+1 oy
189 göst.
Diğer kategorisinde (799 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
İlk bebeği olunca insanın hele tüp bebek veya çok beklenen bebek lerde canlarım sizleri çok ciddi mesele için uyarmak istiyorum ınsaAllah çok hayrınıza dokunur...

1)Arkadaşlar ne olur ise olsun bebeğin eline 4 aylıkdan sonra dişleri çıkarken ağzına plastik yerine havuç verin mutlaka sebze ile haşır neşir olsun

2) Asla ama asla bebeğe blander dan çekme yemek mamaya alıştırmayın...
Blander maması okadar rezil okadar zor ki bıraktırması 
Belki boğazına kaçsa ne yaparım dıe endişeliysen ya kursa git bunun için acıl yardım eğitimine yada bebeği olanların yanından ayrılma 

Bu öyle bir meseleki canlarım sen çocuğun boğazına bir şey kaçar bende çıkaramam korkusu ile verdiğin blander dan çekme prusuz mama başına neler açar sana hemen sayım ..

1)bebek çiğnemesi gelişmez..damağı güçlenmez. diyelim 9 aylık artık bıraktırmak istiyorsun.. bebek dıer aylarda dökemediği kadar döker... butun üstü yağ her yemek, her yemek kıyafetlerini değiştirmek zorunda kalıb, belki 18 aya kadar sadece yemek yemeği dökmeden yemesi ile upraşırsın.

2) ağzında dilinde yani yemek tutar... ne kadar geç okadar güç ...erkenden eline sebze meyve verilmeli pütürlü veya parçalı 

3)ve bence en can alıcısı TÜKÜRÜR lanet olmasın TÜKÜRÜR ağzına cipnenecek cisim gelince tükürür....
Bu okadar zor okadar zorki yeter ki bir şey yutsun dıe peşinde akşama kadar dolanırsın..

4) Karnını doyurmak çok SONRA gelişir aç bırakmakla falan terbiye olmuyorlar ne kadar aç kalabildiklerine hayret edersiniz..

5) pütürlü yemek yiyenler daha fazla yemek yediklerinden dıer aylarda daha kg ları toplu olur ama siz çiğnemeye yemeye alıştırdığınız için  ciddi zayıflar

Şuan aklıma gelenler bunlar diceksiniz ki velevki blander mama yesin ya aman .. hep mama hazırlarım ne var gibi bir şey dedin .. benim  canım kardeşim cahil cesur olur asla yapmaaaaaaaa....bu öyle bir bela ki 5 yaşına gelmiş 8 yaşına gelmiş ÇİĞNEYEMİYOR 

4 5 6  Aylık bebeğe cipnemeyi öğretmiyorsun Ama 9 10 1 yaş 2 yaş arası aylıklara çiğnemeyi öğretmek bir eziyet.... kesinlikle ilk doğmadan Böyle bir korkunuz varsa bunu aşın eline bebeğin ekmek verin oynasın havuç salata brokoli muz patates ver oynasın 

En önemli mesele aslında GERÇEKTEN BU 

DOĞUM EMZİRME FALAN ASLA DEYIL KARDEŞİM ASIL MESELE BUNLAR...

7 Cevaplar

0 oy
(11,377 puan) tarafından
Güzel aciklamissin ben de duydum bunları cocuk gelmis bilmem ne kadara yiyemiyor diyorlar evet bütün anneler korkuyor bisi olur diye ama zaten verirken kocaman kaşık vermiyoruz ki küçücük bisi veriyoruz ağzına her şeyin bi vakti var ve o vakitte öğretmek gerek ne erken ne de gec
-Reklam-
0 oy
(2,374 puan) tarafından
Evet blender meselesi çok önemli onun yerine çatalla ezdim ben genel olarak 
(2,374 puan) tarafından
Çok sert ve büyük parçalar varsa onlar çatalla olacak şekilde değilse blender olabilir ama önemli olan hep blender olmaması gerekiyor diye biliyorum
(2,226 puan) tarafından
Mesela 6 aylık olucak canım hafif pütürlü mü olsun diyorsun yani geçen yumurta sarısı verdim ezdim sadece çatalla azıcık da pekmes attım abneke gönderdim fotoyu çok sert duruyo iyice yumuşat cıvık olsun dedi bende aslında pütürlü yesim istiyoeum sence yumurtayı o şekilde yiyebilir mi sadece ezip o şekilde çok mu katı olur
(2,374 puan) tarafından
Ben de yumurtayı o şekilde vermiştim pekmezle yumurtayı ezmiştim. Ben ilk patatesle başladım o çok sert geldi yutamadı kustu yanlış başladığımı fark ettim böyle muz kıvamı ya da yoğurt kıvamı yemeleri kolay oluyor patates havuç haşladım ezdim onları çok zor yemişti ilk. Muhallebiyi kolay yiyorlar alerjisi yoksa tabi varsa çok sakıncalı.
(2,226 puan) tarafından
Benimki yemek istemiyo ya:(((((
(2,374 puan) tarafından
Alışır kuzum zamanla
0 oy
(2,479 puan) tarafından
İlginç.. Bende labne yumurta vs mama gibi yapıp vereyim diyordum. Peki nasıl vericez tek tek mi yiyecek bu tarz şeyleri
(4,426 puan) tarafından
Kesinlikle karışım verme canım damak tadı gelişmez büyüdükçe beslenmeyi reddeder her şeyi tek tek ver lokma lokma yumurtayı haşla sarısını çıkar koy onu ne yesin peynirini o şekilde ekmeğini ayrı ver suyunu meyvesuyunu ayrı ver hem damak tadı gelişsin hemde çiğnemeyi yutmayı bilsin 3 çocuğum var üçünüde öyle buyuttum kendi annem bile aayy yazık kızım ya sen yedir derdi hayır dedim kendileri yesin döke saca kendilerini batıra batıra çılgınlar gibi yediler kirleneni temizledim kirilani tamir ettim hiçte bir sıkıntı olmadı "))
(2,479 puan) tarafından
Teşekkürler hepinize öyle yapayım bende. Peki dişi yokkende mi öyle vereyim
(4,426 puan) tarafından
Dişi yokken de tek tek ver canım mesela yoğurt veriyorsun ya sade ver kabak patates havuç vs buharda haşla şöyle üç beş çatal darbesi at yumuşat ver yesin damagiyla ezer bebik öyle öyle alışır
(2,479 puan) tarafından
Korkuyorum işte ben :/
(799 puan) tarafından
Cadna nick'li kardeş çok haklı çok doğru Öneriler merirem+bunu nasıl düşün dişleri yok ya
 Dişleri de kaşınıyor doğal yolla zaten diş damağında eziyor kaşımak için ama kaşıma ihtiyacını  plastik ile yapıp üstelik birde püre mama blander ezme yiyince tuzu biberi oluyo bu şekilde 9 aya gelmiş bebeğe çiğnemeyi öğretiyor sun işde
0 oy
(12,717 puan) tarafından
Bilgilendirme için teşekkür ederim ❤
(799 puan) tarafından
ınsaAllah faydası olur
0 oy
(3,151 puan) tarafından
Çocuklara bulamaç yapmayın diye öneriliyor zaten. Hem çocuk ne yediğini bilmiyor hem vitamini kayboluyor. Mesela yoğurda pekmez katmak çok yapılır. Ama pekmez süt ürünü ile birleşirse faydası olmaz ölür. Yada işte yumurta peynir cicibebe vs karıştırıp bulamac yapmak çocuk doysun da yeterki değil neyden vitamin alırsa onu vermek lazım. Benimki havuçla dişlerini kasır hep 6 ayı bitirmek üzere sade yoğurt yer her gün 1 tatlı kaşığı.  Dün mesela fırında patates yapmıştım bir tanesini sudan geçirdim tuzu vs aksın sade patates kalsın diye verdim eline mincirdi oynadı yaladı ağzında geveledi. Kızlarda da böyle yapmıştım. Kızım 10 aylıktı sakız cigniyordu gören sasiriyordu yutar diye ama cignemeyi biliyordu çocuk.
(3,151 puan) tarafından
Yok yaşamadım ben hiç blender yapmadım muz patates falan çatalla biraz ezip verdim elmayı başladım suda çatalla ezip verdim yine
(799 puan) tarafından
İlde bazı anneler ben gibi veremedik çünkü boğazına kaçar korkusu ile
(3,151 puan) tarafından
Yok canım soğukkanlı olmak lazım sonuçta eninde sonunda vercez şimdi kacmasa bile bikac ay sonra verince yine kaçar çocuk yemeyi bilmedi için sakın kalmak önemli
(799 puan) tarafından
İlde yapıldığı kadar
(3,151 puan) tarafından
Aynen
0 oy
(1,977 puan) tarafından

Büyük çocuğum 4 yaşında ve kuru fasulyeye ekmek banarak yer ,yanında soğan ayran.  Öyle bir tip yani. Kilosu ortalama bu yemeye rağmen kilolu değil çünkü çok hareketli.  İkinciyi de onu yetiştirdiğim gibi büyütmek istiyorum. Henüz 3 aylık bazen sofrada kucağımda tutuyorum o arada ağzına bir tane pirinç yada bulgur, şehriye tanesi koyuyorum  çevirip duruyor. Meyve yerken ağzına değdiririm, suyunu çekmeye çalışır. Tabiki kontrolüm de. Karnını doyuracak kadar  bişey vermiyorum yani. İlerleyen dönemlere, ek gıda olayına gıdım gıdım hazırlık yapıyorum böyle böyle.  Blender nedir bilmem, yok cam rendeymış robotmuş bilmem. Mama nasıl yapılır bilmem. Ustam kaynanamdır, çocukları ortada :D

(799 puan) tarafından
Çok iyi yapıyor sunuz bende 3 olucak bende 3 cüme 3 aylık ile başlıcam gerçekten sadece a ptallık başka bir şey deyıl kesinlikle ağzına bir şey ler tutulmamalı mama ile buyutenlerin bir kısmı da bu halden çok muzdarıb bu öyle bir korkunç bir olay ben iki bebekdende çok çektim ve çok zor bıraktırdı bıraktırmış olmama şükrediyorum
0 oy
(1,236 puan) tarafından
Benim kızım da 8 aylık olacak ekmek versem korkuyorum 
(799 puan) tarafından
Lütfen seni çok iyi anlıyorum bende 11 aya kadar vermedim 11 ay ne demek çok ciddi rakam bu korku azalır sanma Lütfen bebeği olanların yanına git onların yanında onlara verdir onların yanında yiyince sen hemen alışıcaksın bunu devam ettirme
(1,236 puan) tarafından
Dişi yok ama çok büyük parçalar koparıyor o yüzden korkuyorum
(799 puan) tarafından
Meyveyi sen tutucaksın o emecek çilek kavun gibi yumaşak meyveler doğra koy sakın çattala ezme yoğurt da katın blamder yapma
Aman yesinde yeterki yesin yapmaaaa Lütfen ver eline koy sofra bezini önüne koy ağzına görürsün
Bu şekilde 2 3 yaşında hanım efendi gibi yanında oturan yiyen bir kızın olur
Yapmaz isen gittiğin yerlerde mahcub olursun döker oturarak yemez ayyyy anlatırken dahi sinirleniyor insan
(1,236 puan) tarafından
Denicem dediğin gibi canım çok sağol

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 108 göst.
24 Mart 2022 Diğer kategorisinde Cgdmgnn (80 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 49 göst.
19 Mayıs 2022 Diğer kategorisinde Hicran_yldz!! (2,309 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 75 göst.
19 Kasım 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde Semos.0111 (87 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 55 göst.
18 Eylül 2023 Diğer kategorisinde Prenseees Annesi (144 puan) tarafından soruldu

381,011 soru

11,406,705 cevap

34,944 kullanıcı

...