0 oy
177 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (2 puan) tarafından
Herkese huzurlu geceler. Kızlar bir derdim var lütfen yadırgamadan okuyun işin içinden nasıl çıkacağını bilemiyorum. 38 yaşındayım uzun yıllardır anksiyete tedavisi görüyorum yani eskilerin deyimiyle vesvese.ok uzatmak istemiyorum çok tedavi gördüm çokk terapi aldım bir ara çok iyiydim ama doğumdan sonra bu olay bambaşka bir seviyeye geldi. Çok çok zor durumdayım :(Bebeğim 4 buçuk aylık oldu. Benim bir arkadaşımın çocuğu otizmli ondan çok etkilendim sanırım. Ben de bu korku öyle bir noktaya geldi ki doktorum bu konunun kaygıyı geçip fobi haline geldiğini söyledi. Tek başıma bakamadım bebeğe annemi çağırdım. 3 gün iyiysem 4.gün mutlaka bir şeyler soruyorum kadına. O da çook yoruldu. 4 buçuk aylık bebekten ne bekliyorum ben de bilmiyorum neden böyle yapıyorum bilmiyorum inanın düşünmekten irdelemekten saç dilerim acıyor. Burda kimseyi üzmek istemiyorum ya da özel çocukları öcü gibi göstermek değil amacım ama ben böyle bir durumun içine girdim. Şimdi de kafayı başka bir şeye taktım. Normalde güler göz teması kurar fakat memedeyken kurmuyor. Daha doğrusu sadece ninni ya da şarkı söylediğimde hemen gözlerini dikiyor. Burada bir yorumda okumuştum çocuğu çoğu zaman sevdiği müzikler çalınınca gülümser ve göz teması kurtarmış ama çocuk otizmli. Haa bizimki meme haricinde göz teması kurar güler tepki bekler ama memede bu sorunu yaşıyorum. Yine bir yerde okumuştum otizmli bebekler müziksel ritimleri severler diye. Ayy bilmiyorum takılıyorum böyle. Birkaç kere memede uyutmaya çalışırken şarkı söyleyip taklit yaptım bebekte sesli güldü acaba o yüzden mi şarkı söyleyince memedeyken gözlerime bakıyor bilmiyorum. Kızlar ben napıcam ya 

6 Cevaplar

0 oy
(8,900 puan) tarafından
Cnm uzmanı olarak söylüyorum şuan boş yere takiyorsun henüz 4 aylık o 4 aylıkken belli olmaz
(2 puan) tarafından
tarafından yeniden gösterildi
henüz çok erken olduğunu biliyorum bu da beni endişeleniyor ya ismine tepki vermezse ya işaret parmağıyla işaret etmezse vs vs. Yaa bu konuda o kadar çok kaynak okudum ki.
(2 puan) tarafından
ama bazı anneler çocuğunda hep ters giden bi şey vardı yazıyorlar memedeyken anesinin yüzüne bakmama gibi.
-Reklam-
0 oy
(3,452 puan) tarafından
Bence memeye düşkün olabilir, benim bebeğim 16 aylık olcak, meme deyince akan sular durur sadece ona odaklanıyor 
0 oy
(1,138 puan) tarafından
Hayatını çok etkiliyor belli ki psikoterapiye gidebilirsin emzirirken ilaç kullanılmıyor sanırım hiç bir şekilde.bende anksiyete değil de OKB vardı ilaç tedavisi ile düzeldi daha tekrar etmedi
0 oy
(1,165 puan) tarafından
Keşke şunu anlasaniz belki çözersiniz bu sorunu. Bu şekilde olmayan biseyi düşündüğünüz de başınıza cagiriyorsunuz. Dünya hayatı herkesin başına herşey geliyo. Neden durmadan olumsuzluklari düşünerek imtihan olmak için uğraşır insanoğlu. Merak etmeyin otizm öyle bişey değil. Şu an siz kendinizi düzeltmeye çalışın. Bebeğiniz otizmli olmaz belki ama sizin bu takintilarinjz onu olumsuz etkileyecektir. 
(2 puan) tarafından
evet hak veriyorum size ben de çocuğun gelişimini olumsuz etkilemekte korkuyorum fakat kötü düşününce kötüyü çağırmak kısmı beni düşündürüyor. Şimdi hayatında olumsuzluk ya da hastalık olan insanlar kötüyü çağırdıkları için mi başlarına geliyor. Ben bu düşünce tarzını sevmiyorum. Yanlış anlaşılmasın lütfen bu brni  fikrim siz de kendinizinkini paylaşmışsınız eyvallah.
(1,165 puan) tarafından
Hayır tabi ki her başa gelen kötü şey cagirildigi için değil. Ama bir kader vardır birde imtihan kader elimizde olmadan bilmediğimiz gaybi durumlar. İmtihan bizim yapıp ettikleriniz tercihlerimiz düşünce tarzımız üzerinden Allah'ın bizi sınaması. Şöyle ifade edeyim benim babam yıllardır bı araba tamir takintisi var tamir edemediği arabayı asla satmıyor ve başka bozuk araba alıyor bu yüzden şimdi 5 tane bozuk araba ve bir sürü borcu oldu. Ve iyice psikolojisi bozuldu. Halbuki yapamadığını kabullenip bozuk haliyle satsa hepsini hem borçları bitecek hemde başka araba almaya parası olacak. Yani takıntısı yüzünden Allah nasip etmiyor ki bir tanesi tamir olsun.
0 oy
(1,369 puan) tarafından
Canım zaten zor biseyle savasmissin. Kaygı bozukluğu çok korkunç bişey bende bir dönem yaşadım hafif diye adlandırıyorum kendimi sana göre. Ama bir dönem bile olsa bende doğumdan sonra çok kötü bir lohusalık yaşadım. Lohusalık depresyonum 5 ay sürdü. Çocuğumu kabul etmekten çok korktum o kadar korktum ki 1 yaşına gelene kadar bile bazen arada kendi kızımi annecim diye değil ablacım diye sevdim. Belki yaşım çok ileri olmadığından ve evlenir evlenmez hamile kaldigimdan hazır olmadığımdan da oldu. Ama şimdi arkama dönüp baktığımda 3 yasa yaklaşırken anne olduğumu çok iyi idrak ettigimi görüyorum. Kızımla en güzel zamanlarimj gereksiz aglamalara sinir krizlerine bırakmışım. Ben kendiligimden farkında olarak atlattım bunu. Bak sen doktorunla da paylasmissin. Belki yardım almanın bir faydasi olur 
(2 puan) tarafından
çok çok zor bir hastalık kaygı bozukluğu ve benim ki çok yüksek düzey. Çocuk 4 buçuk ayına geldi bu ayına nasıl geldi hiç anlamadım her günüm ağlayarak geçti kafam hep çok dolu. Ben hayatımın farkındayım iyi bir eşe iyi bir aileye sahibim. Ben de isterim el bebek gül bebek çocuğumu yetiştirmeyi zaten zor durumda olmasam buralardan tanımadığım insanlardan yardım talep etmem. Sana da çok geçmiş olsun.
(1,369 puan) tarafından
İşte çiçeğim onu diyorum. Zaten bilincindesin biseyleri düzeltmek değiştirmek istiyorsun. Ama hani benimki hafifti ona rağmen bazen delirmek üzere olduğumu sanırdım. O yüzden senin burdan çok daha iyi bir yardıma ihtiyacın var. Allah yardımcın olsun. İnşallah bir an önce atlatırsın❤️
(2 puan) tarafından
evet canım ben de dolmuşum o yüzden senin postun altına yazdım yoksa destek olmaya çalıştığının farkındayım. Amin canım inşallah lütfen bana dua et olur mu
0 oy
(779 puan) tarafından
Allahın izniyle çok sağlıklıdır bende de panik atak anksiyete var biz sadece kendimize yapıyoruz malesef
(2 puan) tarafından
inşallah canım amin. Panik atakğı yendim. Aslında bebekten önce çok çok iyiydim öyle ki ilacı ve tedaviyi bile bırakmıştım ama bebekle birlikte eskisinden çok daha şiddetli yaşamaya başladım. Mesela annem çocuğu seviyor bazen bakakalıyorım anın tadını çıkartıyor çocuğu doya doya seviyor. Kendime bakıyorum çocuğu kucağıma aldığım anda başlıyor neden bakmadı neden yapmadı. Sürekli o ayda yapması gerekenlere takılıyorum vs. Liste böyle uzatıp gidiyor
(779 puan) tarafından
Herkes farklı oluyor işte cnm bende de çok farklı takıntılar oluyor Rabbim kolay geçirmeyi nasip etsin

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 158 göst.
6 Temmuz 2022 Diğer kategorisinde Aşkı❤evladı⚘ (2,097 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 346 göst.
0 oy
19 cevap 621 göst.
1 Ağustos 2022 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 128 göst.
6 Mart 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu