0 oy
428 göst.
Aile kategorisinde (2,446 puan) tarafından
İki gündur misafirlige gidiyorum ikisi de çocuklarına TV telefon vermişler MasAllah oglumdan küçükler ikili cümle kuruyorlar

Şuan düşünüyorum hata yaptım sanırım TV izletmeyerek

14 Cevaplar

0 oy
tarafından
Yoo alakası yok her çocukda bir olmaz
(2,446 puan) tarafından
Günde yarım saat bende izletecem artık oda yalanmış
-Reklam-
0 oy
tarafından
Konuşmanın tvyle alakası yok ki canım ne alaka yani 
(2,446 puan) tarafından
İzleyenler şakır şakır konuşuyor renkleri sayıları öğrenmiş izlemeyen olarak benim çocuğum konuşmuyor sanırım ben hata yaptım
0 oy
tarafından
Öyle düşünme canım. TV ve telefon yarım saatten fazlası zararlı.  Sadece konuşma da değil algıda  da sıkıntı.  Ben açtım ama benim çocuklarım oturup izlemediği için açtım dakikalarca baksalar bende acmazdim hiç pişman olma TV karşısında çocuk büyümez 
tarafından
Evet canım. Kızım 26 aylık 10 a kadar saymayı, ana renkleri, bikac İngilizce kelimeyi TV fen ogrendi
(2,446 puan) tarafından
Bende izleticem herseyi denedim bir Tv kaldı
tarafından
Canım çok üstüne gitme kaç aylık bebeğin?  Yani onu da bilsin bunu da bilsin diye zorlama illaki herseyi öğrenecek ama bilsin  TV yi de telefonu da skora toplumda uzaydan gelmiş gibi oluyor görünce
(2,446 puan) tarafından
23 aylık cnm benim yaklaşık Haziran ayından itibaren de ful sosyal bir yaşantımız var sürekli bir yerlerdeyiz ya park ya lunapark ya oyun grubu ya misafir oturması sürekli bir yerdeyiz artık psikolojim bozuldu
tarafından
Kuzum hiç o kadar gerek yok. Akademicocuk  2 yaş eğitim seti al beraber oyun gibi yapın. Boyama yapın, ben sanel aldım eva aldım kuru boya keceli kalem Fon kartonu makas oynar gozler felan. Güzel şeyler yapıyoruz. Tavsiye ederim çok topluma girince de düzeni bozuluyor
0 oy
(4,426 puan) tarafından
Onunla alakası yok cabim aksime çok fazla ekrana maruz kalan çocuklarda da gelişim geriliği çok sık rastlanan bir durum her şeyin falzasi zarar 
(2,446 puan) tarafından
Yarım saat izleticem bide böyle denicem
0 oy
(1,771 puan) tarafından
Söylediğiniz gibi çocuktan çocuğa fark ediyor bende 1 yaştan sonra yeni yeni reklam izliyor sadece normalde izlemiyor arkadaşimin 3 çocuğu var elinden tablet vardı sürekli 3 çocukta gelişimi önde maşallah yaşları yakın çok düşünce geri tepiyor bence burda linç tayfası gelecek yok tv otizm yapıyor ediyor diye sinir oluyorum o kesime kendileri jelibon anne rahat anne bize akıl satıyorlar 
(2,446 puan) tarafından
Valla ortada yani benim oğlum doğru düzgün konuşmuyor izleyenler ikili üçlü cunle kuruyor
Renkleri sayıları öğrenmişler
(1,771 puan) tarafından
Bi arkadaşım da İngilizce çizgi filim açmış çocuk hem İngilizce ve Türkçe renkler rakamlar şimdiden 2 yaşında tabi kıyaslama yanlış belki de bence otizm çok çok farklı diye düşünüyorum çocuğun doğuştan gelip büyüdükçe beyinle ilgili diye çünkü sebepsiz yere çocuk birden gelisimi duruyor bir arkadaşimin. Öyle olmuş ne tv ne bilgisayar o dönemde yani
0 oy
(4,889 puan) tarafından
Onunla alakası yok bence. E kimi de çok izletti diye konuşamıyor. Canları ne zaman isterse o zaman konuşuyorlar.  Bol bol konuşun siz.
(2,446 puan) tarafından
Yarım saat izleticem bide böyle denicem
0 oy
(231 puan) tarafından
Çocuğa TV izletmemenin yanında bolca konuşmak, kitap okumak gerekiyor. Renkleri şekilleri sayıları o sohbetler sırasında söylemelisiniz. Sarı topu atıyorum, kırmızı bebeği alıyorum, 3 tane küpümüz var gibi. TV'den bir şeyler öğrenebilirler elbette ama uzun vadede sosyal iletişimleri zayıflıyor. Sosyal zeka hayatın tamamında sayısal zeka kadar önemli bir şey. Görmezden gelemeyiz. Bol kitap okumanızı tavsiye ederim. 5-10 liraya bile çocuk kitapları var. Ya da bulunduğunuz yerde kütüphaneneden alabilirsiniz (maddi durumunuzu bilmiyorum ama çocuk kitaplarını çok almak gerekiyor ve bir dönem sonra o kitap çocuğa yeterli gelmiyor en zengin kişi için bile israf olabilir yani böylesi daha mantıklı geliyor bana :) )
(2,446 puan) tarafından
İki kez denver testi yapıldı 18 ve 20 aylarda normal çıktı benim oğlum bugün açıktı TV misafirlikte ilgisinj çekmedi çünkü izlenmiyor
Acaba diyorum babası askerde gidip geliyor hasretlik çekiyor üstüne üç şehir değiştik  dayısınin yanına gitmiştik orda dayiya alıştık bu sefer memlekete geldik sondra baba dayı geldiler izinleri bitince gittiler bunlarda etkilemiş midir
(231 puan) tarafından
O zaman hiç dert etmeyin kendinize önceki sorularınıza da baktım, belki bu gel gitler vs sizin kafanıza takılıyordur o yüzden çok üstüne düşüyorsunuzdur. Bazen kendi kafamızdakilerle çocuğu yoruyoruz. Her şey normalse zamanı geldiğinde konuşur. Ama çözümü Tv değil bence. Çocukla hiç konuşulmayan evler varmış öyle bir durumda Tv yardımcı oluyordur mutlaka bakıcı görevi görüyor yani. Ama sizin hikayenizde çocuk sağlıklı her şey iyi, siz endişelendiğiniz için kendinizi yıpratmayın. Kıyaslama hepimiz yapıyoruz ister istemez, bazen iyi bazen kötü hissediyoruz ama aslında kıyaslamalar çocuğu yıpratıyor. Alıştığı yerden ayrılmak çocukları üzüyor elbette biz nasıl üzülüyorsak, bol bol sarılmak boğuşmak gülüşmek üzüntünün çaresiymiş :)
(2,446 puan) tarafından
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim TV den uzak tutacağım radyo alacağım belki katkısı olur
En güzel reçeteyi verdiğiniz için (sevgi) teşekkür ederim
(231 puan) tarafından
TV şeytan değil elbette, siz yine yarım saat izleyip biraz bakabilirsiniz ama çare ya da çözüm gibi görüp kendinizi suçlamayın istedim. Rica ederim ne demek sağlıkla konuştuğu sohbet ettiğiniz günleri görün inşallah :)
(2,446 puan) tarafından
Amin insAllah agzinizdan duyayım ins gerçekleşir yakın zamanda
0 oy
tarafından
soyle soyleyeyim ilk cocuguma 2 yasina kdr baktirmadim yemeklerde 10 dk o da sayilar vs gibi video izlerdi.. konusmasi vs geriligi olmadi ama ogrenmesi bence tv izledikten sonra artti kii, kii hergun bir etkinlik yapip birseyler ogreten biri olarak soyluyorum.. eger egitici seyler acarsan bence faydali
(2,446 puan) tarafından
Etkinlik yapıyorum park,oyun grubu, tiyatro ya dahi götürüyorum olmuyor bi TV kaldı
tarafından
kendisine uygun ve sureli izletebilirsin cnm
(2,446 puan) tarafından
Öyle yapmayı düşünüyorum
0 oy
tarafından
Ah Ne büyük marifet ellerine telefon vermişler televizyon açmışlar izletiyorlar konuşmanın TV ile ne alakası var
(2,446 puan) tarafından
10 tane yaklaşık Cook az
tarafından
Ya bazı çocuklar birden açılıyor bak doktora da gitmişsin birşey çıkmamış
(2,446 puan) tarafından
Bazende babası asker geliyo gidiyo özlem duyuyor sonra dayısının yanjna gidip geldik ona alıştı kardesim yanımıza geldi gitti ona alisiyo sonra tekrar çocuğum hasretlik çekiyor ondan da olabilir mi
tarafından
Olabilir peki etrafında yaşıtı varmı komşu her gün götürsen yanına
(2,446 puan) tarafından
Komsularimizdan yok yasito malesef ama sürekli yastlarinin olduğu ortama sokmaya çalışıyorm
0 oy
(3,191 puan) tarafından
Renkleri veya sayıları örnek vermişsiniz mesela kitaptan açıp öğretmeyi denediniz mi veya dışarıya camdan bakarken bile aa siyah araba kırmızı kamyon vs diyerek konuşuyor musunuz çocukla. Kendi haline bırakırsanız öğrenmesi zor olur doğduğundan itibaren sürekli konuşmakta fayda var dil gelişimi böylelikle daha kolay olur. Kalabalık aile ise veya kendinden büyük kardeşi varsa bile etkiler. Her çocuğun gelişimi de büyüdüğü aile yapısı gibi farklıdır 
(2,446 puan) tarafından
Yalnız çocuk üç sehir dolaştı elimden geldiği kadar etkinlik yapıp çevresindeki herşeyi dilim dondugunce betimleyerek anlattım.Hareketli kitaplar, cırtlı kitaplar ,pop up kitaplar bilimum kitap çeşitlerimis var
Haziran ayından itibaren ise sürekli kapidayiz park, lunapark, misafir oturması,şenlik vs en son çocuk tiyatrosuna gittik her haftada götürmeyi düşünüyorum
Yani elimdem geldiğince dilimin dondugunce vizyoum yettiğince biseyler yapmaya çalıştım ama yok
Bir Tv kaldi yarım saat izleticem yalnzca
(3,191 puan) tarafından
Benden tavsiye bu kadar uğrsşmışsın daha da izletme
(2,446 puan) tarafından
Bilmiyorum ki bağımlısı olur mu diye de korkmuyor değilim
(3,191 puan) tarafından
Ben de onu düşündüm hiç izlemediği için şimdi daha çok cazip gelmesin. Yine de sen bilirsin
(2,446 puan) tarafından
Oda aklıma geliyo
0 oy
tarafından
Canım ben çok araştırdım bak çevremde de onlarca insan var ve kim ne derse dersin bu düşüncem böyle kalacak. TV izleyen cocuk ve izlemeyen cpcuk arasında milyon fark var. İzleyen cocuklar cin gibi maşallah bak mesela teknoloji devrindeyiz illaki görmüşsndr elinde tlf karşısında TV izleyen cocuk zeki cocuk oluyor biliyor öğreniyor görsel işitsel zekasal ama izlemeyenlere bakarsan hep içine kapanık pısırık kendini ifade etmesini bilmeyen herşeyi geç öğrenen çocuklar. Haa demiyorum gece gündüz izlet ama gün içinde belirli saatlerde izletebilirsn sakıncası yok yani 
(2,446 puan) tarafından
Utangaç psiirikligi yok özgüveni yüksek fakat kelime sayısı az ama onların yaninda saf masum geldi ikili kelime kullaniyolar saf saf benim cocufim 10 kelimeyle döndürmeye calsiyo kendini
tarafından
Herkes diyor ya algılamakta güçlük çeker diye Aslında aksine çocuklar gördüğünü uygular söyler konuşur tepki gösterir gördüklerini yapar yaşına ve gelişimi için çok güzel çizgi filmler var öğretici bilgili şeyler emin ol onları görüp izleyip o da aynı kelimeleri söyleyecek konuşacak ve erken yaşta hem de yeğenim 1 buçuk yaşında çizgi filmlerde kitap okurlarken görmüş çocukları O da eline bir kitap alıyor kitap okumuş gibi yapıyor arkadaşımın çocuğu var iki buçuk üç yaşında renkleri biliyor İngilizce Türkçe
(2,446 puan) tarafından
Bende TRT cocuk tan bir tane izleticem önereceğiniz program var mı
0 oy
tarafından
Tamamen tv ve telefonu nasıl kestin merk ettm çünkü bende ikizlere oyle yapicam bi önerin var mi ? Bu arada tvyle filan alakasi yok her cocuk farklıdir hata yaptığıni düşünmüyorum.
(2,446 puan) tarafından
Aslında doğduğundan beri izletmiyordum esim yanımdayken akşamları izliyordu 16 aylıkken onu da kestim siz izlemezseniz çocukta izlemez kumanda kalkacak orttamdan alışkın oldukları için istryeceklerdir ama siz kararlı olacaksınız aglayacaklar elbette dikkatini farklı yöne etkinliğe yahut yaz ayındayız dışarıya çıkararak unutturun
tarafından
Ben izlememde eşim izliyo yapcak bi sey yok aksamlari aciliyo o yüzden
(2,446 puan) tarafından
Esinizde izlemesin başka çözümü yok cnm esim izne geldi dedim asla telefonla oyalann TV açılmayacak açmadı acmiyorduk
tarafından
Telefondan koruyorum ama tv zor oluyo
(2,446 puan) tarafından
Evde açıkken imkansz
0 oy
(72 puan) tarafından
Kesinlikle doğru olanı yapmışsınız, çocuklar arasında farklılıklar olabilir. Şu an sanki geri gibi hissettirse de siz sağlıklı iletişim kurdukça çok daha mutlu olacaksınız emin olun. Okul başarısı için de geçerli bu.
(2,446 puan) tarafından
Elimden geldigince doktorlarin dediğinden çıkmamaya çalıştıkça sanki yanlış yapmis gibi hissediyorum. Üstelik TV izleten arkadaşım çocuk gelişim mezunu iki yilda anaokulu öğretmenliği yaptı o izliyolar YouTube kids ve TV ikili cümle kuruyor masAllah
Bizde tık yok
(72 puan) tarafından
Yani çok bunaldığınızda bildiğiniz basit bir çizgi filmden bir bölüm açın izletin. Ama hani ben alıştıramadım illa izletmem lazım diye düşünmeyin. Her çocuk gelişimi okuyan veya her öğretmen olan doğruyu bilmiyor ki. Uzman değiller. Ama ipin ucunu kaçırmayın derim, geri dönüşü daha da zor oluyor. Siz sohbet edin sürekli, her şeyi konuşun anlatın
(2,446 puan) tarafından
Bazen de diyorum çocuğunun sabit hayatı olmadı babası asker göreve gitti kardeşimin yanına gittim oraya alıştı memlekete geldim sonra tekrar babası dayısı geldi gitti onlara alışıp tekrar ayrı kaldı bu süreçte üç şehir değişmiş olduk buda etkilemiş midir
(72 puan) tarafından
Etkilemiştir tabi, onlar da bir sürü hislere sahip ama ifade edemiyorlar. İnstagramda psikolog cihan çelik var, hep paylaşım yapıyor lütfen bakın siz de
(2,446 puan) tarafından
Teşekkür ederim takip edeceğim

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 137 göst.
16 Eylül 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde Vesile hakan (840 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 104 göst.
22 Haziran 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 247 göst.
8 Mart 2024 Aile kategorisinde Mh. 2606mt (79 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 69 göst.
3 Ekim 2023 Diğer kategorisinde misafir5 (208 puan) tarafından soruldu

377,291 soru

11,290,891 cevap

34,706 kullanıcı