+2 oy
627 göst.
Diğer kategorisinde (1,243 puan) tarafından
Kizlar Günaydın herkese bisi soracağım size ama amacım ortalığı karıştırmak değil sizden akıl almak için soruyorum

Şimdiden teşekkür ederim  kizlar benim ailem alevi akrabalarım herkes ama ben nedense aleviliği benimseyemedim inançları bana tuhaf geliyordu yani nelki cok içten yapiyolar ama ben huzur bulmuyorum mesela bizim akrabalarda ailemde gusül abdesti bilen yok kurana giden yok bizimkiler de beni yollamadı ben esimle tanışınca öğrendim birazda kendim araştırdım ibadeti abdesti bekarken de kapanmak istedim Ailem karşı çıktı hep  sonrada evlendim şimdi kapanmak isteyince veya namaz kılınca bizimkiler hemen söylüyor esin senin beynini yıkıyor diye sinir ediyorlar hani ibadetin Allah la kul arasında olduğunu dusunmuyolar halbuki ben namaz kilinca daha çok huzur buluyorum bekarken ramazanda oruç tutardım annem kızardı senden utanıyorum diye hicbiri tutmuyodu sadece mujarrem orucu tutuyolardi o yuzden zaten evlenmeme karşı çıktılar esimle kactim bende şimdi aramız iyi ama bu ibadet konusu hep kavga olayı oluyor bana müdahale etmeye çalışıyor kaynanan beynini yikiyo diyo alakası bile yok brn oyle mutluyum huzurluyum onların kafa yapısını nu saatten sonra degistiremiyorum bide birkac gündür namaz kılıyorum cok mutluyum seccade falan salonda duruyor bu beni çok mutlu ediyor onlar gelince laldirsam diyorum sojra düşünüyorum Allahtan korkmuyosun kuldan mi korkuyosub diye biraz uzun oldu kizlar kusura bakmayın böyle işte 

23 Cevaplar

+1 oy
(301 puan) tarafından
Kendini nasıl mutlu hissediyorsan diğerlerini boşver hatta sil çünkü öbür dünyada sadece sen hesap vereceksin kimse değil
(1,243 puan) tarafından
Cok haklisin sadece konuşarak halletmeye çalışıyorum işte
-Reklam-
+1 oy
(362 puan) tarafından
Alevilik bir yaşam biçimiyken inanca çevirdiler evlere asılan resim Hz Ali nin resmi bile değil bizim müslüman olan alevi olamaz açık ve net kuranı kerim e ayete inanıyorsan namaz vakitleri gusül şekli ramazan orucu hepsi fihristte ayet ayet belli bunları inkar eden dinden çıkar peygamberimizin ogrettiklerini inkar eden dinden çıkar nisa süresi 32.ayet olması lazım Allah kapanmayı emrediyor yani  kul ben bunu kabul etmiyorum derse dinden çıkar ama kabul edip nefsini yenemiyorsa günahkar olur sana tavsiyem Kur'an'ı Türkçe oku fihriste bak namaz oruç zekat gusül hepsi apaçık ortada bundan ailen kaciyorsa inandıkları dini bilmiyorlardir sen öğrenmek istiyorsun inan ne kadar güzel ailenin yanlışlarını belki sen düzeltecek sin kuran İslamin hak din olduğuna apaçık delil Kehf suresi 7uyuyanlari anlatan ayette insanlar için Allah biz onların uzuvlarini dondurduk curumesin diye güneşin ışığını da yavaş yavaş yüzlerinde gezdirdik der  köpeği de hareket ettirmedik diye anlatır binlerce yıl önceki bu ayet şimdi bilimle örtüşmesi mucizedir insan yatalak hasta olsa gündüz hava almasi güneş ışığına tam maruz değil yüzü oksamasi gibi ihtiyaç duyarmis köpekler de hastalıkta hareket etmemeliymis 
(1,243 puan) tarafından
Canim eline sağlık herseyi detaylı yazmışsın teşekkür ederim bunların hiçbirini bizimkiler yasa akrabalarım bilmez çünkü hicbiri kuran okumaz
tarafından
Canım benim ne kadar güzel anlatmışsin ağzına sağlık ❤️
(362 puan) tarafından
Bir müslüman genç vardı konferans veriyor siz müslüman aileden doğan müslüman kişilersiniz ben yeni müslüman oldum ve canımdan çok sevdiğim annem vefat etti o bir ateistti siz aileniz ardından dua edebilirsiniz ama ben hiçbir şey yapamam diye ailen neye inandığını bilmiyor belkide onlara vesile sensin sayılı nefes tükenmeden hem kendimizi hem ailemizi kurtaralım
0 oy
(1,975 puan) tarafından
Ayy cnm ne dyilirr bilemdm ki ailen sonucda ama saygı duymaları lzm
(1,243 puan) tarafından
İşte ben diyorum herseyin ize saygı duyuyorum sizde bana duyun malesef
(1,975 puan) tarafından
Hakkımızda hayırlı Şi  olsn cnm
0 oy
(6,578 puan) tarafından
Soru ne onu tam anlayamadım cnm ☺️ ama senin adına çok sevindim Rabb'im daim etsin inşallah doğru yoldasın ❤️
(1,243 puan) tarafından
Ben yanlış mı yapıyorum cqnim dediğim gibi herseyi ortadan kaldırıyorum onlar varken yapamiyorum bisey yani:(( Allah razi olsun canim aminnn ♡♡♡
(6,578 puan) tarafından
Aslında sana karışmaya hakları yok bence kaldirma zamanla alisacaklardir
0 oy
(2,130 puan) tarafından
Canım ne mutlu sana ki namazı görev olarak değil keyifle kılıyorsun. Ahirette ailen seni kurtaramaz ama ibadetlerin kurtarır. Bence gözlerine sokmasan da saklama. Onları açıkça ifade et. Ben böyle mutluyum, bu tavırlarınız beni çok üzüyor. Bu konu hakkında konuşmayalım tarzında. Kim olursa olsun bizim gibi düşünmüyor, inanmıyor diye bu şekilde kinayeli konuşmamak lazım. Ben tesettüre girince halam rencide edici, dalga geçer tarzda konuştu ve ben halamı sildim görüşmüyorum. Tabi anneni silemezsin, silmemelisin de ona kendini ifade et ve doğru bildiğin yolda şaşma derim 
(1,243 puan) tarafından
Cok sagol canim aynen ahirette tek kalcaz diyorum sen bana ogretmedin ibadeti sen kendin uyduruyosun diyolar herseyo esime bagliyolar halbuki esim karışmaz  en iyisini yapmışsın halanla gorusmemekle evet aileni silemiyosun işte dediğin gibi uygun dille konusmak lazim
(2,130 puan) tarafından
Ben de evlenmeden önce girdim tesettüre. Eşime ve ailesine sürpriz yaptım kimsenin haberi yoktu ama halamlar evlenmek için zorla tesettüre girdiğimi düşündüler. Kendilerince ailemi arayarak beni kurtarmak filan istediler. Yani biz kendi aklımızla hareket edemiyoruz çok sinir oluyorum bu tavra.
0 oy
(2,929 puan) tarafından
Bitanem onlara söyleme namaz kıldığını falan gizli tut onların da o düşüncesi var saygı duymak lazım öyle görmüşler sen yinede namazını kıl ibadetini yap 
(1,243 puan) tarafından
Haklisin canim cok sagoll insallah ♡♡♡
0 oy
(2,798 puan) tarafından
Sen ibadetini yap canim ne güzel Rabbim kalbine aşk vermiş huzur. Vermiş devam et seccadeni kaldırma dinleme aileni senin hayatın bu kimse ailende dahil senn yerine cehennemde yanmayacak.  Ahiretini kurtar Allah daim etsin canim huzurunu
(1,243 puan) tarafından
Aynen yapmaya calisiyorum canim insallah devamını getirebilirim aynen ailem beni orda kurtarmauacak amin insallah Allah razi olsunn ♡♡
(2,798 puan) tarafından
❤️❤️amin canım cumlemizden inşallah
0 oy
(474 puan) tarafından
Ailene bir şey deme canım o onların inanç şekli ailene bu konuda bir şey açıklamak zorunda değilsin. Abdest temizliktir, almak istersen al tabi.. Sen artık evli bir kadınsın kendi hayatın var camiye gitmen ailen dahil hiç kimseyi ilgilendirmez. Ama onlar da kendine göre haklıdırlar onları da yargılama. İstediğin gibi yaşamakta özgürsün inşallah mutlu olursun ♥️
(1,243 puan) tarafından
Evet canim ben onlara karışmıyorum hakkımda yok zaten dedigin gibi ama onların da bana karışmaya hakkı yok siz öğrettiniz tamam diyorum gerisi bende hayırlısı neyse  o olsun inşallah canım ♡♡
0 oy
(3,496 puan) tarafından
Hani soru ben mi anlayamadım 
0 oy
tarafından
Aleviler namaz kılmıyor mu 

Valaha canım evin ayrı yolun sapa gerekirse görüşme sen doğru yoldsn gusül abdesti alinmz mi ya 
(1,243 puan) tarafından
Benim akrabalarimda 5 vakit kılan yok canim sadece perşembe gidiyolar o kadar gusül için sadece niyet etmeden yıkanıyor o kadar
0 oy
(2,115 puan) tarafından
Dini olarak fetva veremem haddim değil tabiki. Burda mesele senin ibadet etmen değilde ailenin eşinin ailesine karşı ön yargısı soğukluğu gibi geldi bana. Yani siz bu mezhep olaylarına takılmamış olsanızda senin ailen söyleyecek bişeyler bulurdu. Ben küçükken örtünmem için elinden geleni yapan hatta kızıp bağırıp çağıran ailem şimdi çok rahat davranıyor. Balkona şort ile çıkmalar başı açık eniştelerin yanında durmalar falan. Kapının önüne çöpü koymaya çıkarken başıma tülbent alıyorum mesela hemen diyorlar sende şununla evleneli iyice müslüman oldun. Yahu sizde müslümansıniz ne alaka şimdi evlenme ile. Mesele evlendiğimiz kişiler ve ailenin tavrı. Birazda cahillik işte. 
(1,243 puan) tarafından
Canim benim ailem sadece esime ve ailesine değil bütün alevi olmayanlara böyle on yargılilar işte herseyi esime ve ailesine bağlıyorlar halbuki bekarken de böyleydim ama gizli yapiyodum yada açık açık soylesem bile kabul etniyolardi
0 oy
tarafından
Allah kabul etsin 
(1,243 puan) tarafından
Amin  inşallah
0 oy
(66 puan) tarafından
Farz ibadetlerını yerıne getırmemiz zaten dunya ve ahıret için şart.  Normalde anne babaya karşı cıkılmaz evet ama ne zaman ki dini vecıbelerde şaşırtıyorlarsa orada karışılık verılır. Sözü dınlnmez senı farz ibadetlerdn alıkoyuyorlarsa. Öbür dünyada yanında onlar olmayacak günahlatın cezasını onlr çekmıcek o yüzden dini konularda asla dınleme hatta daha çok araştr
(1,243 puan) tarafından
Iste onlara göre benim yaptığım yanlış yada yapiyosam esimden dolayı yapıyorum saniyolar cok haklisin öteki tarafta Allah korusun bisey olunca bizim yüzümüzden demezler
(66 puan) tarafından
Yoo herkes kendı günahından sevabndn sorumlu sen çok güzel bir yoldasın rabbım daim etsın ailenede anlatma gerekırse mesafe koy sen bunları rabınının emri oldgu için yapıyorsun önmlı olan onlrn dgl rabbınının ne dedgı
0 oy
(14,892 puan) tarafından
Din ve inanç meselesi sanki seçim hakki yokmuş gibi doğuştan ailenin seçimlerine göre şekilleniyor. Bir insan alevi bir aileye doğmuşsa sonradan sunni olamaz gibi görülüyor. Bence saçma insan mantiğiyla değiştirebilmeli. Sen kendini hangi inançta huzurluysan ona yönelmelisin. 
(1,243 puan) tarafından
Bense bunu anlamıyorum sanki muslumanliktan çıkmışım givi muamele ediyolar sevinecekleri yerde ben namazda huzurluyum cok şükür
0 oy
(8,936 puan) tarafından
Yani bu inanç konusu şimdi bişey derim ben linclenirim Allah yardımcın olsun senin adına çok sevindim ama 
(1,243 puan) tarafından
Yok kuzum nihe linclenesin  herkes çok güzel detaylı yaziyolar sagolsinlar Amin Allah razı olsun ♡
0 oy
(5,299 puan) tarafından
Alevilik öncelikle bir mezhep degil ailen alevinin ne oldugunu bilmiyor sen nasıl mutlu isen öyle devam et hem dinimiz islam ve islamin sartlarida namaz oruç zaten Allah bu yolda seni mufakkak eylesin
(1,243 puan) tarafından
Aynen mezhep değil canım ya zaten eski aleviler mi diyim nasil desem hepsi namaz abdest heps li var hatta kayinpeder derdi banu benim tanıdığım bazı aleviler bizden daha Müslüman daha çok ibadet ediyolwr derdi bide bizimkiler e bakıyorum çok Tuhaflar  Amin Allah razi olsunn ♡
0 oy
(337 puan) tarafından
Hadi ordan de ailene bu dünyada ibadet için degilde sırf bir insanı sevdiği için din bile değiştiren insanlar var 

Ve manevi huzur çok onemli sen kendini nasıl mutlu hissediyorsan öyle yap 

Birde kadın hangi erkekle evlenirse onun dinine geçer o yüzden erkek müslüman kadın başka bir dine mensupsa onece kelime-i şehadet getirir ki nikahları kabul olsun sen zaten alevi değilsin artık imanın ve İslam'ın şartlarından biri bile eksik olursa dini nikah kabul olmuyor zaten ailene de aynı böyle soyle
(1,243 puan) tarafından
Aynen canim bunlari kac zaman kac sefer önce anlattim ama beni hiç dinleyen yok beni saf zannediyorlar Allaha şükür öğrendim herseyi ibadeti
0 oy
(1,629 puan) tarafından
Dini konuda içinden ne geliyorsa yap kimseyi dinleme sonuçta senin kararın senin düşüncen artık ewlendin barklandin neden karışıyorlar 
(1,243 puan) tarafından
Onu kabul etmiyorlar evlendin o yuzden yapiyosun diyolar canim
0 oy
(4,390 puan) tarafından

bu çok güzel birsey şuana kadar okuduğum en güzel post <3 Allah'ın bütün peygamberlerine inanmakla beraber, son peygamberimiz Hz.Muhammed sallallahu aleyhi veselleme iman etmeden cennete giremez hic bir insan. Allah'ın varlığına ne kadar inansalar da. biz onun ümmetiyiz. 

çünkü son peygamber. kurban olayim onun yoluna:'(

(1,243 puan) tarafından
Canimm ne guzel demişsin oyle teşekkür ederim ♡♡ aminnn aynen oyle ♡♡♡
0 oy
(7,106 puan) tarafından
Sertlermis o zman benim ev sahibim ve komşum çoksa severim alevi kadında kuran öğrenme aşkı vardı öğrendi cemevinde öğrendi hatta sonra benimle beraber ilerletti Allah şükür kelimesi bismillah kelimesi ağzından düşmez hiç evine kahveye giderim bir bakarım Kur'an'ı almış okuyor yani bence alevi olmak Müslüman olmamak değil açardım bu konuyu ama uzun olur sizinkiler farklı yöne çektirmiş biraz... Senin imtihaninda onlarla olacak Rabbim sınavını kolay kilsin
(7,106 puan) tarafından
Ya çok yanlış yere çekiliyor alevilik hanifelik ve Sünni lik gibi anlatması uzun ama nasıl ki ben hanefiyim kanla abdest bozulur Hz Ali efendimizin yaptığı şeyleri örnek almak ve onun ilmiyle ilerlemek aslında ve bunu yaygınlaştırmak Hz Ali yi çok yanlış anlıyor yanlış anlatıyorlar gusül lu de şöyle olmuştur .... Hz Fatma annemiz peygamberimize gelmiştir ve demiştir ki ey Resulullah bulaşıkları tek tek mı yıkamak lazım hepsini mı toplu yıkamak lazım efendimizde tektek yıkanırsa temiz toplu olur ama zahmet oluyorsa toplu yıkanabilir demiş ..( eksik olabilir daha detaylisini araştırın lütfen )  yani her ilişkiden sonra abdest mı alalım o gün yoksa bekledikten sonra  toplu şekilde min2..3 kereden sonra yani affedersin öyle mi iş bittikten sonra toplu bir şekilde sabah ezanından önce alınmalıdır ki o zmaan su ya ulaşım zor  banyo imkanı zor .... Yani birşeyler söylendiğinde o zmanin durumunada bakılıyor alimler bizde bakmalıyız bu zamnda su bol gir gir çık kimse bişey demez imkanlar var ... Biz müslümanlar genel olarak kolayı zor hale getiriyoruz zoru daha zor yapıyoruz ama Rabbim zoru hep kolaylaştırmıştır insanlara kalsa kimse müslüman kalmaz çok şükür imanı duzenleyen Rabbim
(1,243 puan) tarafından
Canim benim ellerine sağlık ne guzel yazmışsın anlatmışsın ellerin dert görmesin Allah razi olsun Rabbim dualarimizi kabul eder inşallah
(7,106 puan) tarafından
İnşallah ama adın kalbime hüzün nehri akıttı sen gül sen gulki kelebekler kanat cirpsin
(1,243 puan) tarafından
Bitanem benim çok mutlu ettin beni Rabbim de seni mutlu etsin ♡♡
(7,106 puan) tarafından
Evet sen mutlu olunca yıldızlar parladı ❤️❤️❤️ amin

İlgili sorular

0 oy
9 cevap 409 göst.
1 Mart 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 136 göst.
30 Mart 2024 Diğer kategorisinde Hayalerva (90 puan) tarafından soruldu
0 oy