0 oy
296 göst.
Diğer kategorisinde (174 puan) tarafından
Kizlar 5haftalik hamileyim. Ilk hamileligimde kullandim 3ay. Ama simdi kullanmak istemiyorum bazi sebeplerden. Acaba folik asit kullanmasam nolur? Kullanmayanlar oldu mu aranizda?

15 Cevaplar

0 oy
(10,079 puan) tarafından
Sebep neki canim kullan bence gelisimi icin
(174 puan) tarafından
Maddi acidan esim bu aralar skintida. Soylemeye utaniyorum.
(10,079 puan) tarafından
Canim folik asiti devlet karsiliyo sigortaniz varsa. Cok bi tutari yok aslinda
(8 puan) tarafından
Benim kullandığımı karsilamiyordu mesela,doktor yazmıştı bunu kullan diye üstelik
tarafından
Canım sağlık ocağına git yazdır folk qsiti illa doktorun yazdığı özel ilacı kullancaksin  diye birsey yok
(8 puan) tarafından
Hadi ya iyi aklımda olsun bu.dunyanin parasını ödedik valla,neyse oğlan 11 aylık oldu,2. Düşünmüyorum ama bilmek güzeldir, birine söylerim boşuna para vermez benim gibi:)
-Reklam-
0 oy
(796 puan) tarafından
Sakin ihmal etme  cnm ilacini al  
0 oy
(3,251 puan) tarafından

Bak canım. Yeşillik odaklı beslene bilirsin
0 oy
(2,132 puan) tarafından
Neden kullanmak istemiyorsun? Bebeğin zeka gelişimi için önemli bir vitamin. Malum ne yediğimiz içtiğimiz belli değil doğal değil o yüzden dışardan almak gerekiyor 
0 oy
(1,369 puan) tarafından
Ben iki gebeligimde kullanmadım ama Allah'a emanet ne olursa olsun da demedim. İlk 3 ay bütün beslenme şeklim folik asit diyeti gibiydi. Günlük ihtiyacının mutlaka karşılamasını saglardim. 
0 oy
(1,271 puan) tarafından
Risk almış olursun
0 oy
tarafından
Spinal bifida diye bir rahatsızlık var hamilelikte folik asit kullanımı o riski azaltır bence önemli bir vitamin durumunuz yoksa devletin karşıladıgını alıp iki güne bir kullanın 
0 oy
tarafından
4 çocuğum var ilk cocugumda düzenli kulkandim diğerlerinde kullanmadım diyebilirim hiç birsey olmadi çok şükür 
0 oy
(636 puan) tarafından
Spina bifida olur organları içerde olmaz dışarda olur popo üstü kapanmaz sırtı açık kalır vs vs folik asit çok önemli gebelik plandagindan başlaman gerekiyor değil gebelikte kullanmamak
0 oy
(1,389 puan) tarafından
Doktorlar beslenmene guveniyorsan kullanma diyor ama ben kullandim .evet bende paha olanlardan aliyorum .ama mecbur canim napicaz(.
0 oy
(1,580 puan) tarafından
Folbiol olan  folik asit i devlet karsiliyo canm ondan al yazdır sağlık ocağına ben ilkinde öyle yapmstm 
0 oy
(62 puan) tarafından
İki gebeliğim de de kullanmadım bi sıkıntı yaşamadım 
0 oy
(8 puan) tarafından
Bak sumram isimli bir kullanıcı 2 sene önce bunu paylaşmıştı... eğer kurallara aykırı değilse postu paylaşmak isterim

"Kızlar gecmis postlarimdan bilen bilir folik asit eksikliğine bağlı spina bfida (sirt açıklığı) ve hidrosefali (beynin su toplamasi) hastalığından dolayi bebegimi kaybettim doğdu 48 gun yogun bakimda kaldi ve melek oldu bugun tam 82 gun oldu yavrumdan ayrilali o kadar acı bi durumki Rabbim dusmanima yasatmasin hala toparlanamadim sanki biyerde bi bebek videosu gorunce hemen istemsiz aglamaya başlıyorum çok büyük bi imtihandi yaşandı ve bitti Rabbim benide sizleride beterinden korusun ama nolur onleminizi alin aranizda hamilelik düşünen varsa lutfen oncelikle folik.asit degerlerine baktirsin ve hemen folik asit ilacı kullanmaya baslasin hiçbir zarari yok aksine vucut için cok.faydali ve ekskligi cok.kotu seylere yol.açiyor benim.basima gelmez demeyin nolur onleminizi alın öyle büyük bi acıki rabbim yasatmasin hickimseye ""

Yani kimi genetik demiş,kimi vitamin takviyesinin önemi olmaz demiş...ama sonuç olarak değinmek istediğim görüşüm riske atmamanızı, dedikleri gibi sağlık ocağına danışıp yazdirabiliyorsaniz yazdırmak olur.gerci vitamin takviyesi ise karşılaması güç,belki ilaç turevlerinden yazıp verirler 
0 oy
(1,015 puan) tarafından
Canim Rabbim bebeyi rizkiyla bir verir ama maddi konuda gucunuz yetmiyorsa yarin bu bebeye nasil bakicaksiniz.inan seni uzmek deyil niyyetim.yani bu ilac onemli gecmis devirlerde yasasak neyse derdim ki zaten gun icinde yessilik yiyoruz folik asit icerikli besleniyoruz ama bu devirde zor o vitamini sadece yesilliklerden almak.Rabbim kolaylik versin insallah kullanirsin.
0 oy
(1,587 puan) tarafından
Hamilelikte folik asit kullanım çok önemli bebek gelişimi için hatta hamilelik düşünüyorsan şimdiden basla kullanmaya 

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 131 göst.
1 Nisan 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Anneymben (573 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 675 göst.
20 Kasım 2020 Diğer kategorisinde sumram (33 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 50 göst.
30 Nisan 2024 Diğer kategorisinde BetulOpoz (530 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 79 göst.

381,125 soru

11,410,141 cevap

34,948 kullanıcı

...