0 oy
756 göst.
Diğer kategorisinde (1,483 puan) tarafından
Oğlum 6 yaşını bitirecek Aralık 3 de 1. Sınıfa başladık 8 aylık da kızım var Ocak 28 yaşına giricek yaza temmuz Ağustos gibi sünnet cemiyetini yapalım diyoruz dün akşam kaynanamlarla otururken eşim sordu nas yaparız ederiz diyor kayinpederim dedi bu yaz olmaz öbür yaz olsun niye dedim benim kız küçükmüş de öbür yaza daha iyi büyük olurmuş.kaynanamda diyor biz bilmeyiz paranız varsa yapın.hem maddi desteğiniz olmicak deme ki kaynanamın lafıyla paranız varsa yapın diyor ya hemde ne zaman yapılacağına karar veriyorlar ben salon istiyorum kayinpederim diyor evin önünde yaparız susleriz bilmem ne acayip sinir oldum esim bugün dese inanin bugün yapicam sünneti 

20 Cevaplar

+7 oy
tarafından

Cidden merak ediyorum bu kadar mı gerekli sünnet düğünü :ermm:

(1,483 puan) tarafından
Bence gerekli kıza yapılan kına gecesi kadar oğlana yapılan sünnet de gerekli ve tek oğlum var eşim de tek oğlan
(2,054 puan) tarafından
İkisi gerçekten aynı şey mi bacım  ki oğlanada  yapılıyor kına gecesi  zaten bakıldığında  dinimizde  böyle  şeyler  yok  ama biz Türk  gelenekleri  olarak  yapıyoruz  işte  e sende  parana  durumuna göre  yaparsın  yoksa  eğer  kimseye güvenip  hiç  girme benimde  oğlum tek  oğlan  ama  hiç  bu derde düşmedim  tek  olan  olunca şarttır olacak  illa  diye  birsey mi  var  yerin  varsa yap kapının  önünde  ya da  tut  bi  kafe  dünya  para herşey  yazık  ederi  giderini  karşılamıyor
tarafından
Allah için ya kına gecesi kızın bekarlığa vedasi öncesi eğlence gibi bir şey insan oğlunun şeyi kesiliyor diye düğün yapar mı ya çok saçma.
(462 puan) tarafından
Yoruma katılıyorum bencede sünnet düğünü gereksiz. Ona yapacağın masrafı oğlunun adına biriktir daha iyi. Kına gecesi demişsin şimdi devir değişiyor bacım ben kına gecesi yapmadım mesela. İnsanlar artık düğünü bile gereksiz görüyor. Benimde bir tane oğlum var önümüzdeki ay gitcem doktora kestircem oldu bitti. Benim erkek kardeşim de tek erkek iki kız üzerine 7 yıl sonra oldu 1. Sınıfa giderken 15 gün tatilde gitti yaptırdı annem. Oldu bitti ne gerek var düğüne.
-Reklam-
+3 oy
tarafından
Sünnet dügünü nedir ya oglumun şeyini kestım gel demek resmen cok cok sacma gelıyor bana bu konu ama genel yorum yapıcam maddı olarak bır destekleri yoksa kösteklerı de olmamalı hıcbır seye sız bilirsiniz dıyıp gecmek cokta zor degıl sonucta onlara ne ki 
+2 oy
(8,908 puan) tarafından
Muhalefet olmak değil amacım ama merak ettim elbet heves etmissindir sünnet düğünü olsun diye ama düğün yapmadan sünnet kıyafeti giydirip aile arasinda yemek yiyerek yapabilirsin ama tek oğlum diyerek düğün istiyorsun sunnetin amaci ogkum erkeklige adim atti diiye ilan edip vur patlasın cal oynasin midir peki kızın regl olduğunda onada kutlama yapacak misin sonuçta oda genç kızlara adım atıyor 
(15,183 puan) tarafından
Artık bitti ya+++++ kızlarinki ayıp oluyor ama erkeklerinki düğün sebebi
(8,908 puan) tarafından
Adet olmak ayıp biseydir çünkü büyük Bi suçtur o erkek ona hersey müstahak ama o kız oturacak oturduğu yerde umarım bu zihniyette değildir
(15,183 puan) tarafından
Öyle olduğunu zannetmiyorum. Bu toplumsal bir kusur bencr malesef
+1 oy
(119,278 puan) tarafından
bana gore en gereksiz sey tabi saygi duyarim size gore gereklidir ama soyle bisi var dugunu yapacaksaniz ailelerden maddi beklentiye girmeyin onlar karar verir siz parayi basar istediginiz salonu tutup kapak yaparsiniz 
(1,483 puan) tarafından
Ben zaten asla istemem onların eline koz mu veririm sağda solda konuşur dururlar artık sünneti biz yaptık da ettik de aman aman yapmam sünneti daha iyi. Kaynanam mesaj veriyor yani bak bizden bı şey çıkmaz sen Parana göre yap diyor şeytanlık düşünüyor orda bı ben ona gıcık oldum senden para istemedik ki zaten
+1 oy
tarafından
Kusura bakmayın da sizde hata sorarsanız tabikide fikirlerini söylerler madem alinacaksiniz neden soruyorsunuz 

Hem çocuk sizin değil mi istediginiz zaman istediğiniz yerde yaparsınız 
0 oy
(8,895 puan) tarafından
Madem yardımcı olmayacaklar ne karışıyolar ki. Ben olsam havalar güzel giderken hemen yapardım imkanım varsa. 
(1,483 puan) tarafından
İmkanım var şuan da zamanı zamansız biraz
(8,895 puan) tarafından
O zaman ilk fırsatta yaparsın. Kimseye sorma bile. Davet edersin. Gelirler veya gelmezler
(1,483 puan) tarafından
Seneye temmuz ayında yurt dışından akrabalar gelecek o zamana denk getiricez.oyle konuşmuştuk zaten eşimle
0 oy
(1,849 puan) tarafından
Niye sordunuz ki çocuk sizin düğün siizn sormanız hata yaparaınız kendinize göre isteyen gelir istemeyen gelmez 
(1,483 puan) tarafından
Eşimin aptallığı işte sen kendine göre Parana göre yap yani
(1,849 puan) tarafından
Destek olsunlar diye sordu belli ki gereksiz yere gerilmişsiniz aman
0 oy
(7,121 puan) tarafından
Benim çocuğum benim hazırlığın giderim kararımı veririm eşimle konuşurum diğer herkese gününü haber veririm ( yemekli falan olacaksa ) yoksa yaptırırım sorana da yaptırdım bitti gitti derim 
0 oy
(2,223 puan) tarafından
Neden soruyorsunuz ki oğlan senin koca senin canınız ne zaman istiyorsa o zaman yapın 
(1,483 puan) tarafından
Eşim işte soracağını bile.bilmiyordum şaşırdım konuyu açınca
0 oy
(266 puan) tarafından
Sonuna kadar saygi duyuyorum size  fakat hep masraf  umarim istediginiz sekilde olur :) 
0 oy
(1,569 puan) tarafından
Çocuk o gün acı cekiyo süslenip puslenip salonda salinmak da bana ters geliyor evde yapılır mevlut okunur oh miss ;)
(1,483 puan) tarafından
Kesme işlemini 2 sene önce yaptırdık cemiyetimiz kaldı sadece
0 oy
(11,217 puan) tarafından
Sünnet düğünü artık annelerin ikinci kez düğün yapıp gelinlik giydiği bir akım olmus valla cok cazip bir oglum olsa ımkanım olsa kım istemez ıkıncı kez evlenmeyı: D duvakta yapılıyor tekrar ohhh miss misss: D
0 oy
(1,191 puan) tarafından
2 oğlum var ilki 2 aylıkken 2. 1 aylıkken yaptırdim düğün fln da yaptırmadim bana saçma geliyor  tabi herkesin kendi çocuğu kendi geleneği ama kaınbabanin yaptiği aşırı saçma
0 oy
(3,451 puan) tarafından
İkinizde saçmalamışsınız aslında. Sünnet düğünü nedir Allah aşkına yaaaa 
(1,483 puan) tarafından
Ya sünnet düğünü sonradan çıkma bı şeymiş gibi nasıl yorum yapıyorsunuz yok cinsiyet partisi yok dişi çıktı yok anasının gözü oldu bunlsr saçma gelmez ama ne demek sünnet düğünü saçma demek bu yeni çıkan bı şey değil niye garipsediniz bu kadar
(3,451 puan) tarafından
Cahiliye döneminden kalma bişey, sonradan çıkmadı. Bide iki sene önce sünnet olmuş, düğünü yeni yapcakmışsınız gerçekten şok oldum ya
(1,483 puan) tarafından
Arkadaşım sen hangi dönemden kalmasın yeni yetmelerden misin sağlık sorunu sebebiyeti ile önceden yaptırdık
(3,451 puan) tarafından
31 yaşındayım yeni yetme değilim, bende oğlumu 4 aylıkken sünnet ettirdim zaten en iyisi erken ettirmek, benim söylediğim sünnet düğününün saçmalığı, ve illa düğün yapicam diye sünnet olduktan 2 sene sonra yaptırmak istemen. Neyse naparsan yap banane tek dileğim inşallah yeni nesil sizin gibi düşünmez
(1,483 puan) tarafından
Benden çok sen dert ettin zaten evet
0 oy
tarafından
Sünnete düğün yapana şaşırıyorum hayır ne gerek var boşa masraf okut evinde aile arasında mevlütünü tamm işte 
0 oy
tarafından
Ama doğru söylemiş paran varsa yap. Keyfi birşey yapıyorsun onun parasını da kayınpederin mı verecek.
(1,483 puan) tarafından
Bana düğünden başka hiç bir maddi destekleri olmadı 2 çocuğum oldu para bile takmadilar misafir gibi geldiler gittiler milletin kaynanası gelinine bilezik takar altın takar benim çocuklarıma takamadilar bı altın 5 tane evleri ve arabası var 3 tanesinden kira alitirlar ve emekli maaşları var ve kayinpederim ise gidiyor emekli olmasına rağmen
0 oy
(6,320 puan) tarafından

Oğlumun pipisini kestik erkekliğe adım attı hadi gelin eş dost kutlayalım! 

Kızın büyüyünce de adet olduğunda genç kızlığı adım atmış oluyor onu da kutlayın o zaman.  Böyle şeyleri önemli gösteriyorsunuz o çocuklarda büyüyor ve gerçekten pipilerinin kutsal olduğuna inanıp ben erkeğim ben erkeğim diyerek ortalıkta dayılanıyorlar. Yapmayın etmeyin ya! 

Parası sizin çocuğunuz olduğu için sizden çıkacak bu yüzden de siz nerede ne zaman istersenis o zaman yapmalısınız. 
0 oy
(6,671 puan) tarafından
Ne oluyor sünnet düğünü olunca 
0 oy
(2,871 puan) tarafından

Boşver onları sen yap gitsin 

İmkanın varsa hiç bakma onlara 
Sıradan biri olarak davet et bitti
Benimde oğlum şuanda küçük
Büyüsun biraz 
Bende düğün yaparım

İlgili sorular