0 oy
597 göst.
Diğer kategorisinde (174 puan) tarafından
Merhaba aneler oglum bugun 18aylik oldu bazi seyler dikatimi cekti bazen ismine tepki vermiyor bazen bakiyor kucagimda olunda ce ee oynuyoruz o zaman gozlerime bakiyor ama en cok beni korkutan kendi etrafinda donmesi gidiyor karanlik mutfaga kendi etrafinda donuyor donen nesnelere asiri ilgisi var arabay surmuyor tekerleriyle oynuyor ben oglum vın vın yap diyicse bana bakarak suruyor tencere kapaklari donderiyor parfüm kutularini donderiyor isaret parmagini kullanmiyor suya buva diyor yemege appa diyor ben azerbaycanliyim bizde cok cocuk boyle soyluyor  Elindeki emziyi veye oyuncagi aneye ver diyince veriyor isigi ac kapa diyince yapiyor suyun nerde diyince gidip suyunu goturuyor gol yapiyor ce ee yapiyor algis yapyor bay bay yapiyor bazen anne diyor evde eltimin cocuklari var onlarna kocmaca oynamayo seviyor benimle yakala oynunu oynamayi seviyor kapiyi ac veye kapayi anliyor kucagi seviyor gulmeyi gidiklanmayi seviyor ve birde bebeklikden corapi elinde firlamayi cok seviyor 9 10ayindan en sevdigi hareket bu arada yarin doktora gidicem sadece sormak istedim endiselenmelimiyim?ve bu arada cok tv telefona maruz kaldi cunki ben eltimle kaliyorum cocuklari tv izliyor benimkide bakiyor ve uykusu gelince dandini dandini soyluyor Birde organlarini tanimiyor ne kadar oyretmek istesemde orali olmuyor sadece dilin nerde diyince benim dilime bakiyor

12 Cevaplar

+2 oy
(2,701 puan) tarafından
Ee herşeyi yapıyor maşallah bunun neresi şüphe canım içine şüphe koyuyorsun bazı çocuklar hiçbir şey yapmıyor o ayda oğlum 15 aylık hiçbi şey içinden gelmiyor yapmaya takati yok tembel bi oğlan kafam rahat çocuk bu herşeyi yapmaz istemezse yapmaz mecbur degil ki o ayda organ öğrensin inşallah yine bişey çıkmaz 
(174 puan) tarafından
İnsAllah canim cok tesekkur ederim icimi ferahlatdiniz
-Reklam-
0 oy
(8,900 puan) tarafından
Cnm bu belirtiler otizm belirtisi fakat yaşını göz önünde bulundurursak daha 18 aylık olması dolayısıyla çocukluğun getirisi olabilir acilen egitim ve araştırma hastanesinden yada üniversite hastanesinden randevu alıp mutlaka uzmana göster erken tanı çok önemli 
(174 puan) tarafından
Evet canim yarin gidicem İnsAllah bakalim
0 oy
(469 puan) tarafından
Maşallah çocuk her şeyi yapıyor daha ne yapsın. Organları öğrenmek için erken zaten çocukları rahat bırakın eğlensinler herkes Einstein olmak zorunda değil ya. 
(174 puan) tarafından
Dogru diyorsun canim cok tesekur ederim
0 oy
(540 puan) tarafından
Canım maşallahi var e oyun oynuyor belliki dönen eden şeylerle çok alakası yok bence aklına sokma  böyle şeyler 
(174 puan) tarafından
Tesekkur ederim canim
0 oy
(25,224 puan) tarafından

Benim oğlumda döndürmeyi sever araba tekeri döndürür, tepsi döndürür, tabak döndürür vs. Tv de alt yazı geçerken o alt yazıyla aynı tarafa dogru yürümeye kalkar :D Çocugun doğasında var bunlar genel olarak bence oyun yapıyor yani. Otizm falanda değil çok şükür. Başka belirtiler de varsa bişeyleri döndürmeyi sadece otizm e bağlamamak gerek. Yinede doktora git için rahat etsin. Çocugunun algısı da iyi maşallah söylediklerine göre. Organları oğlum nerdeyse 2 yaşını geçince söylemeye başladı. Luan 31 aylık İngilizce konusuyor valla. Çocugu çokta sıkma canım herşey yaşında güzel. Ben kreşe yolladığım için bişeyleri hızlıca kaptı. Yoksa evde hayatta sıkmıyorum çocuk çocukluğunu yaşasın, akademik şeyleri elbet öğrenecek 

(174 puan) tarafından
Canim o kadar icimi rahatlatdinki benim oglumda aynilarini yapiyor icimi ferahlatdin cok tesekkur ederim
(25,224 puan) tarafından
Ne demek canım böyle şeyler seviyo çocuklar ama için rahat etsin götür istersen tabi
0 oy
(796 puan) tarafından
Cnm cocugun masALLAH daha ne yapsin inanki 2  3 ay falan cok fark oluyo b8anda bakmisin konusmus derdini anlatiyo  yine sen bilirsin icin rahat edecekse gotur doktora 
(174 puan) tarafından
İnsAllah canim iple cekiyorum o gunleri
0 oy
(2,196 puan) tarafından
Teker ve döndürme hariç herseyi normal ve tabiki dönecek çocuk bu kendince oynuyor iste . Yukarıda biri otizm belirtisi demis afalladim suan
(174 puan) tarafından
Yarin gidicem doktora bakalim ne diyicek
(2,196 puan) tarafından
İçini ferah tut otizm değildir uyaran eksikliği vs dir.  Tekrar post açarsın temiz çıktı diye insallah
(174 puan) tarafından
İnsAllah canim
0 oy
(6,681 puan) tarafından
Mence normaldi narahat olacaq bir sey yoxdu
(174 puan) tarafından
İnsAllah can yenede sabah aparim gorum hele ne deyecek
(6,681 puan) tarafından
He yenede apar yoxlaydir..
Birde eltinle niye yaśayirsan?ev ustune ev olmaz bacı
(174 puan) tarafından
Elbetde olmaz can cox gozel yola gedirik ama yenede olmur ele bil hardasa qonaq qaliram kimidi gorek hacana kimi
(6,681 puan) tarafından
Niye bir yerde qalirsiz ki?ayri ev tutun çixin kirayede qalmaq pis şey deyil ki
0 oy
(48,634 puan) tarafından
otizm diyemem de sanki küçük bir destege ve dikkate ihtiyacı var gibi 
(174 puan) tarafından
Dogru diyorsun canim
0 oy
(6,859 puan) tarafından
Bizde öleyiz Cnm sürekli sevincinden döner ilgi çekmeye çalışır 28 aylık şuan hala yapar. Küçük daha sen yinede götür içinde kalmasn
(174 puan) tarafından
Evet canim yarin goturucem bakalim ne diyicek
0 oy
(1,389 puan) tarafından
Bixim qonsunun usagida otizm idi bide mudurumun qizi.otizimli usaqlar donen seye baxmaqla yanasi adlarina donub baxmirlar esla cagirmirlar meselen biseyi isteyende ana su ver ya sene baxib su filam demir direkden havaya dogru su deyr anani sene baxib demir oyuncaqlarla oynarken deyir meselen.sonra tva kitlenir qalir.ve cox bagirir durduq yere cigliq atirlar. Ve uzlerinde qeribe ifade olur ifadeni tesvir ede bilmirem ama ferqli .diger usaqlardan cox ferqli ama masAllah sizin usaginizda o qeder sey saydiz inanmiram otizm olsun insAllahkide olmaz.ne olur ne olmaz  usaq psxiloquna yaxinlasin hergun fikir etmekdense en azindan iciniz rahatliyar)
(174 puan) tarafından
Nebilim can İnsAllah hecne cixmaz menim oglum atasini gorende qacir qucagina ata deyir menede isi dusende mama deyir su istiyendede gelir bu buva deyir
(1,389 puan) tarafından
Yox o zaman qorxmaa deyil mence
0 oy
tarafından
Oğlum 17 aylık. Bir ara o da kendi etrafında dönmeye başladı kendi kendine bıraktı şu an parmak ucunda yürümek popüler oldu bizde. Kaynım otizm gorumceme geçen sordum bazen oğlumda otizm var mı diye düşünüyorum dedim. Saçmalama oglunda birsey yok demisti. Anlamlı anlamsız birşeyler söylüyor ağzı dolu çocuğun. Otizm de çok sessiz oluyor çocuklar araba tekeri olayına da gelince böyle bildiğin hipnoz olmuş gibi bakıyorlarmis, saatlerce gözünü ayırmadan çamaşır makinesini izlerlermis...el çırpma diye bahsedilen şeyler de alkış çalıp durmakmis. Oğlum için gayet normaldir dedi senin çocuğun da bizimle aynı işte.  

Gprumcem kendi eşinin ailesinden bir çocuktan suphelenmisti zamanı gelince çocuğa otizm teshhisi koymuslar. 
(174 puan) tarafından
Yarin doktora gorunucem İnsAllah bisey yoxdur canim
tarafından
Birşeyi yoktur

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 226 göst.
30 Aralık 2023 Aile kategorisinde Melek8663 (655 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 324 göst.
26 Ekim 2023 Aile kategorisinde Birhilall (1,082 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 91 göst.
16 Temmuz 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Gamze g (11 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 317 göst.
16 Temmuz 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Gamze g (11 puan) tarafından soruldu

379,207 soru

11,351,313 cevap

34,822 kullanıcı

...