0 oy
645 göst.
Diğer kategorisinde (287 puan) tarafından
İsim konusunu başlığa özellikle yazmak istedim ki linç almayayım diye:D Ama gerçekten umudum tükendi ya... Çok yoruldum. Kızımın ismini Hüma koymak istiyoruz eşimle ama yanına anlamı güzel kısa olmayan bir isim arıyoruz. Dünyanın ismini alt üst ettik görmediğim isim kalmadı buna inanıyorum artık, ama biz koyamıyoruz....Şaka gibi. Hüma yı nasıl beğendim ben bu adamla nasıl aynı şeyi beğenmişiz buna oturup kalkıp bin şükür ediyorum resmen ya Hümayı bulamasaydık..:D Başta ben Elif Hüma dedim, Elif doğruluk dürüstlük ve 'Elif nesli " derken insanlar kullanıyor diye, İslam'ı yaşarken Elif gibi olsun diye istedim ama eşim Elif in harften başka anlamı olduğuna bi türlü ikna edemedim. Sonra Elisa Hüma dedik çocuğun adı bir günlüğüne bu oldu. Elisa Hz Zekeriya nın karısıymıs ve cennet kapısında bekleyen melek anlamındaymış. Böyle inandık yani... Sonra araştırırken konulması caiz diyenler varken Hristiyan ismi olduğu için hoş olmadığını yazan yerlere rastladık, insanlar bu konuda tam bir tartışma içinde; İsa Meryem Davud da koyuyoruz diyenler var Hz Zekeriya nın karısının ismi olduğu ve cennet kapısı meleği olduğu manalarının yahudi kaynaklı uydurma olduğunu söyleyenler de var, bazıları diyor ki hristiyanlar müslüman olunca manası güzelse isim değişmek zorunda değil neden bu kadar abartılıyor, bazıları diyor ki oldu o zaman memlekette herkes Eva Jessica olsun kültürümüz yozlaşsın biz de manası güzel diyelim diyor. Eşim ilk yazıda vazgeçti zaten şimdi de ben artık dünyadaki tüm isimleri bildiğimi düşünüyorum ve kızıma Hüma yanında isim bulamadığımız için umutsuzum... Kızlar bana yardım eder misiniz? Başta Elif'i sonra Elisayı sevmiştim. Mantıklı olanı yapmak istiyorum isim öneriniz olursa da açığım... Dini ve kültürel hassasiyetime empati kurabilenler cevap yazsın hafife alacak yorum yazmaya kimse zahmet etmesin. 

36 Cevaplar

0 oy
(8,833 puan) tarafından
Kuzenimin kızının adı hümanur. Yine sen bir isim bulmuşsun. Ben hem 40+5 haftalık hamileyim hem de daha çocuga isim bulamadık. Aynı sizin gibi eşimle çatışıp duruyoruz. 
(287 puan) tarafından
Yaa Allah kolaylık versin bize vallaa:)) size de acil en güzel ismi bulmayu nasip etsin
(8,833 puan) tarafından
Amin amin. Dün gece oturup yuvarlak masa toplantısı yaptık iki saat kadar. Yine karar veremedik :D
-Reklam-
0 oy
(1,134 puan) tarafından
Hüma zümra nasil 
(287 puan) tarafından
Zümra Hüma dedim eşime Zümra yla dalga geçiyor yaa ne derdi var anlamadım:D
0 oy
(2,687 puan) tarafından

Uzun olsun dedin diye kankamin kizinin.adi efsanur huma   ben ilk okuyunca eda huma olsa dedim :D

0 oy
(899 puan) tarafından
Ahu Hüma.. kafiyeli oldu :)) şiirden çıkmış gibi :)
0 oy
(274 puan) tarafından
2 isim olunca da hadi hümayı kullanmayıp diğerini söylerlerse.

Hüma çok güzel tatlı kendi başına zarif bir isim. 
(287 puan) tarafından
Zaten iki isimlilerin kaderi sanırım bazı yerlerde ilki bazı kişiler tarafından ikincisi bazıları tarafından da ikisi birlikte kullanılması oluyo:) iki ismini de sevdikten sonra sorun olmaz ki. Ben de yer yer Hüma Hatun, Hüma kuşum, (ilk isim) Hüma şeklinde çağırmayı onu öyle sevmeyi hayal ediyorum:))
0 oy
(1,928 puan) tarafından
Ayşe Hüma bence
0 oy
(11,166 puan) tarafından
Hanım sabanelerin isimlerinden bakın canım yada garanti olsun dersen peygamber efendimizin sevdiği hatta değiştirdiği isimler var bazı kadınların isimlerini Zeynep elif gibi değiştirerek koymuş ve anlamı güzel olsun demiş huma tek başına da çok güzel bi isim kızımın adı da ikranur bende tek ikra istemiştim ama Zeynep,elif ve huma ismini de önerdim eşime sizin hesap begendiremedim
(287 puan) tarafından
Peygamberimiz Elif olarak düzelttiği isimler olmuş mu ? Elif i önermiş mi yani? Kesin bilgi mi? Çünkü eşime inandıramadım Elif'i...
(11,166 puan) tarafından
Emin değilim canım bende çok arastirmistim baktım şimdi bulamadım hanım sahabelerin ve peygamber efendimizin sevdiği isimler olarak netten araştırdım hep
0 oy
(636 puan) tarafından

Kızımın adı Defne Hüma <3 

(287 puan) tarafından
Halamla konuşuyorduk, Elif Hüma düşündüğümizi söylerken tanıdık birinin de Defne Hüma koyduğunu söylemişti:)
(636 puan) tarafından
Halanizin tanıdığı olabilirim:)) bir çok isim önermişler kafanız daha çok karışmıştır. Allah kolaylık versin
(287 puan) tarafından
Yoo bence daha iyi oldu çünkü yeryüzünde başka isim kalmadığına inanmıştım:D İstanbul da mısınız?
0 oy
(245 puan) tarafından

Aden : Cennetin en yüksek mevkiine veya değişik yerlerinin tamamına verilen ad.

Lina : Kur’an-ı Kerim’de (Haşr Suresi 5. Ayet) geçmektedir; yumuşak hurma ağacı.

Liya : Sabırlı, sabrın en iyisi, sabrın en güzeli

Alya : “Şeref”, “sema”, “dağ tepesi” ve “yüksek yer” manalarına gelmektedir.

Eliz : Emir veren kimse, prenses. Hükümdar kadın.

(245 puan) tarafından
Arkadaşımın kızının ismi Belinay Hüma manası internette İşaret ve iz. Ayın gölün yüzeyine yansıması, Peygamber çiçeği. Güzelliğiyle şaşkınlık yaratan. Çok parlak ve nurlu. Olarak yazıyor.
(287 puan) tarafından
Eliz mi Elisa mı dedik Elisa daha güzel dedik, diğer seçenekler de gerçekten çok popüler şu zamanlarda:) Belinay a da bakayım teşekkürler ♥️:)
(245 puan) tarafından
Rica ederim :)
0 oy
(2,651 puan) tarafından
Doğuma 1ay kala 2. isme karar veren ben :D :D  tek Hüma da güzel Elif ile de güzel Asena bu ara çok hosuma gidiyo anlamıni hatırlamıyorum ama okuyunca beğenmiştim
(287 puan) tarafından
Teşekkürler:)
0 oy
tarafından
Hüma isminin anlamı nedir ? 
(287 puan) tarafından
Başına konan kimseye talih getirdiğine inanılan devlet kuşu, anka kuşu, saadet, mutluluk gibi anlamları var
0 oy
(1,070 puan) tarafından
Elizan hüma hoşunuza gider mi bilmem ama 
(287 puan) tarafından
Hmm, manası nedir ne kökenli?
(1,070 puan) tarafından
Uzaktan gelen ezan-ı Muhammediye sesi,
Ülkesine ışıyan ışık,
Alev,
Arapça kökenli diye biliyorum
0 oy
(1,629 puan) tarafından
Bnde mihra koyuyordum kırk tane düşündüm en son 3 isim yazdım oğluma çektirdim ada oldu 
(287 puan) tarafından
Teşekkürler:))
0 oy
(166 puan) tarafından

Efnan Hüma ....<3

0 oy
(679 puan) tarafından
EREN yazıp 2107 ye göndererek 20 TL bağışta bulunabilirsiniz.tum operatörler için geçerlidir Sma hastası bir bebeğe destek olmak bir SMS kadar kolay...

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 86 göst.
13 Haziran 2023 Diğer kategorisinde Eeg (13 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 39 göst.
13 Haziran 2023 Diğer kategorisinde Eeg (13 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 66 göst.
12 Haziran 2023 Diğer kategorisinde Ozlmrsl (2 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 266 göst.