0 oy
391 göst.
Diğer kategorisinde (1,369 puan) tarafından
Demleme şekliniz nasıl. Birçok demleme şekli var siz nasıl yapıyorsunuz. Bide ben tek çaydanlık ile hiç sevmem oldumu çift olacak.  Bazıları demi yıkıyormuş . Hiç mantıklı gelmiyor bana 

20 Cevaplar

+1 oy
(9,209 puan) tarafından
Bir ara ben de çayı yıkıyordum tozu gitsin diye Sonra uğraşması zor geldi. Ben hayatımda hiç tek demlik demlemedim diyebilirim yani mutlaka Tiryaki çayı olacak Çift demlik demlerim :D 

önce üst küçük demlikte suyu kaynatırım kaynadıktan bir dakika sonra falan çayını üstüne atarım ki çay haşlanmasın sonra alt çaydanlığa suyu koyarım altı kaynayana kadar üstte demlenmiş olur Zaten yarım saat sonra falan içerim şu anda olduğu gibi:Djdj
(9,209 puan) tarafından
Senin nasıl demlediğini anlamadım :D üst demliğe işte kaç kişilik olacaksa suyu koy. Kaynasın bi güzel. Sonra kapat altını 1 dakika kadar bekle cayını at. Sonra alt demliğe suyu doldur ocağın altını kıs altta ki su kaynayana kadar üst demini alsın yavas yavas.
(9,209 puan) tarafından
He mihrace yazınca anladm simdi :D evet öyle yapan da çok alt kaynayana kadar üstte kuru cay bekliyor alt kaynayınca uste dökup çayı bi guzel haşlayp mahvediyorlar :F
(1,369 puan) tarafından
Ben onu bivyerden duymuşum ama hiç tadı güzel olmuyor vay anasını
(9,209 puan) tarafından
Bugun dediğimiz gibi demleseydin :)
(1,369 puan) tarafından
Yaptım kız o şekilde bence güzel oldu fark ediyor yani çünkü insan içtimi de lezzetli içmek istiyor
-Reklam-
0 oy
(15,823 puan) tarafından
Küçük caydanliga suyu koyup üzerine çay koyarimm bennn
(1,369 puan) tarafından
Küçük çaydanlık yani demlik bölümüne suyu kaynamadan mı koyuyorsun
(15,823 puan) tarafından
Yok canım su kaynayınca küçük csydaliga koyup üstüne çay koyuyorum alt caydanliga tekrardan su koyuyorum
0 oy
(3,794 puan) tarafından
Çay hiç sevmem senede bi içerim o da belki
0 oy
(7,705 puan) tarafından
Çaydanlığın altına tatlı su koyarım. Kaynayınca üsttekine dökerim, onu da tekrar kaynatırım. Sonra demlerim. Altına da muhakkak su koyarım tekrar 
0 oy
tarafından

suyun ustune cay koyanlarda var ama oyle gec demleniyor ve tadini ben sevmiyorum.. cayi yikayanda bar oyle de cayin tqdi degisiyor.. sogukla da demledim yok o da dill.. :D sicak su yakiyor diyorlar yanii o zaman butun bitki caylarinin uzerine sicak su dokup 5 dk bekletip icmek neden saglikli.. rizeliyim su kaynar dokerim bitti :D

(13,006 puan) tarafından
Sen ben :D
(1,369 puan) tarafından
Rizeli bacım en net tadı nasıl oluyor onu de hele
0 oy
tarafından

Keşke tiryakisi olsam bende ya çay içenlere imreniyorum yemin ederim ne ben ne eşim kendimizi alıştıramadik millet diyor çay icmesem basım ağrır belli saatlerde sürekli içiyorlar bizim aldığımız çay 8 ay kalıyor yemin ederim hesaplıyoruz okadar ay kalıyor :D

(1,369 puan) tarafından
He ya biz de öyle 8 ay kalmasa da bir 3-4 ay gidiyor aldığımız çay eşim de öyle aramaz Ben de aramam yaptığımızda da tadı güzel olsun istiyoruz pasta börek yaparsak yanına anca içeriz
tarafından
Bizde aynen ama işte yapınca da güzel olmuyor tiryakisi olanlar cidden güzel yapıyor
0 oy
(13,007 puan) tarafından
Azcık bir sudan geçiriyorum sıcak suyu yavaş yavaş ekliyorum ve kaynar kaynar değil o baloncuklar geçince çayla suyu buluşturuyorum 
(1,369 puan) tarafından
Sudan geçirmek derken mesela
(13,007 puan) tarafından
Az su gezdirip süzüyorum çayı yıkamak gerekir diye büyütülenlerdenim alışkanlık olmuş
0 oy
(1,386 puan) tarafından
Alttaki su kaynaynca üst demlige suyu koyup ondan sonra demi atarm 1 tane de Küp şeker atarm çabucak demini alarak demlenir ama.agirdan alırım demini iyi alsn diye sonra içeriz
(1,369 puan) tarafından
Şekersiz sevenleri rahatsız etmez mi şeker o da farklı bir yöntem ilk kez duydum
(1,386 puan) tarafından
Yok canım koca demlikte 1 minik Küp şeker tadı asla gelmiyor
0 oy
(8,981 puan) tarafından

Çay sevmeyenler buraya:D

(1,369 puan) tarafından
Bende aramam da içtimmi de tadını almak istiyorum kahve başka ama
0 oy
(1,210 puan) tarafından
Ketil da  suyu kaynatıyorum demliğe çayı atıp yıkıyorum sonra üstüne kaynayan suyu ekleyip beş dk alt üst çaydanlık da kısık ateşte kaynatıyorum
(1,369 puan) tarafından
Yıkama nasıl oluyo tam olarak
(1,210 puan) tarafından
Üstüne su katıp döküyorum yoksa içim almıyor
0 oy
(1,369 puan) tarafından
Bence çok mantıklı sonuçta o da bir ot ve kirlenir.azicik su döküp suzdukten sonra o nem alttaki su kaynanaya kadar peyder pey demleniyor. Suyu da katınca demini aldı mı daha güzel. Kirk yıllık çay bağımlısi kocam öyle içer en azından dkdjsdjdk
(1,369 puan) tarafından
Hiç denemedim kız güzel oluyorsa deneyeyim zor olmuyor mu yıka falan ☺️☺️
0 oy
(1,165 puan) tarafından
Kaynar suyu önce yukarı doldurup çayı atarım. 
(1,369 puan) tarafından
Ben de öyle yapmayalı epey oldu . Nerden alıltıysam alttakinim suyunu koyunca üsttekinede dem atarım alltaki kaynayınca üste ilave ederim
0 oy
(4,164 puan) tarafından
Ben iki şekilde demliyorum birine yumuşak içim çay diyolar o şu şekilde doluyor alt demliğe suyu koyuyorsun üst demliğe de çayı koyup demliğin üçte biri kadar su ekliyorum alttaki su kaynayana kadar üstteki dem o eklenen su ile özünü alıyor alttaki kaynayınca da biraz dinlendirip üstteki çayın üstünü o su ile tamamlıyoruz

Diğeri de alt su kaynıyor yarısını üst demliğe alıyorum biraz bekliyorum ilk kaynarı çıkınca çayı üstüne ekliyorum bide ben hep tomurcuk kullanırım o da çaya lezzet aroma veriyor benimki bu şekilde ☺️
(1,369 puan) tarafından
Çok sağol canım deneyeceğim bunları. Ben üste demi koyuyorum alttaki kaynayınca üste ilave ediyorum sonradan
(4,164 puan) tarafından
Öyle çayı haşlanmış oluyormuşuz çok zararlı hale geliyormuş ve tadı da acı oluyormus bende bunu öğrendiğimden beri öyle yapmıyorum canım
0 oy
(7,379 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Ben çayı bi sabah severim salama çay bile olsa içerim aramıyom demleme benım annem babam günde 3 demlik çay içer 
(1,369 puan) tarafından
Hay maşallah
0 oy
(1,389 puan) tarafından
Kaynayan suyu 5-10 sn. kaynaması geçince üste koyar sonradan çayını ilave ederim 
(1,369 puan) tarafından
Anladım canım
0 oy
(1,278 puan) tarafından
Kaçak çay içeriz biz el ruha yada mahmudo onu da çayı da kimimiz yıkar kimimiz hemen öyle koyar ben tek kendime yaparsam tek çaydanlık ta yaparım ama eşimle olsa yâda misafirlerim olsa çift çaydanlık ta 
0 oy
(6,512 puan) tarafından
1 gün çay icmeyim kafama ağrılar girer ramazanda bile yemegi masaya koyarken çayın altını açıp öyle otururum 

Ben çaydanlığın altına suyu koyup iyice bir kaynatıyorum çok kaynayınca daha da lezzetli oluyor sonra demliğe koyup üzerine çayı atıyorum altınada biraz su koyup tekrar kaynatıyorum o sırada dem alıyor zaten sonra 5 dk dinlendirip afiyetle içiyorum 
(1,369 puan) tarafından
Ben de bakayım da öyle yapmaya çalışayım
0 oy
(710 puan) tarafından

imagevalla çay olsunda her turlu iciyom.ben ya  ha yıkanmış ha direk demlenmiş çay caydir benim için bazen çayı demledikten sonra üstüne Sübhaneke veya tahiyyat okuyorum bereketli ve tatlı olsun tadi diye ondan mıdır cayo fena severim :D çay lav yuuuu

(1,369 puan) tarafından
Ay ne güldüm ya çayın üstüne Sübhaneke ve tahiyyat okumak nedir ya. Dua duadır tabii ki ☺️☺️☺️☺️☺️
(7,192 puan) tarafından
Sübhaneke azaltmak için Tahiyyat çoğaltmak için okunur genelde :)
0 oy
(17,753 puan) tarafından
Ben normal demliyorum çayın üstüne su fokurduyo mis
0 oy
(1,279 puan) tarafından

Her türlü yaparım çay olsun da:)  genelde su kaynayınca demliğe suyunu koyarım alt çaydanlığa su çekerim, ocağa koyunca demlikteki suya çayını ekler, üstüne de 1 çimdik şeker atarım  demlenmeye bırakırım kısık ateşte kaynar biraz ..

gel keyfim gel sonra... Hüüüüppp :D

İlgili sorular

0 oy
13 cevap 246 göst.
23 Mart 2023 Diğer kategorisinde Kederlianne (688 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 221 göst.
25 Mayıs 2022 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 92 göst.
25 Mayıs 2022 Aile kategorisinde Zelis... (446 puan) tarafından soruldu
0 oy