+2 oy
161 göst.
Güzellik-Bakım kategorisinde (582 puan) tarafından

Bilmeyen arkadaşlara bilgilendirme amaçlıdır. Parfüm vs alırken ciddi paralar harcanmaya başladı artık.

sacbakimguzellik . C o m adresinde edp-edt-edc parfümler arasındaki farkı okumanızı öneririm, aynı marka parfüm 3 farklı versiyonda üretilir, hepsi orjinaldir sadece kullanım şekli ve kalıcılık süreleri farklıdır. 1000 liraya alırsın şişesini 4 saat sonra uçar, 800 liraya başka yerden aynı parfümü alırsın 2 gün kalır üstünde, bunun sebebi üstteki yazı. Tüketici bu detayı bilmediği için parfümeriler de müşteriye EDC parfümü alıp satarlar.

Google'da EDC EDT EDP parfüm farkı yazınca dediğim sayfa önerilenlerde üst kısımlarda çıkıyor.

Yazı orjinalde biraz daha uzun ama başlangıç kısmını kopyalıyorum buraya.

EDP parfüm nedir?

Eau de parfum veya EDP, doğal olarak EDT'den daha pahalı olur, ancak bu parfüm türü tipik olarak giysilerde ve ciltte 10-16 saate kadar kalıcıdır. Yaklaşık 15 yıl önce söz konusu eau de parfüm olduğunda sadece kadın kokuları bulabilirdiniz. Neyse ki günümüzde, eau de parfum erkek konusunda da giderek daha fazla seçenek karşımıza çıkıyor.

Peki EDP bu kadar kalıcı ve uzun ömürlüyken neden bir insan EDT parfüm kullanmak istesin ki? EDP parfümlerin çok güçlü kokular oldukları doğru ama her insan güçlü bir parfümün kokusundan hoşlanmayabilir ve bu tür bir kokuyu kesinlikle sıcak havalarda kullanmak istemezsiniz. Bununla birlikte tüm EDP parfümler aşırı güçlü kokmayabilir ve hatta EDT parfümler kadar yumuşak olabilir.

EDT parfüm nedir?

Eau de toilette parfüm veya EDT parfüm, konu parfüm olduğunda en fazla karşınıza çıkan seçenek. Çünkü tüm parfümler eau de toilette'in tam ortasındadır; bu aynı zamanda parfüm yağı konsantrasyonu başına en iyi maliyet anlamına da gelir. Dolayısıyla EDT parfümler genellikle EDP parfümlerden daha uygun fiyatlı olur. Yine de bir EDT parfüm, konsantrasyonu EDP'den daha düşük diye asla hafife alınmamalı. Çünkü kaliteli bir EDT parfüm, giysilerinizin üzerinde 48 saate kadar kalıcı olabilir!

EDC parfüm nedir?

EDC veya eau de cologne parfüm, EDT’den daha az konsantre parfüm anlamına gelir. Eau de cologne parfümler, diğerleri kadar jenerik değildir ve çoğu zaman klasik olanlardır. Genellikle EDT'den daha ucuz olurlar. Bu parfüm türünden yaklaşık 4 saate kadar kalıcılık beklenebilir. Elbette parfümler giysilerde daha uzun süre kalır ve burada bahsedilen kalıcılık süresi çeşitli faktörlerden de etkilenebilir.

5 Cevaplar

0 oy
tarafından
Teşekkürler bu faydalı paylaşımın için 
(582 puan) tarafından
Rica ederim
-Reklam-
0 oy
tarafından
Çok teşekkürler 
(582 puan) tarafından
Rica ederim
0 oy
(5,108 puan) tarafından
Bilgilendirme için teşekkürler 
(582 puan) tarafından
Rica ederim
0 oy
(7,687 puan) tarafından
Bunu bilmeyen var midir ki
(7,687 puan) tarafından
Cidden mi kız ben liseden beri biliyorum ama biraz kokoşum ondan olabilir:D edp harici parfüm almam
(2,291 puan) tarafından
Ben anlamadim 2 kere okuduğum halde edp olunca noluyormus
(2,291 puan) tarafından
Hepsinin fiyati aynı değil mi?
(7,687 puan) tarafından
Fiyatla alakalı değil edp kalıcı oluyor
(2,291 puan) tarafından
Hmm iyi öğrenmiş oldum ama parfüm kullanmiyorum :)
0 oy
(2,291 puan) tarafından
E simdi parfümler ucuz mu olacak ben anlamadim 

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 233 göst.
0 oy
15 cevap 543 göst.
9 Kasım 2020 Aile kategorisinde Azra05 (233 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 215 göst.
4 Nisan 2024 Diğer kategorisinde Sumeyyeali (1,048 puan) tarafından soruldu