0 oy
533 göst.
Aile kategorisinde (69 puan) tarafından
Arkadaşlar sizinle bir fikrimi paylaşmak istiyorum. Katılıp katılmadığınızı belirtirseniz sevinirim. 

Çoğumuz ya eşlerin sorumsuzluğundan yada bize hiç yardım etmemesinden şikayet ediyoruz. Ama ben bunda bizim de bir hatamız olduğunu düşünüyorum. Ama biraz da tabi kişilik meselesi. Bakıyorum öyle erkekler var annelerinin evinde bardak kaldırmazlar eşlerinin evinde yapmadıkları iş yok. Bazı kadınlarımız kendimizi çok hırpalıyoruz. Dayanamıyoruz eşe ihtiyaç duymadan herşeyi yapıyoruz. Zamanla bu eşlerde nasıl olsa o yapar düşüncesi gelişiyor. Bunun en büyük örneği benim annemdir. Babam bekarken ev konusunda daha çalışkanmış. Ben doğduktan sonra köyden şehire göç etmişler. Annem de köy kızı. Demiş adam işe gidiyor akşama kadar yoruluyor. Evin tüm işlerini kendi yapmış. Dememiş ben şu ağır kaldıramam şunu yapamam. Odun bile taşınacaksa babam herşeyi annemle yapar. Annem kalkmadan yapmaz. Bu sene köydeki akrabaları bile dedi. Bu evlendikten sonra tembelleşmiş diye. Annem hiç ev işlerinekarıştırmamış babamı. Temiz yapmaz mutfağı toplamasın falan diye. Şimdi bakıyorum benim eşim bana yardım ediyor. Ağır kaldırmama dikkat ediyor. Hamileyken de normalken de. Ben şimdi gücüm olsa bile bilerek bırakıyorum kendi alsın. Sobayı yakarım ama bilerek yakmıyorum. Mutfağı toplar bulaşıkları demiyorum temiz yapmaz yapmasın diye. O yaptığı kadar yapsın ben arkasından kalanları tamamlarım. Şimdi bazılarımız var eminim annem gibi olanlar ay ben dayananam yapmasın daha iyi diye. Kızlar bıraksın yapsınlar kendinizi sıkın dayanın.sonra biz şikayetçi oluyoruz yetişemiyoruz diye. 

19 Cevaplar

0 oy
(3,458 puan) tarafından
Evet buda haklı ve farklı bi bakış acisi
-Reklam-
0 oy
(5,436 puan) tarafından
Haklisin ama kıyamıyorum yinede :D yapması lazım aslında 
(69 puan) tarafından
Senin de geleceğin annem gibi olmaz inşallah  babam mükemmel biridir. Her yönden sadece tembelliğe alışmış. Ama inan kendi işinde çok çalışkan sadece ev de tembel
(5,436 puan) tarafından
Inşallah Cnm hamile olduğum için birazcık yardım ediyor diyebilirim ama hamile değilken pek umursamaz çalışıyorum ben der :))
0 oy
(178 puan) tarafından

Aynen canim esim nobete kalyo orada yorulyo herseye yetismeye cisyorum gurbette anne yok kimse yok bebekle artik gece uyumyo yorgunum cildirdim al sen uyut dedim kizdim gittim yattim ilk defa .korkuyordum bakabilcek mi uyuta bilcekmi biraktim valla napim:)))))

(69 puan) tarafından
Devam merak etme babası uyutur
(178 puan) tarafından
Iste askeri personel olunca  gecesi gunduzu olmuyor  uykusuz cok gezyo kiyamyom ama bende dayanamyorum 5 cocuga bakan kadinlar nasil bakyo Allah sabrini veryo galiba 1 bebeye bas gelemyom bazen:)))
0 oy
(2,107 puan) tarafından
Valla Allah razi olsun esim bana yardim eder suan ameliyat oldu onun bana iyilikleri okadar cokki afedersinz altini ben temzliyorm suanda lavaboya cikamiyo oturarak yapamio ben temzliyorum hic gocunmadim cunku eminimki bana bse olsa o daha fazlasini yapar 22+6 haftalk hamileyim evimizide supurur siler bse kaldrilcaksa kaldrir Allah bin kere razi olsun bence yardm etmeleri gerekiyo gerektigi yerde
0 oy
tarafından
Bnm eşim annesinin evinde resmen prens gibiydi kaynanam diyodu ki suyunu dahi ben verdim şimdi pişman o ayrı mesele ama gel gelelim ev is bebek bakimina dedim ki eşime sen artık bana evinde degilsn goruyosn halimi her gun yorgunluktan canım çıkıyo bana yardımcı olur musun rica ediyoem hem zamanimiz kalır vakit geçirmeye hemde bu kdr yorulmamis olurum dedim 

Tabi bu zaman aldi camkm 

Şimdi evde iş yapcam zaman eşim aliyo cocugu dışarı cikartiyo bende yemegi temizliği yapıyorm 

Bazen ben sabah kalkamiyorm nadir oluyo bu çocuğu alıp ya mama yapıp iciriyo ya da açsa ikisi de kahvaltı ediyo 

Hamileliğim çok.zor geçmişti çamaşır asardi balkon yikardi şimdi arada diyorm yapar misjn diye yapıyo Allah'a şükür ama çok da yap yap diye basının etini yemem o da ağır işte çalışıyo yorgun oluyo
0 oy
(426 puan) tarafından
Katılıyorum sana benim annemde senin annen gibiydi elektrik işi mi var tadilat mı var ona bile annem koşturdu ama şimdi aklı başına geldi bazen annemlere gittiğimde babam evi filan süpürüyor :) bende kendimi asla zorlamam eşimi beklerim gerçi benim kayınvalidem iki kızı olmasına rağmen oğullarına da çok iş yaptırmış eşime o yüzden zor gelmiyor bende oğlumu öyle yetiştirmek istiyorum inşallah
(69 puan) tarafından
Allah razı olsun kaynanandan oğlum olursa aynısını yapmayı bende düşünüyorum
(426 puan) tarafından
Amin inşallah :)
0 oy
(843 puan) tarafından

Hayat müşterek tabikide eşler yardımcı olmalı. Yanlış anlaşılmasın deyim olduğu için söylüyorum . sen eşek olduktan sonra semer vuran çok olur derler ya. Boyun eğmemek sınırları çizmek lazım. Herkes insan herkes yoruluyo .bizde canız kendinize iyi bakın sonra yaşlılıkta ceremesini çekeriz <3

(69 puan) tarafından
Aslında uzun anlattığımın tek cümlelik özeti :-))
(843 puan) tarafından
Aynen canm ama bi yandanda ezilerek büyütülen veya arkasında desteği olmayan kadın sayısıda çok. Allahım nerde kimin ihtiyacı varsa yardımcısı olsun inşallah...
(69 puan) tarafından
Özgüven çok önemli. Ama bilmiyorum. Herkese ağır gelen şeyler çok farklı. Bana karşı tarafa köle gibi olmak çok ağır geliyor. Yapamazdım heralde. Allah herkese kaldıracağı kuvveti vermiş. Eşimin bir akrabasının evine gittim. Gelini bir köyden getirmişler bilerek ortak ev. Kaynanası koltuktan adım atmıyor. Kaynana da çok genç belki 48 - 49 yaşındadır. Kızda çok memnun. Kayınlar bir taraftan aile büyükleri gelinlerin çocukları. Büyük gelinler de var. Ben kocama derdim ya burdan gidecez ya da annenin kölesi miyim yardım etsin derdim. Hayat şartları insanların düşüncelerini bile etkiliyor.
(843 puan) tarafından
Çok zor canm allahım herkese ayrı ev nasip etsin elbet oda içten içe istemiyodur napsın
0 oy
tarafından
Katılıyorum ama annen gibiyim... He temiz yapamaz diye değil hep kendime yetmeyi öğrendim, her işi kendim yaptım, gidip gelme, iş bulma, çalışma, ev içi işler vs öyle alışmıştım, evlendik.. Hiç bişeyi bilmiyorum yapamam demedim. Yeri geldi koca vitrinleri felan ittim yer değiştirdim, derdi eşim sen bunu nasıl yaptın? Hiç bilnediğim şehir sınavlara gireceğim okulları gidip kendim buldum 2 otobüsle felan olmaz demedi, çünkü emin adam.. E çocuklar içinde aynısı geçerli, hamdolsun en güzelinden iyisinden bakabiliyorum, bakmaya çalışıyorum, gözü arkada değil yada aman yetiştiremiyor değil diye karışmıyor.. Sevme işiyle ilgileniyor, çöpe karışmam,perde asmam felan Aşlahtan bunları bırakmışım :D Ama kesinlikle baştan dediğin gibi olmalı, yetsende ortak hayat olduğu için eşi dahil etmeli,tek başına alıp yürümemeli.. E ben şimdi 10 sene sonra değişemem de, Allahta güç kuvvet versin bana ne diyeyim :) 
0 oy
tarafından
Valla bende annen gibiyim hiç yapsın istemem ama eşim mutlaka yapar. Koca koltuğu tek başıma odadan diğer odaya taşırım , sandığı falan çekerim , birşeyler bozulsa kendim tamir ederim. Eşim hiç hoşlanmıyor bu durumdan. Yeri geliyor temizlik yapıyor yeri geliyor yemek yapıyor ama ben çok rahatsız oluyorum. Sanki ben tembellik yapıyormuşum gibi hissediyorum.
(69 puan) tarafından
İyi bari eşin bırakmıyor. İnşallah zamanla da bırakmaz.
tarafından
Yok bırakmaz , tüm gün otursam yemek yapmadım desem gider kendisi yapar asla şikayet etmez.
0 oy
(667 puan) tarafından
Cok dogru demissin yapa yapa,sonra her isi bize yikiyorlar nasil olsa yapiyor diye. Birakmak lazim bazi seyleri de onlar yapsin fiziksel olarak erkeklerden daha gucsuz olmamiza ragmen niyeyse her is kadinin ustunde ki bazi kadinlar disarda da calisiyor bi de eve geliyor ev isi ustune cocuk varsa cocugun bakimi. Bastan onlemini almak lazim. 
(69 puan) tarafından
Aynen çalışan anneler içinde aynııs
0 oy
(118 puan) tarafından
Evet bi yönden haklısın ama eşim bana hayat müsderek der 
0 oy
tarafından
Valla canm eşim öyle Bi geliyor ki eve Bi duştan sonra hemen uyuyor saat 8 olmadan  işi agr  ona rağmen camsrlari asar  hafta sonunda odayı falan toplar 
0 oy
(1,865 puan) tarafından
Katılıyorum ancak bunu yardım etmesi olarak değil görev olarak görüyorum. Eşimin anneside öyle bir bardak dahi taşıttırmaz oğluna. Ahcak ben öyle değilim bunu da gördüğü için sinir krizine girdi evde bana yapmıyor eşine yapıyor diye, hatta eşim ben doğumdan geldiğimde annesi mutfağı batırmıştı eşimde silmek istedi annesi hemen bırak ben yaparm falan yaptı ama yapmadı. O kir öyle  durdu. Sdhra biz sildik. Yani kadınlar kendine değer vermeli öncelikle.
(69 puan) tarafından
Bu kaynanaları anlamak zor iş
0 oy
(2,447 puan) tarafından

Sonuçta ortak yaşıyoruz bu evde. Sadece eve para getirmeyle olmuyor bu işler. Camasir mi katlanacak koyuyorum seleyi önüne. Tamir işi mi var 30 kere söylerim yapsın etsin diye. Yemekleri de benden güzel yapar valla yalan yok:D  yapmazsa suratımı asar otururum konuşmam. Oda bunu çekmemek için yapar. Böyle alıştık böyle gidiyor işte :)

0 oy
(360 puan) tarafından
Sana gercekten o kadar katiliyorum ki oyle yapmamiz lazim aslinda ama iste beni ugrastirmasin onu bekleyene ben yaparim diyoruz cok yanlis aslinda bu
0 oy
(422 puan) tarafından
Yok anam yok nerdeee havlu alir ortala atar ustunu basini bi yerde cikarur cok daginik cokda soleniorum ahirdami yasion diom da n deyim :) bibucuk yasinda kizm var 8 aylikda hamileyim annesi ole alistirmus belki obdan deismio :/
0 oy
tarafından

Erkek anneleri de sağolsunlar paşam, ağam, prensim diye büyüttükleri için erkekler ne ev işine niyetleniyor ne de yelteniyor ne de becerebiliyor. 

Annelerin oğlanlara öğretmesi lazım, oyuncaklara bakın en basiti kıza ütü mutfak seti, oğlana araba uçak. Sonra da hayır bekliyoruz.

Allah rahmet eylesin babamın elinden her iş gelirdi, yemek temizlik, tamir falan babanneme bakıyorum,kendine hayrı yok.

Büyük dayıma bakıyorum aynen her işi yapar, anneannem hep çalışmış yanlız kalmış.

Küçük dayıma bakıyorum, anneannem evden çalışmış yine ama annem büyümüş, yanlarında kadın varmış iş yapan, hiç bir halt beceremez. 

Biraz yetiştirilme tarzı ile, Biraz da hayat şartları ile değişiyor ama eğer ağaç yaşken eğilmezse sonra yapsa da öğrenmesi zor oluyor. Biz kadınlar da bu adamlar iş beceremeyince aman of bırak diyoruz. Adamın da işine geliyor.

Valla bugün bana biri dese ki bırak yapma ben yaparım, hay hay der bırakır, ısrar dahi etmem, tembellik mis gibi işime gelir :) 

0 oy
(25,224 puan) tarafından
Akşama kadar çalışıp yoruluyor zaten birde eve gelip iş yapıyo makine boşalt yerleştir bırak diyorum yavaş yavaş yaparım diyorum bırakmıyo. Ben kıyamıyorum valla herkesin kendi düşüncesi. Akşam TV izlerken bile bütün gün ben izledim sen al istediğin kanalı aç diyorum. Hafta sonu zaten dip bucak temizlik yapıyoruz beraber agır işleri o yapıyo ben hafif işleri, keşke herkes böyle anlayışlı olsa. Allahıma şükürler olsun iyi ki böyleyiz. 
(69 puan) tarafından
Bu arada eklemeyi unutmuşum benim eşim hep evde işinden dolayı sabahtan akşama kadar. Bazen gidiyor dışarı. Cenaze mevlüt olunca onun dışında dışarı çıkınca evde durmaktan sıkılınca gidiyor yada kendine bir uğraş buluyor evle uğraşıyor. Benim eşim işten gelme durumu olmayınca böyle yapıyorum. Ağır işi olsa napardım yaşamadan bilemem. Bu kadar yaptırmazdım heralde.
0 oy
(5,913 puan) tarafından
Valla esim yardimci oluor gebe kalinca daha cok yardimci olmaya basladi evi makineler camasirlari serer bulasiklari yikar sofrayi kurar kaldirir falan sagolsun o kdr yoruluor isten gelior ek ise gdior bide bana yardimci oluor riskli gebeligim oldugu icin hicbirsey yaptirmamaya calisior bana 

İlgili sorular

0 oy
9 cevap 511 göst.
18 Temmuz 2020 Diğer kategorisinde Yonca00 (671 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 494 göst.
16 Ekim 2020 Aile kategorisinde Lmhkader (1,517 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 254 göst.
28 Mart 2022 Diğer kategorisinde Kuzucuklarin annesi (2,621 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 178 göst.
15 Şubat 2024 Aile kategorisinde Dilek6363 (473 puan) tarafından soruldu

380,619 soru

11,396,282 cevap

34,914 kullanıcı

...