0 oy
700 göst.
Aile kategorisinde (7 puan) tarafından
tarafından kapalı
Hayırlı akşamlar dilerim öncelikle beni yargılamadan kendi yerinize koyarak cevap verirseniz sevinirim.

Annem ve abim zihinsel engelli. Abimde %20 şizofreni de var. Babam vefat ettikten sonra abimi bir il dışında bakım merkezine yatırdım. 11 senedir de sürekli bakım evlerinde kalıyor. Bakımı devlet tarafından karşılanıyor. Bende bazen izne getiriyorum bazen ziyaretine gidiyorum. Annem hep benimleydi. 1.5 sene önce Evlendim 5 aylık hamileyim eşimle birlikte anneme bakıyoruz. Dış görünüşünde herhangi bir sorun vs yok kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Abimi de eşim izne getirmişti kaldığı yere geri götürmek istemiyor ve bizimle yaşamasını istiyor. Bende senelerin vermiş olduğu psikolojik olarak sinir var ve en ufak birşeye sinirlenip bagira biliyorum. Onların kalplerini kırıp incitebiliyorum. Abime bakmak biraz daha zor siz benim yerimde olsanız ne yapardınız 
notu ile kapatıldı: Soru başlığı sorunuzu kısaca özetleyecek şekilde belirlenmelidir. Bu tarz soru başlıkları platform kullanışlılığını azalttığı için soru kapatılmıştır.

16 Cevaplar

+3 oy
(4,676 puan) tarafından
Esinden Allah bin kere razi olsun zorlanirsin canim bence merkezde kalmasi en uygunu
(7 puan) tarafından
Orada da sürekli gidip göremiyorum. Biraz uyusunlar diye fazla ilaç veriliyor vizdan konsuunda bu da beni rahatsız ediyor onu da orda kimsesiz gibi bırakmak istemiyorum ama kendime de güvenemiyorum
-Reklam-
0 oy
(8,936 puan) tarafından
Rehabilitasyonda kalması daha doğru elbette çünkü oradaki bakımı sen yapamazsın ama bulundugun şehirde olması gerekiyor ki en ufak biseyde hemen yetisebilesin
(7 puan) tarafından
Abim orda kalanlara göre zeka olarak biraz daha iyi ve daha bir farkında daha önceki kaldığı yerde hastayı taciz eden bile olmuş ben gördüm ve bağırdım demişti. O bakiciyi işten çıkarmışlar. Allah herkese önce merhamet sonra vizdan versin. Bende yakınımda olsun istiyorum.  Kontenjan için yarın tekrar arayacağım ama yoksa da ne yapacağımı bilmiyorum
(8,936 puan) tarafından
Üstüne düş esin ayrı sen ayri uğraş tanıdık aracı vs biyerden biseyler bul elbet cikacak biyerden
(7 puan) tarafından
Üstüne düşeceğim teşekkür ederimm
(8,936 puan) tarafından
Rica ederim istanbulda olsa seve seve yardımcı olurdum tanidiklarla bağlantılarimla 1 ay içinde hallederdim ama başka ildeymis o yüzden elimden başka bisey gelmiyor
(7 puan) tarafından
Allah razı olsun düşünmeniz bile yeter
0 oy
(682 puan) tarafından
Elbette yaşadığın şey çok zor ama bunun bir imtihan olduğunu unutma onlar rabbimiz tarafından gönderilen birer melektir Allah yardımcın olsun gerçekten zor 
(7 puan) tarafından
Evet biliyorum bu benim imtihanım onlara bağırıp kizdiktan sonra zaten hemen pişman oluyorum. Ama o an sinir geliyor ve kendime hakim olamıyorum. Hamilelik nedeniyle de herhangi bir ilaç vs kullanmak istemiyorum
0 oy
(3,730 puan) tarafından
Of çok zor bi hayat ve zor bi imtihan canım Allah yardımcın olsun hiç bi fikrim yok bişey söylemek istemiyorum :(
(7 puan) tarafından
Evet zor aslinda alıştım ama bu soruna bir çözüm bulamadım
(3,730 puan) tarafından
Valla kardeşinin durumunu bilemediğim için bişey diyemicem canım bi sürü bakılması gereken nokta var. Mesela doğum yapınca bebeğe zarar verir mi ? Garipsenecek hareketlerle anneni seni eşini çevreyi rahatsız eder mi ? Yada istediğin zaman artık dayanamıyorum merkeze geri götürelim dediğinizde onun için ağır tepkiler verir mi ? Yada merkez tekrar kabul eder mi ? Eşin neden yanınızda istiyor ? Merkezin bakımı nasıl ? Sen hem annen kardeşin ve bebeğin artı evin işlerini hayat stresini kaldırabilir misin? Belki aklıma gelmeyen milyon tane soru. Çok çok ince düşünmek lazım bence canım
(7 puan) tarafından
Öncesinde kuruma yerleştirmeden önce şiddet vardı. Şuan kullandığı ilaçlar onu sakinleştiriyor. Herhangi bir zararı yok. Bebeğim olacağını biliyor ve bana da kiyamiyor aslında. Aynı merkez kabul etmez belki ama bu sefer de uzaktaki bir merkeze yerleştirmek gerekebilir. Daha önce farklı bir bakım evinde kalıyordu evlendigim için bakım evini değiştirdim oraya da hep eşim almaya gitti ve o gördü orayı daha öncesinde kaldığı yere ben gidip görüyor izne getiriyordum. Şuan herşey benim ustumdeymis gibi geliyor ve aklımı kurcalayan da aslinda bu konu ben hepsi ile baş edebilir miyim
(3,730 puan) tarafından
Bence kendine bu kadar yüklenme eğer kaldığı yerler iyise şartları güzelse bence hiç ellemeyin kalsın biraz bebeğin büyüdükçe yanında uzun kalmaya başlar
0 oy
(1,165 puan) tarafından
Öncelikle eşinize Allah bol bol karşılığını versin. Maşallah ne güzel sahiplenmis. Rabbim de size yardım etsin hem anne hem abi çok çok büyük sorumluluk. Şizofreni zor bir rahatsızlık bazen tehlikeli de olabiliyor tabi sizin abiniz ne derecede bilmiyorum ama rehabilitasyonda rahat mı şartları iyi mi içiniz rahat ediyosa verilebilir. Ama tabi gönül ister ki sahip çıkılsin. Bu konu da neden bağırıyorsunuz gbi bir şey asla kimsenin size söylemeye hakkı olduğunu düşünmüyorum 
(7 puan) tarafından
Amin inşallah. Engellik durumu orta derecede şuan. Eskiye nazaran İlaçların etkisi ile daha sakin diyebilirim. Rahat mı onu bilemiyorum kaldığı odaları felan göstermiyorlar
0 oy
(3,903 puan) tarafından
Allahim yar ve yardımcıniz olsun eşinden de razı olsun. Cok guzel düşünmüş tabiki ancak hamileyim ve bebegim olacak diyorsun  hem fiziksel hem ruhsal cok yorulursun.  Hadi simdi neyse de bebegin diğduktan sonra Allahim esirgesin bi anlık abin bir sey yapabilir şizofreni  de var demissin çünkü.  Bence daha emin ellerde olması daha doğru olur.
(7 puan) tarafından
Aminn insallah. Bebeğime birşey yapacağını düşünmüyorum ama tabi o an gelen bir sinir vs bir durumun da ne yapar onu bilemiyorum birde böyle bir ortamda çocuğumu da büyütmek istemiyorum ama abime de haksızlık yapmak istemiyorum
0 oy
(868 puan) tarafından
Asla yönlendirmek istemem ama şizofreni oranı ne olursa olsun tehlikeli küçücük savunmasız bi bebeğin olacak tehlikeli geliyo bana biraz Allah yardım etsin 
(7 puan) tarafından
Allah razı olsun
0 oy
(3,882 puan) tarafından
Eşin ne güzel bi insanmıs, maşallah. Benim anlamda da bipolar bozukluğu var dönem dönem ataklar gecireniliyor o sıralar bana gelmek istediğinde eşim izin vermememişti misafir olarak gelmesine bile :( neyse soruna gelirsem de bu tür hastalıklarda bence en iyisi bakım evi egee sinirlerine hakim olamıyorsan çünkü bilmiyorum ne gibi durumlar oluyo aöa erkekle kadın da bir olmaz gücün yetmez falan. Abin ne diyor gitmicem falan dıyee zorluk cıkarıyor mu?. 
(7 puan) tarafından
Allah razı olsun. Evet bende gücüm yetmez diye bakım evine yerleştirmiştim. Abim her geldiğinde gitmek istemiyo ama ben her defasında mecbur olarak görüyordum şimdi de gitmek istemiyorum ben sana ne yaptım bana bı şans ver diye ağlıyor
0 oy
(1,118 puan) tarafından
Canim niye yargilayalim. Zaten annene bakiyormussun. Belliki esinde iyi biri bu zamanda annene de bakabilen es zor bulunur. Zaten sen erkek adama kendin bakamazsin. Eger ona evinde bakabilicek guce maddi acidan paran varsa zaten buraya yazmadan yaparsin.  En iyisi sen devlete ver ama inan bunlarin mukafaatini alicaksin. Onlari birakma ziyaretine sık sık git onlar senin bu hayattaki imtinanin.  Insallah bunu layigiyla gecmek nasip etsin saglikla kal tatlim❤️
(7 puan) tarafından
Teşekkür ederim Allah razı olsun. Hamilelik nedeniyle yeni yerine henüz gitmedim ama yine bakım evine giderse ziyaretine ve izne yine getirmeyi düşünüyorum
0 oy
tarafından
Bebeğin doğduktan sonra getirseniz iyi olur hamilelik psikolojik olarak zaten çok zor belki bebek hepinize iyi gelir onlarda sever mutlu olur eşinden de Allah razı olsun rabbim kimseyi zorda bırakmasın ama benim eşim yapmazdi değil zihinsel vala sağlıklı olsa yine de kıymetini bilmezdi ki kendi ailesine de aynı şekilde anne babası yatalak falan olsa Allah korusun eşim bağırır çağırır galiba sinir var ondada
(7 puan) tarafından
Aslında bende psikolojik olarak kendimi çok iyi hissetmiyorum. Amin Allah razı olsun. Kendi abim de böyle olsa bakardım birakmazdm diyo. Bende düşünüyorum onun abisi öyle olsaydı ben bakar mıydım bakmak zorunda kalırdım belkide.  Böyle düşününce de abime haksızlık ediyorum gibime geliyor
0 oy
(11,298 puan) tarafından
Cok zor bi durum canım şimdi bide bebegin olacakmış hepsine yetisebilecek misin umarım sizin için hayırlı olanı karar verirsiniz rabbim yardımcınız olsun
(7 puan) tarafından
Amin teşekkür ederim
0 oy
(8,328 puan) tarafından
Eşini dusuncesınden dolayı tebrık edıyoruz ama bakım evınde kalması daha uygun olur.
(7 puan) tarafından
Teşekkür ederim saolasiniz
0 oy
(567 puan) tarafından
Artik oraya alismistir sizin duzeninoze uymayabilir sizin duzeninizi bozabilir boyle ikna edin esinizi Allah razi olsun iyi insanmis ama sonucta sizide yipratacak bi surec olur birde hamilesiniz ve dogum sonrasi zaten duygusal olarak insan degisiyor kaldiramayabilirsiniz 
(7 puan) tarafından
Bu kaldığı yerde 1 senedir bakiliyor önceden farklı bir bakım merkezineydi. Şuan da da hormonların etkisi ile biraz daha çabuk sinirleniyorum sanırım
0 oy
(14,428 puan) tarafından
Orada tedavi ediliyosa,kalması daha doğru canım 

Allah sana nasıl güzel bi eş nasip etmiş
(7 puan) tarafından
Tedavi bakım amaçlı ve ilaçları vs düzenli veriliyor arada sırada dışarı çıkarıyorlar etkinlik vs oluyor. Eşim gerçekten çok iyi biri Allah razı olsun
0 oy
(4,977 puan) tarafından
Aile konusunda bn çok hassasım abimi kaybettim ben bana sorarsan ben kalsın ölene kadar da bakarım gözümün nuru abim derim belki kaybomdan dolayı bilmyrm

Ama eşinden Allah'bin kere razı olsun 
(7 puan) tarafından
Bende ailemden çok kayıp verdim o yüzden onu bırakmak hiç istemiyorum geldiğinde felan hep daha fazla kalsın istiyorum. Babam vefat etmeden önce zorlukları vardı sonra ilaçların etkisi ile daha iyi olmaya başladı. Senede böyle özel günlerde felan çıkartmaya çalışıyorum vicdan olarak da orda kalmasın istiyorum birde benim dışarda vs işim olduğunda bırakacak başka biri yok onları da düşünüyorum
(4,977 puan) tarafından
Sende haklısın aslında orda eğer gerçekten iyiyse yada mutluysa iyi bakiliyorsa kalsın o zmn cnm arada getirir hasret gideririrsnz

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 164 göst.
1 Şubat 2021 Diğer kategorisinde Asellll (88 puan) tarafından soruldu
0 oy
21 cevap 694 göst.
1 Şubat 2021 Diğer kategorisinde Asellll (88 puan) tarafından soruldu
+1 oy
20 cevap 829 göst.
27 Ocak 2022 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 561 göst.