0 oy
2,835 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (1,311 puan) tarafından
Hurafe mi gerçek mi? Salatalık aldım kurmazsam beklemez

25 Cevaplar

+1 oy
(2,719 puan) tarafından

Kur kız. Turşu nerden bilecek senin adetli olduğunu :D Hurafe tabi. 

(1,311 puan) tarafından
Ne bileyim hormonlarimizdan bı gaz falan mı uayiyoruz diye düşünüyorum etkilendiğini göre
(484 puan) tarafından
Uranyum yayiyoruz bebegim o bozuyor işte turşuyu :Pp
(634 puan) tarafından
Kokar canm kurma derim
tarafından
Hayır hurafe olur mu ya, gerçek bu okumadınız mi hiç
-Reklam-
+1 oy
tarafından
Bu konu burada çok konuşuldu hiçte hurafe değil bilimsel olarak kanıtlanmış bişey evet bozuluyor canım at dolba bekler niye beklemesin 
(1,311 puan) tarafından
Dolap anca pazardan gelenlere yetiyo keşke boş yer olsa. Burası sıcak olduğu için kuru yaş hep dolapta muhafaza ediyorum da
(171 puan) tarafından
Bilimsel yönünü açıklar mısınız cok merak ettim
(1,246 puan) tarafından
Dalga geçiyosun şuan bence ne bilimseli ne kuramaması
(171 puan) tarafından
Başta dalga geçiyorsunuz sandım ama gercekten bu sekilde açıklamışlar. Hormonlar parmak uçlarından turşuya geçiyormuş. Yok arkadaslar öyle bi sey. Hormon öyle bi sey değil hormonlar kanda dolaşan ceşitli reseptörlere baglanarak işlev gören kimyasallar. Parmak ucundan deriden bilmem neden başka bi yere gecemez. Bunu açıkladıgıma dahi inanamıyorum. Artık gercekten bu uygulamaya tahammülüm kalmadı hamile halimle oturup ağlıyorum insanlar bu kadar cahil olamaz diye. Çok yazık. En iyisi görmemek. Bu da bu uygulamadaki son yorumum olsun.
0 oy
(119,381 puan) tarafından
Aay bide bu sene bu adetliyken tursu kurulmaz seysi cikti 
(1,311 puan) tarafından
Bu sene degil canım cocuklugumdan beri bilirim bunu annem hep derdi. Öyleyken sofraya kendi çıkarmaz bana çıkartırdı turşuyu
tarafından
Ben hep adet dönemine denk getiriyoum namaz icin
(1,311 puan) tarafından
Kecakurda nasıl anlamadım namazla alakasını?
tarafından
Canım ben konserve turşu zamanlarinda çok yoğun oluyorum istersen istemez namaz aksıyor o yüzden dedim
0 oy
(1,320 puan) tarafından
Ben konservesi bile yapmadım sen düşün yapmam bozulur diyenler vardı yapmadım aldığım domatesi dolapta beklettim valla bırak turşuyu :)
(1,320 puan) tarafından
Valla o zaman netten bakmıştım ama yapılmaz yazan coktaydi bozulur bozuldu diyenler bence yapabilecek başkası varsa ona yaptır
(1,311 puan) tarafından
Yok canım ya evde eşim ve erkek kardeşinden başkası yok :(
(1,320 puan) tarafından
Valla canım bozulur derler genelde ben yapmadım yapmada eşine tarif etsen yapamazmi
(1,311 puan) tarafından
Yapmaz canım akşama kadar çok yorulmuş yatıyo
(1,320 puan) tarafından
Bilemedim valla canım şimdi
0 oy
(84 puan) tarafından
Aldatilirken diye okudum adetliyi sanırım artık uyuma vaktim gelmiş ama önce oğlumun uyuması lazım 
(1,311 puan) tarafından
Aynen uyu canım sen :)
(84 puan) tarafından
Çoktan yaticam da oğlum bi türlü uyumuyor
(1,311 puan) tarafından
Ah canım ya nolcak bu annelerin hali Allah kolaylık versin
0 oy
(8,986 puan) tarafından
Büyükler kurma olmaz der bende duydum 
(1,311 puan) tarafından
Ne bileyim ya benden başka kuracak kimse yok
(8,986 puan) tarafından
Sen doğra hazırla vs suyunu falan Esin döksün
(1,311 puan) tarafından
Bende dedim de yapmaz şimdi sabah 5 ten akşam 8 bucuga kadar çalıştı geldi yattı
0 oy
tarafından
Eşin evdeyse sen tarif et ona oda yapsın 
(1,311 puan) tarafından
Canım yapmaz şimdi sabah 5 den akşam 8 bucuga kadar çalıştı geldi bı bardak çay içti yattı mümkün değil çöpe döker gene de yapmaz
tarafından
Anladım canım komşun arkadasin yokmu gelip yapsalar yarın
0 oy
(61 puan) tarafından
Hiç de hurafe değil bekarken annemin abdest alıp mis gibi kurduğu kütur kütür tursuya adetliyken turşu aldim turşu ertesi gün bozulmaya başladı ve bozuldu. Diğerlerini bozulmadı. 
(1,311 puan) tarafından
Yaa öyle mi diyosun :(
(61 puan) tarafından
Evet abdestini alınca kur hazır ve kaynamış suyla iyice yıkayıp saplarına kadar ayıklayıp tek bı elden kurunca mükemmel oluyo
0 oy
(782 puan) tarafından
İlk defa duydum güldüm vallaha daha nelerr
0 oy
(453 puan) tarafından
Valla ne dersiniz bilmiyorum ama yıllardır ben kurmam kuranada yardım etmem benim düşüncem dualarla kurulması yönünde bazılar adetliyken kurma tursun bozulur dio ama ondan değil temiz olmak gerekir die düşünüyorum 

Linç yermiyim acaba :))
(1,311 puan) tarafından
Adetli olmak pis olmak değil ki o zaman yemek de yapmayalım bebek de emzirmeyelim o dönemde? Cunup olmakla adetliyken abdestsiz olmak farklı şeyler
(453 puan) tarafından
Benim düşüncem die belirtmiştim ama neyse yine cevap veriyim
Peki adetliyken kuran okuyup dokunuyor musun yada namaz oruç gibi ibadetlere icabet ediyor musun
Ben pislik hali demedim ama Rabbım kendi huzuruna cagirmamis o zamanlarda demek ki bir şey var bende adetliyken hareketlerinizi tik dikkat ediyorum tursu kurarken de esmai husnalardan dualardan destek alıyorum o yüzden de adetliyken kurmuyorum tekrar belirteyim benim düşüncem
0 oy
(4,189 puan) tarafından
İlk defa duydum boyle bısey
(1,311 puan) tarafından
Daha önce kurdun ve bozulmadı mı
(4,189 puan) tarafından
Yok cnm hıc dikkat etmedim kaynanam yapar bende yardım ederim
0 oy
tarafından
Kurulur mu bilmiyorum ama adetliyken biz de maşayla fln alırız . Bozuluyor gerçekten. Bu mantığa göre kurulmaz da. Sen başında bekle, tarif et eşin yapsın 
0 oy
(4,991 puan) tarafından
Kurulmaz canim hem dinde hem.bilimsel olarakta açıklaması vardir bosuna israf olur yapma
0 oy
(2,474 puan) tarafından
Yıllardır turşu kurarım hic dikkat etmedim o döneme geldimi bilemiyorum ama hic bozulmadı turşularım 
0 oy
(171 puan) tarafından
Hurafe bence canım 
0 oy
(1,918 puan) tarafından
Acilmicagini biliyorumda kurulurmu onu bilmiyorm iste 
0 oy
tarafından
Y aparmak uçlarına toksitmi ne geliyomus o bozuyomus eldivenle yap cnm sende
0 oy
tarafından
Ben kurmam hatta adetliyken turşu kabindan turşu bile almam.
0 oy
(796 puan) tarafından
Cnm ben hic tek basina kurmadim ama kaynanam  adetliyken asla kurdurmaz hatta bakmamiza bile izin vermez 
0 oy
tarafından

Daha neler duyacak bu kulaklar Ya Rabbim :woot:

İlgili sorular

0 oy
28 cevap 466 göst.
18 Ekim 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde Ada3 (2,282 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 222 göst.
13 Ekim 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde S...r (88 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 260 göst.
2 Şubat 2023 Aile kategorisinde İki çocuklu anne (2,055 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 230 göst.
21 Ağustos 2021 Diğer kategorisinde Arzumm (1,298 puan) tarafından soruldu

380,452 soru

11,390,966 cevap

34,899 kullanıcı

...