0 oy
832 göst.
Diğer kategorisinde (38 puan) tarafından
Merhaba arkadaşlar oğlum 2yaş 6 aylık hala konuşmuyor işine gelirse dönüyor bakıyor bize göz kontağı falan var sadece arabaları çok seviyor elleriyle sanki hep hesap yapıyor gibi çok ilgili ellerine normal bir çocuk gibi değil yani gelip bizimle oynasın falan biz oynuyoruz onunla hiç gelmiyor gelse bile hemen sıkılıyor bilinçsiz bir sekilde baba mama faln diyor böyle olan var mı

11 Cevaplar

0 oy
(25,224 puan) tarafından
Cnm Bi doktora götür benim öğrencilerim oldu otizmli dediğin gibi elleriyle aynı o hareketi yaparlardı sanki hesap yapar gibi. Konuşmaması falan olabilir komşu cocugu 4 yasında daha yeni konusuyo ama o hareketi şüphelendirdi beni
(25,224 puan) tarafından
Ne dedi doktor peki. Oyun terapistine falanda götürebilirsin önce yada bir pedagog
(38 puan) tarafından
Ekrana çok maruz kaldığı için olabilir dedi telefonu TV yi kaldırdım hepsini bir ay oldu biraz biraz düzeldi
(38 puan) tarafından
Daha çok küçük dedi özel eğitim le düzelir dedi bakalım Allah yardım etsin
(25,224 puan) tarafından
Mutlaka kreşe de verin kaynaştırma eğitimi alsın çok işe yarar
(38 puan) tarafından
İnşallah canım
-Reklam-
0 oy
tarafından
Elleriyle nasıl yapıyo onu anlamadım benim kızımda 10 aylık işaret parmagına çok ilgili Bi yerleri gösteriyo gibi sanki. Sizinki nasıl acaba
(38 puan) tarafından
Ellerini inceliyor parmaklarını oynatıyor sayı sayarmış gibi
tarafından
Onu Bi yerde görmüş olabilir mi genelde taklitçi oluyolar
(38 puan) tarafından
Hiç taklit yapamıyor sadece hapşırıncs ben benim gibi yapıyor başka yok
0 oy
tarafından
Benim dayımın oğlu dört yaşındaydı bi kaç kelime konuşuyodu o normal olabilir ama diğer hareketleri bilemedim  cnm inşallah  biseyi  yoktur 
(38 puan) tarafından
İnşallah
0 oy
tarafından
Ablamin kızı 3 yaşında cnm oda öyle hiç konuşmaz donup bakmaz sanki kendi aleminde ayrı bir hayat yaşıyormuş gibi  şuan haftada 1 eğitime yolluyor 
tarafından
Işte arabayı kendine takıntı yapmış canm benm kuzenimin oglundada var otizm oda bi tane küçük arabayı takıntı yapmış kimseye vermiyo hep elinde bide eline bi yazma almış hep ceviyor yazmayı bırakınca ateşi cikiyidu
(38 puan) tarafından
Rabbim yardım etsin yok o kadar takıntılı değil ama şurup şişesinin altı tırtıklı ya onu sürekli avucunun içine sürüyor gazoz şişesinin altini falan
tarafından
Hım iste takıntı yapiyo bazı şeyleri sen tv yi ortadan kaldır gerekirse canm daha küçük düzelme ihtimali çok yüksek bol bol konuş onunla inşallah düzelirler ❣
(38 puan) tarafından
20 gün falan oldu hiç açmıyorum
tarafından
Inşallah geçer canm
0 oy
(1,016 puan) tarafından
Canım yeğenim otizimli daha 2 yaşındayken soyeldik dinlemedi abim bizi akıllı dedi durdu. Çocuk şuan 12 yaşında ağır derece otizim.

Ben özel eğitim de çalıştım. Senn evladinda hafif düzeyde olabilir  1 ve 3 yaş arası kritik. Hele 3 yaştan sonrası biraz zor düzelmesi. Sen iyi bir donemdesin. Ne olur ciddiye al. TV tablet ekran komple kaldır. Gerkeirse virüs dinleme bebeği al çocukların arasına köy. Kendin sürekli konuş onla, hiç durmadan. Sıkılmadan inan bak bir aya kalmaz düzelir. Ama çok emek ister. Bir ay sıkıl yorul ama uğraş.  O el hareket otizimlerde belirgin bir şeydir. Dönen şeylere nasıl takılıp kalır mı? Çamaşır bulaşık makinesi, tekerlek arabalar vs
(1,016 puan) tarafından
Son bir yıldır kendine de yengeme de sifdet uygulamaya basladi. Canım sen doktoru dinleme lütfen. Yeğenime konuşma bozukluğu var deyip %20 rapor vermsiti 2 yaşında iken.  Ne olur sen uğraş. Doktorlara bakma .  Sen bu aylarda bol bol konuş. Ben bu işin eğitimini aldım. Yeğenim yanıma gelince kelime konuşmayan çocuğa 3 kelimelik cümle kurdurmistum 2 haftada. Bol konuşma basit cümleler kur konus
(38 puan) tarafından
İlgisini çekmek için ne yapabilirim mesela çok çok ilgisiz
(38 puan) tarafından
Yardımcı olsan bana nasıl davranacağım ne yapacağım hakkında
(1,016 puan) tarafından
Bak havuza imkanın varsa maddi manevi gönder. Belediyelerin havuzları oluyor ve bu çocuklara ilk sıraya koyuyor. İstanbul beledoyeleri öyle. Onu geçtim, ilgisini çeken araba tekerlek vs ne olursa onunla sende oynayarak konuş.
(38 puan) tarafından
Havuz faln yok ki burda belediyenin ki de yok bildiğim kadarıyla
0 oy
(3,769 puan) tarafından
Geçmiş olsun canım

Benim kızım a otizmin bir altı teşhisi konuldu göz doktoru koydu bı kaç ay önce Allah tan erken fstkettik ya

Destek alması şart

20aylik

İki aydır fln TV fln yok TL de ole
(3,769 puan) tarafından
Amin inşallah canisi inşallah

Düzelme oldu iki guxne bile fark etti ama yine başladı yapmadığı syleri yapmaya
Bazen azaltıyor bazen çoğalıyor
Özel eğitim de hoca baktı 15 20fk vakit geçirdiler
Konstk otizmin iyi derecesinde dedi söz dinleme yok beklmsni blmior heryeri dağıtır inatçıdır azimlidir vs vs vs şimdi İstanbul a geldim burada bı sure gotrcgx haftada iki seans
(38 puan) tarafından
Rapor mu çıkardınız
(3,769 puan) tarafından
Hayır üç yerde farklı şeyler dedi rapor için guvenemedm
İlerde önüne çıkar kızımın diye sorun yaşamasını istemiyorum zaten gidince binseanslk bakacklrms ona göre durumunu diyecekler şu kadar zamanda düzelir vs diye kısa süreli için rapor verilmiyor diye söylendi zaten
Ücretli gidick maaleef.s
(38 puan) tarafından
Sordum ben siz istedikten sonra raporu sildiriyorsunhz dendi
(3,769 puan) tarafından
Onlarda farklı birşey demişler hshsjjs
0 oy
tarafından
İnşallah yoktur ama bence sıkı takibe al iyi bir doktor bul 

Benim görümcemin oğlu otizm 9 aylıkken fark etmişler ne kendi oturabiliyormuş ne basabiliyormuş kafasıda büyük gorumcem şüphelenmiş teşhis konulmuş gorumcemin gitmediği doktor kalmadı ankaralara kadar gittiler yemeklerine kadar dikkat etti 10 yasında şimdi göz teması denk gelirsek oluyor konuşamıyor bağırıyor devamlı sinirlenince elini ısırıyor hem özel eğitim alıyor hemde rehabilitasyon 

İnşallah senin bebeğinde yoktur ihmal etme araştır bir doktor bul gerekiyorsa şehir dışı bile olur 
(38 puan) tarafından
Aşılar mı otizm yapıyor
(1,016 puan) tarafından
Rahmetli Doktor Aidin Salilihi gibi alternatif tipi savunanlar , aşıların otizm yaptığını söylüyor son yıarda neden bu kdr arttı diye. Hatta kitabı var gerçek tip diye çok güzel aciklamos bilimse verilerle
(38 puan) tarafından
Yaaa kızım var 2 aylık aşı yaptırmaya korktum şimfi
(1,016 puan) tarafından
Benimki 10 aylık mecbur  Allah'a emanet bütün aşılarını yaptık. İki ucu bokli değnek yaotirsan bir dert yaptırmasan bir dert
(38 puan) tarafından
Öyle valla
0 oy
tarafından
Benim kızımı başka bir bölüme kontrole götürdüğümde doktoru serviste yatan bir hastasından bahsetmişti çocukta ilgisizlikten ve ekrandan dolayı otizm başlangıcı var diye. Bana da aman ekrandan uzak tutun, sürekli göz teması kurun, kitaplar okuyun birlikte, aynalı vs kitaplar var onlardan alın demişti. Ekranın bu kadar büyük bir tehlike olabileceğini o zaman çok net fark etmiştim. Bol bol kitap okuyun çocuklar kelimeleri kaydediyor ve mutlaka ortaya çıkıyor bir de işi gücü her şeyi bırakıp sürekli ilgilenin göz teması kurun, aynaya bakın mesela. Şu an teşhis konulmamış sonuçta ilgisini çekecek oyunlar kurun inşallah düzelir.
(38 puan) tarafından
İnşallah ya keşke hiç ama hiç vermeseydim ağlasaydı da ben onunla konuşarak haletseymişim bilemezdim ki
0 oy
tarafından
Anne baba dede falan diyor mu benimkide araba hastası sokağa çıkınca bütün arabaların her yerine dokunuyor elini zor tutuyorum 
(38 puan) tarafından
Baba cici mama diyor ama bilinçsiz ce söylüyor babasına baba demiyor yani
tarafından
Hım anladim peki bu amana kadar hiç konuşmayınca suphelenmediniz  mı yemi mı farkettiniz bu ları
0 oy
(163 puan) tarafından
Canım bebeğin nasıl oldu duzeldi mi
0 oy
(2,945 puan) tarafından
Otjzm tanısı için küçük henüz. Ekrana maruz kalan cocuklqr da otizm belirtileri gösteriyor malesef. Sosyal etkileşimdem uzak kalmak istiyorlar iletişime geçmiyorlar. Ekrandan uzak tutun. Yaşına göre zeka geliştirici oyuncaklar kitaplar alin. Bol bol hikaye kitabı okuyun. Yaptığınız günlük jsleri anlatın iş yaparken. Mesela bu barsak kirlenmiş bunu makinaya koyacağım sonra çalıştıracağim. Üç tane tabak varmış gibi gibi

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 464 göst.
8 Aralık 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 287 göst.
16 Şubat 2022 Diğer kategorisinde Kasimcicegiii (1,326 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 364 göst.
4 Nisan 2024 Diğer kategorisinde 05060708 (163 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 292 göst.