0 oy
653 göst.
Aile kategorisinde (2,327 puan) tarafından

Ben çalışmıyorum, eşim dışarıda çalışıyor. Bende evde bebeğimle, ev işi derken akşam oluyor. Eşim aldığı maaşı hesaplarız borçları öderiz kalanı bana verir. Biraz kendine harçlık alır o kadar. Harcayacağı şeyleri birlikte karar veririz. Birine para verecek ise oturur konuşuruz bu aileside olsa. 

Kaynanam mesela, o kazanıyor. Onun parası sen birikim yapınca, senin paran olmuyor. Sadece sende Durmuş oluyor diye söyledi geçen gün. Böyle rezil düşüncede insanlar çok görüyorum. Evin hizmetçisi gibi görüyorlar, bunu kendine yapan çok kadın gördüm. 

Sizin içinde aldığı maaş sadece eşinizin mi kazanci oluyor? Sizin hakkınız da olmuyor mu? İstediği yere sormadan vermesi mantıklı geliyor mu ? Bu ailesi olsada asla sormadan verilmez diyor musunuz? 

Bu konuda sohbet edelim öyle dedim. :)

28 Cevaplar

0 oy
tarafından
İstediği yere sormadan vermesi tabiki mantıksız ama kaynananın dediği de doğru bana göre. Neticede tek çalışan o. 
(2,327 puan) tarafından
Yani sizin için eşinizin parası sadece onun. Bunu kabul ediyor olsam bende evde neyim diye sorgulardım:)
tarafından
Evde oturmadığım için sorgulamıyorum. Siz sorgulayabilirsiniz. Alın teri dökmek zor. Çalışıyoruz diye evdeki işimiz de kendi kendine yapılmıyor biliyor musunuz? :) Hem çalışıyoruz hem gelip bi de ev işi yapıyoruz. 3 haftadır falan doğum iznindeyim. İnanın işim öğlen olmadan bitiyor. :) Ben de şunu sorguluyorum çalışmayan hanımlar akşama kadar ne yapıyor :) neyse konuyu çarpıtmazsak, esas konuya dönersek evet iş hayatı çok zor. İnsanı hem bedenden hem psikolojik olarak çok yoruyor. İnanın evde çocukla uğraşmak gibi değil. Üst ast ilişkisi oluyor çünkü. Sinir stres hepsi bir taraftan. Ve evet eşimin kazandığı para eşimindir. Ben anca muhafaza ederim. Ama tabiki bu parasının tasarrufu hakkında söz sahibi olmak isterim evlilik bunu gerektirir. Benim kazandığım para da benimdir. Ev için üzerime düşeni yaparım, kalan para benimdir. Eşim aldığım maaşı dahi bilmez
(2,327 puan) tarafından
Ben çalışır iken ortaktı kesemiz, sizinle farklı yani. Eşim bilirdi maaşımı:) bu düşünce normal. Herkesin kazandığı kendine ise :)
-Reklam-
0 oy
(2,836 puan) tarafından
Ben sorarım eve harcadığı belli kirası elektrik vs vs kalanı ne oldu derm yani nereye gitti hesapta paramız varmı bilmem lazm ki ona göre idarwni yapayım 
(2,327 puan) tarafından
Bizde ev kredisi, borçlar derken kalanı alırım bende kenara atarım öyle
(2,836 puan) tarafından
Evim kira benm nasip olursa alıcaz bu şartlarda biraz zor ama elimizde hiç olmazsa 1 2 bişi olsn
0 oy
tarafından
Bana da sorar ben ne dersem öyle ona göre karar veririz örneğin dün kayınpeder 6 bine kömür alacak peşin veya kredi kartıyla istemişler o da eşime demiş kredi kartından ver her ay sana taksidini vereyim demiş eşimde beni aradı annemgildeyim ve her annemgile geldiğimde adamdan bir şey istiyorlar sağolsun eşimde söyler işte dedim kredi kartından yapsan taksidi verir ama ya peki faizi o yine bizden çıkacak maaşa kadar da çok var zam gelecek diye erken vereyim demiş annem dedi ben veririm eşin maaş yatınca bana versin oyle yaptım eşime gönderdim o da aldı ailene de söyleme dedim yoksa her seferinde benim anama güvenirler diye şimdi her ay kayınpeder bize bin TL verecek işte ne yapalım köşeye atmaz biriktirmz eşimde 15 inde maaş yatınca annenin kini verecek diye çok kavgamız oldu çok şey yaşadık ama eşim artık herşeyi bana danışarak yapar kusura bakmasın kimse sende o evdesin eşin en doğrusunu yapıyor kaynananın zoruna gidiyor takma boşver 
(2,327 puan) tarafından
Eşim bana kıymet verince kudurdu benim kaynana. Benimkinin öyle çok isteme huyu yok ama arada isterse eşimde sorar
tarafından
Benimde kaynanamdan yana sorun yok hatta der kocamdan gizli biriktir sen at köşeye der ve bir kere bile istemez daha ben eşime derim annene ver gizli ver baban görmesin
0 oy
(3,508 puan) tarafından
2 yıllık evliyim eşim haftalık kazanır parasını ama ne kadar kazandığını bilmem parasını eve getirmez annesigilde biriktirir parayı sorduğumda da sen benimle para için evlendin der beni sorduğuma pişman eder susar otururum öyle 
(2,327 puan) tarafından
Ayy içim çok kötü oldu.. sende herseyi iste, almazsa burnundan getir
(3,508 puan) tarafından
Onun değil benim burnumdan geliyo herseyin sonunu maddiyata bagliyo para için evlenmek ne demek sanki adamın yatlari katlari var da ona gelmişim gibi konuşuyo
0 oy
(3,063 puan) tarafından
Bi kere senin paran benim param olacaksa niye evlilik olsun. Kim çalışırsa çalışsın. Sonuçta o evin yükü ortak çekiliyor. Adam akşama kadar çalışınca kadın evde yatmıyor sonuçta. Bize gelince eşim bana her hafta belli bir miktar verir ne yapacağıma karışmaz. Evin her ihtiyacını alır eksik etmez. Kendine de bir miktar ayırır kalanını bana verir biriktireyim diye. Lazım olduğunda şu kadar alayım ben birikimden şuraya verecem der. 
(2,327 puan) tarafından
Bizde öyle yaparız, 2 gramım vardı. Eşimin telefonu bozuldu. Hemen bozdum verdim. Birikim zorda kalınca kullanmak için yapılıyor. Sanki kadınlar alıp kendi harcıyor:)
(3,063 puan) tarafından
Aynen öyle canım. Sanıyorlar ki biriktirip biriktirip mezara götürcez:)
0 oy
tarafından
Bizde aynı senin gibi yapıyoruz :) 

Kimse karışamaz öyle bir hakları yok çünkü.
(2,327 puan) tarafından
Bizde karıştırmıyoruz boş konuşan çok oluyor yoksa :)
0 oy
(1,720 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
 Buna cvp vermeden geçemeyecem yani erkekler çalışıyor olabilir ama bizde evde erkekler için çalışıyoruz akşama kadar beş dk oturmuyoruz ve herşeyi geçtim biz bir hayatı paylaşıyoruz tabiki herşey ortak kararla olmalı ve para mevzusun da benim senin konuları çok saçma eşler arasında bu mevzu yokken eş ailelerinin burnunu sokmasına deli

Bunlar sadece dün olan birisi abisi birisi kardeşten daha çok sevdiği arkadaşı ve ben tmm demeden asla bir kuruş vermez zaten böylede olmalı. Abisine göndermesine izin vermedim çünkü bizi baya madur etti arkadaşına izin verdim geri ödemese bile sıkıntı yok çünkü içini biliyoruz ☺️
(2,327 puan) tarafından
Harikasınız eşimde böyle sorar, işte böyle çiftler hep mutlu oluyor zaten. Maşallah
(1,720 puan) tarafından
Tşk ederim canım aynen öyle ❤️
0 oy
tarafından
Vermesin demiyorum ama eşim illa söyler birine vereceği yada harcayagi zaman Haa sunu da söyler  bu ikimizin parası diye maaşını çekince getirir eve koyar ben içinden 2000 mutfak masrafı için parayı alırım geri kalanını faturalar öderiz gerek olduğunda gezmeye gidince kullanırız öyle 
(2,327 puan) tarafından
Ben 4.500 mutfak parası alıyorum. Geri borca giriyor, faturalar vs. Aldığım mutfak parasından arta kalanı altın yaparım:)
tarafından
Maaşına göre değişir canım biz asgari ücret aldığımız için 2000 alıyorum ama senin ki iyiymiş:)
(2,327 puan) tarafından
Tabi herkesin bütçesi farklı, Rabbım herkese bolluk bereket versin inşallah
tarafından
Amin canım

İlgili sorular

+1 oy
4 cevap 376 göst.
9 Ocak 2023 Diğer kategorisinde Bayanmerakli (898 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 675 göst.
0 oy
12 cevap 468 göst.