0 oy
1,156 göst.
Aile kategorisinde (58 puan) tarafından
Merhaba hanımlar. Benim 5yaşında bir oğlum var suan ana sinifina gidiyor gecen senede krese yollamiştım. Evde onunla surekli ilgilendim okul öncedi temelini iyi atmak adina dikkat güclendirici setler aldık ingilizce-Türkce kelime,fiil elimden geldiği kadar çalıştırdim hala devam ediyoruz oğlumda severek yapiyor hepsini..Dün ona bikitap okurken benden once cümleleri okumaya başladı dahaboncede olmustu ama aşinalık kazanmıstir diye onemsemedik neyse ingilizce cümle yazdim okudu gazete bulduk koyduk önüne okudu harfleri ögrenmesini istemedim 1. Sinifta zorlanir diye ama resmen okumayı sokmüş bu ona ilk okulda zorluk cikarmaz mi yada bu cok normal bi durummu yasayan var mı ? Kizlar viraz tedirginim çok fazla sey ögrenmek istiyor surekli sorular soruyor 

22 Cevaplar

0 oy
(501 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

En İyi Cevap

Benim oğlum da aynen böyleydi verdikçe aldi istedi hep durdum ilerisine gitmedim ama öğrenmiş sordu hep çünkü cevapsız bırakmak da istemedim. Şu an 1 e gidiyor valla iyi ki öğrenmiş diyorum bütün ödevleri kendi yapıyor anlamadığı yer olunca soruyor. Öğretmeninin yardımcısı sınıfta:) sıkılmıyor da okulda belki çocuktan çocuğa fark eder.

-Reklam-
+3 oy
(1,133 puan) tarafından

Çiçeğim yanlış yapıyorsun :( bende aynı şekilde. 3 yaş 5 aylık bir oğlum var atipik otizimli tüm kısa kelimeleri oluyor alfabeyi hem İngilizce hem Türkçe olarak biliyor 5 e kadar olan sayıları toplayıp çıkarabiliyor.

Özeş eğitim öğretmenimiz kesinlikle bu durumu desteklemeyin. Evde ısrar ettiğinde dikkatini dağıtın ilk okulda çok zorlanırız. Sınıfta oturmak istemez bildiği şeyleri dinlemek istemez. Dikkati dağılır ve bu bu şekilde devam eder temeli sağlam atamaz nasıl olsa biliyorum deyip odaklanamaz. Çocuğunuz çok kolay gelecek konuları bile ilerde bu yüzden yapamayabilir. Senin işin daha kolay evde destekleme otizm durumumuz olduğu için biz takıntı haline getirdi klavyeyi önünden alınca öfke nöbeti geçiriyor buna ramen vermiyorum artık önüne 
tarafından
Ben de öyle düşünüyorum çocuk oturduğu yerden öğrenecek değil kendisi set almış ki göstermiş çocukta tekrar edip heveslenmiş Ben her şeyin vaktindd güzel olduğunu düşünüyorum anasınıfında kelimelerin öğretildiğini düşünmüyorum yani veya harflerin gösterildiğini çünkü bu ilkokula özgü bir şey bunu evde kendi kendimize öğretmemizin de saçma olduğunu düşünüyorum bırakın çocukları oynasın eğlensin her şey zamanında güzel ama arkadaş sürekli kendini savunuyor ben öğretmedim kendi öğrendi de ben de acaba üstün zekalı falan diye mi düşündüm yazdıklarına bakarsak da gayet de kendi öğretmiş gibi ilginç
(58 puan) tarafından
Hanfendi setij icindr okuma yazma ile alakali hic bisi yok hayvanlar kavramlar eslestirmeler renkler v.s var asls asla aslaaaa okuma ayzma ile ilgili bisi gostermedik
tarafından
O zaman maşallah diyelim çocuk durup dururken harfleri öğrenmiş kelime kurup cümle kurmayı öğrenmiş ne güzel
tarafından
Kelebeginruyasi akşama kadar televizyon karsisinda 'robot olmaktan iyidir ' dikkat guclendirici setler yapmak" kendi vicdaninjzi rahatlatmayin lutfen
tarafından
Ne alaka vicdan rahatlatmak banane siz çocuğunuz oyun çağında böyle şeyleri yaptırıp öğretip aynı şeyi okulda öğretmen nasıl öğretince çocuğunuzun nasıl tepki vereceğini düşünün bana ne yoksa isterseniz 5 sınıfa kadar öğretin almışsınız önüne koymuş yardımcı olup gostermissiniz işte dikkatini çekti diyorsunuz siz öğretmenseniz bu çocuklar alim değil ana karnindaa alfabeyi söksün umarım ilkokul zamanı zorluk yaşamazsınız yoksa bana ne Allah Allah
0 oy
(1,783 puan) tarafından
Valla bilemedim komşum matematik öğretmeni kızı bu sene okula başladı çocuk kreşe gitti kaç sene hiç okuma ilgili birsey öğretmemis hatta çocuğa sordum okulda ogrendim dedi 
(10,023 puan) tarafından
Zaten ogretmenler ogretilmemesi taraftari. Bende burda bi ogretmen yorumuna denk gelmistim ogretmeyin diye
(1,783 puan) tarafından
Iste çocuk bu dünyalari Çok farklı diyebilir ben evde öğrendim neden okula gideceğim diye
(58 puan) tarafından
Bizde öğretmedik zaten kendi kendine öğrenmiş
0 oy
(4,431 puan) tarafından
Okulda sıkılabilir canım 
(1,783 puan) tarafından
Evet okumayı biliyorum ben diye çocuk ne işim var benim diyebilir çocuklar dünyası çok farklı anasıfinda çalıştım ben 3 sene kreşe giden çocuk okadar sıkılmış ki etkinlik yapmaktan asla yaptıramiyorduk biz hatta ana sınıfı öğretmenim bile çocukları çok küçük yaşta kreşe vermeyin diye sordu ben sordum da anne anne nene dede teyze kim varsa baksin çocuklar çok sıkılıyor dedi doğru 1 sene yeterli çocuklar için ana sınıfı
(4,431 puan) tarafından
Aynı fikirde yok.benimmkiz çok hiperaktif ikinci olunca öyle zorladı beni hala da zorluyor herkes ver kreşe dedi ama vermedim vermem de sıkılacak diye
0 oy
(6,783 puan) tarafından

:D bizimki de A Z ye harfleri biliyor, bişey daha yeteneği var ama demem valla nazara geliyoruz :ermm:

Sizede  MAŞALLAH MAŞALLAH MAŞALLAH MAŞALLAH MAŞALLAH MAŞALLAH MAŞALLAH. 

(13,824 puan) tarafından
Harfleri bilmesin de ne varmış merak ettim ☺️ benim oğlum da üç yaşında harfleri gösterince söyler
(6,783 puan) tarafından
Harflerden ileri...  bikere nazara geldi çocuk resmen sustu :(
(58 puan) tarafından
Ana sinifi ogretmenide öğretmeyi  kafasi karismasin okulda farkli teknikle öğreniyorlar dedi
(58 puan) tarafından
Yani bilemiyorumki bu bir arti avantajmi o yüzden nazar falan degermi..
(13,824 puan) tarafından
Okula göre değil demek ki☺️
0 oy
(3,151 puan) tarafından
Erkek kardeşim 3 4 yaşında öğrenmişti okumayı benden ve diğer kardeşinden göre göre. Anasınıfı da falan çok iyiydi ingilizce renkler sayılar vs biliyordu okumayı da ogrenmisti. İlkokulda farklı öğrettikleri için biraz zorlanmksti mesela a harfine çadır b harfine gözlük şeklinde görsellerle benzeterek öğretiyorlardi kardeşim de bu a çadır değil diye bocaladi haliyle. Öğretmeni annemlere sınıf atlatmayı teklif etti önde olduğu için 1.siniftan 3.sinifa alacaklardı baya da zeki çocuktu annemler istemedi edilir küçük kalır yaşıtlarıyla olsun istediler ama zorlanmisti o ilk yıl.
(2,194 puan) tarafından
Şuan kaç yaşında kardesiniz merak ettim ,suanki durumu nasıl dersleri
(3,151 puan) tarafından
Şuan 18 yaşında lise son sınıf staj falan yapıyor ama zehir gibi gerçekten küçük yaştan beri tarih matematik edebiyat biyoloji kaç defa derslerde hocalarının hatalarını duzelttigi için takdir edildi herkonu hakkında bi bilgi sahibi var heleki tarih ve siyaset. Siyasette bile koca yetiskin insan gibi tartisabiliyor 15-16 yaşından beri. Ama yaşı büyüdükçe bide ergenliğin getirdiği asilikle biraz sorumsuz bencil ve üşengeç oldu. Umarım o da ergenlik bitince düzelir.
0 oy
(11,231 puan) tarafından
Ben biliyorum zaten diyip ilgisizlik başlıyor bi yerden sonra 
(58 puan) tarafından
İşte bunu istemiyorum
(11,231 puan) tarafından
Benim yeğen öyleydi canım bi okuma öğretmedi ablam onu da okulda öğrendi sokunce hemen bırakırdı ben biliyom zaten kafasına girerdi dikkat zaten daginik
0 oy
(4,152 puan) tarafından
Belki sıkılabilirdi eskidenki sistem olsa cumle kelime hece harf yapardik biz eskiden.simdiki sistemde cck e l a ogrenio ela oldugunu okuo  herkesle ayni gider.seninki bi adom onde olur bence okafat zorlanmaz suanki sistemde 
0 oy
(613 puan) tarafından
Üstün zekalı çocukların ortak özelliği genelde okul öncesinde kendi kendilerine okuma öğrenmeleri. Durumun varsa üstün zekalılar için olan bir okula gönderebilirsin şimdiden. Benim kızımda 2 yaşında elif ba yi öğrendi şuan 3 yaşında Türkçe ve İngilizce alfabeyi de biliyor. Görsel ve işitsel zekası yasitlarina göre biraz daha gelişmiş oluyor genelde 
tarafından
Çok mantıklı kendi kendine öğrenmiş sürekli öğrenmek istiyor diyorsunuz bence de bı pedagogla görüşüp zeka testi ile tescilleyin sonra fa üstün zekalıar okuluna yazdırın derim
(427 puan) tarafından
Canım kızım 3 yas 3 aylık bende elif b yi öğretmek istiyorum sen nasıl öğrettin beni de yönlendirir misin
(613 puan) tarafından
Elif ba kartları var , ahşap elif ba yapbozu var onları hep kendi sordu bu ne bu ne diye tek tek söyledim ezberledi
(2,355 puan) tarafından
Üstün zekalılar okulu mu varmış ilk defa duydum nerede var acaba?
0 oy
(2,581 puan) tarafından
Şimdiki çocuklar çok zeki öğretilse daha erken öğrenirler bence ama öğretme çabasında değilim ben 3 buçuk yaşında sayinsaymayi öğrettim baktım sayılarında tanıyor renkelri filan öğrettim Türkçe İngilizce sayılar filan ama sadece rakamları tanıyor maşallah 
0 oy
(1,046 puan) tarafından
Ben böyle birşey bilmiyordum valla bizde kızıma öğrettik 5yasinda ingilizce kursuna gönderdik ilk okul rahat geçti öğretmen birşey demedi kızımdan memnun hala aynı ogretmn ikinci sinif
(58 puan) tarafından
Yabanci dil ögrenmesinden bisi cikacagini sanmiyorum bugün ilgilizce olur yarin almanca.rusca bence iyi seyler bunlar
0 oy
(326 puan) tarafından
Bilemedim canım okulda sıkılabilir çünkü bildiği şeyleri işlemek istemez belki 
0 oy
tarafından
Teyzem yigenime ogretti şimdi anasinifina gidiyir agliyor boyama yapiyolar ben yapmam biliyom diye onlari kucumsuyor hergun birbahene buluyor hastayim diyo kolu kirilan bir cocuk okula gelmemiş oda ablasina kolum nasil kirilir okula gitmeyeyim diyo 5 yasinda 240 sayfalik kitabi 3 güne bitiriyor ogretmenlerde ne yapacaklarini bilmiyolar yasi buyuk olsa sinif atlatacaz diyolar ama kucuk minyonda bakalim ne olacak bence artik ogretme kalsin
(58 puan) tarafından
Çok şükür böyle seyler yasamiyoruz
tarafından
Her cocuk farklı hepsi farkli tepkiler veriyo biz bunları yaşadik sizin yaşamamanız ümidiyle soyliyim istedim
0 oy
tarafından
Kesinlikle devam etme çocuğu okuldan soğutursun okumayı biliyor yazmayı değil onuda öğrenmek istemez destekleme spmra biz zorlanıyoruz siz zorlanıyorsunuz 
(58 puan) tarafından
Canim bisiye devam ettigim.yokki ben cocuga okuma yazma calistirmiyorum zaten..
tarafından
Çalıştırman değil zaten o çocuğa bişeyler gösterip okutman bile ona şevk veriyor bunuda yapma şu an için evet olumlu diyebilirsin ama bu durumun olumsuzluğunu okula başladığında anlarsın demen istediğim bu
(58 puan) tarafından
Yoooo bunu sadece dün aksam.yaptik onuda pdr ci bi arkadasima sordum oda yabanci bisiler okut cok hizli catiyor belki hikaye kitaplarina asina olmustir dedi birde gazete kagidi denedik okudu emin olduk arkadasim rahat ol bisi olmaz rahat edersin dedi sma anne olarak insanin ici rahat etmiyir tabiki ilgisini farkli yonlere cekecegim
0 oy
(612 puan) tarafından
Okumayı sökmese iyiymiş. Ama bu biraz biz annelerden kaynaklı. Çocukla ilgilenmeyi öyle şeyler göstermek sanıyoruz. Sonra göstere göstere öğreniyor çocuklar haliyle. Bence annelerin çocukla ilgilenme algılarını değişmek gerek. Yoksa 5 sene sonra zaten neredeyse tüm çocuklar okuduğu için 1. sınıf işlevini kaybedecek :D
0 oy
(3,095 puan) tarafından
Benim oğlumda kendi kendine öğrenmişti şimdi 1. Sınıfa gidiyor hiç zorluk cekmiyoruz ödevini kendisi yapıyor maşallah sayilarida biliyor su 5 erli 10 arlı 2 şerli 
(58 puan) tarafından
Aay aman duymadigim sey kalmadi yani neymis ben ilkokulda ogrrtilmesi gereken herseyi ogretmisimde cocuk bunalmista cok zorlanirmisim yani boyle sizin gibu yasayan insanalrdan bisiler duymak istedim sanki ben zorla okuma yazma öğrettim cocuguma alakasi yok harfleri bile gostermedim
(3,095 puan) tarafından
Yok canım merak etme benim abimin kizida benim oğlumda okula gitmeden öğrendi valla hiç sıkılma falan olmuyor aksine daha öz güvenle gidiyor zaten zorla ogretmedik çocuğun içinde var daha küçükken parka falan gidince bankaların üzerindeki harfleri soruyordu bir yerde yazı görsün soruyordu kendi içinden gelerek öğrendi ve hiç zorluk cekmiyoruz
0 oy
(15,152 puan) tarafından
Öğrensin dostum. Kendi öğrendiyse ne güzel işte. Bol bol.kitap.alin okusun. Bunun ne kötülüğü olacak. Sınıf öğretmeniyim. Sadece sınıfta arkadaşları bişey yaparken öğretmen ona özel başka bişey verir. İlk dönem o da. Her sınıfta okumayı bilen çocuk muhakkak çıkar zaten. Seninki de onlardan olur. Hevesini kaçırma. Seveceği kitaplar almaya devam edin. Güzel bişey bu
(58 puan) tarafından
Allah razi olsun.. Bilen birinden bunlari okumak cok güzel cocuguna kötülük ediyosun diyen bile  şu yorumlarda ssnki zorla egitim.veriyorum ilkokulda ögretilecek herseyi ogretmisim yahu 4yas zeka seti calistirmak yada etkinlik yapmak kotülük mü oluyor yada hkaye kitaplari okumak sordugu sorulara gecistirmeden cvp vermek bana kotuluk ediyosun diyen anneler acaba cocuklarina ne veriyor yeringeliyor hamur yiguyoruz birlikte yeri geliyor kek cirpiyoruz kurabiye yapiyirz
(15,152 puan) tarafından
Yani okumayı önceden öğretmeyin demelerinin sebebi çocuklar ilkokula daha hevesli gelsin. Anasinifina farkı olsun, sınıfta arkadaşlarıyla birlikte ilerlesin diye. Bir de anneler egolarindan dolayı okuldan önce çocuklarını yarış atına döndürüp herşeyi ogretmeye çalışıp çocuğu yorup sikmasinlar diye. Ama her sınıfta okuma yazmayı bilen en az 2 3 çocuk olur. Benim sınıfımda da vardı. Biz okuma yaparken bazen onlar biraz sikilabiliyorlardi. Ben onlara farklı etkinlikler hazırlardim bazen. Ama hiç de öyle hevessiz değillerdi okula karşı. Derslerde gayet hırslı ve sürekli parmak kaldıran cocuklardi. Hem beni hem ailelerini ders noktasında sıkmıyorlardi. Aileler ve öğretmen Çocuklari ben herşeyi zaten biliyorum havasından cikartirlarsa sorun yaşanmaz. Bilmedikleri ogrenecekleri çok şeyler olacak. 1. Sınıfta sadece okuma yazma öğrenilmiyor.  
Oğlum 2.5 yaşında. Dikkati güçlendirme setini biz de kullanıyoruz. Hatta bugün bitti kitap. 3 yaş olanı alacağım ben de. Ara ara yapmak güzel oluyor. Oğlum çok seviyor. Anne yapalım diyerek getiriyor hep. 2 aylıktan beri de kitap okurum. Oğlum okumayı erken öğrenir ya da öğrenmez bilemem. Öğrenirse oğlum niye öğrendin dur mu diyim. Yaptiklarinizda kötü bişey yok bence.
0 oy
(802 puan) tarafından
Benim oğlumda 3 yasinda birkaç ingilizce şarkılar bilir birde reklarim isimlerini bilir mesela bir yere gitsek orda Arçelik yazan bir yazı görse okur yani aklına geleck bitun beyaz eşya telefon markalarını okur ama ben birşey yapmadım kendisi nerden ogrenmis onu bile bilmiyirum ama böyle olması hoşuma gidiyor zekası yüksek çocuk demekmiş ayrıca çocuk okulda sikilir faln diyenler var ki çocuk zaten okumayı biliyorsa direk bir üst sınıftan başlanabilir diye düşünüyorum 
0 oy
tarafından
Canım ben de 4buçuk yaşında okumayı öğrenmişim. (Annem rekabetçi bir insandır da) 5buçuk yaşımda ilk okula başladım. Rica minnet kayıt yaptırdılar. İlk sınıfta zorlandım biraz. Ama öğretmenim çok iyiydi. (31 yaşına geldim hala görüşüyorum) onlar çubuk falan çizerken ben yazıyordum ve çok sıkılıyordum. Öğretmenim bana kitap okuturdu. Herkesden ayrı eğitim verdi hep :)) ilk okul ve orta okulda sürekli Türkiye sıralamasında ilk 3 teydim. (O zamanlar belirli aylarda Türkiye geneli seviye tespit sınavları yapılırdı) demem o ki iyi bir öğretmenşe çok başarılı olur. Ama o öğretmeni bulamazsa çok sıkılır :(
0 oy
(7,701 puan) tarafından
Aman Allah aşkına bırak da okusun benimde kızımın sınıfında neredeyse yarısı okuma yazma biliyordu benim kızım hala okuyamıyor çok zorlanıyorum aslında çok akıllı bir kız ama bir türlü aklına girmiyor

Mesela 5 satırlık bir yazı okuyacak o yazıda 4 5 defa da aynı yazı varsa yine heceliyor

Maşallah bu arada 

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 240 göst.
25 Mart 2023 Diğer kategorisinde Esmosum (7,701 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 301 göst.
22 Nisan 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 127 göst.
7 Ocak 2021 Diğer kategorisinde yolunyolcusu (176 puan) tarafından soruldu
+1 oy