0 oy
1,107 göst.
Diğer kategorisinde (54 puan) tarafından

Selamun aleyküm arkadaşlar 

Kafayı yiycem 
Ya çoğunuz kirada oturuyordursunuz ama 6 yıla gircez.malum.kiralar git git yükseliyor 
Ben 3 yıldır daire istiyorum . Zaten 3 yil önce çok uygundu daireler eşim yok alamam sonra alırız diyip duruyor ..strese giriyorum..
Daire istiyorum anlatamıyorum sürekli of çekiyor 
Bende kendime ait bi ev istiyorum en uygunu gösteriyorum of cekiyor sonra bakarız diyor borca giremem diyor .
Benim babam 10 yıldır kredi ödedi dubleks evimiz.vardi ..
Ya kimin kocası kredi çekmiyor daire almıyor 
Dayanamıyorum artık istediğimi yapamıyorum kiralık dairede :(( kötü yorum yazamiyin psikolojin bozuk diye 

30 Cevaplar

+4 oy
(6,184 puan) tarafından
Biz çekmek istemiyoruz kredi faizinden dolayı o günahın altına girmek istemiyoruz eşim de bende inşallah helalinden bi ev nasip olur ama olmuyosa da Rabb'im harama bulaştırmasın kirada dururum daha iyi 
(2,475 puan) tarafından
Evet dedikleriniz de haklısınız kesinlikle aynı fikirdeyim ama işte bu ekonomi de nasıl bir şeyin sahibi olacaz ki bir buzdolabını bile taksitle alacak duruma geldik mecbur bırakılıyoruz

Ben kaynanamla birlik duruyorum hani burda sorunlu olan aileler gibi düşünmeyin kaynanam annem gibidir hiç bir sorunumuz yok çok şükür ben ona saygılıyım o da bana sevgili ama herkes kendi düzenini ister ayrı eve gecicem bir çarşıya çıkıyorum inanın umutsuz şekilde dönüyorum eve beyaz eşyalar almış başını gidiyor ben nasıl krediye bulaşmadan ev düzeyim çok şükür aldik koltuktur beyaz eşyadir yine biraz da olsa gücümüz yetti peki olmayan ne yapacak ? Kira ya gecicem ben gocunmam kira da kalmaktan burda okuyorum herkes Allah kurtarsın diyor kira da olanlara ben anlamıyorum parasını verdiğim ev benimdir kira niye bu kadar kötüleniyor
Kredi çekipte ev almam zaten gerek duymuyorum öyle şeylere 20 yıl bir ev sahibi olmak için uğraşmam hem haram hemde saçma geliyor bana
(2,475 puan) tarafından
B.sema canım toki de haram deniliyor yani helalinden almış olmuyorsun ki
(6,184 puan) tarafından
Evet tokide de faiz işliyo diye biliyorum o yüzden bu sene toki ye falan da yazilmadik biz
(439 puan) tarafından
5 yıl önce yapılmış tokilerden aldık biz. Yeni yapılan tokiler hakkında faiz açıklaması yapıldı. Kendimiz araştırdık ve Ebu Hanife (k.s) bakdığımızda haram oluyor mezhebimizin diğer imamı Yusuf (k.s) baktığımızda haram olmuyor. Sonra içimiz rahat etmedi mollaya sorduk. Çok şükür haramdır demedi. Allah yardımcımız olsun. Kurt ile kuzuyu ayırt edemeyeceğimiz bir zamanda yaşıyoruz
(2,688 puan) tarafından
Faizsiz sistemleri var orda fiyat net ödeme miktarı net oluyor onlarda sakınca yok ama efe tufeye göre ödeme var ise faizli satım oluyor maalesef cevaz yok.
-Reklam-
+1 oy
(13,089 puan) tarafından
Yani bu kadar ev ev diyen biri bence evi olan bir eş seçseymiş esinde kendince haklı herkes o borcun yükünün altına giremez ki biz girdik mesela ikimizde çalışıyoruz ama ödemekte zorlanıyoruz küçük çocuk var sırf o yüzden çocuk bakıcıların elinde büyüyor 
0 oy
(1,752 puan) tarafından
Ben daire degil de müstakil istiyorum :D kız napacan daireyi tek ev misss misss:D
(5,321 puan) tarafından
Of bende müstakil istiyorum :/
(1,752 puan) tarafından
Her konuda müstakil güzel bence. Ufak bahçesi olsa sonra konu komşu derdi yok balkon yıka halı silkele ses olsa gürültü olsa. Karışan görüşen yok misss.... Allah'ım sen duy sesimizi
(5,321 puan) tarafından
Evet en çokta çocuklar istedikleri zaman istedikleri saatte dışarı çıkabilir. O kadar çok istiyorum ki. Yazın hergun çıkmak istiyolar. Kalk giyin hazırlan çıkar gezdir sıkıcı geliyor artık. Oturacak bahçem olsun istiyorum. Al-lah isteyen herkese bizede nasip etsin inşallah
(6,221 puan) tarafından
Bizim bahçede size de yer vereyim askolar☺️ tek şart bolca çay kahve semaver mangal yakarız ☺️ yaz boyunca rahatsız olmayin yeter jdjdj
(5,321 puan) tarafından
Olabilir canım yakında sayılırız:D
0 oy
(1,506 puan) tarafından

Kötü yorum yazmayin dediğin için birşey yazamıyorum :Dbizde kiradayiz 5 yıl oldu daha g.otumuze donu zor alıyoruz ne dairesi baban aldı diye niye eşini babanla kiyasliyon ki annem 60 yaşında 30 sene evli kaldı babam rahmetli oldu yeni evi olacak TOKİ çıktı hep kiradaydi 

(1,506 puan) tarafından
Amin benim için dara düşme dedim kocamda hiç iyilikten anlayacak bir tip değil ama kiyamadi gene de :( eskiler hep öyle hangisinin iyi bir evi olmuş ki
(1,752 puan) tarafından
Yapmak istiyorsa yapsın canım içinde kalmasın. Senin de çocuğuna vs bişey olur elinde. Allah ona sağlıkla oturmayı nasip etsin.
(1,506 puan) tarafından
Yapıyor zaten canım sağolsun iki tane bebeğim var :) evler bitti ama anahtar teslim bekliyoruz İnşallah bide girerse başka da şey istemem kendi evinde mutlu mutlu otursun :)
(1,752 puan) tarafından
Hadi inşallah. Ayy darısı başımıza bizde yazıldık güya ama :)
(1,506 puan) tarafından
Eşimde yazıldı kendi adına ama bakalım 6 ocakta çekilecek bizim bura :)
0 oy
tarafından
Ben de 10.5 yıldır kiradayım ona bakarsan.herkes ister ev kendimizin olsun ama nasip kısmet..tek maaşla olacak iş değil
(54 puan) tarafından
Ben tek maaşla olacak diye birşey yazmadım ben de çalışacağım yüksek maaş ile
tarafından
Genel söyledim cnm ben..sen öyle birşey söyledin yada söylemedin dye değil..iki kişi çalışması lazım..inşallah olur cnm biz istiyoruz ama çocuk küçük bırakacak kimse olmayınca kaldım öyle
0 oy
tarafından
Valla herkes evi olsun ister ama şu zamanda herşeyi de göze almak lazım Ayrıca Faiz HARAMMM çeksende yesende yedirsende
0 oy
tarafından
Benim kocam çekmiyor geçen sene 100 bin kredi çeksek ki çok rahat oderdik zaten birikim var onun üzerine ekleyip istediğimiz evi aliyorduk haramla alınan evde huzur olmaz dedi cekmedi hiçte üzerine gitmedim senin eşinin çekmeme sebebi ne bilemiyorum tabi ama kavga etmeye değmez bana göre
0 oy
(218 puan) tarafından
Belki ödeyecek durumda değildir darlamayin bence bizde 6 yılin sonunda aldık çok şükür 
0 oy
(2,705 puan) tarafından

:DBu ben canm guvenemıyodur kendıne tek basına o yukun altına girip ödeyememekten korkuyodur sen ufaktan bırıkım yaomaya calıs kıyıda köşede başlangıc ıcın nakitinizin olması gerekıyor gerısını eve göre ekspertiz raporu cıkarıp sıze uygun kredı verılıyor.Eşşmde aynıydı arkasında destegı olmadıgı ıcın hayal gibi gelıyodu bende cocuk olmadan calıstım bunu gaza getırdım saga sola duyurdum kendımce cevre edındım sagolsunlar bırı uygun duyunca bıze söyledı bızde bi gazla alalm dedık ıkı kısıyiz sen çekersın kredı bem cekerım kımseye mınnet etmeyiz dedık öyle aldık cok zorlandık ılk aylsr kı bızım nakıtımız vardı ha deyip alınmıyor malesef bu ısler bıraz zor oluyo.Ama başardık aldık şimdide bosanıyoruz satıyoruz oda ayrı:(yanı diretme herseyın hayırlısını ıste ben bı kere bıle ıcınde oturmdım bı kere bıle ordan gelen kıra parasının faydasını görmedım kendı kredısını zor ödüyordu sımdıde satıyoruz elde var sıfır:(hayırlı diyerek ıste ve mutlaka bırıkım yap diger türlü bı anda adam alamaz 

0 oy
(7,409 puan) tarafından
Faiz haram bılıyom ama hiç bir türlü ev alamayız burası kesin
0 oy
(4,662 puan) tarafından
Valla ben de istiyorum ama borctan gotu kurtaramiyoruz sozu var bakalim 2023 e 1ocaktan sonra yakasindayim :D
0 oy
(2,835 puan) tarafından
Ev için kredi falan çekmem cektirmemde sırf ev için kendimi günaha sokamam dünyanın faizini öderim fazı almakta vermekte haram 
0 oy
(4,700 puan) tarafından
Ee yani herkes krediyle ev sahibi olmuyor haram giriyo işin içine bizimde 4 senemiz oluyo kirada suanlik ufukta ev yok ama nasip helal yoldan Allah nasip eder inşallah bir güne bir gun asla kredi çek ev alalım demedim 
(4,700 puan) tarafından
Arkadaşım bilmediğin konuda fetva verme saçmalık kirada oturmak niye haram olsun kredi 80 bin cekiyosan 100 bini gecik para ödüyosun bankaya faiziyle faizle iş yapmak harammm...
(54 puan) tarafından
Bak şimdi kedin soyluyorsun 80 bin TL cekiyorsam beni parayı gökten ödemicem emegimle ödicem 20 bin TL fazlasiyla yani acikcaksi  banka harama giriyor ben değil ..
Sonuçta benim emegim çalıştığım parayı yiyor siz anlamiyorsunuz ..
(4,700 puan) tarafından
Ara fetvayı sana anlatsın
(54 puan) tarafından
Benim kimseyi aramama gerek yok
(4,700 puan) tarafından
Valla ben uyardım yani hocalardan iyi bildiğinizi söylüyorsaniz her koyun kendi bacağından
0 oy
tarafından
yapamayacagi birseyi istiyorsan diretmenin anlami yoj yapabilir ama yapmiyorsa Allah sabir versin
0 oy
(1,118 puan) tarafından
Suanlik mustakil evimiz var ama kaynanamlarin bizde yakinda alicaz mustakil
0 oy
(123 puan) tarafından
Ahhh ahhh bende bıktım kırmadan ev sahibi ağzına bakmaktan sürekli taisnmaktan sürekli düşünüyorum sonumuz ne olacak diye.... 4yil.once ilk evlendiğimizde ev alıyorduk kayinbabam denen adam aldırmadı o parayı yedi resmen şimdi biz kirada sürünüyoruz kiralar uçmuş ne yapacaksak :( :(hic bir şeye yetişemiyoruz hamileyim bi de inan düşünmekten yoruldum... Almadı eşim şimdide kafasını taşa vuruyor ama ne fayda... Allah eşlerimize akı versin ne deyim
0 oy
tarafından

Madem ev senin icin olmazsa olmaz, kendini de adami da bu kadar darlayacak kadar eve odaklisin, evi olmayan adamla evlenmeseydin keske.

Yillarca kirada oturanlar var, ben istanbuldayim burda yasadigim yerde ew alamam mesela en as 20 milyonu gozden cikarmam lazim. Olmuyorsa olmaz yani ekonomi belli gelir belli gider belli. Burdan almam gider oturmayacagim bi yerden alirim mesela. ne diye adami da kendini de darliyosun?
0 oy
tarafından
Herkes ev sahibi olacak diye bir kaide yok bizde kiradayız ama ev araba gibi şeylerde kredi çekmek doğru değil faizi haram çünkü bence acele etme zaten vakti zamanı gelince eğer ki ev sahibi olacaksanız zamanı gelince olursunuz zaten 
0 oy
(2,103 puan) tarafından
Canım İnan ki almak çok zor sende haklısın eşinde haklı ekonomi bu durumdayken kredi çekip onun altına girmek çok zor asgari ücret oldu 8.500 ama her şey pahalandı bugün ki halimize şükredicez gerçekten de ekmek bile 5 lira oldu belki ödemeyez eşin o ay o sıkıntı dert ayrı sana bütün samimiyetimle söylüyorum benim kendi evim yani evlendim eşimin ailesi apartman yapmış her çocuğuna daire vermiş benim şuan da oturduğum ev kira olsaydı ben belki de ömrüm boyunca kirada otururdum çünkü dediğim gibi hayat şartları ekonomi bitik eşim ödeyemez k olur bu olur korkusuna yapamam ben belki de eşim ondan öyle diyordur canım ama seni de anlıyorum elbet bir çaresi bulunur ama sende üzme kendini sıkma canını
0 oy
tarafından
Canim sanki fırından ekmek alıyor gibi konusmussun onu bile almak zorken daire diyorsun 
(2,475 puan) tarafından
Parası var demekki :D ben şimdi eşimle her gün kalkıp kavga edeyim bana ev al
 ee adam neyle alsin böbrekleri mi satsın ( gerçi satsa artık o da ev almiyor )
Yani çok saçma bu post sahibinin düşüncesi dediğin gibi sanki kocası ekmek almamış trip atıyor git al diye
tarafından
Şaşırdım valla:)

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 80 göst.
26 Aralık 2022 Diğer kategorisinde Gulgul5555 (54 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 68 göst.
31 Temmuz 2023 Aile kategorisinde Ebrualya3003 (76 puan) tarafından soruldu
+1 oy
7 cevap 417 göst.
6 Mart 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu