0 oy
1,324 göst.
Aile kategorisinde (58 puan) tarafından
tarafından kapalı
Kızlar nerden başlasam anlatsam bilmiyorum Allah aşkına bana bir akıl verin gurbet ellerde kaldım bebeğimde başka kimsem yok eşim olacak kişiyle 2 sene önce evlendik aslında nişanlıyken belli gibiydi  böyle birisi olduğu babası ile küs yıllar önce küsmüş almış çantasını çıkmış gitmiş düğününü bile kendisi yaptı gerçeği pek düğün gibi olmadı da korona günlerine de denk gelince neyse evlendik İzmir'de yaşıyoruz ailem Niğde'de yaşıyor 12 saatlik ötede burda hiç kimsem yok tek başımayım ne bı dışarı gezmeye gidebilirim ne başka bişey hep evde hep evde ağzımı açıp bişey demem evlendik borçları vardı hemen Altınları aldı borucunu ödedi hiç bana sormadı bile tabiki vermeyecek değildim ama insan yine de sorar yani neyse sonra da bilezikler gitti onu da aldı yine hiç gönlün var mı sonuçta senin mehrin demedi benim hiçbir lafım önemli değil ki onun için alsın altında falan gözüm yok ama annesi ne derse o yani son sözü annesi söylüyor her zaman ne olursa annesine anlatır hemen bir de benim yanımda da konuşmaz annesinde içten pazarlıklı yüzünden iyi görünür eğer bide oğlunun önüne düşen birisi falan olsa o zaman daha beter olur eşim olacak kişi benim ailem köyde yaşıyorlar herşeyimizi elinden geldiğince yapıp getiriyorlar Allah razı olsun ama bir elinize sağlık bile demiyor asla bide onlara karşı doğru düzgün bile konuşmuyor bir süre sonra tavrı değişiyor anlatacak o kadar çok şey var ki hangisini anlatayım bilmiyorum gerçekten asla ne arar ne sorar benim ailemi birde onlardan arama bekler çok sinirli herşeye hemen sinirleniyor gözü bişey görmüyor en ufak şeyde bile her zaman kavga çıkarıyor annesi hastalanmış bende dedik ki anneni görüntülü arayalım konuşalım dedim o zaman da eltimin oradaydı annesi ardım neyse konuştuk ben torununu görsün morali yerine gelsin diye düşündüm aradım neden önce görüntülü aramıyordun da şimdi aradın neyi görmek istiyorsun şöyle böyle burnumdan getirdi eline ne geçtiyse fırlattı bana Allah aşkına ben iyilik düşünüyorum ama o fitne fesat peşinde her kavga da benim ailemi kötülüyor hiçbir suçları yokken üç kağıtçı ailen diyor herşey diyor ne eşya aldılar şöyle böyle hâlbuki kendileri de bir düğün bile yapmadılar aldıkları eşyada ne var ki 4 koltuk 2 odaya tamam yani ama onları hiç görmüyor eltim iğne oyası yapıyor satıyormuş ben neden yapamıyormuşum sen ne book yiyorsun evde avrat misin sen şöyle böyle kaç defa burnumdan getirdi biz evlendiğimizde babasının küçük bir evi vardı abisiyle orda altlı üstlü oturuyordu babası olacak şerefffsiz evden çıksınlar demiş mecburen kiraya çıkmak zorunda kaldı zor zamanda torunu oldu görmeye bile gelmedi evin önünden geçti gelmedi öteki torununa ölüyor benim oğlumu yok sayiyor babası olacak kişi ama onları hiç konu almıyor hep benim ailem laf ediyor halbuki onların ne günahı var annem doğumuma geldi burnundan getirdi kavga etti ağlaya ağlaya diş ağrısı çekti kadın kaç ay gideceğim ben artık dedi zor duruttum yani bize yardıma gelen kişiye böyle yapılır mı ya kızlar neyse 1800 liraya kiraya çıktık orası da önceki evden büyüktü halı eksik kaldı babamlar da biz alalım dediler para göndermişler 1200 halılar da çok pahalı dediler para yetmedi alamadık senin elinde varsa birazcık da sen kat beraber alalım dediler çünkü bize o parayı göndermek için de keçi sattılar ellerinden olmadığı için olsa zaten alır yani bana demedik laf koymadı burnumdan getirdi aileme aldı verdi ben niye katacam para şöyle böyle de diye neyse halı kaldı alınmadı beni alsa göndermez 1 kere beraber. Gittik bı kaç gün kaldık annemlerde sonra Niğde de olduğumuz halde annemlerin yanına götürmedi teyzesine anneannesinde geçirdi günlerini ben kaç aydır ailemi görmüyor memlekete ailemi görmeye gidiyorum senin teyzeni değil sonuçta sürekli niye orda duralım demi yani neyse annemin bacağını alçıya aldılar bayramdan sonra oldu bu olay geçen bayram konuştuk neyse annemgil de gelsin de biraz yardım etsin çocuğa da ben evde bakarım yaninda dururum dedi göndermek istemedi burnumdan getirdi zorla kavga dövüş gittim bana mesajlar attı boşanacağım senden bitti artık git gelme geri şöyle böyle her kavgamızda git diyor bana her zaman neyse şimdiye gelelim annesigille aynı memleketliyim ben onlar her sene sonbaharda memlekete giderler annesigil abisi karısı hep ben kalırım burda garip garip bende gideyim dedim göndermedi yine arabayla gidecektik son çare abisine mesaj attım abi evde durmaktan sıkıldık oğlum da hava alsın biraz ona da değişiklik olsun dedim bizi de götür eşime sen söyle dedim ona gönderse zaten kendisi söylerdi bana bidaha böyle mesaj atma demiş sonra bunu öğrendi eşim abimr böyle yazmışın dedi söylemedik laf koymadı saçımı çekti tokat attı şerefsizzz dedi sürekli herşey yaptı bağırdı çağırdı ben de napim sana kalsa 10 sene gitmesem ailemin yanına git gör demezsin bende denk gelmişken gideyim dedim sana sorarak tabiki dedim evet git demem diyor çünkü önce ona da sordum kaç defa direkt abisine demedim öyle kavgaliyiz şimdi babam geldi 6 gün önce de babamı karşılamaya bile gitmedi adam taksiye bindi geldi o kadar malzemeyle getirmedik şey koymamış yine çok güzel kocaman da halı almis birde ama asla kıymetleri yok neyse yarın babam gidecek 4 gün sonra da abim gelecek abim uzman geçen izinde buraya geldi bizim yanımıza ama bu sefer izni az olunca İzmir'e gelemeyeceğim dedi babamla gelin orda göreyim yeğenimi geri de ben götürürüm sizi oraya ordan uçakla geçerim dedim babam eşim olacak kişiye söyledi ters ters cevaplar verdi adama sonra haber bile vermeden Vedalaşmadan falan gitmiş yatmış bana bağırdı çağırdı yine ben gidersem gideceksin gitmezsem gitmeyeceksin dedi ne haddine baban böyle diyor dedi hâlbuki adam ne dedi sadece sordu buda kabul etmeyince bişey demedi evdeki misafire böyle yapılır mı babamı kavdurtma bak nasıl geldiyse öyle gitsin getirdiği şeyleri de geri götürsün dedi sende gideceksin git bidaha gelmedi dedi biliyorum çok uzun oldu ama en kısa şekilde böyle anlatılıyordu ben ne yapacağım bıktım usandım artık bundan ya her seferinde kavgasından ailemi katmasından onlara hakaret etmesin adam torununu en güzel şekilde dedelik yaptı evimize herşey aldı köyden getirdi dolu dolu ama böyle bı şeyi hak ediyor muydu ağlaya ağlaya helak oldum artık daha benim yaşım kaç basım kaç bunu çekmek zorunda mıyım bilmiyorum ben 22 yaşındayım eşim olacak kişi 33 yaşında ne yapacağım Allah rızası için bana akıl verin bir yanım babana anlar herşeyi onunla git diyor bir yanım bebeğin için katlan diyor bilmiyorum yani 
notu ile kapatıldı: Soru başlığı sorunuzu kısaca özetleyecek şekilde belirlenmelidir. Bu tarz soru başlıkları platform kullanışlılığını azalttığı için soru kapatılmıştır.

53 Cevaplar

0 oy
(19 puan) tarafından
Seni kovmis canım zaten git demiş böyle bı insanın yanında daha nasıl durursun ben de yaşadım aynı şeyi git dedi gittim babamın evine ama geri bir hafta sonra gelip aldı değişmişti bana karşı olan davranışlarında düzelmişti yani biraz siz ailecek değer verdikçe o kendini bişey sanacak keşke sana git dediğinde gitseydin 
-Reklam-
0 oy
(92 puan) tarafından
Kuzum bu anlattiklarin hem psikolojik hemde fiziksel şiddet. Kocan olacak o adam o kadar korkmuyorki sana hakaret edip el kaldiriyor. Git kuzum babamla bu hayat böyle geçmez boyle adamın olduğu evde de sağlıklı bir çocuk yetişmez. Bu anlattiklarinda ne sevgi var ne saygı. Bunları yaşadığın için çok üzüldüm inan. Umarım sen ve bebeğin için hersey cok güzel olur bütün kalbimle diliyorum bunu. Ama lütfen seni doven seni ailenle gorusturmeyen sana kufur eden bir adamla harcama hayatını. Ben evli insanlara boşan denmesini normalde hoş karşılamam ama siddet küfür aldatma gibi seyler oldugunda o evliliğin saglikli olduğunu düşünmüyorum.
0 oy
tarafından
Hepsini okudum. Hemen hemen aynı şeyleri yaşamışız seninle. 22 yasındayım eşim 24 oda ailem ne yapsa nankörlük yapardı ailesi hicbsy yapmazdı. Kısa geçiyorum...Be yasadiysan yaşadımmmm. Çıkıp babamlara gittim 2 Ay kaldım. Değerim öyle bilindi... senin yerinde olsam kocamın akillanmsni istiyorsamcjjip giderdim o kopekk gibi peşimden gelene kadar. Haa gelirse bile şartların olsun giderken. Ailene melek gibi davranma şartı. Gözünü korkut. Erkekler korkuya gelemezler. 
0 oy
(634 puan) tarafından
Valla bi başını bi sonunu okudum yalan yok bu nekadar uzun
0 oy
(799 puan) tarafından
Ablacım Gerçekten oku oku bitmiyor gulum sen gurbetdesin konuşan da yok tabi ah cnm benim çok bunalmışsın 

Bak canım içi şimdi sen baba sevgisimi görmedığın için parası olabilir belki 33 yaşında birine meyil etmenin sebebini bilemiyorum  33 ile evlenmişsin 

20 yaşında iken ooo benım kafam bana yeter Zihniyeti varya 

30 yaşında biri ile evlendi isen 

Bunu yaptı isen sonuçlarınada katlanmalısın 

Geçen bir kardeşim bana abla ne var 7 yaş var arada demesinmi ona neler dedim dk vaz geçti

Bu işler öyle kolay deyıl .

33 yaşında bana düşkün olur vs sen geçicen o zihniyet leri namaz kılmayan bir adam ise bazı helal harama dikkat etmiyor ise 

Karşında kendi kendine yetebilen bir adam var 

Hatta bunu ona çok küçük yaşta öpretmişler

Diceksin ki annesine neden bağlı ozaman 

Çünkü erkek çocukları sürekli bir kadın tarafından onaylanmayı çok önemser...

Senin tarafından onaylanmak önemli olucakken o annesini seçiyor

Bir kere annesinin gucunu kırmalısın 

Hele oda İzmir'de yaşamıyor ise çok ala 

Artık benim ailem cici onun ailesi eee kaaka Zihniyetindende çık buda seni çok ayrı yıpratıyor....

Ablaö yok ben 22 yaşındayım...yok ben şuyum yok gencım bunlar şeytan vesveseleri dır

Bunlara kullapını kapat 

Neticede evlendin arada bir çocuk var 

Onun hakkı var ...bir insan bir kere katil olur ..bazı alınan kararların geri dönüşü sandığından da zordur   

Adamı aldın evlendin kabul et ... tabiki seni ilk fırsatta git der çünkü hayatda onu hep terketmişler 

Hep vazgeçilmiş ondan 

Bunu öğrenmiş 

Kimseye bağlanamıyor 

Üstelik sen boşandınmı garıb bir şekilde belki hayatında o çocuk dışında kimsesi olmadığı halde onada bağlanamicak ve tamamen babasız buyucek bu işler senin sandığın gibi deyıl bırtnm

Bırazda sakın olub ferasetli davran böyle düşünceler içinde deyıl bu adamın hastalıklarına odaklanmalısın 

Ve çok dua zikir başka yolu yok
(4,700 puan) tarafından
Nedemek başka yolu yok bazen çok cahilce yorum yapıyosun bazen değil ( çoğu zaman ) boşanmak diye bişey var biliyo musunuz bu arkadaş boşansin bosanmasin diye değil ama kimse için eziyete katlanamam zulmetmeyin zulme de ugramayin.... Bu adam bu kadına zulmediyosa napsin kadın ah kaderim deyip otursun çeksin mi yahu zamanında sırf kocasına sevgi bekliyemedi diye gidip peygamber efendimize ben evliliğimi bitirmek istiyorum diyo sahabe kadın tek sebep içim isinamadi oluyo o zaman diyo kocanın sana verdiği mehri ver de boşanin diyo yani bazı şeyleri neden günah kadın çekmek zorunda gibi gösteriyosun senin yaptığın insanları dine sevdirmek değil senin yaptığın insanları dinden soğutmak kadınlar hep çekmeye mecburmus gibi göstermek yav benim dinim beni el üstünde tutuyo ben kimsenin ayağının altında ezilmem... Lütfen artık şu düşünceden çok
(799 puan) tarafından
“Evleniniz, fakat (kurduğunuz aile yuvalarını) talâk ile yıkmayınız. Zira ondan arş-ı ilâhî titrer." (Kenzu’l-Ummal, 9/661)

Bu hadis, geçinme imkanı ve umudu bulunduğu sürece eşlerin boşanmaktan kaçınmaları gerektiğine işaret etmektedir.

Allah Teâlâ'ya helallerin (mubahların) en sevimsizi boşanmaktır." (Kenzu’l-Ummal, 9/661)

Ben kimseye boşan demem ...Belki depresyon da belki duygusal bir çöküşde
Üstelik adamı dinlemedim araya hakem olmaya haddım olaamaaaz
Ahirete Allah bunun bana hesabını sorar..

'Kadını kocasına karşı kışkırtan bizden değildir...” (Ebû Dâvûd, Talâk, 1; İbn Hanbel, V, 353)

Bu hanım kardeşimiz 33 yaşında biri ile evlendiğinin tam farkındaydı
Üstelik evlenmeden öncede belliydi hallerinden dıe yazmış...

İslam’a Göre Kadının Boşanma Sebepleri
İmam Ebû Hanîfe ve Ebû Yûsuf’a göre kadının İslâm hâkimine başvurarak evliliğe son verdirebileceği kusurlar beş tane olup şunlardır:

Kocanın iktidarsızlığı (innet): Kadının bu sebebe dayanarak boşanma davası açabilmesi için üç şart gerekir. a) Evlendikten sonra hiç cinsel temas olmamış bulunmalıdır, b) Erkeğin bu kusuruna karısının nikâhtan önce bilgisi ve nikâhtan sonra ise rızasının bulunmaması gerekir, c) Kadının kendisinde cinsel hayata engel olan bir özür de bulunmamalıdır.
Erkeğin cinsiyet uzvunun kesik olması (mecbûb),
Husyelerin çıkarılmış bulunması (hasîy),
Erkeğin büyü, sihir vb. bir etki ile bağlı olması,
Kocanın cinsiyetinin belirsiz (hunsâ) olması
(799 puan) tarafından
Burda yapılan kardeşim ciddi bir zulumdur
Burda boşan boşan dıe yazanlar
Nasıl bir mesuliyet içerisine girdiklerini  asla bilmiyorlar..
Yeri geldinmi kârı kocayı hakim bile boşayamaz...
Çünkü erkek boşamadan razı olmadan
Yani bu işler öyle kolay meseleler deyıl sanıldığı gibi buda var şuda var şuda var diyib boşan hadi denilemez
0 oy
(2,007 puan) tarafından
Bebeğin icin katlanacak gibi deil bu ne ya boyle hayat yasanilirmi ailen bakcaksa kabul ediyorlarsa seni arkana bile bakmadan kac git
0 oy
(279 puan) tarafından
Sen daha 22 yaşında bunları yaşıyorsan senin sonun yok canım evladını mutlu olduğun yerde büyüt bence yasin çok küçük ezdirme kendini. Zaten eşine karşı kendini çokta savunamiyorsun yani sen bilirsin naçizane fikrim babana anlat ve onunla git benim hissettiğim kadarıyla senin istediğinde babanla gitmek bence nerde mutluysan oraya git. Yasin küçük kendini bukadar yıpratma sana hiçbir artısı olmayan adama katlanma  oglunda mutlu olacağı onu sevenlerin yanında büyüsün taktir senin Allah yardımcın olsun 
0 oy
(6,053 puan) tarafından
Okumadim dienlerin aksine inatla okudum canim baban arkamdaysa ki arkanda belli 1 dk bile durma zikkim yesin kurban olsun anana babana bende nigdeliyim bizim buralarda kız ewlati kiymetlidir seni yabana atmazlar 
0 oy
(91 puan) tarafından
Canım hepsini sabırla okudum ama benden sana tavsiye bu hanzoyla ömür gecmez bebeğin için kalmayı düşünüyorsun ama bunu unutma bir evde anne mutsuzsa çocuklar da mutsuzdur yani yarın birgün çocuk büyüyünce oda bunlara senin mutsuz olduğuna şahit olacak dayak desen var hareket desen var nankörlük desen var benim teyzem yaklaşık 30 sene önce senin bu yaşadıklarinin benzerini yasamis dedem Adana'dan köye gelmiş akraba zaten kocası oda babasını görmeye gitti diye kocası onu kemerle bir güzel dövmüş daha yeni evli cocuguda yokmuş babasına birşey anlatmamis ve 30 yıldır çekiyor hala ve ne diyor biliyormusun keske o zaman herşey babama anlatıp onunla Adana'ya donseydim teyzem 30 yıldır bunun pişmanlığıni yaşadı ve yasiyor
0 oy
(1,135 puan) tarafından
Mutsuz bir evlilikte büyütmektense o çocuğu ailen arkandaysa hiç düşünme babana herşeyi anlat ve onun peşinden git mutlu anne mutlu gelecek mutsuz anne mutsuz gelecek benim annemle babam ben 17 yaşındayken ayrıldılar ama ben anneme çocukkende şimdide hep daha önce yapmasını söyledim çünkü mutsuz bir evlilikleri vardı bu yüzden bizi de hiç mutlu edemediler ne zaman ayrı evlere çıktılar annem gerçekten gülen mutlu bir kadınmış dedim evladını mutsuz bir evliliğe hapis etme kendini de ailen arkandaysa hiç bakma bile çünkü sana değer vermeyen saygı göstermeyen kişi ailene de saygı göstermez evliliğine de 
0 oy
(367 puan) tarafından
Anladığım kadarıyla baban arkanda çekme bunu ne değer görüyorsun ne seviyoyorsun
0 oy
(986 puan) tarafından
Kız sen niye halla bu adamin yanındasın. Sen boyle sustukça dahada değersizlesir ve ezilirsin. Babanın aldığı her şeyi haliyks birlikte tut bir araba git.kopek.

Gibi kalsın ortada. Bn kolay kokay kimsete bisan demiyorum.ama bundan olamaz. Kocada olmaz babada olmaz.kendine ve çocuğuna yazık etme.
0 oy
(10,877 puan) tarafından
Okudum .sabah sabah cinlerim kalktı.bqcim defalarca git demis.arayip babanı abini agliyarak anlatacaksın.onlarda gelip bir sirkacak bunu.sen sessiz kalmışsın.o sana tokat attığında çıkıp kapıya bir kere yardım edin diye bagiracaktin polisi cagiracqktin ki bak bakalım bir daha yapabiliyor mu.

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 217 göst.
18 Mayıs 2023 Diğer kategorisinde uldgdml (316 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 330 göst.
17 Eylül 2023 Aile kategorisinde Yarento (7 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 333 göst.
17 Kasım 2022 Diğer kategorisinde 23Zeynep23 (97 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 606 göst.