0 oy
206 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (2,481 puan) tarafından

Bu cihazdan çocuğuna kullanan varmı?

6 aylık oğlumun burnu tıkanıyor, emerken ve uyurken zorlanıyor. Doktor serum fizyolojik yap, başka yapılacak bişey yok dedi. Eşimde nebulizatör cihazı alalım diyor. Bende bir doktordan, o cihazın bağımlılık yaptığını, hasta olunca hep onu kullanmak gerektiğini duydum o yüzden istemiyorum. Onun kavgasını ediyoruz:D:ermm:bebişte çok küçük yani bilemedim :dizzy:

İlaçlı mı kullanılıyor, pek bilgim de yok? 

10 Cevaplar

0 oy
(4,668 puan) tarafından
Ooo nebulizator! benim profesyonel olduğum alan. Biz Karadenizde çocuklara şuruptan çok nebulizatorle hava veririz. Her evde vardır ve en önemli ihtiyaçtır cocuk icin oyle soyleyeyim. Bağımlılık felan yapmıyor,cocuk 6 yaşına felan geldiğinde pek ihtiyacı kalmıyor.
(2,481 puan) tarafından
30 yaşına kadar kullanacak değil ya kız zaten :D 6 yaşta az değil.
Yani neden Karadeniz de ihtiyaç?
İlaç mı veriyorsunuz sadece hava mı?
Belki ilacı iyi değildir diye sordum. Bunu diyen doktor işinde iyi bir dr. çünkü
(4,668 puan) tarafından
Bizim buranın havasından kaynaklanıyor malesef, çocukların çoğu astım ya da bronşit oluyor küçükken. Hava makinesinin içine sıvı ilaç koyup onu solutuyoruz çocuklara. Bronşlarına ilaç gitmiş oluyor yani. İlaç iyi ya da kötü diyemem o kadar tıbbi bilgim yok ama biz doktor verdiği için veriyoruz çocuklara. Bu arada 30 yaşına kadar kullanan tanıdıklarım da var bu ilaçları,tabi onlarınki fisfis formunda nebulle alınandan değil.
(2,481 puan) tarafından
Anladım Allah şifa versin. Bağımlılık yapmıyor dedin diye onu söyledim. Sonuçta yapmış. Ama havadan kaynaklı da olabilir tabi
-Reklam-
0 oy
(116 puan) tarafından
Bencede öyle yaaa... ben her seferinde vermiyrium çocuklara ama etrafına bakiyirum çocuklar azıcık hiriktisi olsa hemen takıyorlar maskeyi, çalıştırıyorlar nebulizatoru ve o çocuk sürekli hasta oluyor ... Bemcedebagimlilik yapıyor 
(2,481 puan) tarafından
Ne kadar kötü. Allah şifa versin hepsi iyi olsun yavruların ama bana tuhaf geliyor ya ona bağlı gibi sürekli. Birde daha bismillah ilk hasta olması oğlumun. Eşim hemen bunu düşünüyor. İlerde ne yapcaz bilmiyorum
(116 puan) tarafından
Babalar anneler kadar derin dusunemiyir hemen iyi olsun diyorlar ama öyle değil çocuk bu hasta olacak tabiki vücudu bu tür seyelri tanıyacak ki ilerde zorlanmasin ..hastalanmadan büyüyen insan varmı ki ... Veirrsek buharı nefesi rahatlar açılır iyi okur saniyirlar ama vucutkendi kendine önce o hastalıkla savasmazsa ilerde çok tembellesebikiyir bu sever en ufak şeyde ilaçlara ihtiyaç duyuyor
(2,481 puan) tarafından
Aynen haklısın. Direnci düşük oluyor. Ateşi bile 38 olunca ilaç ver dedi hemşire bana. Vücut savaşmayı öğrensin diye
0 oy
tarafından
Bağımlılık yapmıyor qma çocuk tıkanıyor haliyle onunla daha kolay rahatlıyor cok tıklandığında ya zor bir gece gecircekse veriyorum bu tarz durumlar için almakta bence fayda var ama doktor bana aklınıza göre çok tikanmadikca vermeyin demişti 
0 oy
(2,884 puan) tarafından
Benim bebeğim de sürekli tıkanıklık yaşayan bi çocuk. Doktor size dediğin gibi serum fizyolojik ile açın başka bişey yok diyor. Bende serumla açıyorum çok ağlıyor ama napıyım zorunda kalıyorum. Hasta olduğunda hastanede hava veriyorlar ilaçla ama onda da çıldırıyor evde hiç yaptırmaz heralde en azından burnunu sık boşalt 5 dk. İnşaAllah bu tıkanıklık çabuk geçer öyle ileri yaşlara kadar sürmez. Benimde hep üzüldüğüm şey bu. 
(2,481 puan) tarafından
Evet benimkide çok ağlıyor yapana kadar. Allah iyilik versin hepsine.
0 oy
(7,121 puan) tarafından
Evet canım ilaç yazmaları lazım benimde bebeğim 6 aylık .... Ben burun pompası kullandım hemen açtı ..... Çocuk doktoruma gittim geçen hafta buhar bebeğin bronşlarıni açar rahatlama sağlar bronşit yada asyim görülmeyen bebeklerde öylesine kullanım bronşların genişlemesine yol açar buda ciğer enfeksiyonuna zemin hazırlar herhangi bir bronşit teşhisi .. astım ağır tıkanma gibi bir durumu yoksa kullanmayin .... Dedi doktorum 
(3,757 puan) tarafından
Hay doktorundan da senden de Allah razı olsun cihazdan boş hava çıktığı için bizim milletimiz sıkıldıkça takmak taktırmak istiyor. Malesef herşey gibi bunun da fazlası zehir. Bebek büyükçe ağzından nefes alıp vermeyi öğreniyor ve burnu tıkalı olsa bile çocuk tıkanmıyor astımı yoksa kolay kolay nefes alamıcak hale gelmez korkmayın ben çok çektim o durumdan bebeğim şu an 10 aylık burnunda sümük bile olsa hiç bi sorunu yok bi kere bile de hava verdirmedik çok şükür. YouTube da Osman gönülal diye bi doktor var onun burun temizleme videosu var onu izleyin ve onun gibi yapın ve her emzirmeden önce burnunu açın farkı göreceksiniz inşallah :) bu zamanda sağlıklı hiç bişey kalmamışken hiç değilse çocuklar gözetimimiz altındayken basit şeyler için ilaç kullanmayı reddetmek onların sağlıklı bi hayat sürmesine daha çok katkı da bulanacaktır bence :)
(7,121 puan) tarafından
Sende de Allah razı olsun ❤️
0 oy
tarafından
Daha bugün aldik doktor söyledi tabi büyük bronşit hastası zaten bebek te tıkanıyordu baya bebeğe yarim ölçü büyüğe tam ölçü kullan dedi 

Hatta yaptım faydasını şimdiden gördüm 
0 oy
(546 puan) tarafından
Yani o makineyle surekli ilac vermiyosun neyi bagimlilik yapacak.Gerekli durumda kullanilmasi gerekiyo gerekmese doktorlar vermez zaten yalnizca ciddi durumlarda.Bizimki bronsiolit oldugunda kullandik bir iki hafta hastaneye yatircaklardi sadece bu cihazi kullansin diye ev konforu olmayacagi icin eve aldik kullandik oyle atlattik şükür.Diger hastaliklarinda gerekmedi ama suanda da hasta neyi var daha bilmiyorum sabah gidicez malum bebeklerin sabah burnu akarken aksam oksurup nefes alamaz hale geliyolar hizla ilerliyo hiiii diye nefesi kesiliyo korkuyorum nefes alamazsa diye mesela bu aksam calistirdim makineyi ama icine ilac filan koymadim sadece serumla amac buhar vermek sumukleri gevsetip rahatlatmak burnu baya tikali nefes alamiyo hic dogal burun damlalari var acmiyor burnunu simdo cocugunun nefes alamadığını gordugunde o an ne deseler verirsin malesef.
(546 puan) tarafından
Dogurdugumdan beri psikolojimi bozdu benim bu durumlar esinde korkudan diyodur o zaman her seferinde cihazi kullanalim diye.Bi emzirmede hic yoksa bes defa kaliyodu bogazinda 1 yaşına geldi süt kalmiyo ama su ne zaman icse kaliyo simdide.Rabbime emanetler bu hayatta en agir imtihan olsa gerek sadece dusuncesiyle bile saglikli dusunemiyorum Rabbim size cokca sabir kalan yavrunuza da uzun saglikli omur nasip etsin
(2,481 puan) tarafından
Bir sıkıntısı mı var burnu tıkalıyken mi boğazında kalıyordu. Amin amin cümlesi sağlıkla büyüsün. İmtihan dedik sabrediyoruz inşallah
(546 puan) tarafından
Burnu tikali degildi kulak burun bogazda da yenidoganken baktirdik boğazına hortumla ama hicbir sorun bulunamadi hep horoz gibi degisik degisik sesler cikardi oterdi nefesi gidiyo diye uyuyamazdik tuhaf ki 13 bucuk aylik suan gene oyle oldu dunden beri ayni ses ayni nefes alamama ama suan hasta sehir hastanesindeki doktor bilemedi cigerinde ne var niye boyle malesef sonuc alamadik hasta cocugun neyi oldugunu bilmiyomus yani tamda sigortasindaki muayne haklari bitti ozelde guzel bakiliyodu simdi mecbur sigorta yenilemek icin aradik o da yarina kadar olur dedi tabi bekliyoruz bakalim yarini uğraşıyorum surekli burnunu acik tutmak icin ama baya zorlaniyo uyurken oksuruge boguluyo insAllah hayirli sonuclar aliriz astim olabilir dedi sadece doktor ama suan hasta diyr nefes alamiyo sonucta normalde boyle birseyi yoktu su içerken kalmasi disinda
(2,481 puan) tarafından
Hmm anladım Allah acil şifalar versin kıyamam. İnşallah kolaylıkla hallolur işiniz. Geçmiş olsun
(546 puan) tarafından
Aminn Allah razı olsun kardeşim :)
0 oy
(1,281 puan) tarafından
Yorumları şaşkınlıkla okuyorum, Nebulizatör tıkalı olan akciğerleri rahatlatır, bronkodilatör diye bir ilaç sınıfı vardır makine ile bu ilacı verirsin genel olarak ilaçta buharlaşarak bronşlara giderek bronşları genişletir cocuk  rahat nefes alsın  diye, makineyi almak istemiyorsanız çocuğun bağışıklığını yüksek tutun o ilaç bagımlılık yapan bir şey değil sadece çocuğun rahatlamasını sağlıyor ha onu takmazsanız ne olur yine iyileşir tabi makine rahatlamasını saglar gece zorlanmasını azaltır, ilaç vermezsen boş serum fizyolojik verirsin oda sümükleri gevşetir, boğazı yumuşatır
(2,481 puan) tarafından
Teşekkürler. Çok ihtiyaç olunca verilir belki ama biz ara ara açarak iyi geliyor. Ama eşim evham yapıyor çocuk rahatsız oluyor sürekli. O havayı takalım hemen iyileşsin diyor. O yüzden açtım postu. Kullanımını anlamak amaç
0 oy
(768 puan) tarafından
Valla bronşit oldu mu ve en ufak hastalıkta cigere inip hırılyılar başladı mı mecbur kullanıyorsun bağımlılık yaptıgunı da düşünmüyorum nefes alamamak kötü bi şey olsa gerek yani 
(2,481 puan) tarafından
Teşekkürler. Doğru. Allah şifa versin hepsine
0 oy
(1,582 puan) tarafından
İyi tabi ciğerlere inen balcgamlari temzliyo cocguma iki kere kullandım cocguma kullandığım hava bana iyi gelmiyo kendime takınca oksurugum cogaltiyodu 
(2,481 puan) tarafından
Anladım teşekkürler. Soğuk hava mı üflüyor sıcak mı
(1,582 puan) tarafından
Soğuk canm

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 119 göst.
0 oy
8 cevap 200 göst.
21 Kasım 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Ymckrm (364 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 132 göst.
23 Kasım 2022 Diğer kategorisinde __Deniz__ (2,194 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 183 göst.

382,535 soru

11,452,063 cevap

35,029 kullanıcı

...