0 oy
1,364 göst.
Aile kategorisinde (202 puan) tarafından
Arkadaşlar 2 gün önce doğum yaptım sezaryen.  Dün çıktım hastaneden.  Eşim bugün ilaç aldı.  İlaç 12 saatte 1 yemekle beraber içiliyor.  Ama evde yemekleri şuan ben yapmıyorum.  Hem emzirme saatlerini takip etmekten beynim yandı zaten.  Dedim ki kahvaltıyı m, akşam yemeğini ailen ayarlıyor onlara söyle benim bu saatte yemem gerekiyormuş de dedim.  Gitti söyledi.  Onu kendisi ayarlıcak diyorlar.  Ama ben nasıl kendim ayarlayabilirim?  Kahvaltı saatleri sürekli değişiyor, akşam yemek saatleri değişiyor.   Hadi diyelim bu akşam 8de yemek yedik ve ilaç içtim.  Sabah da 8de yemek ve ilaç olması lazım.  Evdekiler 9 da 10 da uyanırsa ne yapayım? Kendime kahvaltı mı hazırlayayım.  Eğer öyleyse bunlar neye yardıma geldi.  Bebeğe bakıyoruz zaten her fırsatta evimin temizliğini de yapıyorum tek yaptıkları yemek ve biraz benim  ve bebeğin sağlığına odaklanmak.  Ama tepki bu.  Ben ayarlıcaksam onlar niye burda? Siz olsanız ne tepki verirsiniz? 

62 Cevaplar

+13 oy
(1,371 puan) tarafından
Biseyler atistirip ilacını icebilirsin bence büyütülecek bişey değil 
(1,783 puan) tarafından
Bizde can yok herhalde bunları okuyunca bunu anlıyorum :)) aşırı kanama ile oldu doğumum yavruma 1 sat sonra çıkabildim rahmim yapışık çıktı plasentasi na kazıma sesini duya duya temizledi ler genede hemşire den yardım isteyerek yürümedim yemeğinin kahvaltının derdinde millet
(462 puan) tarafından
Ya arkadaşlar kadın  yeni doğum yapmış söylediklerinize bakın ayıp ya. Canı kıymetliyse kıymetli ne olmuş.  Belki onun bünyesi zor iyileşiyor yapamıyor . Herkes bir değil hanımlar lohusa kadına dediklerinize bakın
tarafından
Hayır kadının demek istediği her şeyi zaten kendi yapıyormuş o zaman neden burdalar diyo, söyleyeceksin o zaman canım ben her işimi kendim hallediyorum sağolun diz gidin doye
tarafından
Ne yani sen acı cekrin diye herkes mi çeksin herkes de senin gibi mi olsun hey Allah'ım ya
(462 puan) tarafından
Yok yavrum öle olmuyor işte. Benim kaynanam doğum yaptıktan 15 gün sonra geldi göya bana bakmaya. Ama ben zaten ilk gün kalktım ayağa ama kadına git diyemedim arada eşim vardı. Adamın annesi nasıl git diyim ona. Bazı şeyler söylenmiyor . Ben  bir kere eşime söyledim ben zaten ayaklandım bana bakmasına gerek yok diye göya 40 ımı çıkarcakmış  . Eşim alındı öle diyince bende bir şey demedim sonra. Ki benim kaynanada domuz inadı vardır
-Reklam-
+4 oy
(12,633 puan) tarafından
Allah analı babalı büyütsün canım özür dilerim ama kimseye güvenerek doğurmadık ilk baştan her işini kendın görmeye çaliş ki onlar gidince de zorlanmazsın 
+3 oy
(9,247 puan) tarafından
Ne cok abarttmıssın canım ya.elbet dünden kalma bi yemek ekmek vardır ye ilacını iç... İnsanlardan beklentin ilac saatınde tepsiyle önüne konmasıysa bunu acıkca söyle .lohusalıkta depresyona girersin herkesin hareketini takmaktan...

3. Gün yaklandım ben 5. Gün kalktım ewde yemek yaptım 8. Günde tek kaldım ve ayaklarım ödemden kütük gibiydi 
(9,247 puan) tarafından
Anlıyorum canı yanıyor ama karsımızdski kişilerdeki düşünce ne .altı üstü cocuk dogurdu bizde dogurtuk hele sezeryanla ooo dogum sancısı bile cekmedin... Kalıp bu değişmez
(10,364 puan) tarafından
Yani ben doğurdum normal doğuramadı dediler küçümseyerek. Tercihim buydu zerre pişamb değilim. Anacım vardı o da bir yere kadar yardım etti sonrası bizim elimizde
(9,247 puan) tarafından
Sezeryan oldum ödem oldu yatamadım.annem ve eşim uyanana kadar 80 kere acıkıyordum acıdan ıyuyamadıgımdan kalkıp yedim  5. Günde perdeleri bile söküp yıkamıstım
Sonra doktora dedimki hayatımın en acı 3 gecesıydı. O acılar unutuluyor 2 3 4 ler doguruluyor dedi :)
(496 puan) tarafından
Doğum yaptığımın ertesi günü gorumcemler geldi de onlara yemekler börekler yaptım sanki onlar doğurmuş ne sıkıntılar cektim tek başıma aklıma geldikçe kendime çok uzuluyorum
tarafından
Arkadaşım 3 günlük sezaryen ile çocuklarını okula bırakmaya gitti
+1 oy
(1,849 puan) tarafından
Abartılacak birşey yok canım neticede hemşire değiller. Baş ucuna meyve suyu ve biraz kraker falan koy iç ilacını sonra onlar hazırlayınca hep birlikte kahvaltı yaparsınız.  Ben de sezeryan yaptım ilaç saatiö 8 di senin gibi. Mevye suyu alıyıdum bi bardak  bide baş uucumda hurma ve tahin helvası vardı saklama kabında ilaç içeceğim  zaman azıcık yiiyp bi bardak da meyve suyu içip ilacımı alıyordum. Unutma sana kendinden başka kimse senin gibi bakamaz
+1 oy
(9,626 puan) tarafından
Bende 2 sezeryan dogum yaptım kimseden bise beklemedim ikinci doğunca ilkine de diğerine de tek başıma baktım yemegimi de temizligimide yani alt tarafı 5 gün iciceksin sen kendin idare et ilac icmek icin tika basa yemek yemene gerek yok biraz midene lokma gitsin yeterli,rahatsiz oluyosan gönder gitsinler beklenti içine girersen üzülen sen olursun 
+1 oy
(7,768 puan) tarafından
Biraz abartmıyo musun iki ekmek at ağzına iç ilacını bi kase çorbada mı yok atıştır işte
+1 oy
(25,224 puan) tarafından
Ekmeğin içine bi parça peynir koyup ağzına atıp ilacını içmek zor değil. Onlar 10 da kalkıp kahvaltı hazırlayınca da yine yersin. Amma nazlısınız yani millet yardıma gelmiş şükret sen ilaç saati diyosun altın tepsi de önüne de koysunlar mı. Pandeminin başında yasaklar varken dogurdum sezaryen oldum bir allahın kulu gelemedi yanıma yasaklar yüzünden kocamla ben vardım sadece yemeğimi de kahvaltımı da hazırladım yedim ilaçlarımı da içtim. Emzirmeyi takip etmek ne demek ne ilginç, beyin yanacak ne var bunda hayret bişey. Sizinki resmen lohusa şımarıklığı ailede sıkıntı yok... 
(7,768 puan) tarafından
Eski sorularına bak özellikle ramazandaki
0 oy
(7,447 puan) tarafından
Onlar hizmet bekliyor canım sana yardıma gelmek bahane
(48 puan) tarafından
Zaten lohusa psikolojisi duygusal bi de siz gaz vermeseniz insanlar bilemeyebilir ne gaz yapar ne yapmaz arkadaş güzellikle söyleyerek yada malzemesini kocasına aldirtip bugün bunu yesek gaz yapmaz veya sağlıklı vs seklinde anlarlar bence sui zan yerine hüsnü zan yapsak herşey çok daha güzel olacak
(1,210 puan) tarafından
Mercimek dışında diğerlerini yiyemende sıkıntı yok bulgur çok güzel süt yapıyor bende de kabızlık sorunu vardı aylarca devam etti ama mecbur hergun de çorba içilmez ki en son sağlık ocağına gittim ilaç verdi geçti
(48,680 puan) tarafından
bulgur süt yapiyo ama acayip gazda yapıyor az ye onlardan kimyon dök ustune. uc cesit yemek yapmışlar ne istiyosun daha ben lohusayken cok ac kaldim tek cesit corba olsa yeterdi seninki simarikliga giriyo canim o zaman sen sunu sunu yapın de
(12,856 puan) tarafından
İkbalim bende çok aç kaldım Kuzey doğduğu zaman akşama kadar eşimi beklerdim gelip yemek yapsın yiyelim diye
İkinci doğumda da dördüncü gün tek başıma kaldım iki bebekle her şeyi tek başıma yaptı çok şükür
(48,680 puan) tarafından
ah Banum ah bende oyle ela kolik hep kucaktaydi cok zordu gece sabahliyoduk gündüz gelen giden cok oluyodu o gelenlerin getirdiği kurabiye meyve sularini yiyip iciyodum annemde iki sokak otemde anlamsiz kusluk çıkarmıştı sonra halam gördü halimide kaç ay o yemek yapti getirdi. yemek bulcam da saati icin trip yapcam o lukse giriyo post sahiii gelenler bakmaya geliyor yapsinlar diye dusunuyoda oyle bebek gibi bakilan lohusa cok az
0 oy
tarafından
Kimse derdine yanmaz canimm herkes kendii keyfinin pesin de . 

Sen yinede soyle onlara  haplarim var de ona gore uyanma saatinizi falan biraz dengeleseniz de 
(202 puan) tarafından
Desem ne değişecek, kendi bildiklerini okurlar.  Onlar olmadan oturacağım sofraya bundan sonra
tarafından
Laftan anlamiolarsaa senin rutinine uymayacaklarsa gitsinler ozaman kalabaliklarina gerek yokk sagolsunlar yardimci olmus kadar oldular
0 oy
(736 puan) tarafından
Gönder gitsin o zaman ne diye ordalar  haklisin bence 
(1,371 puan) tarafından
Daha dün çıktım hastaneden diyorsun ne ara hapsettiler kız seni :D kusura bakma ama ben olsam çekmem senin nazını çok nazlisin
(202 puan) tarafından
Kusura bakma ama 40 gün çıkamazsın dediler.  Bu hapis değil de ne.  Ayrıca evet nazlıyım.  Nolmuş yani.
tarafından
Oyle bişey yok ki topuk kanı ve 1 aylıklık aşı için illa ki çıkman gerek
(1,102 puan) tarafından
Yani bence sen abartıyorsun kuzum kimse kimsenin kahrını çekmez yemek yapıp önüne koyduklarına dua et
(12,856 puan) tarafından
Madem evinin önüne yürüyüş yapacak kadar iyisin kendine yemek de yapabilirsin
0 oy
(12,856 puan) tarafından
Antibiyotik 5 gün de bitiyor sende biraz idare et miden bomboş olmasın yeter 
0 oy
(10,931 puan) tarafından
Bu kadar kafaya takma canım. Tok filan yazıyorlar ama o cabuk hazım olsun diye. Bir cok ilaç ac içileiliyor. Birde baktı saat geliyor at agzına bir peynir. İç ilacını. Cok kalıcı degil zaten kimse sen yavastan ayaklanmaya bak. 
0 oy
(564 puan) tarafından
Ben olsam tepki vermem. Sezeryan demek yatalak hasta demek değil sonuçta ilaç saatlerini yemeğini sen takip etmelisin illa 4/4 lük kahvaltı hazırlaman gerekmez kendine. İlaçtan önce aparatif bişeyler yiyip ilacını alabilirsin. Onların davranışı normal demiyorum biraz daha ince düşünceli olabilirler ama yapmıyolarsa da yapacak bişey yok 
0 oy
(339 puan) tarafından
Aman canım benim evde kimse kalmadı kendim hazırladım hep bide görmeye gelcekler diye çayı çorbayı da ben yaptım takılma kalk mutfakta atıştır yat yerine milleti ne bekliyosun 
0 oy
(657 puan) tarafından
Sanırım lohusa psikolojisinden anlamıyorlar. İnsan çok hassas oluyor. Yeni doğum yapan kadının her şekilde iyi bakılması gerek. Abartmissin diyenler sanırım bu zamanları hafife alıyorlar. Herkes aynı biçimde geçirmiyor tabii ki ama hamilelik, doğum ve daha sonraki çocuklu hayat içinde bana en zor geleb şey doğumdan sonraki ilk aylardı. Daha hassas olmaları gerek sana karşı.
0 oy
(3,141 puan) tarafından
Bı parca ekmek peynir at ağzına ilacını iç. Tıka basa tok olman gerekmiyor. Sonra ne zaman yemek kahavlti neyse hazır olursa yersin. Miden tamamen boş olmasın yeter. Yani bu kadar dert edecek büyütecek bişey yok. İnsanlar tamam sana desteğe gelmişler ama senin kölen değillerki şu saatte kalkın kahvaltımı hazır edin şu saatte yemeğimi hazırlayın diyesin. Valla çok kiloluyum bebeğim 5 kiloya yakın doğdu dikişlerin herkesin dikisinin iki aktı kadar boydan boya karnım dikiş. Riskli bir doğdumdu doğumumda 11 tane doktor vardı riskli olduğu için. Doğumdan sonra iyilesme sürecim çok zor oldu gene de kalktım yemeğimi de yaptım ismi de yaptım bebeğime de baktim 25 gün annem yanımda kaldı sonra gitmek zorunda kaldı. Kimseye böyle kapris yapmadım. Sen hasta değilsin aya kalk ve ayaklarının üstünde dur ben hastayım ilacımi şöyle almam lazım şöyle dinlenmem lazım şöyle yatmam lazım dersen 1 aydan aşağı ayaklanip kendine bebeğine yetebilecek dereceye gelemezsin.
0 oy
(269 puan) tarafından
abartyosun koca kadinsin sonucta ekmegine bi recel sürüp yeyip ilacini alabilirsin
0 oy
tarafından
Kimseye minnet etme kalk atıştır iç ilaçlarını 
0 oy
(3,181 puan) tarafından
Ben saatlere uyumadın çok abartıyorsun  
0 oy
(873 puan) tarafından
Canım haklısın sadece anlaşılmak istiyorsun ama abartma. İnsan bazen kendim olsa daha iyi olurdu diyor ama bir yerde de muhtacız şimdilik. Sinirini bozma. En basitinden bi atıştırmalık yap geceden kendıne 

İlgili sorular

0 oy
12 cevap 332 göst.
17 Haziran 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 132 göst.
12 Kasım 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde SnurT (206 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 201 göst.
31 Temmuz 2023 Diğer kategorisinde 1Gozbebegimmm (2,804 puan) tarafından soruldu

379,888 soru

11,372,214 cevap

34,855 kullanıcı

...