0 oy
464 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
2 buçuk yaşında ikizlerim var ikizlerimin tekinden otizm olduğunu düşünüyorum. Çok korkuyorum aslında 1 yıldır farkındayım ama çok korkuyorum alacağım sonuçtan sonrası ne olucak tedavi süreci nasıl gecicek içim içimi yiyor .  Geleceği ne olucak her gün düşünmekten aklımı yitiricem artık. Yarın için randevu aldık . Eşime diyorum ben giremen Dr yanına duymak istemiyorum sonucu çünkü adım gibi eminim ama bir ümit inşallah gelişim geriliği falaan der diyorum . 

. Göz teması yok çok nadir 

. Konuşmuyor tek kelimesi var anne diyor oda mırıldanarak 

. Kendi etrafında dönmesi sallanması 

. Yaşıtlarıyla asla oynamıyor kendi kardeşini bile girmezsen geliyor 

Sevindiğinde el çırpma

. Sinir krizleri geçiriyor çok takıntılı

Örneğin dün halıyı kaldırdığım için yaklaşık yarım saat avazı çıktığı kadar ağladı kendini yerden yere attı  

Diyiceksinjz neden goturmedin daha önce diye götürdüm ama Dr ikiz eşi olduğu için geriden geldiğini söyledi bana , bana göre yanlış teşhis tabi o zamanlar otizm aklımın ucuna bile gelmedi ve yaşı küçüktü bu belirtileri fark edemedim . 

Çocuğuma otizm teşhisi konulursa bundan sonra ki süreç ne olur varmı tedavisi normal çocuklar gibi olur mu ileride dislanir mı çok korkuyorum. Lütfen akıl verin sağlıklı düşünemiyorum artık . Diğer kardeşini kreşe vericem bu oğlumu veremiyorum çünkü hiçbir komutu algılamıyor ilgisi yok yaşıtlarına. 

Bende şöyle düşünüyorum diğer oğlumu veriyim kreşe bu çocuğumlada daha çok ilgilenirim diye bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum.  Çevresinde veya başına gelen varsa lütfen beni bilgilendirin. Benim çevremde yok netten araştırıyorum sürekli kafam karma karışık napicam diyorum nasıl olucak oğlumu böyle gördükçe içim içimi yiyor dayanamıyorum artık .

10 Cevaplar

+2 oy
(1,103 puan) tarafından
Canım otizm eğitimle duyu bütünleme ve ergo terapi ile düzelen bişey. 1 yıl kadar geç kalmış olmana üzüldüm. En yakın arkadasmin ikizlerinin biri ve abimin kızı otizmli. Ekran yadsklandi dersler başlandı şuan otizmli demezsin. Bunu kabullenip hemen sürece başlamak zorundasn. Otizm veba değil bı farkındalık. Ve eğitimle duzeliyo yeterli geç kalinmasin
tarafından
Kabullenemedim canım çocuğuma yakıştıramadım hep geleceğini düşündüm biliyorum çok büyük hata yaptım ama yarın için hala korkuyorum sonucu duymak istemiyorum ne yapicam bilmiyorum inşallah düzelir benim oğlumda için rahatladi biraz çok teşekkür ederim
(1,103 puan) tarafından
İşte günümüz sorunu bu. Yakıştıramıyorum.
Canım çocuğuna gribi de yakıştırma o zaman. Grip den ölünüyo biliyosun dimi. Ama otizim böyle bişey değil. Otizmi doğru kaynaktan aratirirsan eğer korkmadan ilerlersin. Daha fazla geç kalma. Öyle içeri giremem falan da yok. Dediğim gibi bu kanser değil veba değil. Git Dr la konus. Anlattiklarin a tipik otizm i gösteriyo. İnşallah değildir ama öyleyse de buna hazır ol. Sürecin nasıl ilerleyeceğini iyi dinle. Sonrasında bana Özel de yazabilirsin. Daha detaylı konuşuruz. Birebir tüm süreçte çocuklarla beraberdim. Gerçekten düzeliyor. Ama büyük ölçüde eğitim ve senin evde bu eğitime devam etmen mesele.
-Reklam-
0 oy
(4,853 puan) tarafından
Rabbim korktuguna uğratmasin inşallah 
tarafından
Amin canım inşallah değildir Allah büyük.
0 oy
(7,376 puan) tarafından
İyide kızım iki yaşında sinir krizi geçiriyor gibi hareketler ağlamalar yapıyor canısı biz nörolojiye gidiyoruz bu hareketlerin bu yaşta olması gayet normal dedi sevindiginde benim kızımda alkışlar benim kızımda sürekli döner sallanır oynar yani canım bence sadece doktorunda dediği gibi gelişim geriligidir çünkü iki yaşındaki çocukların çoğu bu tür hareketler yapıyor nöroloji doktoru gayet normal dedi 
tarafından
Ama hiçbir komutu algılamıyor şunu getir gel vs bunları yapmıyor seslendigimde bakmıyor işine gelirse örnek Eymen su dediğimde koşa koşa beni görmese bile sesimi duyup geliyor yanıma ama yanında sesleniyorum Eymen diye dönüp bakmıyor duymuyor beni dediğim gibi işine gelirse ancak bilmiyorum kuzum kafam karma karışık umarım gelişim geriligidir ona bile razıyım
(7,376 puan) tarafından
Canım umarım gelişim geriligidir umarım korktuğun gibi bir şey değildir
0 oy
(173 puan) tarafından
Kuzenim bu hatayı yaptı sen sakın yapma ilerde çok üzülürsün. Taaa 1 buçuk yaşında otizm denildi inanmadı başka doktora götürmedi. Çocuk şu an 6 yaşında hala bezleniyor. Konuşma yok. Hırçın. Eylül ayında rapor çıkardılar. Özel eğitime gidiyor. Hiç bir okul kabul etmiyor. Ve daha yeni doğum yaptı. Şu an 2 çocuğu ayakta sallamaya çalışıyor, ikisinin bezi ile uğraşıyor.

Her şey Allahtan gelir. Anne her zaman güçlü durur. Evladımıza kötü bir şey denilsin istemeyiz. Ama elimizde tedavi şansı varsa geç kalınmadan yapılmalı. Aynı durum benim başıma da gelebilir. Şu an 1 yaşında. Doktorumuz ayrıntılı olarak 3 ayda bir görüyor. A dan z ye her şeyini soruyor. En ufak bir belirtisi olsa hiç beklemem anında çözüm yoluna odaklanırım
tarafından
Ahh bende o hatayı yapicaktim asla konduramadim çocuğuma eşim ikna etti benide yarına aldık randevuyu ne gerekirse yapicam çocuğum için elimden gelenin fazlasını yapmayw razıyım yeterki düzelsin teşekkür ederim yorumun için canım
(173 puan) tarafından
Yarın duygularını hislerini bir kenara bırak. Ne derse desin sakin ol. Sadece eğer böyle bir şey varsa dikkatlice nasıl bir süreç izleneveği hakkında bilgi al. Bak hepimizin başına gelebilir. Burada ki kaç kişinin başına gelmiştir. İnan öyle bir şey varsa dahi yaşı daha çok küçük. 2 sene içinde her şey yoluna girecek.
0 oy
tarafından
Otizm teşhisini kendin koymuşsun gibi canım, yaptığı hareketler yaşına göre neden anormal olsun. Diğer bebeğin daha sakin bir yapıda, bu da sinirli bir yapıda olabilir. Sende iki tane olduğu için birbirleriyle kiyasliyorsun. Bu kadar emin olup kendini yiyip bitirme. Önce doktorunuza gidin, inşallah için rahatlamış olarak çıkacaksın. Gönlünü ferah tut kuzum
tarafından
Diğer oğlum daha çok yaramaz aslında bu bahsettiğim oğlum çok sakin bir çocuk ama son zamanlarda sinir krizi geçiriyor 2 yaş se olabilir bu durum sinir olayına takılmiyorum . Ama komut algılama konuşma vs yok bu durum bitiriyor beni seslendigimde işine gelirse ancak bakıyor. Eğitici oyuncaklae aldım hepsini yapıyor mesela eşleştirme olsun sayılar olsun. Bilmiyorum kuzum inşallah otizm değildir.
tarafından
Kuzenimin oğlu 4 buçuk yaşında konuştu, başka bir akrabamin oğlu 4 yaşında konuştu. Benim 16 aylik oğlum yürümüyor mesela, yapma diyince en az on dakika bağıra bağıra ağlıyor. Isine gelirse bakıyor diyorsun, yani seslenildiginde her zaman bakmaz ki çocuklar, benim kazık kadar 14 yaşında kızım bakmıyor canı istemezse. Sen bir sakinliğini koru, doktorun yanına da gir, sen babasından daha iyi anlatırsın şüphelerini. Allah'ımın izniyle mutlulukla çıkarsın inşallah canım benim
0 oy
(12,494 puan) tarafından
Şayet öyle bir şey varsa ki inşallah yoktur bence kardeşi de evde kalmalı ikisiyle aynı anda aynı etkinlikleri yapmalısın çocuk çocuktan gördüğünü daha çok yapar 
0 oy
tarafından
Hiç bilemedim ama önemli bi konu ikiz annesi olmakta çok zor ya ister istemez iki çocuğu kıyaslıyosun biriyle ekstra ilgilenen öbürüne haksızlık üzüldüm 
0 oy
(790 puan) tarafından
Anlattıklarına göre sıkıntı var gibi göz teması kurmamasi düşündürücü komut algılamasi falan keşke bu zamana kadar kendini böyle kahredecegine bir doktora görseydin düzelmişti belki de 
0 oy
(6,250 puan) tarafından
Tv falan çok izler mi cnm bu belirtilerin aynısı oğlum 18 aylıkken vardi goturmedigim doktor kalmadı hepsi otizm değil demisti bana kalsa teşhisi koymuştum senin gibi agliyodum gelecegini düşünüyodum ama doktor otizm diyemeyiz dedi uyaran eksikliği daha çok dedi oğlum tv çok izlerdi şimdi 26 aylık çok şükür o günden itibaren tv yi kesip birebir anne baba olarak biz ilgilendik kitaplar aldik uyguladik şu an hareketleri normal çok şükür en son denver testi yaptılar ordan da gecti çok şükür senin oğlunda öyle birseydir belki uyaran eksikliği ile otizm belirti açısından çok benzer birbirine 
tarafından
TV çok izliyor canım gözünü ayirmiyor TV deb izletmek istemiyorum ama inan 2 çocuk ev işi derken harap oluyorum mecbur kalıyorum durduramıyorum diğer oğlanı kreşe vericem bu hafta kardeşimide cagiricam yanıma TV yi tamammen kesicem  . İnşaallah uyaran eksikliğidir. Teşekkür ederim yorumun için
(6,250 puan) tarafından
Tv yi tamamen kesmen lazım cnm
0 oy
tarafından
Kendi etrafinda dönme el çırpma duyu bütünleme ile alakalı bir durum. Takıntılari çözmek çok kolay. Bana ulaş istersen benzer durumu yaşadım yaşıyorum yardimci olurum 
tarafından
Tamam canım yardımcı olursan çok sevinirim

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 287 göst.
16 Şubat 2022 Diğer kategorisinde Kasimcicegiii (1,326 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 833 göst.
2 Eylül 2020 Diğer kategorisinde Seher macak (38 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 239 göst.
7 Ekim 2022 Diğer kategorisinde Hersey-nasip (368 puan) tarafından soruldu