0 oy
469 göst.
Diğer kategorisinde (1,311 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Koyun sevmediğim için büyük başa ortak giriyoruz eşimin ailesiyle başkasıyla girmez eşim. Ama etlerini hiç istediğim gibi kullanamıyorum bana da danışan olmuyo kaynanam kafasına göre ayarliyo hep :ermm: mesela bizden başka kemikli et yada kemik suyu kullanan yok o yüzden etleri hep sıyırırlar. Sonra sakatatı kafasına göre dağıtır kendi kullanmadığı için ben daha girmeden verir halbuki karnindan falan anneme vermek isterim bende ama bana hiç soran olmaz. Bu sene de daha ben kiymaliklarimi tam ayırmadan daha etleri dograrken gönderdiler. Dogradikca ayirdigim için bı kısmı cektirmeye gitti geri kalan kısım sonraya kaldı gelirken de ordaki dondurucuda kalmış eşim toplamıştı. Şimdi kaynanam dondurucuya kapatacam diye çıkarmış çektirip kavurmus öyle gönderiyo sinirlerim bozuldu ben daha çok köfte olarak kullanıyorum. Bişey deyince kötü gelin yaftasını yiyoz. Her sene böyle şeyler oluyo. Eşimde başka yerde kesmeyi kabul etmiyo bayramda köyüne gidemez diye 5 senedir böyle napcam bilmiyom. Söylesem de kâr etmiyo mesela daha kiymaligim var dedim beni dinleyen olmadı çünkü etler çok beklemiş kötü olacakmış halbuki bizim daha köye gitmemizi beklemeden kestiler orası ayrı mevzu... Ne desem bunlara 

17 Cevaplar

+3 oy
(119,331 puan) tarafından
kız yiycegin icicegin lafini etme bisi olmaz nolcak yaa takma o kadar cok onemli bi problem degil bak ailen sevdiklerin sag ve saglikli olsun etmis kiymaymis kemikmis sakatatmis ne önemi var
(1,499 puan) tarafından
Tabiki haklısın kurbanın amacı et yemek değil ama kayınvalidesinin de onların hakkını kafasına göre dağıtması hak değil burda dert boğaz değil diye anladım ben hanımefendi fikirlerinin sorulmamasindan kendinin sayilmamasindan şikayetçi
tarafından
Yok ne alaka, biz de eşimin ailsiyle kesiyoruz ama sonuçta benim dediğim oluyor çünkü et benim dolap benim kullanacak olan yine benim, düzen derken arkadaşın duzeninden bahsediyorum.

Mesela kayınvalidem kuş başı doğrar çoğunu ama ben çoğunu kıyma yaptırırım ikimizin de düzeni ayrı,

O bana karışmaz ben ona doğru olan da budur zaten.

Ay ayrıca da üç günlük dünya bi tek bize mi 3 gün Allah aşkına biraz da karşı taraf düşünsün 3 gün olduğunu.
Böyle diye diye sindiriyolar işte, ben gelemem öyle şeylere valla, ben üzülecwgime karşı taraf üzülsün
(6,344 puan) tarafından
Sevdiklerim sağlıklı olsun sürekli kıyma yiyeyim.. o nasıl bişey ya parasını vermiş ortak olmuşsa istediği yerinden alır.
tarafından
:D :D ay alemsin ne güldüm
(119,331 puan) tarafından
ne yerse neresini yerse yesin ben oraya demiyorum dedigim sey vermedimi istemediginimi verdi olan olmus kavrulmus kiymayi cig hale getiremez şu saatten sonra kendini yaksa gene gelmez kafaya takip sinir olmaya degmez
-Reklam-
+1 oy
(1,975 puan) tarafından
Kaynananın kafasına göre ayarladığı kısım varya, diyeceksin her sene şöyle yapıyorsun ben bu sefer böyle istiyorum. Kıymamı kavurup verdin ama bana öyle gelmiyor , çiğ istiyorum diyeceksin. Ha söylemene rağmen aynı şeyler yine olursa hepsi sizin olsun istemiyorum deyip ciddi tavır yapacaksın. Blöf değil ama he kalacaksa kalsın. Kocan  bi yerde müdahil olur heralde. Kaynanam da benim dağıtacağım payları kendi akrabalarına bölüyordu sürekli, bende etrafımda kesmeyen var onlara mahçup oluyorum bu sene sen karışma dedim he alındı ama yapacak bişey yok, benimde bi evim kapım var. Sonuçta onlara da pay gönderen var dert değil o yüzden. Azıcık ağırlığımız olsun. 
tarafından
Katılıyorum
0 oy
(8,926 puan) tarafından
Biz de eşimin ailesiyle ortak keseriz hep ama aksine benim işime gelir. Herşeyi ortak bölüştürürler. Özellikle ben sakatat almam kaynanama veririm. Zaten çoğu şeyi saklar biz gidince pişirir kadın. Sağolsun doğramama ayırmama herşeyime yardım da eder. 
0 oy
tarafından
Başka konuş bu sene şurasını anneme verim falan diye 
0 oy
(3,230 puan) tarafından
Önceden sana sormalıydı 
0 oy
(3,419 puan) tarafından
Kötü durum gerçekten bende eşimin ailesiyle keserim herkez kendine düsen payını alır evine getirir kafasına göre ayallar yani kimse kimsenin etine karışmaz 
0 oy
(44 puan) tarafından
Bizde her sene kaynanamlarla yaparız bende sakat et almam ortadan ikiye bölünür sonra tartariz bolusuruz herkes kendi evine çekilir istediğimi istedigin gibibyapar dagitirim
(1,311 puan) tarafından
Kendi evim uzak olunca mecbur orda hallolup kalması gerekiyor
(44 puan) tarafından
Biz köyde de altlı üstlü oturuyoruz burda da ama Allah var hiç bir seyime karışmaz karissada b n izin vermem
(6,441 puan) tarafından
Seninki doğru olanı yapıyor herşey tartılmalı hakka girilmemeli bizimkiler bunu düşünmüyor
0 oy
(1,244 puan) tarafından
Ama kurbanın amacı o kanı akıtmak değil mi. Yani işin et kısmı ise mesele kasaba verin parayı kasaptan alın  bidaha ortak kurban kesmeyin. 
0 oy
(618 puan) tarafından
Yanyanavolunca olunca bizde birlik kesiyoruz ama dagitimiz hariç o et orda bitiyor koyun olunca bide 15 nüfus olunca kalmıyor ama kaynana diyebilir sin cnm ben böyle ayırmak istiyorum diye ben derim oda ona göre ayırır 
0 oy
(938 puan) tarafından
Adaletsizlik yapmasın valla önemli bu ne kadar da anası babası olsa hak geçer doğru düzgün yapsınlar bizde hep beraber keseriz tartarlar koyarlar kemiğini etini ciğerini neyini saolsunlar memnunum hep beraber yaparız işini de sonra herkes evine gider kiymasini sucugunu koyacsgini ayarlar ben ciğerini felan sevmem derim istemem diye eşim der alalım annengile veririz seviyorlarsa diye düşünmeleri lazım seni yani 
0 oy
(10,932 puan) tarafından
Aile de olsa canda olsa gramı gramina eşit dağıtılmasi gerekir.ha birde kulaktan duymadir ne kardar doğru bilemem ama birinin içi bulanirsa o kutlrban olmaz derler bizde 
0 oy
(555 puan) tarafından
Bizde bir kesiyoruz canım ama biz 2 yıldır kesiyoruz 2 yıllık evliyiz ilk yıl bilemedim sakatat siz yemezsiniz ben alıyım siz şurasını pisiremezsiniz ben alırım şu bacım kesmedi bu bacım kesmedi şu komşum kesmedi elinde bir sürü poşet kendi dolduruyo dagitcagini baktım bna göre bisey yok etli kemikleri bacılarına aldı löp etleri doldurdu poşet poşet icime hiç sinmedi benim de kendimce verceğim yer var tabiki neyse sus dedim bide hamileydim diğer yıl eşime annen böyle böyle yapıyor benim gönlüm razı değil bu kurban helal mi olduğunu sanıyorsunuz bna sormuyor bile dedim sadece bu yıl ne var ne yok eşim hepsini aldı bizim payımızı ver bizim payımız ver sen napcan bize düşeni ver dedi sürekli annesine aldık evimize getrdik beraber kesiyorsak bizde senin kadar para veriyoruz bizimde hakkımız var bu kaynanalar herşeyi işine geldiği gibi hakkiyla yap bi sor bakalım istiyor muyuz vermeyi
(1,311 puan) tarafından
Öyle benim de vereceğim paylara kadar ayırıyorlar. O değil de ben etlerini istediğim şekilde kullanamıyorum yani ona sinirleniyor. Baksana köfte yapayım diye ayirdigim kıyma kavrulmuş. Ama benim eşim çok anneci ben söylesem de görmez her zaman ben haksizim ona gore
(555 puan) tarafından
Aynı benimki de öyleydi canım annesi ne derse o affedersin tuvalete gitme dese  gidemezdi ben bir gün annesi ile kavga ettim herşeyi söyledim yüzlerine anası babası eşim kendi ailemi de cagirdim boşanırım hep annem babam yeter niye evlendin faln saydım bir sürü sonra bna döndü
0 oy
(1,529 puan) tarafından
Valla bizim burda kasap var biz ortakları bile tanımıyoruz adam bölüştürüp veriyo evimde ayırıyorum ilk önce dağıtıcaklarımı sonrada kendime ayırdığımı halledip atıyorum buzluğa kaynanamlar kesmiyor zaten 
0 oy
tarafından
Kurbandan daha etin mi var ben şok kusura bakma ama kurban fakir fukara et görsün diye kesiliyor dolaba doldurup sene boyu yemek için değil 
0 oy
(6,441 puan) tarafından
Canım vallaha benimkide senin gibi sadece ıkımiz keseriz bide kardeşinin karısı var cezaevinde durumları iyi ama onu katar bana eti azıcık verir ona yardırır görümcem etin içinde köyde ona et ayırır sormadan kıyma yapar bir sürü dağıtır ciğer falan gönderir bende eşime dedim artık koyun kesioz kafam rahat
0 oy
(1,499 puan) tarafından
Yanlış yapıyor kayınvaliden madem ortaksiniz her bir parçasını eşit dağıtması gerek niye ortak oluyorsunuz ki o zaman anlamı kalmaz 
0 oy
(6,344 puan) tarafından
Neden kocana sitem etmiyorsun.

İlgili sorular

+1 oy
23 cevap 438 göst.
1 Mayıs 2024 Diğer kategorisinde Nalankt (1,027 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 627 göst.
28 Temmuz 2020 Aile kategorisinde Serpil51 (91 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 41 göst.