0 oy
141 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde tarafından
Kızlar benim keklerim.neden kabarmıyor bilmiyorum çok yaptım ama heo aynı bana bildiğiniz yaptığınız güzel bir tarif verir misiniz kızlarıma yapcam ellerinde yesinler 

11 Cevaplar

+1 oy
(2,274 puan) tarafından
5 6 dakika yumurta ve şekeri mikserle çırp köpük köpük olana kadar  ve fırını ilk 30 dakika açma. Fırın   Ayarıni ona göre yap
(11,279 puan) tarafından
Aynısını yazmama gerek yok + ladim
-Reklam-
0 oy
(6,859 puan) tarafından
Cnm ne kek yaparsan yap bı limon sık ve kabuğu rendele ben limonlu kek yapayım dedim kızım eşim uyuyordu inan çırpamadm blender ile ses olmasn die 2 limon siktim 2 sinide rendeledm bir kek bu kdr mı kabarır :) demekki çok cirpmamak lazm yada limonda keramet var. Yarısı kakao yarışı beyaz yaptm limon tadida yoktu ayrıca :)
0 oy
(4,426 puan) tarafından
4 yumurta ve yarim su bardağı şekeri hunharca çırpıyorum rengi iyice beyaza dönecek iki tirt yapıp bırakmayacaksın yani canım iyice çırp

Sonra ici ne yarim su bardağı sıvı yağ bir su bardağı süt katip şöyle bir kaşık yada spatula ile donder 

8-9 yemek kaşığı un 

1 paket h.kabartma tozu 

1 paket vanilya  karıştır ele kat

Onuda güzelce karıştır 

Bu malzemelerden çıkan kek harcını orta boy kare ya da yuvarlak borcama dök 

Önceden ısıtılmış 180 c° fırında pişir 

Yaklaşık 40 dk da pişiyor 
tarafından
Benim fırınım yok yani aslında var da taşındığım evde anakstire yeri olmadığı için set üstü kullanıyorum Ocak bu yüzden davul fırın aldım bunda yapıyorum kek kalıbına koyup ortası da tan olarak pişmiyor yaa
(4,426 puan) tarafından
O zaman bu tarife iki çorba kaşığı kakao ekliyosun cabikom sonra tabanı geniş bir tencereye yarışına kadar su koyup kaynamaya bırakıyorsun
Kek harcını nescafe fincanlarına yarim yarim pay ediyosun
Sonra bu fincanları su kaynattıydın tencereye diziyorsun ağzı açık 8 dk duruyor sonra kapağını kapatıyorsun kabarıp pişene kadar da kapağı kapalı kalıyor sonra altını kapatıp tencereden alıyorsun
Veeee muhteşem bir sufle oluyor üstüne pudra şekeri serpip afiyetle ye ")
0 oy
(6,368 puan) tarafından
Benimde kabarmyordu 2 kabartma tozu kullandım kabardı. Tadında bir değişiklik olmuyor 
0 oy
(9,617 puan) tarafından
Malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat et birde blendrla karıştırma kaşıkla kapatarak karıştırmayı dene 
0 oy
(2,097 puan) tarafından
Kek yaparken en büyük püf noktalar tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması, yumurta ve şekeri iyice çırpmak, sıvıları yavaş yavaş eklemek, kuruları eleyerek katmak, tarife uygun miktarda un kullanmak, çok kabarsın diye 2 paket kabartma tozu kullanmamak ve fırını ilk yarım saat açmamak. Bunlara dikkat et kekin müthiş olur inşallah.
0 oy
(4,260 puan) tarafından
Kabartma tozunu iki tane kullan bide fırının kapagini ilk 25 dakika asla acma
0 oy
(88 puan) tarafından

image

3 yumurta 1 su bardağı şekerle kopurt 1 su bardağı sıvıyağ 1 su bardağı süt 1 kabartma 1 vanilya yarım su bardağı ılık su 2 2 buçuk su bardağı un isteğe göre yarısını ayırıp kakao ekliyorum
0 oy
tarafından
Kek kalıbını biraz daha derin tercih edebilirsin. Çok geniş Borcam vs kullanıyorsan kabarma göze gelmez. Kabartma tozu miktarını arttirirsan tadinda acılık olur.

Şeker ve yumurtyi köpürüp koyu bir kıvam alana kadar iyice çırpman lazım. İlk 20 dakika fırının ağzını asla ama asla acmaman lazim. Keki fırına koyduktan sonra sıcaklık ayarıyla oynarsan oda kabarmasini engelleyebiliyor.  
0 oy
(394 puan) tarafından
Ben un hariç herseyi koyup cirpiyorum bir buçuk paket kabartma tozu koyuyorum. Sonra unuda ekliyorum çok guzel kabarıyor. Öyle özellikle şunu çirpayim adim adim yapmiyorum. Ama yaparken fırının ısınması şart. 
0 oy
(1,210 puan) tarafından
Malzemeleri önceden dolaptan çıkar soğuk olmasın yoksa kabarmaz birde yumurta ile şeker iyice çırpmalisin 

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 366 göst.
11 Kasım 2021 Diğer kategorisinde Ayazefeninannesi (156 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 83 göst.
13 Temmuz 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde bbsradrkk (1,634 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 196 göst.
8 Nisan 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde Feride&21 (95 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 38 göst.
26 Temmuz 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde denizimsi (6,368 puan) tarafından soruldu

380,167 soru

11,380,829 cevap

34,871 kullanıcı

...