0 oy
1,344 göst.
Aile kategorisinde (42 puan) tarafından
Eşimle boşandık ve kızımın soy adımı almasını istiyorum hem onun geleceği içinde bunun daha iyi olacağını düşünüyorum. Babası zaten nafaka ödemesi yapmıyor. Bu konu için nereye başvuru yapabilirim? Bilgisi olan varsa yardımcı olabilir misiniz?

26 Cevaplar

+4 oy
(6,209 puan) tarafından
Canım sonuçta boşanan sensin Çocuğun değil bu Onun babası yani Onun soyadını taşımak zorunda diye düşünüyorum çok böyle olmayacak şeyler olduysa aranızda orasını bilemem ama yani şahsen kendi babasının soyadını taşımalı neden seninkini alsın ki Sonuçta sen işinle boşanır sizin sorununuz var çocuğunun sorunu yok ki
(42 puan) tarafından
Ben çocuğum için istiyorum zaten bunu. Nafaka zaten ödedigi yok aylardır çocuğunu gördüğü yok. Tek yaptığı şey çocuğunun fotosunu videosunu ister arada bir o kadar. Bu bana göre babalık değildir. En azından benim ailem varlıklı ve soy adımızla tanınan bilinen bir aileyiz, bu onun geleceği içinde iyi olacak.
(8,873 puan) tarafından
Cnm hersey senin doğrularınla olmuyor şu hayatta belki kendince hakli gerekcelerin var fakat kanunlar var çocuğuna soyadını elbette verebilirsin fakat bunun belli şartları var o şartlar olmadığı sürece 18 yaşına gelene kadar babasının soyadini taşıyacak 18 yaşından sonra mahkeme kararıyla çocuğun kendisi değiştirebilir soyadini
-Reklam-
+1 oy
(2,974 puan) tarafından
Bu nasıl bir mantık tır ya 
+1 oy
(12,943 puan) tarafından
Bence kalsın ileride mal mülk kalır çocuğuna da düşsün hakkıdır

Belki ileri de diyecek babamın soyadın da kalsaydım 
(42 puan) tarafından
Babasının ne malı var ne mülkü bir çöpü dahi yok ve olamazda. Ne gerek var kalmasına?
0 oy
(2,104 puan) tarafından
Canım yanlış anlama ams sen boşanmış olabilirsın o kızın babasını elinden alamazsın o boşanmadı sen görüşmezsin ama o ömrü boyunca görüşecek ve elinden bir babayı almamalısın kızın 18 yaşına gelince isterse o yapar nafaka ödemiyor diye baba olmaktan çikmiyor gerçeği değiştirmiyor o çocuğun nafakadan çok babaya ihtiyacı var
(449 puan) tarafından
Evladina nafaka ödemekten aciz birisi nasıl olurda babalık sevgisi verebilir Allah aşkına. Bi çocuğun sorumluluğu sadece annede değildir. Adı üstünde baba. Üstüne düşecek kadar çocuğunun ihtiyaçlarını karşılamak zorunda. Bunu reddetmesi normalmi yani. Kadın zorluğu cekecek yetistiirecek herseyle tek başına mücadele edecek ama biyolojik olarak o senin baban hakkın var üstünde öylemi olacak. Çok sacma
(4,210 puan) tarafından
Soyadini anneden aldi diye babayi elinden mi almis oluyo ? Baba babaligini yaparsa zaten cocuk buyuyup akli idrak edince kendisi karar verir bu tarz seylere. Bosa duyar kasmaya gerek yok. Bi zahmet cocugunun nafakasinida versin, vermiyosa da toz olsun.
(42 puan) tarafından
Üstüme bir sürü icra borcu bırakmasına rağmen kendim için bir kuruş dahi nafaka tazminat istemedim. Sadece çocuk için az bı miktarda nafaka bağlandı, onuda hiç ödemedi zaten. Benim derdim para da değil çok şükür ailemin maddi durumu iyi. 4 aydır çocuğunu görmeyen, ne yiyip ne içtiğini bilmeyen birinin soy adını taşımasini istemiyorum.
0 oy
(1,450 puan) tarafından
Ne gerek varki buna.cocuk zaten senin
0 oy
(433 puan) tarafından
Sanırım dava açmanız lazım bi avukata danışsanız daha iyi olur
(42 puan) tarafından
Tesekkürler
0 oy
(2,211 puan) tarafından
Verebilirsin ama öyle kolay olmuyor, eşinin yüz kızartıcı bir suçunun olması gerekiyor, yani sebeb olarak göstereceğin şeyin ileride çocuğun soyadından dolayı başına herhangi birşey gelmesinden endişe edilirse ancak değişir yoksa sadece sen istiyorsun diye soyadını değiştirmezler, kızın büyür ben bu soyadını istemiyorum der ancak kendi değiştirebilir. 
(42 puan) tarafından
Bir suçu veya bir dava dosyası yok. Ama ben yinede soy adını taşımasini istemiyorum
(2,211 puan) tarafından
Şansını dene aç davayı ama dediğim gibi herhangi soyadı değiştirmek çok kolay olmuyor.
0 oy
(10,298 puan) tarafından
Eşinin toplum nezdinde küçük düşürücü bir eylemi olup bundan ceza yedi mi? Yoksa sanırım o iş öyle kolay değil. 
0 oy
(2,997 puan) tarafından
Bunun için mahkemeye başvurabilirsin neden byle düşündün bilmiyorum ama bir tanıdığım da boşandı babası öldü borçları çocuğun üstüne kaldı eğer böyle biriyse haklısın ama diğer türlü kendin için isteme belki aklı başına gelir çocuğunu görmek ister dava açar başın daha da sıkıntıya girer
(42 puan) tarafından
O adam hem benim üstüme hem de kendi üstüne bir sürü icra borcu bıraktı. Bize zarardan başka hiçbir şeyi olmadı bu güne kadar. Ben kendi borçlarımı ailem yardımıyla çok kısa sürede kapatabilirim. Ama onun öyle bir imkanı yok olsa bile yapmaz. Nafakasını bile ödemeyen adamdan bize ne hayır gelir ki? Onu geçtim görmeye bile gelmedi aylardır. Arada bir fotoğraf istemekle maalesef baba olunmuyor. Ben çocuğuma kötü bir baba seçerek zaten büyük bir hata yaptım. Bundan sonra bunu sadece telafi etmek için uğrasıyorum.
0 oy
(4,098 puan) tarafından
Esinin soy adindan cocugu cikarman demek bütün haklarından feragat etmesi demek
(42 puan) tarafından
Hiçbir hakkı yok zaten. Malı mülkü de yok o yüzden hiç problem degil
0 oy
(36 puan) tarafından
Neden bosandiniz kaç yıllık evliydiniz boşandıktan sonra ne hissettiniz soylermisiniz 
(42 puan) tarafından
3 buçuk yıl evli kaldık, son zamanlarda yalanlar falan söylemeye başladı gereksiz konularda artık hiç anlaşamamaya başladık o yüzden böyle bir karar aldım bende. Valla kardeşim,içimde hiçbir sevgi bırakmadigi için hiçbir şey hissedemedim
0 oy
(1,866 puan) tarafından
Canm aynı dert bende de var bende istiyorm benm soyaidimi alsın çünkü bizde varlıklı bir aileyiz o ******** ipsiz sapsız boş gezen biri ben ikinci bir evlilik yaptım kızım küçüktü şimdiki eşimi baba bilior anaokulunda öğretmen soyadını kullanamdm sağolsun ama ilerde çok sorun olacak gibi bende istiyorm bizdede 4.5 yıldır nafaka vermez artı çocuğu görmez bile 
(42 puan) tarafından
Valla bacım iyi yapmışsın, umarım hakkınızda en hayırlısı olur. Neden alamıyosun soy adına?
(1,866 puan) tarafından
İlk baş denemedim snra istedim ama avukata gidemedm sağlık sorunları zaten çocuğu görüş günü getirmesi gereken saatten ne kadar süre sonra getirdiği için avukat da şikayet var şimdi istiyorm kendi soyadimi vermek o********z iblis karşısına çıkmaz zaten cnku icra lik nafaka ve tazminat vermediği için sigortasız çalışıyorsa çalışıyor kızıma borcdan başka bişey birkamaz vede bizimkilere bişey olsa sahip çıkmaya gelirler istemiyorm
0 oy
(63 puan) tarafından
Arkadaşımın 4 yaşında çocuğu var 2 yıldır babası arayıp sormuyor nafakasını ödemiyor avukatına gitti dava açılması için babası madde bağımlısı bununla ilgili dosyasıda mevcut büyük ihtimalle değişir soyadı. Sizi yargılamaya çalışanları boşverin en doğrusunu yapıyorsunuz gidip bi avukattan bilgi alın hakkınızda hayırlısı olsun 
(42 puan) tarafından
Teşekkür ediyorum öyle yapacağım:)
0 oy
(2,687 puan) tarafından
Canim bunun icin e devlette bi başvuru yeri acmişlar orda basvuru yapti bi tanidik mahkemeye basvur diye cvp gelmis e devletten bi bak basvurunu yap ona gore devamini getirirsin 
(42 puan) tarafından
Tesekkürler
0 oy
(5,258 puan) tarafından
Babalık etmiyorsa bende olsam soyismimi vermek isterdim heralde. Ama o konuda hiç bilgim yok
0 oy
(9,247 puan) tarafından
Adamın red etmesi lazım cocugun ki senin uzerınde olsun
0 oy
(362 puan) tarafından
Bir avukata danışın cnm bir tanıdık çocuğu okulda sorun yaşıyor annesi ile soyadları farklı diye arkadaşları alay ediyor diye çocuğuna mahkeme kararıyla kendi soyadını verdi inşaallah çok mutlu bir hayatınız olur
(1,866 puan) tarafından
Kesin değişti demi
(362 puan) tarafından
Evet cnm teyzemin kızı çocuğu yeni doğmuştu boşandı eşi hiç arayıp sormadı çocuk ortaokula gidiyor arkadaşları annenin soyadı ayrı senin ayrı diye dalga geçiyorlardı dava açtı değişti
(1,866 puan) tarafından
Ay bak bu iyi oldu emsal karar yani Allah'ıma şükürler olsun
(1,866 puan) tarafından
Canım peki duruşmaya baba da geliyormu bilgin varmi
(362 puan) tarafından
Avukatı geldi diye biliyorum cnm kendisi yıllardır yok ortada
0 oy
(5,818 puan) tarafından
Bi avukatla görüşün bunu yapabiliyorsunuz herkes yargılıyor ama senin amacını anlıyorum eğer babalık yapmıyorsa hem anneliği hem babalığı sen yapıyorsan nafaka ödemediğin çocuğuyla hiç iletişimi olmadığını dile getirerek düzgün bi dilekçe verirsin.. 
(42 puan) tarafından
Teşekkür ederim
0 oy
(1,433 puan) tarafından
Buna siz karar veremezsiniz ama. Bu ileride kızınızın vereceği bir karar. Sizin kızınız olduğu kadar onunda kızı. Zaten değiştirmek o kadar kolay bir süreçte değil. Bende boşanmış bir ailenin çocuğuyum ama annem böyle bir şey yapsa çok kızardım büyüdüğüm de
0 oy
(3,645 puan) tarafından
Dava açabilirsiniz, soyadınızı taşıyabilir. Bir anne durduk yere bu maceraya atılmaz. Sorumsuz bir babanın soyadını taşımaktansa güçlü bir annenin soyadını taşısın.

https://www.tahanci.av.tr/velayeti-annede-olan-cocugun-annenin-soyadini-almasi/#:~:text=Anayasa%20Mahkemesi%20yukar%C4%B1da%20a%C3%A7%C4%B1kland%C4%B1%C4%9F%C4%B1%20%C3%BCzere,davada%20g%C3%B6revli%20mahkeme%20aile%20mahkemesidir.
(6,681 puan) tarafından
Eski post
(3,645 puan) tarafından
Ben o zaman yorum yapmıştım onay bekliyordu, onay verilmiş demek ki

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 240 göst.
16 Mayıs 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
33 cevap 1,535 göst.
18 Aralık 2021 Aile kategorisinde Bttrx (9 puan) tarafından soruldu
0 oy