0 oy
1,225 göst.
Aile kategorisinde (202 puan) tarafından
28 ağustosta doğumum var.  Biz Manisa da yaşıyoruz eşimin ailesi Ispartada. 12 gün kaldı doğuma 39. Haftanın içindeyim. Şu dönemde bile yanlız kalmam tehlikeli.  Sancı yok kasılma yok tamam ama riskli yani. Eşim çalışıyor o yokken yalnızım haliyle. Ailesi doğum için geleceklerdi önceden.  2 hafta öncesinde falan gelirler sanıyordum.  Ama kış hazırlığı yapıyorlarmış. Şeftali kompostosu da yapalım öyle gelelim dediler.  Ayın 19-20 sine kadar uzadı gelmeleri. Ama dün eşimin annesi beni aradı. Dedi ki bir arkadaşımın cumartesi çocuğu evleniyor düğüne gitmemiz lazım. Ne diyorsun diyor.  Ben de dedim olur gidin.  Çünkü ne zamandır yalvarıyorum her aradıklarında ne zaman geleceksiniz diye soruyorum.  Artık işkence gibi gelmeye başladı günlük işleri bile yapamıyorum her yerim şişti. Ama bu kez farketmez dedim.  Doğuracak gibi olursam ararım dedim.  Ama çok kırıldım.  Akşam konuyu eşime açtım.  O da şaşırdı.  Doğuma 6 gün kala gelecekler daha erken doğurmazsam tabi.  Aradı işte niye gelmiyorsunuz diye.  Elalemin düğünü mü önemli torununuz mu diye?  Neymiş onlar bizim düğüne gelmişler  o yüzden onların da gitmesi lazımmış.  Durumu anlatın takılarını verin tebrik edin dedik yok.  Eşimin babası da diyor ki ıspartada kanatlarımın altında yaşasaydınız böyle mi olurdu?  Gelsek kaç gün kalacağız sanki. Buraya taşınsanız eviniz arabanız herşeyiniz hazırdı. Diyor hala.  Biz de dönmemeye yemin ettik.  Belki de bunları bizi caydırmak için yapıyorlar bilmiyorum. Ama mezarımı bile ıspartaya taşıtmayacağım.  Burada kalmak için ısrar etme sebebimiz babam.  Annem 21 yıl önce rahmetli oldu. Babam bir daha evlenmedi beni büyüttü.  Üstelik öz babam bile olmadığı halde. Beni doğar doğmaz evlat edinmişler.  Öz ailem ne aradı ne sordu hep babam yanımda oldu.  Ben de 2020de okulum biter bitmez memlekete döndüm.  Eşim de baktı benim ıspartaya döneceğim yok. Evlenme teklifi etti.  Burada yaşama şartıyla kabul ettim.  Çünkü babam daha salihli ilçesinden merkeze yanımıza taşınmayı kabul etmiyor, kalkıp da ıspartaya nasıl gelsin. Burda en azından her fırsatta trene atlayıp gelip gidebiliyoruz. Hem adam şeker kolesterol tansiyon ne ararsan var.  Allah korusun ölüp gitse benim ıspartada haberim olmaz. Ama eşimin ailesi kalabalık.  Onun anne babasına bişey olsa önce eşimin abisi koşar gider.  Ama babamın benden başka kimsesi yok. Kaç yaşında adamı bu süreçte buraya da çağırmak istemiyorum.  Kendisi teklif etti geleyim dedi.  Ben istemedim.  Zaten hasta sıcak havadan daha çok etkileniyor. Hem gelse temizlik yapamaz yemek yapamaz. Ama hergün ararım. İhmal etmem. Eşimin ailesine de düşman değilim her gün eşimle beraber onları da arıyoruz. Ama böyle bir dönemde bu şekilde davrandıkları için çok kızıyorum. Kendileri düşünmeleri lazım bazı şeyleri.  Ya tamam diyeceksiniz ki hemen doğuracağın ne belli. Doğru.  Belli değil.  Belki 41 belki 42. Haftayı bulacak.  Ama sorun o değil ki.  Ben artık ev işi yemek yapmakta bile zorlanıyorum. Eğilip yerden bişey alamıyorum ya da yukarıya rafa bişey koyamıyorum.  Sürekli sandalye tepelerindeyim. Eşimin dünkü son tepkisi şu oldu.  Ispartaya asla taşınmıyoruz. Yılda 1 bayram giderim başka da gitmem. Böyle yaparak bizi kazanacakları yerde kaybediyorlar.                 İşte durum bu.     Benim sormak istediğim şey bu durumda eşimin ailesi geldiğinde onlara nasıl davranayım. Üzüntümü mü dile getireyim.  Çok mutlu mu karşılayalım.  Mesafeli mi durayım. Yani her türlü rahat ettiririm.  Gelmeden temizlik yaparım elimden geldiğince yemeklerini hazırlarım. Ama onlar böyle yapmaya devam ettikçe. Gelmesinler diyorum içimden.  Bir bakıcı tutarız birkaç haftalık ama onlar gelmesin.  İçten içe gerçekten çok doluyum.  2 şişe şeftali ve 1 düğün kadar değerimiz yok gözlerinde ya. 

31 Cevaplar

0 oy
(1,387 puan) tarafından
Canim merak etme sancin gelse suyun gelse dahii hemen dogurmazsin en fazla 112 yi ararsin en gec 10 dkkaka ya gelirler esinin ailesini de dert etme  anladigim kadarıyla halen dha yanlarina gitmenizi istiyorlar evin isini de dert etme gücün varsa tut bir temizlikci gelsin temizlesin evini kimseye muhtac olma geldiklerinde de bence pek dile getirip surat yapma ve bebegini sakin birakma onlarin eline yeni dogan bebekte seni teknzorlayacak olan belkide yikanmasi olur diger turlu ya emzirirsin ya mama verirsin genelde uyuyorlae zaten altini degisiyorsun falan fazla durmuyorlar umarim gazli bir bebek olmaz 
-Reklam-
0 oy
tarafından
İlk doğum olunca insan tecrübesiz oluyo ve bi beklenti içine giriyor kendince haklısın onlarda kendi çapında haklı sonuçta işleri güçleri var ve arayip izah ediyorlar durumu bence sen sakin ol Rabbim sana hayirli kapılar açsın ben üç tane çocukla ev işi yemek temizlik yaptım eşim bile bi bardak kaldırmadi ki riskli bir gebelikti çok şükür 40+4 haftalik Hamza mi kucağıma aldım Darısı başına sağlıkla gelsin bebişin
(202 puan) tarafından
Çok korkuyorum ya.  Yani saçma sapan bir düğün yüzünden bize bu yapılır mı. Hadi bilsem ben doğumun nasıl bişey olduğunu, tecrübeli biri olsam hiç gelmesinler sorun değil.  Ama gerçekten kırıldım yani ben bunu unutmam.  Teşekkür ederim.  Buradaki en kibar ve anlayışlı insanlardan birisiniz, cevabınızdan belli.
tarafından
Doğurdum postunu da bekleriz ❤
(202 puan) tarafından
İnşallah tez zamanda
0 oy
(1,486 puan) tarafından
Bence çok haklısın canm yani kırılmışsn bu durumda seni yalnız bıraktıkları için onlarda onlara minnetle var gibi habire ertliyo  bakabilecek başka kimse yokmu 1 2 hafta yanında kalsa sonrasında eşinle toparlanirsnz inşallah hiç minnet etme yani ara biz bakıcı tuttuk gelmek istemiyorsnz gelmeyn de bu ne sen düzenini orda kurmssn zatn ve geçerli bir sebebin var kimisi boş yorum yapmış bosver hiç takma bile ne mutlu sanaki anlayışlı bir esin var bu sürectede sana destek olacaktır eminim Rabbım sağlıkla bebeğini kucağına almayı nasip etsin inşallah 
0 oy
(1,091 puan) tarafından
Benim kayınvalidem aynı şehirde olmamıza rağmen gelmedi son gunlerimde. Eşim annesine yalvardı gel gelininin başında dur temizlik yapın diye.annesi temizlikçi tutun dedi. 

Eylül'ün ortasında doğması beklenen kızım ağustosun sonunda geldi. Sadece 3 gün dayanabildik varlığına . 3n güzeli eşinle senin tek bakman ya da senin en en bı değer verdiğin sevdiğin bı bayan olmalı. 
0 oy
(3,040 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Haklisin ama bence herhangibir tavir alma ogullari zaten gerekli tavri sergilemiş bence senin extra birsey demen yada yapman doğru değil ustelik şu dönem ihtiyacında var etrafında birilerinin olmasına. Ama bu durumda küpe olsun kulağına, lafınin et demiyorum ama öncekilerin arasında değerlendirmen gereken birsey olursa karar vermen kolaylaşır.

Bu arada hiç korkma ilk hamileliğin öyle sanci birden hızlı hızlı gelmiyor ,gelmeye başladığında bile öyle çabucak doğum olmuyor ilk gebelik oldugu icin  15-16 saatten önce kolay kolay doğum olmaz.Aniden birsey olursa kismin sneinhic tedirgin etmesin kendi kendi korkutup olumsuzu çağırma. 

Ama öyle sandalye tepelerinde gezmemelisin surekli kullandığın seyleri tezgah ustunde bırak uzanma bile. Hareket halinde olaman doğumu kolaylaştırır ufak tefek işlerini yapabilirsin hatta faydası var yani , zorlanmadan itemeden cekmeden ağır kaldırmadan 
0 oy
(3,451 puan) tarafından
Canım bence gelmesinler daha iyi, Allah o gücü veriyo merak etme. Şimdi gelseler her kafadan bi ses çıkıcak daha kotu olcak emin ol. 
0 oy
(1,461 puan) tarafından
Sen yapabildiğini yap gerisini zorlama. İşler kalsın bişey olmaz. Tavrın da her zamanki gibi olsun.. Sen eşini şal üstlerine. O desin ne diyecekse. O tavır yapsın. Sen benlik bişey yok bn karışmam modunda ol
0 oy
(3,095 puan) tarafından
Canım niye bu kadar kafaya takıyorsun gelmezlerse gelmesinler benimde annem yok vefat etti tek başıma baktım bebeğime hiç yatmadım hastaneden geldim mutfağa girdim 7 yaşında birde oğlum var kaynana çenesini cekmektense kendi başımın çaresine baktım söz verdilerse gelmeleri gerekirdi yaptıkları yanlış Allah yardımcın olsun sağ salim bebeğini kucağına almak nasip olsun
0 oy
(140 puan) tarafından
Sen yinede es tarafindan şanslısın eşin arkanda bnmkiler yanı başımda bı gün bile gelip biseye ihtycin varmı canın bişey istyrmu söylediği tek şey sizi rahatsız etmek istmyrm rahatinizi bozmak istemiyorum tek başınıza daha rahat olursunuz falan diyor ama ben son anima kadar kendi ayaklarimin üstüne duracam evimin işini temizliğini yemek falan. Herşeyi yapıyorum sürekli dua edyrm Allah'ım bni kimseye muhtaç etme diye annem burda deil burdayken hergun yemek yapıp bana gönderirdi günde 2 3 defa yanıma gelirdi durumu mu öğrenmek için eşime sizinkiler hiç gelmiyir dediğimde onlar bizi rahatsz etmek istmyr diyor aramızda 4 ev var iki haftadır gelmemiş ilk gelinleriyim bide 
(1,103 puan) tarafından
Eski post
0 oy
(2,835 puan) tarafından
Senin gibi düşünceli  gelin bulmuşlar öpsünler  başlarına  koysunlar  

Geldiklerinde  hiçbirşey olmamış gibi davran cnm güler yüzlü ol biraz kalıp gidecekler  zaten hiç yüz göz olmaya gerek yok 
(1,103 puan) tarafından
Canım 16 Ağustos da açmış postu.
0 oy
(682 puan) tarafından
Seni şuan en çok anlayan benimdir herhalde 33 haftalık gebeyim eşimin işi nedeniyle Kastamonuya gelmek zorunda kaldık günlük daire de kalıyoruz kimsemiz yok burda 4 yaşında bir kızım ve erken doğum riskimde söz konusu kayınvalideme gel diyorum erken diyor e şimdi zaten erken doğum riskik var olmadık yerde doğum yapsam çocuğum ne olacak gerçekten tüm Kaynanalar hepsi aynı iş kızlarına gelince koşa koşa giderler ama gelinlere gelince uyusukluklari tutar. Bnce üzme bu kadar kendini en azından ardında biracagin çocuğun yok merak edecegin eşin refakatçi olarak yanında kalsın bebeğini kucağına aldıktan sonra herşey bitiyor. Herşey gönlünce olmasını dilerim :)

İlgili sorular

0 oy
20 cevap 661 göst.
0 oy
20 cevap 422 göst.
1 Haziran 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
18 cevap 639 göst.
4 Eylül 2021 Aile kategorisinde Halime cengiz (75 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 309 göst.
20 Kasım 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu