
(4,961 puan) tarafından
Canm 4 yaşında diyosun bı anda olmaz bu durum göz teması ismine bakmaması ve bir sürü olgu daha çoktan beri var olması lazım doktorlar daha iyi blir ama eğitimi var bunun yalancı bir durumsa, TV falan çok mu maruz kaldı acaba çocuk 
(7,036 puan) tarafından
Evet malesef 3 aylık iken TV önüne brakildi sabahtan akşama kadar sadece Kukuli izledi 2 yaşına gelince fark Etiler belirtileri 2 senedir doktor doktor geziyorlar hiçbiri kesin ihtimal vermiyor eğitim alıyordu şuan bugün piskologa gittiler
(4,961 puan) tarafından
Uyaran eksikliği denen bişey var canım otizm değildir büyük ihtimal ama ck aşırı üzüldün bırak onlarda üzülsün anne baba olarak 3 aylıkken TV karşısına bırakmak mi nedir bu çocuklarına en büyük kötülüğü onlar yapmış, smdi bırak ugrassinlar zaten çocuk düzelir ama onlara ders olur
(7,036 puan) tarafından
Abim sabah 5 te çıkıp gece eve geliyordu kuzum abim sadece hafta sonları ailesiyle kalabiliyordu o zamnda sürekli geziyirlardi bide yengem istemezdi ki böyle olsun o da okadar biliyordu belkide o mantıklı geliyordu ona o an
(4,961 puan) tarafından
Canm tabiki keşke ama insan üzülüyor bizde isteriz çocuk TV karsisijda dursun bizde rahat rahat işimizi yapalım ayak altında dolasmasinlar iş yaparken falan ama kendimizden isimizden odun veriyoruz onlr için rabbimden şifa diliyorum inaniorm düzelecek eğitim alarak
0 oy
(562 puan) tarafından
Canım benim ablamın gorumcesinin ogluda 3.5 yaşında hiç konusamiyordu çocuklarla sosyallesemiyordu birşey isteyince kendini hep yere atıyordu hastaneye gitti otizm dediler annesi çok telefon eline vermiş ve TV izletmis ondan demiş doktorlar şimdi 3 aydır rehabilitasyon merkezine gidiyor baya bir gelişme var yavaş yavaş konuşuyor akranlarıyla oyun oynuyor 
(7,036 puan) tarafından
Kuzum buda öyleydi çok TV ye maruz kaldı
0 oy
tarafından
Konuşması nasıl. Kayınbirader 20 yaşında otizmli. Söylenene göre iki yaşta suphlenmisler üç yaş olmuş ama konuşma hala yok. 
tarafından
Malesef
(9,610 puan) tarafından
Özel eğitim almadı mı canım merakımdan soruyorum kusura bakma
tarafından
En başından nasıl bir yol izlediler pek bilgim yok ama rehabilitasyona gönderiyorlardi iki yıldır evliyim. Çocuk orda kalmıyordu eve geliyordu.
Allah tüm çocukları esirgesin. TV ye maruz kalma olayı var ya benim yeğenim iki yaşında kendine ait tableti vardı. Otururdu gün boyu izlerdi ses çıkmazdı ondan. Olsa o otizm olurdu diyorum ama. Onlar da yaklaşık 10 kuzen yaşlar yakın ev üstü oturma olayından dolayı iç iceydiler. Sosyalleşmenin faydası olduğunu düşünüyorum.
Size de onerebilecegim bol bol park bahçe arkadaş görmesi.
(7,036 puan) tarafından
Kuzum rehabilitasyon merkezinde şuan yarı özel yarı devlet karsiliyor Urfa'da yaşıyoruz burda yok diye 3 aydır yengem memleketine gitti
tarafından
Rabbim şifa versin. Bol bol park bahçe arkadaş görmeli. Dediğim gibi olsa yeğenim olurdu. Çok şükür hiçbir sıkıntısı yok 8 yaşında şimdi.
0 oy
(2,474 puan) tarafından
Canim belirtileri ne onları yazssan yardımcı olalım  hafif olanları var sıkı bir eğitimle tamemen iyilesiyo mesela  arkadaşım oğlu otigzimli.ust düzeyde geciriyo  cocuk gerekleri nasil.goz teması konuşma varmi takıntılı hareketler vs
(7,036 puan) tarafından
Canım belirtiler şunlar göz temasi yok adına dönüp bakıyor belirli insanlar dışında kimsenin yanında durmuyor mesela yengem odadan çıkıp mutfağa gitse kapıyı arkasından kapatıyor kimseyle sosyalesmiyor çay kaşığı eline alıyor avuç içine vuryor iki diye ses çıkarıyor dönen şeylere aşırı meraklı oyuncak fırlatıyor ama sayıları hayvanları herşeyi biliyor beyninin soltarafi daha aktif çalıştırmış ama sağ tarafi yaşına göre geriden geliyormuş
(2,474 puan) tarafından
Yazdigin bütün belirtiler arkadaşımın oglumdada var ama  ismine tepki vermiyo tutmuyo gibi davraniyo hayvanları rakamları  yeni öğrendi tabi 8 yasinda su an eğitimler cok faydalı oluyo inanki arkadaşımın oğlu sadece takıntılı hareketler yapiyodu konuşma hic yoktu yola çıkınca arabaların önüne arıyordu kendini başka bir dünyada yazıyodu 4 senedir eğitim aliyo maşallah konuşmaya başladı tuvalet eğitimini tamamladı artık zararlı şeyleri biliyo kendini korkuyo şenlenince bakıyo hala belirtiler var ama çok iyi ilerlemiş geç kalmadan saide başlayın ins tamamen atlatır çünkü sizinki ileri bir derece değil yüzde 80 demişlerdi arkadasiminkine
(7,036 puan) tarafından
Kuzum bizimkisi şuan eğitimde şükür 3 aydan fazladır birebir eğitim alıyor tuvaletini öğrendi hayvanları sayıları harfleri biliyor
0 oy
(3,823 puan) tarafından
Ya canım kusuruma bakma da sanki çocuk ölmüş gibi hareket ediyorsunuz tamam kabullenme evresi yaşıyorsunuz ama bir durup sakince düşünün 

Yeğenim otizimli 9 yaşında ne knuşma var ne bişey ama Allah acısını göstermesin bunun tedavileri var onlar için okullar var oralara gittikçe düzelir anne baba ve sizlere çok şey düşüyor bol bol ilgilenecekler aktivite yapacaklar herşeyin bir yolu vardır 

Burdan yağmur var onla görüş onun oğlu da otizim di sana en sağlıklı bilgiyi o verebilir 
0 oy
tarafından
Tek bir doktorla kalmasınlar lütfen benim kuzenimin oglunada direk otizm teşhisini koydu sonra iki doktora daha gitti olmadıgını ortaya çıktı. Testlerden geçiyorlar baya çünkü 
(7,036 puan) tarafından
Evet kuzum 2 senedir teşhis konulması daha bu doktorda yüzde 50 lik bir ihtimal verdi
tarafından
İnşallah yoktur canım
0 oy
tarafından
Canım haklisinda içimiz kan ağlıyor helak olduk ne demek ya. Bu kadarda abartmayın. Otizm tedaviyle çok aza indiriliyor
0 oy
(15,710 puan) tarafından
Canım mesela ne gibi hareketler bahseder misin bir doktorun lafıyla yikilmasinlar bence üzerinde dursunlar
(7,036 puan) tarafından
Kuzum öyle yapıyorlar zaten 2 senedir uğraşıyorlar
0 oy
tarafından
Yalancı otizm uyaran eksikliğinin desteklenmesiyle toparlanabilir. 

Katı ve acı bir reçete olacak ama TV, tablet ve telefon izlemesi TAMAMEN kesilecek. 1 dk bile izletmemeleri gerekiyor. 

Sürekli konuşup etkinlik yapacaklar evde, çocuk sıkılıp TV aramasın. 

Rapor aldırıp rehabilitasyona gönderecekler. Ve anaokuluna da göndermeleri gerekli. Kendi yasitlariyla biraz daha açılır. 
(7,036 puan) tarafından
Kuzum bu söylediklerini geçen seneden beri uyguluyorlar zaten şuan raporlu yarı özel yarı devlet Hastanesi'nde birebir eğitim alıyor
0 oy
(48 puan) tarafından
Otizm bir hastalık değil farklılık canım hatta diğer çocuklardan daha yetenekli oldukları alanlar oluyor ve sıkı bir eğitimle yaşıtlarına yetişebilir. Instagram'da merf xl hesabi var oğlu ağır otizm teşhisi konmuştu su an eğitimle çok yol katettiler görenler otizm olduğuna inanmiyor takip etmenizi tavsiye ederim. 
0 oy
tarafından
Neden helak olacak kadar ağladığınızı anlamadım ucunda ölüm yok 
0 oy
(2,097 puan) tarafından
Canım 4 yaş çok geç değil mi şimdiye kadar fark etmemişler mi bir sorun yok muymuş ki
0 oy
(337 puan) tarafından
Benim eski postlarima bak 
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Belirtiler nedir 

İlgili sorular

+1 oy
18 cevap 550 göst.
12 Haziran 2023 Diğer kategorisinde Sihirlimom (7,036 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 417 göst.
2 Haziran 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Sihirlimom (7,036 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 283 göst.
20 Mayıs 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde Sihirlimom (7,036 puan) tarafından soruldu
0 oy
31 cevap 622 göst.
23 Kasım 2022 Diğer kategorisinde Sihirlimom (7,036 puan) tarafından soruldu

380,080 soru

11,378,022 cevap

34,863 kullanıcı

...