0 oy
326 göst.
Aile kategorisinde (333 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Önceki postlarimi okuyan bilir oglum atipik otizm ve özel eğitim alıyor. 

Özelden soran olduğu için yazıyorum kreşe gitmiyor özel otizm merkezinde eğitim aliyor(aba yöntemi ve floortime agirlikli)

Psikiyatri doktorumuz cok hareketli olduğu için ilaç verdi (ısmini yazmiyorum) 

Bizim durumda olupta bu ilaçla ilerleme gören var mi?

Oğlum 25 aylik     (23 aylıkken eğitime basladi)

Çocuklarınızı gözlemleyin anneler erken tani ve  eğitim o kadar önemli ki eger şüpheleriniz varsa mutlaka doktora basvurun biz once psikiyatri nöroloji kbb gittik mr egg beta gibi tahliller yapıldı 

20 Cevaplar

0 oy
(1,160 puan) tarafından
Atarax şurup mu verdi? Bizede hareketli diye vermişti. Okuyunca reçetesini çöpe attım.
(333 puan) tarafından
Hayır canim başka bi şurup
tarafından
O ilaç uyku ilacı canm. Ben yolculuk için uyusun istiyorum diye doktora gittim uyku için onu verdi
(1,160 puan) tarafından
Benim gittiğim doktor sırf hareketli diye yazmisti
tarafından
Sakinleştirici niyetine mi acaba
(875 puan) tarafından
o ilaç uyuşturucu bir ilaç oğlum ameliyat olduğunda doktor uyuştursun diye vermişti ve yan etkisi de çok uyku yapıyor demişti
-Reklam-
0 oy
tarafından
İlk supheleriniz neydi sadece hareketli diye mi goturdunuz dr. 
(333 puan) tarafından
Göz teması yoktu
Komut almıyordu
Adıyla seslenince bakmıyordu
Oyuncaklar amaç dışı oynuyordu ağza alma sürekli yere vurma veya tekerlerini döndürme uzun sure
(770 puan) tarafından
On aylık benmkide oyuncakları sadece ağzına alıp vuruyor ama siznki ne zamana kdr byle devam etti
(1,733 puan) tarafından
Canım senınkı oral dönemde ağzına alması normal ırmak dişleri de kaşınıyordur
tarafından
Evet canim oral donemde o donem benim oglumda her seyi agzina gotururdu simdi 18 aylik yiyecek seyler disinda hicbir seyi agzina surmuyor
(770 puan) tarafından
Bende öyle düşündüğüm için sknti etmiyordum teşekkür ederim tekrar geçmiş olsun
0 oy
(8,834 puan) tarafından
Nasıl anladınız canım. Ne diye doktora götürdünüz çok hareketli diye mi sadece. Yoksa başka belirtiler de var mıydı 
(333 puan) tarafından
Göz teması yoktu
Adına bakmiyordu
Aşırı hareketli
Oyuncakalri amaç dışı oynuyordu
Komut almıyordu Byby gel vs
Konusmiyordu
(8,834 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim canım cevabın için. Gerçekten bilinçlenmek erken tanı çok önemli. İnşallah oğlun da bir an önce iyileşir. Rabbim acılarını göstermesin.
0 oy
(909 puan) tarafından
Canım hiperaktive iyi gelen. Kaliteli güzel balık yağı. Ama çocuğun küçük verilir mi bilmiyorum 
(333 puan) tarafından
Balık yağı kullanıyorum canim ama o sakinlestrmiyor vitamin takviyesi olarak kullaniyoruz
0 oy
(606 puan) tarafından
Belirtileri.neydi canm
(333 puan) tarafından
Göz teması yok
Adıyla seslenince bakmıyordu
Oyuncakları amaç dışı oynuyordu
Konuşmuyordu
Komut almıyordu Byby gel vs seklinde
0 oy
tarafından
Kız 25 aylık çocuk zaten hiperaktif olur bence çok yanlış 
(850 puan) tarafından
Hiperaktiflik normal bir durum değildir, çok hareketlilikile hiperaktiviteyi karıştırmayın.
(333 puan) tarafından
Atipik otizm eğitim sırasında cok hareketli olduğu için öğrenme zorluğu çekiyor
0 oy
(8,782 puan) tarafından
İşin uzmanı olarak söylüyorum o ilaçları sakın şimdiden vermeyin o doktorun diplomasina tüküreyim hemen ilaç mı vermis 2.5 yaşındaki çocuğa 
(333 puan) tarafından
Aşırı hareketli öğrenme zorluğu çekiyor bu yüzden ilaç dışında ne yapabilirim peki
(8,782 puan) tarafından
Eğer etrafına zarar veren saldırgan Bi çocuk değilse ki olsa bile o ilaç bu yaşta verilmez 7 yaş üzeri çocuklara verilir o bu yaşta o ilaç onu sersem eder tüm dengesini alt üst eder bunu o uzmanın çok iyi biliyor olması lazim hiperaktivitesi için çocuğu yormaniz gerek mesela eve Bi koşu bandı yada trambolin alın  1 3 saat üzerinde tepinsin yada hali sildirin duvar sildirin kisaca onu yoracak aktiviteler yapın bütün gün yorulduğu için eski enerjisi kalmaz
0 oy
(2,194 puan) tarafından
Canım benim kardeşimin hiperaktivite tanısı vardı biz zamanında ilaç vermedik sadece sakinleştirmek için yan etkilerini okuyunca vermek istemedik ama sizde özel bir çocuk var sadece hiperaktivite olsaydı sorununuz verme derdim ama otizim ile birlikte olunca belki kullandığı ilaç daha iyi odaklanmasını sağlayıcı bir yönü olabilir doktorunuz ne tavsiye ediyorsa bence ona uymanizi öneririm çünkü şimdi kar yarar ilişkisi önemli bizde sadece hareketli bir çocuktu odaklanma bizleri anlamada ve hırçınlık problemleri yoktu vermedik ama yararı daha çok olacaksa odaklanmasında yarar saglayacakca hırçınlığı varsa onu gidermekte yarar saglayacakca  icirmenizi öneririm bir kaç uzmana daha danışın sonra karar verin benim fikrim 
0 oy
(2,196 puan) tarafından
Canım şurubun adı risperdal mi? 
0 oy
(770 puan) tarafından
Öncelikle ck geçmiş olsun ben bsy sormak istiyorum  gercektn TV etkiliyor mu bzim bebeğimiz yemek yemiyor mecburen şarkıyla yediriyorum 
(462 puan) tarafından
Bende merak ediyorum
(333 puan) tarafından
Bu yatkinlikla alakalı bi durum mesela çok tv tablet izlemek benim çocuğumu etkiler fakat sizinkini  etkilemez ve tabikide tv tablet tel tetikliyor. Ben ogluma cok aşırı izletmedim günde 5dkyi geçmezdi ama atipik otizm
0 oy
(5,406 puan) tarafından
Canim geçmiş olsun Allah kolaylık versin, belirtiler neler oldu neleri gözlemleyelim. Benim oğlum da evde yalnız o yüzden gelişiminde şüpheliyim 
0 oy
(1,529 puan) tarafından
Benim oğlum da hiperaktifti ama özel bir çocuk değil çok doktora götürdüm bunun için hiç birşey bulamadılar okula başlayınca algı bozukluğu olduğu ortaya çıktı halen çok hareketli 13 yaşında şuan sadece algılama zorluğu var yani 50 lira verip fırına yollasan para üstünü hesaplayamaz öyle bir problem var 
0 oy
(15,612 puan) tarafından
İlaç vermeni tavsiye etmem eğitim görüyor zaten zamanla iyi olur o ilaçların yan etkileri çocuğu mahveder
0 oy
(7,376 puan) tarafından
Uyku ilacı oluyor canım aslında tehlikeli ilaç onlar benim kardeşime de vermişlerdi komaya giriyordu sonradan dediler bu ilaç büyüklere veriliyor önemli bir sakinleştirici demişlerdi ne zman içse uyuyirdu bence kullanma çocuğun cik küçük bize başka bir doktor kullanması gerektigini söylemişti kardeşim o zaman 8 yaşındaydı 
0 oy
(3,257 puan) tarafından
Benimki hiperaktif felan değil ama gece uyumuyor. 2 3 kez kalkıp oyun oynuyor kalkınca alıp yanıma uyutuyorum 2 saat sonra yine kalkıyor gece düzenli uykumuz yok yani doğduğundan beri. Psikiyatriye söyledim. Onun için ilaç var ama çok erken dedi veremeyiz dedi. 
0 oy
(1,409 puan) tarafından
Kuzenimede aynı tanı konuldu 2 buçuk sene önce ve gerçekten aşırı aktif bir çocuktur ama hiç ilaç falan vermedi doktoru. Zaten eğitim devam ettikçe hareketleri değişmeye başlayacaktır emin olun. Çünkü kuzenimi yetiştin iki kişi anca baş edecek şekildeydi. Cidden asla söz dinlemezdi. Şimdi hâlâ hareketli ama söz dinliyor. Ama eğitimi çok önemli hoca ile görüşüp eve özel derse gelmesini isteye bilirsiniz. Biz o şekilde daha çok ilerleme gördük
0 oy
(909 puan) tarafından
Canım nerde yaşıyorsun ist isen başakşehir çam ve sakura hastanesinde çocuk doktoru var noroloji ona Bi. Git çok iyi doktor 
(333 puan) tarafından
Saol canim gittik bütün doktorlara
(909 puan) tarafından
Ne dedi doktor canım
0 oy
(98 puan) tarafından
KÖzellikle şunu söylemek istiyorum benim oğlum atipik otizim evde eğitim alıyor özelayrıyetten duyu bütünleme gidiyor doktor hiperaktivite dedi fakat 3 yaşına kadar ilaç onermıyoruz dedi küçük sende kullanma o doktor yanlış yapmış küçücük çocuğa ilaç verılır mı ??
0 oy
(2,340 puan) tarafından
Merhaba sanırım ankaradasınız önerebileceğiz bir doktor varmı otizm olup olmadıgını anlamak için birde hangi hastane
(333 puan) tarafından
Adanadayim canim
0 oy
(195 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Benim oğlum a 2ay önce hiperaktivite dikkat dagibikligi teşhisi kondu. Hareketlilik değil bu çocuk dediğin tabiki hareketli olur. Ama önüne gecilmezse zamanla is tehlikeli boyutlara geliyor. Bu çocukların muhakeme yeteneği yok. Bu psikolojik bi rahatsizlik degil. Bilmeden konuşan kafa karıştıran ahkam kesen çok oluyor. Dinlemeyin....! Siz doktoirunuzu dinleyin icinize sinmediyse baska doktora gidin. Hiperaktivite ve dikkat daginikligi tanısı konan cocuklar düşünmeden hareket eder yaptığının zararlimi olduğu sonuncunun ne olacağını bilmez. Kural tanımaz. Okulda neler yaşadığımızi anlatamam. Arkadaşlarına zarar veriyor. Bunu ilk basta istemdışı yapıyor. Sonra sonra bunu yapmamasini nekadar soylesekte algılamıyor alışkanlığa dönüşüyor. Beyinde bi hormon eksik salgililaniyor çünkü. Bu ilaçlarla o  salgıyı yerine koyuyorlar. Böylelikle bizi dinler , kuralları kavrar duruma geliyorlar. Bu oyle girdiği ortamda çocuğu yaramazlik yapınca ay benim cocum hiperaktifff diyen insanlar varya , kafana göre diyemez siniz bunun testleri gozlemleri var. Zamaninda tedavite alinmayan büyüyünce geçer denilen çocuklar , evet azınlık buyuyunce bi tik duruluyor ama çoğunluk bu salgı eksikliğini zararlı maddeye yatkinlikla veya erken yaşta sık cinsellikle yada saldirgarlik hırsızlık gibi kötü davranışlara tamamliyor. Sonu çoğunlukla adliyede bitiyor. Bukadad suç oraninin çoğu zamanında  laf dinlemeyen ele avuca sığmayan çocuklarını doktora götürmeye doverek terbiye eden yasa büyüyünce düzelir die birakilan çocuklar oluşturuyor. Hepsi oylemi ? Tedavi edilmeyenlerin cogu malesef oyle. Okuyun arastirin. Şimdi siz karar verin tabiki yan etkileri var ama kulanmamasinin zararı yani etkisinden cok daha büyük. Birgun çocuğun istemsiz bir harektiyle hayati kayabilir bu sorumluluğu kim alicak. Kimseye ilaç kullan kullanma dicek hakki vermeyin. Uzmanı varken bilgisi olmayan tahmin yürüten insanlarını dinliceksiniz? Kusura bakmayın uzun oldu ama çok doldum bu konuda inanin insanlar daha çok yoruyor..

İlgili sorular

+1 oy
36 cevap 395 göst.
22 Eylül 2022 Diğer kategorisinde Yasmin26 (540 puan) tarafından soruldu
0 oy
21 cevap 524 göst.
29 Eylül 2022 Diğer kategorisinde Fatmacelik01 (333 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 140 göst.
18 Ağustos 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 360 göst.